

Videohry jsou dnes pro filmaře oblíbeným zdrojem inspirace, dříve to však bylo spíše naopak, když vývojáři na jejich práci často vyloženě parazitovali. Pojďte si s námi zavzpomínat na některé z těch vůbec nejhorších her vzniklých na motivy úspěšných značek stříbrného plátna.
Autor: Oficiální materiály distributora
A čím jiným začít, než legendárním propadákem E.T. the Extra-Terrestrial, který doprovodil do kina stejnojmenné legendární sci-fi Stevena Spielberga. Jenže vývojáři se o slavné jméno opírali až příliš a na samotnou hru se vykašlali, banální arkáda byla plná chyb a propadla u kritiky i veřejnosti.
Autor: Oficiální materiály distributora
To, co z E.T.ho udělalo opravdový průšvih ovšem nebyla mizerná hratelnost, ale špatně zvolená obchodní strategie firmy Atari. Hře dopředu tak věřila, že do její propagace nacpala spoustu peněz a nechala vyrobit absurdně veliké množství datových cartridgí, které se ovšem rychle ukázaly prakticky neprodejné. Nakonec vyšlo nejlevněji je zakopat hluboko v poušti a odepsat ztrátu, což odstartovalo první velikou krizi videoherního průmyslu.
Komediální sci-fi Návrat do budoucnosti vládl v druhé polovině 80. let kinosálům a tak se logicky dočkal i herní adaptace. Těch nakonec bylo rovnou několik, většina z nich ovšem skončila neslavně.
Autor: Oficiální materiály distributora
Nejhůře hodnocený je dvojdíl Back to the Future Part II & III. Sice nabídl několik druhů miniher, ovšem ani jedna z nich nebyla příliš zábavná. Připočítejte ošklivou grafiku a konkurenci v podobě čerstvě vydaného Super Maria a máme tu jednu z nejhůře hodnocených her své doby.
Autor: Oficiální materiály distributora
Coppolův Drákula z roku 1992 je jednou z nejlepších filmových adaptací legendárního hororu Brama Stokera, ovšem o jeho přímé herní adaptaci nic podobného říct nelze. I když Bram Stoker’s Dracula vyšel v několika verzích pro různé platformy (rozpětí bylo veliké, od skákačky až po klasickou FPS střílečku), všechny byly mizerné. Jak se trefně psalo v tehdejším tisku, společnost Psygnosis evidentně investovala více peněz do zakoupení licence než do samotného vývoje.
Autor: Oficiální materiály distributora
Sportovní komedie Bílí muži neumějí skákat sice není nijak oduševnělé dílo pro inteletuály, ale pobavit dokáže spolehlivě i po letech. To už se ovšem nedá říct o její herní adaptaci. „Vyhýbejte se té hře jako nakažlivé chorobě“, napsal například Dan Loosen pro Atari Times, noviny The Evening Tribune zas hru zařadily do žebříčku dvaceti nejhorších her historie.
Autor: Oficiální materiály distributora
Slyšeli jste někdy o filmu Démon pomsty II: Krvavá odplata? Jestli ne, tak nemusíte smutnit, jde o klasický béčkový slasher, ve kterém hlavní hrdiny morduje příšera s hlavou tvaru dýně. I takováto „blbost“ se ovšem dočkala své videoherní adaptace, která už tak nízko položenou laťku dokázala ještě podlézt. Ostatně bojte se u hororu, kde nepřátelé vypadají jako chcípáček na přiloženém obrázku.
Autor: Oficiální materiály distributora
Komiksový horor Vrána vstoupil do dějin především kvůli tomu, že během jeho natáčení tragicky zesnul syn Bruce Leeho Brandon. Série ovšem pokračovala dál i po jeho smrti a druhý díl s podtitulem Město andělů se dočkal i přímé herní adaptace. Úplně zbytečné dlužno říct. Primitivní mlátička, která se prakticky nedala ovládat, sbírala hodnocení jen v oblasti spodní části stupnice.
Autor: Oficiální materiály distributora
Superman 64 se pravidelně umísťuje v žebříčcích nejhorších her vůbec, paradoxně z něj ale vydavatelé mohli mít radost, půlmilionu prodaných kopií byl totiž na tehdejší dobu solidní úspěch. Bez licence na slavného komiksového hrdinu by ale tato primitivní akční adventura, ve které kvůli technicky náročné grafice bylo vidět jen pár metrů dopředu, určitě propadla.
Autor: Oficiální materiály distributora
Hollywoodský trhák Dračí srdce se natáčel na Slovensku a hrála v něm například Eva Vejmělková, na jeho videoherní adaptaci bychom ovšem rádi zapomněli. Graficky sice tato arkáda vypadala na svoji dobu slušně a měla zajímavý příběh, co je to ale platné, když nebylo ani trochu zábavné ji hrát.
