Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

X-Men Legends – komixová legenda hrou

  12:00
Komixový tým hrdinů zvaný X-Men zatím ovládl svět kreslených sešitů, televizní obrazovku i filmové plátno, ale na svůj velký herní hit zatím čekal. Název X-Men Legends by naznačoval, že tentokráte by se to mohlo povést.

Comicsový gigant Marvel má hodně oblíbených hrdinů, z jejich dílny vyšli takoví velikáni jako je Spiderman, Blade, Daredevil nebo Electra. Ale jejich nejslavnějším a nejoblíbenějším týmem jsou X-Men (jen se podívejte, kolik stojí starší vydání jejich dobrodružství). Tak už tomu bylo před (zatím) dvěma veleúspěšnými filmy, ale po nich se řady jejich fanoušků ještě rozšířily. To bylo určitě jedním z hlavních důvodů toho, že se objevilo hned několik her na toto téma. Z valné většiny to, ale byly bojovky, popřípadě beat´um up procházečky (X-Men: Mutant Academy 1, 2, X-Men: Next Dimension, X2: Wolverine´s Revenge). Sice zábavné, ale problémem bylo, že jste se zhostili jen jednoho superhrdiny, čímž hra poněkud ztrácela na atmosféře. Toho, že i tentokráte budete muset zachraňovat svět na vlastní pěst se už nemusíte bát, v X-Men Legends se totiž ujmete hned čtveřice postav najednou.

Například jen Iceman dokáže budovat ledové mosty, díky nimž se dostanete do oblastí, které jsou jinak nedostupné.

To je jeden z aspektů, který povznáší X-Men Legends nad konkurenci v žánru akční RPG. Je sice hezké, že v titulech jako Baldur´s Gate: Dark Alliance můžete (musíte) všechnu pozornost věnovat jen jednomu jedinému charakteru, ale upřímně, po čase se díky tomu ze zábavy stává stereotyp. Ten tentokráte nehrozí. V jednu chvíli totiž budete mít ve skupině hned čtyři členy X-Menů (a i tak vám dá hra pěkně zabrat). Ty si můžete libovolně navolit před začátkem každé mise. I když slovo libovolně není asi tak úplně na místě. V mnoha levelech jste totiž nuceni využít unikátní schopnosti, který má jen některý z charakterů. Například jen Iceman dokáže budovat ledové mosty, díky nimž se dostanete do oblastí, které jsou jinak nedostupné. Stejně tak jen on nebo Storm jsou schopni uhasit oheň. Pohnout pákou na nepřístupném místě zvládne zase Jean Grey, která je nadána telekinezí. Jestliže dorazíte do sekce, kde je potřeba některého z X-Menů, kterého zrovna nemáte v partě, tak se nemusíte bezmocně válet po zemi a naříkat, protože stačí dojít k nejbližšímu save pointu, kde si můžete nejen změnit tým, ale také navštívit Forge, který prodává a nakupuje různé předměty nebo Healera nabízejícího prostředky pro doplnění zdraví a energie.

Určitě vás ale zajímá, proč se tentokráte X-Meni pouští do boje. Hrozí totiž, že dojde k finálnímu střetu mezi mutanty a lidmi. Na jedné straně je Magneto a jeho Brotherhood, kteří věří, že rod mutantů je určen k nadvládě nad lidmi na druhé stojí generál Kincaid, který pracuje na projektu, jehož výsledkem jsou gigantičtí roboti Sentinelové, stvoření k jedinému účelu – likvidování všech humanoidních bytostí, nemajících genetický kód odpovídající rodu Homo Sapiens Sapiens. Silám obou těchto extrémistů musí X-Meni čelit, věří totiž, že jedinou cestou je mír a společné soužití. Ale ani Magneto ani Kincaid si to nemyslí.

Po dosažení patnácté úrovně si můžete zpřístupnit extrémně účinný úder a navíc lze investovat do mnoha dalších vlastností.

Scénář je napsán opravdu na výbornou, nechybí mu comicsový spád, filmová atmosféra, příjemný humor ani propracované charaktery. K celkové atmosféře velkou mírou přispívá i opravdu kvalitní dabing. Podíleli se na něm profesionální herci, mezi nimiž nechybí Patrick Stewart (Star Trek, Duna, X-Men, X2) jako profesor Charles Xavier nebo Lou Diamond Phillips (La Bamba, Mladé pušky, Big Hit). Ale veskrze všem zúčastněným se podařilo svým postavám vdechnout nezaměnitelnou individualitu a kouzlo osobnosti (mimochodem, například Earl Boen, který namluvil X-Mana jménem Colossus není v herním žánru žádným nováčkem, jen v poslední době jsme ho mohli slyšet v titulech jako Fallout: Brotherhood of Steel, Call of Duty, Lionheart, Terminator 3: Rise of Machines, Tenchu: Wrath of Heaven, Metal Gear Solid 2: Substance, Forgotten Realms: Icewind Dale II a mnoha dalších).

