Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Legendárně špatný horor Night Trap je noční můra ze staré školy

Netvrdíme, že jsme hráli všechno nebo že jsme vševědoucí. S retro videohrami však máme celkem slušné zkušenosti, na které jsme patřičně pyšní. Přiznáváme se ovšem, že legendárně špatný horor Night Trap se nám z nejrůznějších důvodů vyhýbal obloukem. Až doteď!
Night Trap - 25th Anniversary Edition

Night Trap - 25th Anniversary Edition | foto: Bonusweb.cz

Night Trap, ať už je jeho kvalita nevalná, je nefalšovaným milníkem ve světě videoher. Je to totiž jeden ze dvou nejvýraznějších titulů, které se svou kontroverzností zapsaly do historie tím, že kvůli jejich obsahu byla založena americká ratingová agentura Entertainment Software Rating Board (ESRB).

Sluší se poznamenat, že v Evropě máme Pan European Game Information (PEGI). Ohodnocení ERSB vídáme na krabičkách videoher k nám importovaných z USA dodnes. Tou druhou kontroverzní gamesou není přitom nic menšího než dědeček videoherních brutalit Mortal Kombat. Night Trap vyšla v roce 1992 původně na platformu Sega CD. Nebudeme vám nic nalhávat, odvlál ji čas, takže si uděláme minutku herní historie.

Vykopávka ze Sega CD

Za to, že neznáte tuto vykopávku, se rozhodně stydět nemusíte. Sega CD je hardwarové rozšíření 16-bitové konzole Mega Drive, které umožňuje hrát hry z CD. Z hráčského pohledu přineslo nesrovnatelně kvalitnější zvuk díky kapacitě média a taktéž možnost přehrávat FM video. Šlo tedy o ideální platformu pro takzvané interaktivní filmy, které jsou taktéž nejzastoupenějším žánrem pro ni. Night Trap do tohoto ranku také spadá.

Z dnešního hlediska jde o neuvěřitelně směšné dílo, které však americkým senátorům v roce 1993 připadalo jako perverzní hrůza, která zkazí naše děti. Anebo že by to byla kravina už tehdy? Jasně, že jo. Šlo o politickou agitku, nad kterou se nyní můžeme retrospektivně od srdce zasmát.

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Night Trap je více podívaná než hraní. Chopíte se role člena Special Control Attack Teamu, což je zkráceně S.C.A.T. Když jsme poprvé viděli zkratku zásahového týmu, propukli jsme v nekontrolovatelný smích. Pokud nevalíte bulvy nad hloupým názvem nebo se nad ním puberťácky netlemíte, doporučujeme si negooglovat, co výraz scat znamená.

Speciálně vycvičený tým se ve své poslední misi zaměřuje na dům podezřelých manželů Martinových, kteří ukrývají ve svém domově hrozivá monstra. Těmi jsou legendárně směšní Augeři. Augové, jak se jim také přezdívá, jsou zmučení tvorové uvězněni na pomezí světů. Jde totiž o jakési zombie, které pokousali upíři, ale nevysáli je úplně.

Augerům odpadá maso z těla

Kvůli tomu se zcela neproměnili ve vampýry, přesto je sužuje neuhasitelná žízeň po krvi. Šouravými kroky se proto prodírají sídlem Martinových, aby dopadli nic netušící oběti, na kterých by hodovali. Augerům kvůli jejich nedomrlému stavu odpadá z těla maso. Proto nosí směšné černé obleky a punčocháče přes hlavy. Odpadly jim také upíří tesáky, protože na nebožácích nehodují přímo, ale krev jim vysávají jakýmsi drapákem zkombinovaným s vrtačkou.

Proč jsme si hrůzu jménem Night Trap nezahráli dříve?

Upřímně…chtěli jsme. A ideálně původní Sega CD verzi, ale v Česku se nám v dobách dávných vyhýbala obloukem. Jednou nám za tři tisíce korun utekla na jednom aukčním portálu, ale jinak nic. V moderní době jsme propadli kouzlu Limited Run Games, ale než se to stalo, utekla nám předobjednávka na PlayStation 4 i Switch porty. Pak ovšem v LRG oznámili PlayStation 5 verzi a byli jsme lapeni. VHS video v 4K kvalitě – tomu prostě nelze odolat. Samozřejmě to myslíme s nadsázkou, víme, jak upscaling funguje. Limited Run Games verze byly přitom kdysi ještě cennější, než je tomu teď. Night Trap totiž dlouhou dobu nebyla v digitálních obchodech a nebylo ji možné zakoupit a stáhnout. Už tomu tak není. Na PlayStation Store ji naleznete za 427 korun. Mimochodem, jsme fakt sběratelští šílenci, na cestě máme verzi pro Game Boy Advance, která není vlastně vůbec hra. Jsou to jenom videa ve kvalitě 240p.

