X-Men: The Official Game

  12:00aktualizováno  24. května 3:48
Hra s filmovou licencí? Plno lidí toto spojení vyděsí, ale ti protřelejší z nás se hned tak nedají a zkusí to. Někdy litují, někdy ne. Tentokrát litovat nebudete. Ale asi ani nebudete nadšeni.

X-Men: The Official Game „Mutant“ – nejoblíbenější slovo fanoušků komixů a v poslední době i milovníků stříbrného plátna. Filmy X-Men a X-Men 2 jsou považovány za vůbec nejlepší filmové adaptace komixů (společně se Spidermanem), a to právem. V současné době si v kinech můžeme užít závěrečný díl trilogie nazvaný X-Men: Poslední vzdor. A samozřejmě u této příležitosti si můžeme vyzkoušet, jaké je to stát se na okamžik superhrdinou (já bych to bral, i když bojovat proti zločinu není zrovna výnosný kšeft). Stačí na to jedno DVD a PS2. Dokonce budete mít možnost vžít se do kůže hned tří vyznavačů spravedlnosti. Je to bručoun Wolverine, mladík Iceman a německý mutant Nightcrawler.

Wolverine je vyznavač brutální síly, takže jeho hlavním a jediným cílem bude vyzkoušet si své adamantiové drápy na každém, na kom bude moci.

X-Men: The Official Game Něco nám tu nehraje. Poslední zmíněný se totiž ve třetím filmu vůbec neobjevuje. A není to jediné překvapení. Asi byste čekali, že v rámci co největší šance ždímání peněz z fanoušků, bude hra sledovat děj své předlohy. Omyl. Jde si svým vlastním směrem a s příběhem X-Men: Poslední vzdor má jen minimum společného. Zatímco film se zaměřuje na situaci, kdy je objeven „lék“ na mutaci a dojde ke vzpouře vedené Magnetem, ve hře je vaším úhlavním nepřítelem generál Strykem a jeho program, jehož výsledkem jsou gigantičtí roboti Sentinelové, kteří mají jediný cíl – zničit cokoliv mutantského.

Problémy ale nebudete mít jen s obřími létajícími plechovkami. Každý ze tří hrdinů se setká s dalšími nepřáteli, kteří jim v minulosti pěkně zatopili a hodlají v tom pokračovat. Iceman si změří síly se svým bývalým spolužákem z Xavierova institutu, oheň metajícím Pyrem, Wolverine si zablbne s Sabretoothem nebo Lady Deathstrike a Nightcrawler s démony minulosti. K mému zklamání ale nebudete moci vybírat, s kým se do boje pustíte, ale musíte počkat, koho vám svěří umělá inteligence. Levely jsou za X-Men: The Official Game sebou sestaveny tak, abyste chvíli hráli za toho, chvíli za toho a chvíli za zbývajícího. Z počátku s tím asi budete mít trošku problémů, protože každý má jiné schopnosti a jejich úrovně jsou koncipovány tak, abyste právě jejich unikátní vlastnosti využili co nejlépe.

Wolverine je vyznavač brutální síly, takže jeho hlavním a jediným cílem bude vyzkoušet si své adamantiové drápy na každém, na kom bude moci. Dostanete se do určité lokace, tam musíte posekat všechno živé a můžete pokračovat dál. Je to na pár chvil vcelku zábavné, ale postupem času už to tak slavné není. Komb je jen několik a nepřátel budou desítky a desítky. Budete tak dokola opakovat stejné pohyby, které se zanedlouho okoukají. Náladu vám trošku zvedne to, že na každého protivníka platí trošičku jiná taktika. Na některé sled rychlých úderů, na další pomalejší ale silnější rány, které prorazí jeho obranu. I přesto jsou ale mise s Wolverinem pravděpodobně nejnudnější.

X-Men: The Official Game

Herní doba je docela krátká, za pár hodin je konec.

S Icemanem už je to jiná káva. Nepohybuje se po zemi, ale vytváří si skluzavku z ledu a na té cestuje. Pokud se dostanete do situace, kdy je nutno použít trošku násilí, tak má k dispozici mrazící paprsek, ledový štít a chladné střely. Jeho úrovně jsou navrženy tak, aby se hraní nezvrhl jen v neustálé odstřelování, ale svým způsobem jde také o zvláštní druh závodů. Vaším jediným soupeřem je čas. Za určité období musíte zničit několik objektů, uhasit oheň, dorazit do daného bodu nebo zlikvidovat stanovené množství robotů. Vše se dá zvládnout, ale někdy se zapotíte, protože sledovat překážky v cestě a ještě ničit nepřátele chce hodně pozornosti, a stejně vás několikrát čeká „pěkná“ srážka se zdí a následný pád na zem.

