Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

X-Men Legends – komixová legenda hrou

  12:00
Komixový tým hrdinů zvaný X-Men zatím ovládl svět kreslených sešitů, televizní obrazovku i filmové plátno, ale na svůj velký herní hit zatím čekal. Název X-Men Legends by naznačoval, že tentokráte by se to mohlo povést.

Comicsový gigant Marvel má hodně oblíbených hrdinů, z jejich dílny vyšli takoví velikáni jako je Spiderman, Blade, Daredevil nebo Electra. Ale jejich nejslavnějším a nejoblíbenějším týmem jsou X-Men (jen se podívejte, kolik stojí starší vydání jejich dobrodružství). Tak už tomu bylo před (zatím) dvěma veleúspěšnými filmy, ale po nich se řady jejich fanoušků ještě rozšířily. To bylo určitě jedním z hlavních důvodů toho, že se objevilo hned několik her na toto téma. Z valné většiny to, ale byly bojovky, popřípadě beat´um up procházečky (X-Men: Mutant Academy 1, 2, X-Men: Next Dimension, X2: Wolverine´s Revenge). Sice zábavné, ale problémem bylo, že jste se zhostili jen jednoho superhrdiny, čímž hra poněkud ztrácela na atmosféře. Toho, že i tentokráte budete muset zachraňovat svět na vlastní pěst se už nemusíte bát, v X-Men Legends se totiž ujmete hned čtveřice postav najednou.

Například jen Iceman dokáže budovat ledové mosty, díky nimž se dostanete do oblastí, které jsou jinak nedostupné.

To je jeden z aspektů, který povznáší X-Men Legends nad konkurenci v žánru akční RPG. Je sice hezké, že v titulech jako Baldur´s Gate: Dark Alliance můžete (musíte) všechnu pozornost věnovat jen jednomu jedinému charakteru, ale upřímně, po čase se díky tomu ze zábavy stává stereotyp. Ten tentokráte nehrozí. V jednu chvíli totiž budete mít ve skupině hned čtyři členy X-Menů (a i tak vám dá hra pěkně zabrat). Ty si můžete libovolně navolit před začátkem každé mise. I když slovo libovolně není asi tak úplně na místě. V mnoha levelech jste totiž nuceni využít unikátní schopnosti, který má jen některý z charakterů. Například jen Iceman dokáže budovat ledové mosty, díky nimž se dostanete do oblastí, které jsou jinak nedostupné. Stejně tak jen on nebo Storm jsou schopni uhasit oheň. Pohnout pákou na nepřístupném místě zvládne zase Jean Grey, která je nadána telekinezí. Jestliže dorazíte do sekce, kde je potřeba některého z X-Menů, kterého zrovna nemáte v partě, tak se nemusíte bezmocně válet po zemi a naříkat, protože stačí dojít k nejbližšímu save pointu, kde si můžete nejen změnit tým, ale také navštívit Forge, který prodává a nakupuje různé předměty nebo Healera nabízejícího prostředky pro doplnění zdraví a energie.

Určitě vás ale zajímá, proč se tentokráte X-Meni pouští do boje. Hrozí totiž, že dojde k finálnímu střetu mezi mutanty a lidmi. Na jedné straně je Magneto a jeho Brotherhood, kteří věří, že rod mutantů je určen k nadvládě nad lidmi na druhé stojí generál Kincaid, který pracuje na projektu, jehož výsledkem jsou gigantičtí roboti Sentinelové, stvoření k jedinému účelu – likvidování všech humanoidních bytostí, nemajících genetický kód odpovídající rodu Homo Sapiens Sapiens. Silám obou těchto extrémistů musí X-Meni čelit, věří totiž, že jedinou cestou je mír a společné soužití. Ale ani Magneto ani Kincaid si to nemyslí.

Po dosažení patnácté úrovně si můžete zpřístupnit extrémně účinný úder a navíc lze investovat do mnoha dalších vlastností.