Autor: Oficiální materiály distributora
Johny Mnemonic je jakýmsi předchůdcem Matrixu, jde totiž o adaptaci povídky kyberpunkového guru Williama Gibsona, kde si hlavní roli střihl budoucí Neo Keanu Reeves. Film neurazí, jeho herní přílepek ovšem ano, pro představu stačí zmínit úryvek z tehdejší recenze Andreje Anastasova: „Šance tohoto produktu upoutat pozornost intelektuálně vyspělého člověka je podobná šanci slepého vykastrovaného labilního homosexuála najít si stálého životního partnera.“ Inu, i takto se tenkrát u nás psalo o hrách.
Autor: Oficiální materiály distributora
Vodní svět Kevina Costnera propadl jak na filmových plátnech, tak i v herním světě. A to na všech platformách kde vyšel. Verze pro nintenďáckou konzoli Virtual Boy je vnímána jako 22. nejhorší hra, která pro tento bizarní hardware vůbec vznikla. Vzhledem k tomu, že jich tam více nevyšlo, je to opravdu tristní.
Autor: Oficiální materiály distributora
Sci-fi Den nezávislosti je opulentní přímočarou popkornovkou, která si o herní adaptaci vyloženě říká. Přesto to tvůrci dokázali pokazit a jejich primitivní letecká arkáda působila zastarale už před bezmála třiceti lety. Debakl vývojářů nejlépe podtrhuje fakt, že se ani nestihli trefit do data filmové premiéry a hru vydali až skoro o rok později.
Autor: Oficiální materiály distributora
Zelený skřítek Grinch, který ukradl Vánoce, je vedle Sám Doma nedílnou součástí i tuzemských televizních svátků. Jeho nemastná neslaná herní adaptace ovšem kromě grafické stylizace nenabízí vůbec nic z toho, proč se film stal tak slavným. Prostě jen sterilní plošinovka, jakých tehdy vycházelo přehršel.
Autor: Oficiální materiály distributora
Filmová Planeta opic Tima Burtona z roku 2001 znovu oživila zájem o toto klasické sci-fi, doprovodná hra byla ovšem nepochopitelně založená na desítky let starém originálu. Že půjde o průšvih bylo jasné už dopředu, první ukázky předvedené na výstavě E3 žádné těšení nevzbudily. Hra samotná přitom kvůli licenčním sporům nestihla vydání filmu a jelikož „ošklivou a nudnou kopii Tomb Raidera“ následně kritici ztrhali, nevzpomíná se na ní v dobrém.
Autor: Oficiální materiály distributora
Už Spielbergova filmová adaptace sci-fi povídky Minority Report P.K. Dicka zdrojovou látku hodně zjednodušila, stejnojmená hra ji pak vyloženě degradovala na tupou střílečku. Vývojáři dokonce ani nepoužili podobu filmových hrdinů, takže ani ti nejzarytější fanoušci neměli žádný důvod do ní investovat.
Autor: Oficiální materiály distributora
Klub rváčů je generační výpověď ostře kritizující banální hodnoty dnešní konzumní společnosti. Platí to o knize, platí to o filmu, platí to o divadelní adaptaci, ovšem neplatí to o hře, která je jen tupou mlátičkou. Prostě jste si vybrali jednu z 12 postav (včetně Brada Pitta alias Tylera Durdenna) a proklikali se improvizovaným turnajem až na konec, za což se vám otevřela postava zpěváka Freda Dursta. Ten měl totiž ve smlouvě zakotveno, že se musí objevit v každé hře, ke které jeho kapela Limp Bizkit poskytla hudbu.
Autor: Oficiální materiály distributora
Charlieho Andílci stojí a padají na titulní trojici krásných hereček Cameron Diaz, Lucy Liu a Drew Berrymore. Jenže když ve hře vypadají takto, kouzlo je rázem pryč.
Autor: Oficiální materiály distributora
Primitivní mlátička byla tak špatná, že je na agregační stránce Gamerankings vůbec nejhůře hodnocenou hrou v historii konzole Gamecube, magazín GamesRadar ji zase zařadil na 50. místo největších propadáků v dějinách.
Autor: Oficiální materiály distributora
Gauneři, nebo chcete li Reservoir Dogs, jak se tato Tarantinova klasika jmenuje v originále, jsou brilantní černočernou konverzační komedií. Co vedlo vydavatelství Eidos k tomu aby 14 let od uvedení snímku do kin udělalo ze zdrojové látky lacinou střílečku už se nedozvíme, ale evidentně to nebyl dobrý nápad.
