XPand Rally Xtreme - a zase jednou rally!
Xpand Rally Xtreme
Playman 25.12.2006 PC
Závodní hry se dělí na množství větviček, které mohou vypadat jako ilegální závody a la NFS, NASCAR, formule, offroad závody a mnohé další. Své vytříbené místo pod slucnem zde mají i rally závody, které poslední léta procházejí vývojem a dost se mění. Zatímco na konzolích každý měsíc kvete nová reinkarnace rally (a ještě rychleji se na ni zapomíná), na PC téměř vždy kraloval Colin McRae. Nebudu tady mluvit o kvalitách této série, každý si z ní jistě vytáhne to své, ale před nějakou dobou se vyklubal také konkurent v podobě hardcorového simulátoru Richard Burns Rally a zbořil podle mnohých nejen dlouholetou modlu, ale i všechny modly připravované. Zatímco se však tyto hity vyhřívaly na sluníčkou popularity, v zázemí se klubala další, velice svérázně pojatá rallye simulace pod názvem Xpand Rally. I přes velkou konkurenci se těšila zájmu a dostávala velice příjemná hodnocení, a tak bylo jen otázkou času, kdy tvůrci vymyslí pokračování. Stalo se tak, a můžeme si tedy ozkoušet pokračování akčních rally závodů s podtitulem Xtreme. Řekněme si ale na rovinu, tvůrci měli raději zůstat u jedničky.
Ačkoli se XPand Rally Xtreme mělo dle spekulací ze začátku prodávat jako datadisk, nestalo se tak a máme tu čest potýkat se s plnohodnotným pokračováním. Pokud jste někdy předchůdce alespoň viděli, vše se vám bude zdát familiární, až moc. Menu a hlavní výběr je prakticky totožný, až na změněnou barvu a animaci uhánějících aut v pozadí. Stále tu tak máte nabídku hlavního šampionátu, závodů dle vašeho výběru (kde se tvůrci již rozhodli přidat nějakou tu novinku navíc), dále pak multiplayer, záznamy z vašich počínání, a poté již pouze nastavení (případně profily) a ukončení. Zde se žádných novinek nedočkáte a tak nezbývá než vyrazit na samotné závody. Hlavní síla Xpand Rally vždy spočívala a spočívat bude ve vysoké rychlosti, odvázanému řádění na silnicích a šatolinách mnohdy přirovnatelnému k derby a vůbec se tedy nejednalo o profi simulátor, kde lížete očima každou zatáčku. Již při nastavování profilu si zde můžete vybrat, stejně jako v jedničce, mezi arkádou a simulací. Jako správný fanda rally jsem hned ze začátku zvolil simulaci a už se těšil na asfalt. Ale ouha! Jaké bylo moje překvapení, když jsem (již otužilý z Richard Burnse) najel do první zatáčky ukázkovým smykem a zjistil, že to auto téměř nezatáčí. Pro vysvětlení, simulace zde spočívá v drcení tlačítka pro zatáčení a poté, co se auto do zatáčky nakloní zase drcení tlačítka pro opačné zatáčení, aby se auto jakž takž vyrovnalo. Vtip je v tom, že při pokusu o vyrovnání dostane zadní náprava jakési tiky a udržení na vozovce se stává prakticky nemožným. Přitom je absolutně jedno, na jakém povrchu to zkoušíte, protože rozdíl je akorát v tom, že na mokré či zledovělé vozovce auto zatáčí o něco rychleji. Po několika návštěvách křoví, stromů a vyplašených srnců jsem tedy přepnul na arkádu a doufal, že mě to donutí nechat klávesnici na stole. Ale ouha! Arkádový styl je tu nejspíše pojat jako náhrada a omluva za simulaci, protože zde zase auto zatáči až příliš rychle. Plný intuziazmu jsem opět najel do povědomé zatáčky a začal usilovně mačkat šipku doleva. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem skončil v kotrmelcích mimo trať. Naštěstí to nebyla zatáčka srnců, ti by pak nejspíše byli na kaši.