X-Men: Poslední vzdor

Režie třetího filmu se ujal nový režisér Brett Ratner, který nahradil Bryana Singera (ten se pustil do režie Supermana). Ratner se rozhodl pro vlastní cestu. Logicky si tak získal jak sympatie, tak kritiku. X-Men: Poslední vzdor je trošku jiný, než původní dva filmy. Nabízí více postav, více akce a méně komorní psychologie. To je krok vcelku pochopitelný, jelikož jde prý o závěrečný díl celé ságy. A finále by mělo být velkolepé. A je. I když jiným způsobem než X-Men a X-Men 2.

X-Men: The Official Game Hádám, že nejvíce vás pobaví akce s Nightcrawlerem. Ten je schopen teleportace a během jeho úkolů jí využívá, jak to jen jde. Design levelů téměř připomíná skákačku, a to vcelku povedenou. Jistě, zabojuje si, ale obvykle se po něm chce, aby se dostal tam či onam a něco stiskl, rozbil nebo opravil. Přenést se nemůžete kamkoliv, ale jen na místa, která jsou označena modrým plamínkem. Směr, kterým se budete teleportovat určujete pomocí analogu. Stačí jen přibližně, nemusíte tedy naštěstí mířit na milimetr přesně. Dokonce i střety s bossy jsou nejzábavnější s Nightcrawlerem, protože nespoléhá na hrubou sílu ani na střelbu z dálky, jako jeho dva kolegové, ale musí důmyslně (důvtip není žádán po vás, titulek vás jasně informuje, co máte dělat) využít toho, co nabízí okolí.

Před vstupem do úrovně máte možnost vybrat si obtížnost ve třech stupních. Podle zvolené náročnosti jsou vám potom přiděleny mutantní geny, které rozdělujete do několika vlastností. Ty se liší podle toho, o kterou z postav jde. A každá také X-Men: The Official Game získává své vlastní geny. Zní to poměrně zajímavě, ale rozhodně to není vrchol RPG. Více možností by vůbec neuškodilo.

Naopak, potěší to, že graficky se od sebe úrovně poměrně výrazně liší. Dostanete se na vojenskou základnu, do mentálního světa, do nitra továrny na výrobu Sentinelů, pocit, že se pořád pohybujete ve stejném prostředí, kde jen designéři přehodili strom s lampou, se určitě nedostaví. Netradičně byly pojaty animace – v nakresleném prostředí se pohybují statické obrázky postav. Zní to trošku zvláštně, ale má to něco do sebe a přibližujete to komixovou atmosféru.

Dabing a hudba jsou nespornými klady hry. Některé postavy jsou namluveny svými filmovými předlohami a je to znát. Je slyšet, že se herci snažili, aby propojení filmu a hry bylo co nejvěrnější alespoň po hlasové stránce. Hudba je obvykle mírně nevýrazná, ale graduje přesně v momentech ve kterých má.

Klady a zápory

Plus Mezilevelové animace
Plus Nightcrawlerovy mise
Plus Dabing

Mínus Příliš krátké
Mínus Wolverinovy mise jsou stereotypní
Mínus Minimum komb

Herní doba je docela krátká, za pár hodin je konec. Naštěstí v každém levelu se povalují dva druhy předmětů, které, pokud se vám jich podaří sebrat dostatečné množství, otevřou bonusové úkoly v Danger Room. Tím pádem se dočkáme několika hodin navíc. Ani tak to ale není příliš slavné.

Objektivně je X-Men: The Official Game slušně zvládnutá akční hra, která má ale mnohem větší potenciál. Pomohlo by jí prodloužení, vypilování misí, především pro Wolverina, které se zvrhávají v nezábavnou řež, lepší RPG systém a více komb. Výtek je opravdu dost, ale žádná není tak podstatná, aby zcela znehodnotila samotné hraní. Současně se ale titul čvachtá ve vodách mírného nadprůměru a k výšinám žánru nedosáhne.

X-Men: The Official Game
Výrobce/Vydavatel Z-Axis/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube, Xbox 360
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 65 kB
Verdikt: Další z průměrných her s filmovou licencí. Žádný velký propadák, ale ani hitovka. Trošku pobaví, trošku zklame.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Najdete na iDNES.cz