Scénář je napsán opravdu na výbornou, nechybí mu comicsový spád, filmová atmosféra, příjemný humor ani propracované charaktery. K celkové atmosféře velkou mírou přispívá i opravdu kvalitní dabing. Podíleli se na něm profesionální herci, mezi nimiž nechybí Patrick Stewart (Star Trek, Duna, X-Men, X2) jako profesor Charles Xavier nebo Lou Diamond Phillips (La Bamba, Mladé pušky, Big Hit). Ale veskrze všem zúčastněným se podařilo svým postavám vdechnout nezaměnitelnou individualitu a kouzlo osobnosti (mimochodem, například Earl Boen, který namluvil X-Mana jménem Colossus není v herním žánru žádným nováčkem, jen v poslední době jsme ho mohli slyšet v titulech jako Fallout: Brotherhood of Steel, Call of Duty, Lionheart, Terminator 3: Rise of Machines, Tenchu: Wrath of Heaven, Metal Gear Solid 2: Substance, Forgotten Realms: Icewind Dale II a mnoha dalších).

Vyřádili se i zvukaři. Hudba je opravdu vynikající. Přestože někdy si jí v záplavě mnoha (povedených) zvuků ani nevšimnete, jsou momenty, kdy se zaposloucháte a začne vás příjemně mrazit v zádech díky tomu, že vás její tóny dokonale vtáhnou do hry. Žádný větší nedostatek nemá grafická stránka hry ani design levelů. I když rendrované animace by mohly být občas malinko lepší, vizuální stránka samotné hry je opravdu povedená. Charaktery jsou vymodelovány opravdu dobře, což platí i pro prostředí (to je mimochodem skutečně interaktivní, takže není problémem prohodit protivníka zdí nebo po něm hodit bednu, tedy, pokud jí vaše postava uzvedne). Někdy vám hra trošku připomene (samozřejmě vizuálně) hru XIII.

Cestou narazíte i na další bonusy, jako jsou obálky comicsů, skicy nebo disky do takzvané Danger Room.

Jak již bylo řečeno, X-Men Legends jsou akční RPG. Hlavní náplní tedy bude zlikvidovat vše, co se vám dostane pod ruku. K tomu tentokráte nevyužijete jen hrubou sílu, ale také speciálních schopností, kterými všechny postavy disponují. Hra je navržena tak, abyste se v počáteční fázi museli spolehnout na souboj muž/žena proti muži/ženě/robotovi, ale postupem času budete muset čím dal častěji zkoušet možnosti svého mutantského talentu. Samozřejmě za obě činnosti získáváte zkušenosti a podle klasického RPG schématu se po dosažení určitě číselné hranice dostáváte na vyšší úroveň. Pokud se tak stane, máte k dispozici několik bodů, kterými můžete (jestliže se nespolehnete na automatické přerozdělení) vylepšovat danou postavu. Při každém přechodu na vyšší level získáte body, které rozdělujete mezi klasickou sílu, odolnost, život a rychlost doplňování energie (která je potřeba k využívání speciálních schopností) a další, díky nimž vylepšujete mutantský talent. Tady je nabídka opravdu bohatá. Každý z X-Menů má dvě útočné a jednu obranou schopnost, po dosažení patnácté úrovně navíc můžete zpřístupnit extrémně účinný úder, ale navíc lze investovat do mnoha dalších vlastností (například možnost létání, přidávání výbušné síly vrhaným objektům a podobně).

Zkušenost získávají i ty postavy, které zrovna nejsou v přímé akci. Je to logický krok, právě díky tomu, že v každé misi využijete jinou sestavu X-Menů (například proti robotům se uplatní především ti, kteří zvládají energetické útoky nebo ti extrémně silní, a naopak během střetů s lidmi a mutanty jsou neocenitelnými pomocníky telepati a telekinetici). Asi by nedopadlo dobře, kdybyste vytáhli do boje se skupinou v níž má jeden charakter úroveň 20 a druhý 5. Kromě toho v konečném souboji se ke slovu dostane většina postav, protože poradit si s finálním bossem je poměrně složitý úkol. I když do střetů se vrháte se čtveřicí hrdinů najednou, přímo ovládáte jen jednoho (můžete mezi nimi libovolně přepínat pomocí směrového kříže). Ostatní jsou pod palcem umělé inteligence, která se o ně stará opravdu dobře. Nejen v boji z nich dělá neocenitelné spoluhráče, ale příliš často se nestává, že by se někde zasekli, a vy byste se pro ně museli vracet.