Po chvilce cviku si ale na arkádový styl jízdy zvyknete (mnohem rychleji než na simulaci) a pak teprve závodění začne být trochu zajimavé a vy se vrhnete na šampionát. Do začátku dostanete nějaké ty chechtáky na koupi levnějšího přibližovadla a vrhnete se do závodění. Šampionát je rozdělen na několik etap, které jsou zasazené do různých částí světa. Tu se podíváte na horské útesy v Monte Carlu, tu zase zavítáte do Británie a pro změnu pak do Malajsie. Každá etapa je pak rozdělena na několik dalších podšampionátů, které musíte vyhrát abyste se dostali do další etapy. Problém je v tom, že ze začátku máte málo peněz a šunku v garáži, a pro vyhrání závodu budete muset spojit nejen vaše řidičské umění, ale i klubek pevných nervů. Ne že by to bylo natolik těžké, protože AI soupeřů stačí pouze na monotónní ježdění a sledování nejlepší stopy, ale především ze začátku mají všichni o dost rychlejší a výkonnější auta, a tak se stává závodění jakousi honbou za prvními místy, abyste se pohnuli o kousek dále a nakoupili další součástky do svého bouráku. Po delší době si tedy ve své garáži vybudujete slušný harém a vůně nově natřeného laku bude cítit i přes helmu. Ale na to si ještě počkáte.
Když už je řeč o garáži, vývojáři místo licencí opět vsadili na zábavu a tak tu máme poskládanou slušnou nabádku vozů všech možných druhů. Celkově jsou tu na výběr čtyři kategorie, které se liší pohonem a váhou. V každé jsou pak na výběr čtyři auta (většinou). Zatímco první dvě jsou víceméně klasické, s rozdílem pohonu na přední a zadní nápravu, ostatní už tak často v rally vidět nejsou. Třetí skupinu zastupují GTčka známá spíše z ilegálních závodů či GTR. Nejen že tu designově jaksi nezapadají do prostředí, mají navíc pod kapotou více koní než vysloužilý farmář v důchodu, a tak představují v zatáčkách velký problém. Skupina čtvrtá a poslední naopak nabízí nezapomenutelný zážitek v podobě 4x4 offroadů obrovských rozměrů, které je radost řídit a ještě větší radost posílat plašit srnce. V garáži je pak možné každé vozidlo napěchovat těma nejlepšíma součástkama, od spojky přes tlumiče a různé druhy pneumatik, který však k mému zoufalství nemají téměř žádný vliv na chování vozidla. Co naplat, ani čtyři skupiny a výměnné součástky nepředstavují velký počet k výběru a rozmanitost je pro vývojáře nejspíše cizí slovo.
To se však naštěstí nedá říct o tratích. Proč měnit něco, co funguje na výbornou? Toho jsou si tvůrci vědomi a tak tu opět máme živé a variabilní prostředí na všech etapách, kde jsou tratě "otočné" téměř všemi směry. Cestu křižují potůčky, tu tam lesní či polní cesty, prostě reálné prostředí. Trochu se zde popojelo k opravdovým rally závodům, co se vytyčení tratě týče. V jedničce byl vždy velký problém s ohraničením tratě, protože plátěné bariéry a vlaječky byly pouze chabé symboly ukazující směr, a tak hráč často končil mimo, a to nedobrovolně. Ve dvojce se již přitvrdilo, cesta je zřetelně vytyčena, mnohdy ohraničena betonovými bariérami, mnohem častěji ale samotnou přírodou jako stromy, keři a jinou záludnou zeleninou :). Nemusí to ale vždy znamenat výhodu, mnohé hráče bavilo na jedničce právě volně jezdit, případně si dle libosti zkracovat rohy. Je to ale krok k realitě, to se musí uznat. Inspirace Richardem Burnsem se také nezapře, někdy přes cestu přeběhne srnka, tu jelen, tu zase šikovný fotograf uskočí na poslední chvíli. Hratelnost to příjemně zpestřuje a dodává na realističnosti, ale že by to byl vlastní nápad, to nikoli.