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Night Trap - 25th Anniversary Edition

V roli operátora musíte zabránit, aby si Augové pochutnali na skupině dívek, která do domu přijela na přespání a holčičí mecheche. V ní se nachází i nastražená agentka Kelli. Hráč se chopí role operátora, který sleduje veškeré dění v sídle.

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

S.C.A.T.u se totiž podařilo hacknout kamerový systém v domě a pasti, které v něm manželé Victor a Sheila nechali vybudovat. Jako operátor se snažíte polapit co nejvíc Augerů. Nyní opravdu vidíte, co se děje, ne jako v roce 1992, kdy hráči mžourali na své CRT televizory a mnohé si museli domyslet.

Původní Sega CD verze totiž zobrazovala pouze malý rámeček s full motion videem a ikony, které dole na panelu reprezentovaly jednotlivé místnosti, byly statické 2D obrazovky. Kde se tedy nacházejí Augeři, bylo možné zjistit jenom odhadem. PlayStation 5 verze, která vychází z té pro PS4, nabízí hned několik možností nastavení. Obraz si můžete zvolit oříznutý jako ve verzích z let 1992, 1993, 1994 nebo spustit 4:3 full screen z roku 2017.

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Ikonky jsou díkybohu přítomné i ve verzi revamped, což jsou náhledy skutečného dění v místnostech. Když spatříte krvelačná monstra šourat se domem a přepnete kameru tam, kde se nachází, musíte vyčkat ještě na zbarvení diody červeně, což znamená, že je past připravena Augera nebo Augery polapit. Primitivní, že?

Jenže Night Trap je cokoliv, jen ne jednoduchá videohra. Jakmile vám unikne příliš moc monster, operace končí a vám nezbude nic jiného, než hrát od začátku. Aby toho nebylo málo, pasti lze spustit jenom tehdy, pokud máte aktivovaný správný barevný kód. Ten je zpočátku vždy modrý, ale časem se mění a jediný způsob, jak ho zjistit, je kromě náhodného měnění vyslechnout ve správný čas manžele Martinovy.

Pokud to nedohrajete, pusťte si to jako film

To je ale velmi, velmi obtížné. Sluší se dodat, že podle barevného kódu svítí stejnou barvou i diody na ovladači DualSense. Kromě původní hry si lze zahrát i remixovanou verzi s náhodnými pastmi nebo survivor mód, v němž musíte přežít co nejdéle. Součástí je i celá řada bonusů jako dokument o tvorbě hry, dobové záběry nebo celá hra ve formě filmu. O přepracované grafice zde mluvit nelze, video bylo pouze upscalingováno na rozlišení 4K.

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Night Trap - 25th Anniversary Edition

Celkově jde tak o zajímavý relikt z minulosti, ale zábavná hra? Ani omylem. Night Trap jí nikdy nebyla a rozhodně se jí ani nestane. Je to prostě interaktivní film a k tomu ne moc dobrý. Brakovitost videí však dává „hernímu“ zážitku nový rozměr.

Night Trap je totiž přesně takovéto guilty pleasure, které pobaví svou hloupostí a naivitou. Že by taková hra někoho někdy děsila, a to včetně dětských hráčů, je nemyslitelná věc. Přes všechny nevalné kvality nás kouzlem nepovedeného tato prastará hra pobavila. Potrhlí retro pařani jsou ostatně cílová skupina Night Trap. Nikoho jiného nemá tato ptákovina dnes šanci oslovit. Ale to je v pořádku.

Retro hodnocení: 40 %

INFOBOX

Název: Night Trap - 25th Anniversary Edition
Výrobce/Vydavatel: Digital Pictures / Sega (originál) a Screaming Villains (PS5)
Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Switch, Sega CD, Sega X32, 3DO a PC
Datum vydání: 15. říjen 1992 (Sega CD), 10. květen 2024 (PS5/PSN)
Lokalizace: AJ
Cena: 427 Kč (PSN)

  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Loňské Call of Duty je od středy v předplatném Game Pass

Loňská válečná střelnice Call of Duty: Modern Warfare III, v níž jednotka Task Force 141 pátrá po...

Do Fortnite přibyly cybertrucky, hráči na jejich majitele pořádají hony

V rámci nejnovějšího updatu, přibyly do populární střílečky Fortnite náklaďáky Cybertruck od...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...