I když je X-Men Legends vynikající hra, pár chybek by se také našlo (i když nejsou tak velké, aby vám zkazily skvělý herní zážitek). Za zmínku stojí především dvě – nejprve k nahrávací době. Přechod mezi lokacemi, popřípadě návrat do hry po uložení, jsou poměrně zdlouhavé, a i když jsou zpestřené atraktivními obrázky, za čas začnete být trošku nervózní. Druhá poznámka směřuje k nepřehlednosti. V momentech, kdy se vaši čtyři svěřenci střetnou s pěti protivníky, začnou vzduchem létat energetické výboje a bořit se zdi, je velmi těžké zorientovat se, co zrovna váš X-Man dělá. Několikrát dokonce došlo ke zjištění, že stojíme kousek od jádra boje a vesele bušíme do zdi. To je, ale daň za to, že k dispozici je větší množství postav. Možná bychom měli upozornit na to, že i obtížnost je místo slušně vysoká (tedy, alespoň pro rekreační hráče), naštěstí se téměř na každém kroku (rozbíjejte vše, co jde, najdete spoustu užitečných věcí) povaluje lahvička, která vám vylepší fyzičku nebo zásobu energie. Cestou narazíte i na další bonusy, jako jsou obálky comicsů, skicy nebo disky do takzvané Danger Room. To je speciální místnost v sídle X-Menů, ve které máte možnost trénovat své schopnosti a dokonce zvyšovat level svých postav (to se bude určitě hodit).

Konečný verdikt nebude nějak překvapivý. X-Men Legends je velmi dobré akční RPG, které kromě atraktivního námětu a oblíbených postav nabízí kvalitní zpracování a především pořádnou porci zábavy. Jeden z mála titulů, které vás chytí a nepustí na více než 20-25 hodin (průměrná doba od úvodní animace do konečných titulků).

Bylo nás víc než pět Během hraní budete mít k dispozici hned několik nejznámějších X-Menů, ale i přesto nezaškodí přiblížit si je trošku blíž. Beast (Henry McCoy) – jde nejen o geniálního vědce, ale také o nadlidsky silného a mrštného bojovníka. Colossus (Piotr Nikolaievitch Rasputin) – je schopen v okamžiku potáhnout své tělo kovovou vrstvou. Díky tomu je nejen téměř nezranitelný, ale také extrémně silný. Cyclops (Scott Sumers) – jeho oči produkují energetické paprsky, které, ale není schopen ovládat, proto nosí speciální zařízení, díky němuž získává nad svou mocí kontrolu. Emma Frost – velice talentovaná telepatka, která dokáže ovládat mysl jiných, vyvolat v nich smrtelný strach nebo je zmást tak, že útočí na své spolubojovníky. Gambit (Remy LeBeau) – vše, čeho se dotkne za okamžik vybuchne. Gambit k boji využívá karty, které vrhá na své protivníky. Iceman (Robert Drake) – je schopen přeměnit své tělo v led, ale také nechat zmrznout vzduch ve svém okolí. Dokáže vytvořit most do míst, kam byste se jinak nedostali. Jean Grey – je telepatkou a telekinetičkou. Není pro ní problém jen silou myšlenek vrhnout své nepřátele proti zdi. Kromě toho dokáže i levitovat. Jubilee (Jubilation Lee) – jedna z nejmladších členů X-Men je schopna vytvořit silné energetické výboje, které může vyslat hned do několika směrů. Magma (Allison Crestmere) – jak její jméno napovídá, dokáže na povrch vyvolat magmu. Její útoky žhavou lávou dokáží připravit protivníkům horké chvíle. Nightcrawler (Kurt Wagner) – bývalý akrobat je extrémně mrštný a mimo to je schopen teleportace. Psylocke (Elizabeth Braddock) – je obdařena telepatickým talentem. Svou myšlenkovou sílu je schopna transformovat do psychodýk, které z ní ve spojení s výcvikem v bojových uměních, dělají neporazitelnou válečnici. Professor X (Charles Xavier) – nejmocnější telepat světa dokáže dokonale ovládat mysl jiných. Je také duchovním otcem X-Menů. Rogue (neznámé) – dokáže absorbovat mutatnské schopnosti jiných skrze fyzický kontakt. Kromě toho dokáže létat a má nadlidskou sílu. Storm (Ororo Munroe) – snědá kráska je schopna letu a má neocenitelnou moc, která spočívá v ovládání počasí. Wolverine (James Howlett, Logan) – jeho kostra je vyztužena nezničitelným kovem adamantiem. Z něj jsou stvořeny i drápy, kterými útočí. Kromě toho je jeho tělo obdařeno velmi rychlou možností regenerace.

Hodnocení: 80% (info)

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...