Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Resident Evil 3: Nemesis - hororová akce

  12:00aktualizováno  27. července 2001 10:40
O klonech Resident Evila, co se Playstation titulů týče, jsme toho na BonusWebu napsali ažaž. Proč je ale Resident Evil považován za kultovní hru většiny hráčů majících tuto konzoli? Po recenzi na Resident Evil 2 vám snad tímto článkem dáme jasnou odpověď na výše položenou otázku.
Resident Evil 3

Dříve než začnete číst tyto řádky, bych vás chtěl upozornit na mou, díky Bonuswebu nedávno uveřejněnou recenzi na hru Resident Evil 2. Nedělám to pro své osobní uspokojení ani z jiných egoistických pohnutek, nýbrž vedou mne k tomu zcela nezištné důvody. Těmi je charakter následujících odstavců, které v mnoha případech konfrontují druhý s třetím dílem Residentevilovské série. Takže pokud jste dosud s Residenty neměli tu čest, raději si nejprve přelouskněte výše zmiňovanou recenzi na RE 2. Ale dost bylo řečí. Začínáme...

Není to tak dávno, co jsem za zády nechal Raccoon City a po zdolání závěrečného monstra - slizského obřího slimáka - za sebou zabouchl dveře mnou nedávno recenzované hororové pecky Resident Evil 2. Nyní, po několika týdnech nikoli bezúčelného pobíhání mezi domovem a zaměstnáním se tam hodlám vrátit. Kam? Vždyť to říkám. Zpět do Raccoon City. Zpět do virtuálního světa hrůzy, strachu a buďme upřímní - zpět k potokům krve, řinoucím se z bezvládných těl živých mrtvých po zásazích smrtících střel. To je však jen zlomkem toho, co vás potáhne jako magnet světem třetího dílu zombiemi prošpikované série Resident Evil s podtitulem Nemesis, jen zlomkem toho, kvůli čemuž budete chtít znovu a opakovaně vcházet do říše všudypřítomné úzkosti, zda přežijete či nikoliv příštích pár minut v této survival - hororové adventuře. A pokud jste již absolvovali seznamovací seminář s Residenty prostřednictvím některé ze dvou předcházejících částí a myslíte si, že vás už nic nemůže překvapit nebo nedejbože vyvést z míry, šeredně se mýlíte. Tahle hra vychází ze stejného základu jako předchozí díl, rozvíjí dějovou zápletku předešlých částí. Zároveň však obsahuje některé nové aspekty, jenž ji činí rozhodně ještě přitažlivější než dvojku.

Resident Evil 3

Děj RE 3 se odehrává v době těsně před a po událostech, popisovaných v Resident Evil 2. Začíná podzim a stejně jako listí padající ze stromů i obyvatelé Raccoon City, malého průmyslového městečka na americkém středozápadě, začínají pomalu zapomínat na hrůzné události, které se zde děly před nedávnem. Jejich životy se pod vlivem každodenních běžných lidských starostí vrací do normálních kolejí a jen málokdy si vzpomenou na hrůznosti, jichž se dopouštěla chemická společnost Umbrella v nedalekých horách Arclay, kde ve svých laboratořích aplikací T-viru přeměňovala lidi i zvířata v děsivá monstra. Už ani nevnímají komentáře přeživších svědků oněch tragických dnů a příběhy vyprávějící o jejich vlastních zážitcích, biologických zbraních a oživlých mrtvých víceméně berou pouze jako výplod jejich vlastní fantazie. Členové místní elitní jednotky S.T.A.R.S. (Special Tactics and Rescue Service), kteří měli to štěstí a nedávný incident v laboratořích Umbrelly přežili, většinou odcestovali do Evropy ještě dříve, než do města dorazily přesné zprávy o tom, co se zde dělo.

A nyní se to děje znova. Začínají se objevovat případy nevysvětlitelných brutálních vražd a smrtící nákaza se šíří po okolí. Do Raccoon City spolu s večerním vánkem vplouvá T-virus... Neviditelný, bez zápachu, bez varování proniká do obydlí lidí a transformuje je v krvelačné bestie. Přítomnost se vymyká kontrole, budoucnost je nejistá a Raccoon City se hroutí v totálním kolapsu.

Resident Evil 3

Ulice i domy ovládly hordy zombie a ve všeobecném zmatku se jejich expanzi snaží z posledních sil zabránit komando, tvořené členy S.T.A.R.S. společně s příslušníky ozbrojených jednotek korporace Umbrella - U.B.C.S. (Umbrella Biohazard Countermeasure Service). Nic však nevychází podle plánu a celá početná eskadra je nekompromisně rozmetána nezadržitelně se valící lavinou těl oživlých mrtvol. Pouze několika jedincům se podaří tento masakr přežít a každý na vlastní pěst hledá únikovou cestu z tohoto hrůzostrašného pekla.

