Zapper - zemřít v trávě s rosou

Zajisté si vzpomenete na žabáka ze série Frogger 1984-2000, který se stal pro většinu velkým hitem a pro ten zbytek jedním z neustále skloňovaných milníků herní historie. Nyní přichází stvořeníčko s podobným jménem, ale Zapper není žábou. Jde o běsnícího cvrčka, žádného pohodového lučního koníka Hopa ze Včelky Máji!

Zapper Příběh hry je velmi prostý a točí se kolem Zapperova mladšího bratříčka, Zippera. Ten je unesen strakou Maggie, a proto se Zapper vydává na strastiplnou pouť, plnou hopsání, skákání, přeskakování a všech akcí alespoň vzdáleně podobných skákání. Malé cvrččí tělíčko je při skoku vystřeleno silou pidi svalů o něco výše, než je jeho velikost. Celkem osmnáct levelů čeká rozprostřených do čtyř světů. V každém levelu musí Zapper rozšlápnout šest puntíkatých vajec, která po strace zbyla. Ve 3D světě jsou všelijaké chodníčky, po kterých Zapper poskakuje a ty jsou samozřejmě plné nástrah, ať už pastí, které způsobí rozpůlení cvrčka několikrát větší jedovou šipkou, nebo všudypřítomných nepřátel z říše hmyzu, jakými jsou šneci nebo pavouci. K jejich demilitarizaci může Zapper využít tykadel, jejichž spojení vyvolá elektrický výboj, který potenciálního protivníka omráčí. Takový přiškvačený šnek na dlaždičkách vypadá opravdu elegantně, bohužel programátorům z Zapper Blitz Games uniklo, že šnek patří do bezobratlých a kostra je tu jaksi navíc.

Cvrčka čeká mnoho překážek i ze strany terénu, není opominuto ani kultovní přeskakování plovoucích klád na řece. V každém levelu poletuje až sto světlušek, které čekají na vysvobození (nepovinné). Některé sedí jen tak zbůhdarma na cestě (takzvané dobrovolné vězení) , jiné jsou zaklety do již zmiňovaného šneka (světluškám se při škvaření šneka překvapivě nic nestane). Pokud Zapper vysvobodí světlušek více, má možnost získat supr-dupr-mega-silný elektrický výboj, který nejen že dosahuje délky několika políček a dokáže zničit i bedny obsahující různé skryté bonusy, ale seškvaří i všechny příšerky, pokud to nejsou veselé plechové krabice na kolečkách. Cvrček má i možnost poohlédnout se po tajných místnostech, které se po celém levelu rozvalují. Obvykle skýtají nebezpečí, které cvrček je se skákáním nezvládne.

Zapper A jak že se tedy cvrčkovi po tom světě hopsá? Hopsá se mu zprvu velmi dobře, čím déle ale hopsá, tím se mu zdá svět více vyhopsaný a hopsání se stává činností vyloženě na mozek nahopsanou. Svět je sice nádherně pestrý a cvrčka oči až přecházejí, bohužel je ale hratelnost stejná, pouze navlečená do jiného kabátu. Jak dlouho tedy Zapperovi trvá, než se mu podaří rozšlapat 18 x 6 vajíček? Docela ho to udivilo, dosáhl totiž svého cíle za necelých 10 hodin. Neměl vlastně moc co ztratit, protože má mnohem více životů než kočka: 25, pokud mu ale ani to nestačí, bude mu přiděleno 25 dalších, ale rozehraný level musí hrát bohužel od začátku. A takto to jde pořád dokola, vysvobození bratříčka je jen otázkou času a trpělivosti.

Občas ale cvrček namítne, že na svého bratříčka kašle a raději si zahraje arkádový mód, kde soupeří pouze s časem. A pokud ho i to omrzí, může vyzvat další tři cvrčky či cvrččice na multiplayerové klání. Zapper Tam pak přestává ledabylé poskakování tam a sem, každý hraje sám za sebe a čím rychlejší je, tím větší šanci na vítězství má. A jak že se onen tolikrát zmiňovaný cvrček ovládá? Velmi jednoduše, i když na klávesnici tak trochu těžkopádně (co se dá dělat, vyvíjí-li se něco i na konzole, PC obvykle ostrouhá). Kromě skoků do stran disponuje cvrček i double-skokem, kterým přeskočí například i plechovou krabici na kolečkách. Cvrčkova tykadla ale neslouží pouze ke škvaření šneků či svádění cvrččic, dají se využít i jako dvě antény. Cvček tyto dvě antény-tykadla překříží a vyšle i ze vzduchu viditelný signál, který ukazuje směrem, kde je ukryto nejbližší vajíčko zralé k přípravě na obří omeletu.

A jak si tak crček hopsá a škvaří, uvědomí si, že ho vůbec nebolí oči. Svět totiž dosahuje rozlišení až 1600x1200, k mání je i 32 bitová hloubka barev. Kamera je bez problémů a cvrček viděný z ptačí perspektivy je tam, kde má být. A co všechno Zappera na jeho pouti doprovází kromě rozšlápnutých vajec a pachu spálených šneků? Zapper Je to hudba, ta se vyloženě povedla a nádherně ladí s atmosférou minisvěta. Ani po delší době nemusí cvrček vytahovat svého walkmana, aby přehlušil muziku hrající zpoza hor.

A jak se bude Zapper hrát menším cvrčkům, pro které je hra evidentně určena? Inu, celkem dobře, mohla by se stát i jejich oblíbenou hrou. Je možné, že místy budou mít menší problémy přijít na nějakou zákeřnost, ale s neomezeným počtem životů se dá zmáknout všechno. Bohužel pro cvrčky-veterány tato hra bude jen něčím dalším v řadě, co se nainstaluje, zahraje a odkopne (odinstaluje). Hra nepřináší celkem moc nového, ale díky dobrému nápadu a vcelku povedenému designu levelů se Zapper stává zajímavým kandidátem našich mladších bratříčkům na titul „To chci letos pod stromeček“.

Blitz Games tedy vytvořili hru, která se sice nestane slavná, ale nemálo lidí na ni bude určitě později vzpomínat v dobrém jako na hru, kterou začínali.

Zapper
Výrobce: Blitz Games
Vydavatel: Infrogames
Distribuce v ČR: distributor v CR
Stáhněte si: demo, screenshoty, trailer
Oficiální homepage: http://www.onewickedcricket.com/
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 32 MB RAM, 200 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Cvrček tak, jako ho asi většina nezná. Pro menší pařany určitě velkým lákadlem, pro ty starší možnost, jak se odreágovat a odpočinout si ode všech 3D akcí a strategií.
Hodnocení 68%


Témata: Šnek, Žába