Vyřádili se i zvukaři. Hudba je opravdu vynikající. Přestože někdy si jí v záplavě mnoha (povedených) zvuků ani nevšimnete, jsou momenty, kdy se zaposloucháte a začne vás příjemně mrazit v zádech díky tomu, že vás její tóny dokonale vtáhnou do hry. Žádný větší nedostatek nemá grafická stránka hry ani design levelů. I když rendrované animace by mohly být občas malinko lepší, vizuální stránka samotné hry je opravdu povedená. Charaktery jsou vymodelovány opravdu dobře, což platí i pro prostředí (to je mimochodem skutečně interaktivní, takže není problémem prohodit protivníka zdí nebo po něm hodit bednu, tedy, pokud jí vaše postava uzvedne). Někdy vám hra trošku připomene (samozřejmě vizuálně) hru XIII.

Cestou narazíte i na další bonusy, jako jsou obálky comicsů, skicy nebo disky do takzvané Danger Room.

Jak již bylo řečeno, X-Men Legends jsou akční RPG. Hlavní náplní tedy bude zlikvidovat vše, co se vám dostane pod ruku. K tomu tentokráte nevyužijete jen hrubou sílu, ale také speciálních schopností, kterými všechny postavy disponují. Hra je navržena tak, abyste se v počáteční fázi museli spolehnout na souboj muž/žena proti muži/ženě/robotovi, ale postupem času budete muset čím dal častěji zkoušet možnosti svého mutantského talentu. Samozřejmě za obě činnosti získáváte zkušenosti a podle klasického RPG schématu se po dosažení určitě číselné hranice dostáváte na vyšší úroveň. Pokud se tak stane, máte k dispozici několik bodů, kterými můžete (jestliže se nespolehnete na automatické přerozdělení) vylepšovat danou postavu. Při každém přechodu na vyšší level získáte body, které rozdělujete mezi klasickou sílu, odolnost, život a rychlost doplňování energie (která je potřeba k využívání speciálních schopností) a další, díky nimž vylepšujete mutantský talent. Tady je nabídka opravdu bohatá. Každý z X-Menů má dvě útočné a jednu obranou schopnost, po dosažení patnácté úrovně navíc můžete zpřístupnit extrémně účinný úder, ale navíc lze investovat do mnoha dalších vlastností (například možnost létání, přidávání výbušné síly vrhaným objektům a podobně).

Zkušenost získávají i ty postavy, které zrovna nejsou v přímé akci. Je to logický krok, právě díky tomu, že v každé misi využijete jinou sestavu X-Menů (například proti robotům se uplatní především ti, kteří zvládají energetické útoky nebo ti extrémně silní, a naopak během střetů s lidmi a mutanty jsou neocenitelnými pomocníky telepati a telekinetici). Asi by nedopadlo dobře, kdybyste vytáhli do boje se skupinou v níž má jeden charakter úroveň 20 a druhý 5. Kromě toho v konečném souboji se ke slovu dostane většina postav, protože poradit si s finálním bossem je poměrně složitý úkol. I když do střetů se vrháte se čtveřicí hrdinů najednou, přímo ovládáte jen jednoho (můžete mezi nimi libovolně přepínat pomocí směrového kříže). Ostatní jsou pod palcem umělé inteligence, která se o ně stará opravdu dobře. Nejen v boji z nich dělá neocenitelné spoluhráče, ale příliš často se nestává, že by se někde zasekli, a vy byste se pro ně museli vracet.

I když je X-Men Legends vynikající hra, pár chybek by se také našlo (i když nejsou tak velké, aby vám zkazily skvělý herní zážitek). Za zmínku stojí především dvě – nejprve k nahrávací době. Přechod mezi lokacemi, popřípadě návrat do hry po uložení, jsou poměrně zdlouhavé, a i když jsou zpestřené atraktivními obrázky, za čas začnete být trošku nervózní. Druhá poznámka směřuje k nepřehlednosti. V momentech, kdy se vaši čtyři svěřenci střetnou s pěti protivníky, začnou vzduchem létat energetické výboje a bořit se zdi, je velmi těžké zorientovat se, co zrovna váš X-Man dělá. Několikrát dokonce došlo ke zjištění, že stojíme kousek od jádra boje a vesele bušíme do zdi. To je, ale daň za to, že k dispozici je větší množství postav. Možná bychom měli upozornit na to, že i obtížnost je místo slušně vysoká (tedy, alespoň pro rekreační hráče), naštěstí se téměř na každém kroku (rozbíjejte vše, co jde, najdete spoustu užitečných věcí) povaluje lahvička, která vám vylepší fyzičku nebo zásobu energie. Cestou narazíte i na další bonusy, jako jsou obálky comicsů, skicy nebo disky do takzvané Danger Room. To je speciální místnost v sídle X-Menů, ve které máte možnost trénovat své schopnosti a dokonce zvyšovat level svých postav (to se bude určitě hodit).