"28. září za úsvitu - město je pod nadvládou monster - nějakým způsobem - jsem stále naživu..." To jsou jedna z prvních slov Jill Valentine, třiadvacetileté členky speciálních jednotek S.T.A.R.S., vyškolené v U.S. Delta Force, která je mimo jiné rovněž jednou z těch šťastných, kteří přežili úvodní krveprolití v Arclayských horách a se kterou jste se mohli setkat již v úvodním prvním dílu Resident Evil. Jak už zajisté správně tušíte, Jill bude vaší hlavní hrdinkou, se kterou budete ruku v ruce procházet pečlivě vypracovanými dějovými zápletkami v očekávání věcí příštích. Samozřejmě, že zde nebude sama a v jejím boji nejen o svůj život jí budou vydatně pomáhat nebo také vydatně překážet další postavy dosazené do rolí v tomto poutavém příběhu - tajemný Carlos, příslušník jednotek U.B.C.S., ještě tajemnější člen U.B.C.S. jménem Nicholai (při prvním setkání s ním jsem nabyl podezření, zda nepracuje pro nějakou restrukturalizovanou sekci bývalé KGB) a samosebou nejtajemnější a zároveň nejhrozivější ze všech živých či mrtvých tvorů celé série Resident Evil - její výsost Nemesis. A věřte, že zvláště setkání s Nemesis ve vás zanechá dlouhotrvající stopy po jejích děsivých útocích, kdy se u vás budou mísit pocity úzkosti s následným vzplanutím nervů, když vás mnohokrát a bez výčitek svědomí pošle o několik desítek herních minut zpět k poslední uložené pozici. Její útoky JSOU OPRAVDU hrozné, ničivé a hlavně nečekané.

Resident Evil 3

Jen tak mimochodem: když mě ta bestie několikrát odrovnala ve chvíli, kdy jsem se již chystal "savefnout", napadlo mne, co by tomu řekla "Alenka" se svou a mnoha jiným lidem taky vlastní antipatií k ukládání pozic na předem určených místech (viz. její recenze "Final Fantasy VIII - RPG po asijsku"). Jelikož jsem však záhy usoudil, že Residentská zombiemánie asi nebude zrovna její oblíbená parketa, ponechal jsem vyřčenou otázku jejímu osudu a vrhnul jsem se raději (popadnuvší dualshock) do rozehraného souboje o život Jill a jejích přátel.

Společnost Capcom v čele s nynějším producentem a duchovním otcem Residentů panem Shinji Mikamim nám opět předvedla, jakým způsobem lze stvořit perfektní hru. Nejenže nechybí fascinující příběh, který je zejména u japonských her samozřejmostí, ale vylepšení oproti RE 2 je znatelné už na první pohled. Nejen samotná Nemesis, ale celková atmosféra hry je laděna tak, že strach ve vás neustále pulsuje jak poklička hrnce nad párou. Zatímco ve dvojce jste po nějaké době již měli jasno, kde na vás ještě může číhat nějaké nebezpečí a kde už je naopak vybíleno, trojka nastupuje s absolutní nejistotou ve všech ohledech.

Takřka nikdy nevíte přesně, co na vás a odkud vyběhne, stejně tak i nalézání předmětů může být jistým překvapením. Pokud například projdete z důvodu náhlé smrti určitou trasou ve hře dvakrát, stane se vám třeba toto: Při prvním pokusu vaše kroky vedou přes blíže neurčenou kancelář, kde ve skříni najdete parádní výkonnou pistoli Magnum. Poté pokračujete dále a někde v následujících oblastech hry vaše postava zemře. Po již naznačeném loadnutí jdete znova stejnou cestou, ale trochu vás zdrží skupinka hladových zombíků. Dorazíte do kanclu, utíkáte ke skříni, otevřete a hle... namísto Magnumky je tam "jen" granátomet. Resident Evil 3 Podobné je to z výskytem různých potvůrek, znepříjemňujících vám život po celou dobu hry. Zatímco při prvním procházení kolem vodních nádrží na vás zaútočí lehce zlikvidovatelní zmutovaní úhoři, podruhé, kdy nahrajete pozici uloženou před tímto okamžikem, na vás na stejném místě budou čekat smrtelně nebezpeční Lickeři.