Autor: Oficiální materiály distributora
Catwoman je jedním z nejhorších komiksových filmů vůbec a herní adaptace s ním kolegiálně drží basu. A to na její výrobě tehdy pracovalo 100 lidí, což byl takřka dvojnásobek dobového standardu. Však také na to britské studio Argonaut doplatilo a mizerná akční adventura jim po dvaceti letech na scéně zlomila vaz.
Autor: Oficiální materiály distributora
A tohle je vyložený bizár! Street Fighter: The Movie opisuje pomyslný kruh, protože je postaven na mizerném filmu, který je sám adaptací počítačové hry. Místo klasických kreslených postaviček tu máme digitalizované herce z filmu, což připomíná první díly konkurenčního Mortal Kombatu. Prodeje ale kupodivu nebyly úplně špatné.
Autor: Oficiální materiály distributora
Film 300 podle stejnojmenného komiksu Franka Millera je opulentní pastvou pro oči. O herní adaptaci s podtitulem March to Glory, která vyšla jen na konzoli PSP, ovšem zdaleka nelze říct to samé. Jde jen o tuctovou rubačku působící ve svých nejlepších fázích jako vykastrovaný God of War.
Autor: Oficiální materiály distributora
Iron Man je jednou z nejpopulárnějších postav marvelovského univerza, v herním světě se mu ovšem příliš nedaří. A to opakovaně. Hra, která v roce 2008 doprovodila do kin stejnojmenný film dostala od Eurogameru 3/10, od IGN 3.8/10 a Gamespot ji předal cenu v kategorii Nejhorší hra, kterou každý hrál. Protože navzdory svým mizerným kvalitám prodala více než 2,3 milionu kopií. Proč se my recenzenti vůbec namáháme že?
Autor: Oficiální materiály distributora
Pátý Element sice nabídl oba hlavní hrdiny stejnojmenného sci-fi snímku, to je ale asi tak jediné pozitivní, co o něm můžeme říct. Špatně bylo prakticky vše a například redaktor magazínu GameSpot hru označil jako to vůbec nejhorší, co do té doby hrál.
Autor: Oficiální materiály distributora
Série Austin Powers úspěšně paroduje klasické bondovky, tvůrci jeho herní adaptace tak měli mnoho možných způsobů, jak k jeho adaptaci přistoupit. Nakonec nezvolili ani akci, ani stealth hru, ani adventuru, ale… pinball. A ještě ho odbyli, takže proti dobové konkurenci neměli na úspěch nárok.
Autor: Oficiální materiály distributora
Že svoji hru nedostávají jen úspěšné a kritiky chválené snímky, už jste asi pochopili, že jedna taková vznikne ale i podle díla režiséra Uwe Bolla, jste patrně nečekali, že? Proslavený břídil, kterému kvůli filmům jako Postal, Dungeon Siege nebo Blood Rayne nemohou hráči přijít na jméno, doprovodil do kin svůj film Tunnel Rats o válce ve Vietnamu, i hrou. Obojí dopadlo samozřejmě příšerně.
Autor: Oficiální materiály distributora
Svoji čestnou zmínku si zde zaslouží i Češi, interaktivní přídavek totiž dostala i pubertální komedie Ro(c)k podvraťáků z roku 2006. Šlo o nepřímé pokračování filmů Snowboarďáci a Rafťáci, ve kterém opět figurovala proslavená dvojice Jiří Mádl a Vojtěch Kotek.
Autor: Oficiální materiály distributora
Co o stejnojmenné hře napsat a neurazit? Asi nic. Obyčejná závodní arkáda nezaujala ani zastaralým technologickým zpracováním, ani mimořádně plochou hratelností a už vůbec ne příběhem přímo kopírujícím děj filmu.
Autor: Oficiální materiály distributora
James Bond je hrdinou mnoha povedených akčních her, 007Legends ale mezi ně určitě nepatří. Možná proto, že vývojáři byli až moc ambiciózní a pokusili se do ní narvat hned několik slavných filmových bondovek najednou. Výsledkem byla tuctová střílečka, na kterou si dnes vzpomene málokdo.
Autor: Oficiální materiály distributora
A na závěr ještě připomeňme Ramba z roku 2014. Šlo o takzvaný „kolejnicovou střílečku“, což znamená, že se nepohybujete volně, ale umělá inteligence kompletně kontroluje, kam se vydáte a kde se zastavíte. Na vás je jen střílení a vyhýbání se kulkám protivníků. I tak primitivní koncept se ovšem dá pokazit a studio Teyon pokazilo co mohlo. Pozitivní ovšem je, že se z chyb poučilo a jejich dva roky stará adaptace Robocopa patří naopak do kategorie „musíte si zahrát.“
Autor: Oficiální materiály distributora
Tak co, hráli jste některou z uvedených her? A nezapomněli jsme naopak na nějakou? Dejte nám vědět do diskuse.
Autor: Oficiální materiály distributora