Konečný verdikt nebude nějak překvapivý. X-Men Legends je velmi dobré akční RPG, které kromě atraktivního námětu a oblíbených postav nabízí kvalitní zpracování a především pořádnou porci zábavy. Jeden z mála titulů, které vás chytí a nepustí na více než 20-25 hodin (průměrná doba od úvodní animace do konečných titulků).

Bylo nás víc než pět Během hraní budete mít k dispozici hned několik nejznámějších X-Menů, ale i přesto nezaškodí přiblížit si je trošku blíž. Beast (Henry McCoy) – jde nejen o geniálního vědce, ale také o nadlidsky silného a mrštného bojovníka. Colossus (Piotr Nikolaievitch Rasputin) – je schopen v okamžiku potáhnout své tělo kovovou vrstvou. Díky tomu je nejen téměř nezranitelný, ale také extrémně silný. Cyclops (Scott Sumers) – jeho oči produkují energetické paprsky, které, ale není schopen ovládat, proto nosí speciální zařízení, díky němuž získává nad svou mocí kontrolu. Emma Frost – velice talentovaná telepatka, která dokáže ovládat mysl jiných, vyvolat v nich smrtelný strach nebo je zmást tak, že útočí na své spolubojovníky. Gambit (Remy LeBeau) – vše, čeho se dotkne za okamžik vybuchne. Gambit k boji využívá karty, které vrhá na své protivníky. Iceman (Robert Drake) – je schopen přeměnit své tělo v led, ale také nechat zmrznout vzduch ve svém okolí. Dokáže vytvořit most do míst, kam byste se jinak nedostali. Jean Grey – je telepatkou a telekinetičkou. Není pro ní problém jen silou myšlenek vrhnout své nepřátele proti zdi. Kromě toho dokáže i levitovat. Jubilee (Jubilation Lee) – jedna z nejmladších členů X-Men je schopna vytvořit silné energetické výboje, které může vyslat hned do několika směrů. Magma (Allison Crestmere) – jak její jméno napovídá, dokáže na povrch vyvolat magmu. Její útoky žhavou lávou dokáží připravit protivníkům horké chvíle. Nightcrawler (Kurt Wagner) – bývalý akrobat je extrémně mrštný a mimo to je schopen teleportace. Psylocke (Elizabeth Braddock) – je obdařena telepatickým talentem. Svou myšlenkovou sílu je schopna transformovat do psychodýk, které z ní ve spojení s výcvikem v bojových uměních, dělají neporazitelnou válečnici. Professor X (Charles Xavier) – nejmocnější telepat světa dokáže dokonale ovládat mysl jiných. Je také duchovním otcem X-Menů. Rogue (neznámé) – dokáže absorbovat mutatnské schopnosti jiných skrze fyzický kontakt. Kromě toho dokáže létat a má nadlidskou sílu. Storm (Ororo Munroe) – snědá kráska je schopna letu a má neocenitelnou moc, která spočívá v ovládání počasí. Wolverine (James Howlett, Logan) – jeho kostra je vyztužena nezničitelným kovem adamantiem. Z něj jsou stvořeny i drápy, kterými útočí. Kromě toho je jeho tělo obdařeno velmi rychlou možností regenerace.

Hodnocení: 80% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Nemá to konce. Herec se musí omlouvat, že účinkuje v kouzelnické hře

Herec, který namluvil jednu z hlavních rolí ve hře Hogwarts Legacy, se nyní veřejně omlouvá za to, že se do projektu...

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Splněný sen fandů Harryho Pottera. Nová ukázka z Hogwarts Legacy je skvělá

Již jen pár týdnů zbývá do vydání další hry ze světa Harryho Pottera a reklamní kampaň běží naplno. Nová filmová ukázka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Přes 30 let s Rusy. Nechtějí válku, ale víc nechtějí prohru, říká byznysman

Premium S Ruskem se Jiří Anderle poprvé seznámil v roce 1986, kdy jako turista navštívil Kavkaz. O deset let později začal do...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...