Kromě kariéry a možnosti dle výběru absolvovat jakoukoli zvolenou trať ve vybraném autě je tu také mód nový. Největší novinkou se asi jeví nový "freestyle" mód, který by se dal nazvat jako "nárazník proti nárazníku", kdy se v 4x4 offroadech doslova perete o místo. Takové pošťuchování na trati je někdy dosti brutální a připomíná spíše konzolový Burnout než rally. Nejvíce mě zajímal tento mód především v multiplayeru, ale v době recenzování nebyl online žádný odvážlivec, který by se mi odvážil postavit, a tak jsem mohl o kvalitách multiplayeru pouze spekulovat. Inu, budoucnost ukáže.
|
Jedna věc, nad kterou jsem byl opravdu hodně zklamaný, bylo grafické zpracování. Nevim, zda byli tvůrci líní zamakat nebo se jim jen nechtělo předělávat engine, ale grafika je jedna z nejslabších stránek hry. Pokud řeknu, že vypadá jako dva roky starý předchůdce s trochu vylepšenými shadery, budu ještě velmi hodný. Na screenshotech hra a vypadá více než dobře a tak jsem ani nedoufal, že by mohl někdo udělat podobnou minelu. Někdy mi připadalo, že si ze mě tvůrci jen střílejí. Ačkoli jsem měl nastaveno nejvyšší množství detailů, největší možné rozlišení a monitor se jenom třásl nedočkavostí, vybafla na mě z prvního pohledu téměř budgetovka, která mi totálně znechutila další hraní. Možná si řeknete "ale to přece není žádná budgetovka" , tak přesně o to jde. Delší rozepisování nedostatků nemá smysl, představte si jedničku a můžete přidat některé detaily a máte hrubý náčrtek grafické stránky.
Trochu lepší dojem na mně udělal model poškození, který by se dal označit jako uspokojivý. Plechy se ohýbají, odpadávají, nárazníky toho také moc nevydrží, sklo přežije maximálně první zatáčku a z vašeho lesklého miláčka je po půlce erzety poškrábaný vrak, na který není zrovna hezký pohled. To za předpokladu že jste si ke svému neštěstí zkusili simulaci, v arkádovém módu vydrží lak o něco déle. Taktéž zvuková stránka se nenechala zatlačit do kouta a nabízí solidní výsledek, který se může jedničce směle rovnat. Líbilo se mi jednotlivé zvukové aranžování vozů, kde opravdu poznáte Gtčko od offroadu, což není zdaleka všude zvykem. Jediné, co bych vytknul, byl docela monotónní a neuvěřitelně nudný spolujezdec, ze kterého vám začnou bolet uši již po pár závodech. Naštěstí jde vypnout a pokud jste ve sledování šipek v horní části obrazovky machři, vůbec vám absence hlasového doprovodu nebudu vadit, zvláště když má hra české titulky.
Co říci závěrem? XPand Rally Xtreme ani zdaleka nedosahuje kvalit svého předchůdce a podle mě se přecejen měla dodávat jako datadisk, a to ještě zdarma. Takhle za nehoráznou cenu 599 Kč dostanete titul téměř na budgetové úrovni, který zahodíte do šuplíku po prvním ozkoušení. Když připustím, že téměř za stejnou cenu je k dispozici Richard Burns Rally, který je vymakaný po všech stránkách, již není co řešit. Přečtěte a zapomeňte.
Amouranth vydělala balík na bitcoinech, chce pomáhat zvířatům
Americká streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, nespoléhá jen na své fanoušky a obří příjmy, které jí plynou z platforem Kick a OnlyFans, obratem...
{NADPIS}
{POPISEK}
Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci
V prosinci se staneme slavným archeologem Indiana Jonesem, členem speciálních jednotek, superhrdinou od Marvelu či samurajem. Vyberete si z prosincové nabídky her? Pro vašeho favorita hlasujte na...
{NADPIS}
{POPISEK}
Cheateři jsou jako rakovina. Buď přežijeme my, nebo oni, varují vývojáři
Vývojáři chystané online střílečky Delta Force se nezvykle otevřeně rozpovídali o tom, jak vážný problém pro ně představují podvodníci. I když takových je celkově jen několik málo procent ze všech...
Dvacet nejzásadnějších her roku 2004. Zvolte tu nejlepší
Dvacet let vypadá jako dlouhá doba, na mnohé hity tehdejší doby ovšem vzpomínáme dodnes. Světlo světa tehdy spatřil například kultovní World of Warcraft, graficky revoluční střílečky Far Cry,...
Hrajte zdarma kompletní Hvězdné války z Lega nebo simulátor autobusu
Digitální obchod s hrami Epic Store tentokrát rozdává ve velkém. V Lego Star Wars si můžete znovu projít kompletní sérii všech devíti epizod Hvězdných válek, v Bus Simulatoru zase vyzkoušet těžký...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!