To je jedna z těch věcí, díky nimž je atmosféra v RE3 tak úchvatná. Kromě překvapivých změn ji dále podporuje i skutečnost, že zombíci nejsou už tak neohrabaní a pomalí jako ve dvojce. Zatímco v RE 2 jste bez obav zlikvidovali i početnou skupinku živých mrtvolek dříve než k vám dorazila ze vzdálenosti několika metrů, a to obyčejnou devítkou, ve trojce tahle cesta k úspěchu rozhodně nevede. Než se totiž stačíte rozhlédnout, ti parchanti po vás půjdou s takovou rychlostí a důsledností, že se vzpamatujete až při nechvalně známé obrazovce s rudým nápisem, oznamujícím vám vaši smrt. Posledním prvkem ovlivňujícím vaši psychiku při hraní, o němž bych se chtěl zmínit, je nový způsob vyvolání úzkosti v hráči. Resident Evil 2 vás děsil především rychlými akčními zvraty. Vzpomínám na úlek, který jsem prožil, když probíhajíce s Leonem temnou chodbou policejní stanice jsem byl přiveden do infarktového stavu útokem hejna vran, které náhle prorazily okna a vrhly se po chudákovi jako supi na mršinu. RE 3 používá tytéž prostředky jako jeho starší bratr, ale přidává ještě něco navíc. Zvuky ozývající se po okolí ve vás podle míry vaší představivosti mohou vzbuzovat vize tak strašné, že mohou ve své děsivosti předčit i samotnou Nemesis. Slyšíte za rohem řev vražděného člověka, doběhnete tam... a nic. Ticho. Nikde ani živáček. Co to bylo? To vám může sdělit pouze vaše fantazie. A o tom to celé je. O tom je celý Resident Evil 3 - Nemesis.

Abychom však nezůstali jen u příběhu s jeho tajuplnem, povězme si něco o dalších, nezbytně nutných součástech dobré hry, kterou tento titul rozhodně je. Hratelnosti oproti RE 2 neubylo, spíše naopak. Resident Evil 3 Mile jsem byl překvapen rozsáhlostí herních oblastí, které se z původně omezených prostor policejní stanice a filiálky Umbrelly roztáhly na plochu celého městečka Raccoon City. Hráč tak není uzavřen do nehostinných cihlových zdí, ale může se nadýchat čerstvého vzduchu v ulicích, což kromě jiného ve výsledném efektu pozitivně dotváří hratelnost k takřka dokonalému obrazu. Grafická stránka již tak dost dobrého 2. dílu se ještě o kapánek zlepšila a spolu s výraznou změnou kvality CG videosekvencí v tom dobrém slova smyslu ve vás zanechají dozajista příjemné pocity z pečlivě vypracovaných interiérů či nádherně ztvárněných venkovních prostor. Již úvodní intro, v němž je velice realisticky ztvárněn ozbrojený zásah proti šířícím se davům zombíků, ve vás vzbudí podezření, zda náhodou nesledujete televizní vysílání. Ovládání je v základu stejné jako u předchozího dílu s nově zapracovanou a dnes u tohoto typu her již běžnou podporou analogového ovládání a vibrační funkce, což jsem po poradě se svým dualshockem každopádně ohodnotil na výbornou. Novinkou je možnost zvládnutí určitého sledu stlačení určených tlačítek (kdyby šlo o bojovku, řekl bych kombo), což umožní vašemu hrdinovi provádět zcela nové pohyby. Po zvládnutí těchto pohybových technik bude váš hrdina moci porážet tělem své soupeře, uhýbat před jejich útoky nebo brát ještě rychleji než v předchozích dílech nohy na ramena.

Další věcí, která byla dotčena alespoň malými změnami, je inventář, a to v tom, že je zde daleko přehlednější systém řazení sbíraných listin a dokumentů, díky němuž přesně zjistíte, zda jste sesbírali všechny potřebné informace a rovněž daleko lépe se vám budou ty žádané v inventáři hledat. Plusem je i možnost vyvolání mapy, aniž byste museli zajíždět do již zmíněného inventáře.

Resident Evil 3

Nakonec bych se chtěl zmínit o bonbóncích, které jsou v duchu residetevilovské tradice takovou třešničkou na dortu. Po dokončení hry se vám vždy odhalí jedna z osmi kartiček v sekci Epilogue, které obsahují krátké informace (třeba o jedné z hlavních postav celé série - Chrisu Redfieldovi) a jako kamínky v mozaice vám pomohou dotvořit k celistvosti celý příběh o "Sídlícím zlu" - příběh, při němž zamrazí v zádech i nejotrlejším z dobrodruhů a během nichž si často sami budete šeptat: "I still alive." - Ještě stále jsem naživu.

Zcela závěrem musím uvést, že sám sebe nemám rád za absolutní nedostatek podnětů pro kritiku, ale asi se s tím já i vy musíme smířit. Je to prostě hra, která zcela jistě má své místo v žebříčku nominací na hru roku. A jestli ji tam uvidím, rozhodně pro ni budu hlasovat.

Resident Evil 3: Nemesis
Výrobce/Distributor Capcom / Eidos
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Dokonalý survival horror za Vaší účasti - tuhle hru prostě musíte mít!
Hodnocení: 98%

Autor:
Témata: Lavina, virtuální, Virus
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

novinky 10. 7. 2024 9

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

magazín 12. 7. 2024 23

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

novinky 14. 7. 2024 23

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

novinky 13. 7. 2024 53

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

magazín 7. 7. 2024 24

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

novinky 14. 7. 2024 22

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

novinky 13. 7. 2024 53

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

novinky 12. 7. 2024 0

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

novinky 12. 7. 2024 0

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...