WWE Smackdown! Here Comes The Pain

  12:00aktualizováno  8. ledna 11:13
Je zde další pokračování WWE série. Bojíte se, že se koupí dalšího dílu zklamete? Bojíte se o své peníze? Nu, přečtením naší recenze rozhodně o nic nepřijdete... Takže s chutí do toho a půl je hotovo!

WWE Smackdown! Here Comes The Pain

Myslím, že mi nikdo nebude mít za zlé, když hned zkraje článku odkážu na recenzi předchozího titulu WWE Smackdown! Shut Your Mouth. Snad vám to pomůže získat představu, o co vlastně ve wrestlingovém zápolení jde. Navíc jsou zde samozřejmě základní herní principy, které zůstávají totožné. Jde tedy o důstojné pokračování poměrně podařené série ze zápasnického prostředí nebo pouze o nastavovanou kaši? Vrhněme se spolu na to. Pohodlně se usaďte, bolest přichází...

Záhy po vložení disku do mechaniky se nám představí úvodní intro. Oproti minulému je pojato poněkud umělečtěji. Za doprovodu temného rocku se promítají černobílé záběry různých borců, kterak se v zákulisí rozcvičují a připravují na zápas. Ze začátku mě to zklamalo, protože v předchozím díle byly velmi pěkné záběry přímo ze zápasů, ale musím říci, že postupem času jsem změnil názor a připadne mi to docela povedené. Po tomto úvodu vás hra hodí jak jinak než do základního menu. Na levé straně máte položky menu, na straně pravé je postava některého ze zápasníků. Tato postava se náhodně generuje při každém vstupu do menu a zatímco vy si vybíráte, ona mává rukama, poskakuje a jinak se předvádí. Abych byl upřímný, tak se mi toto oživení příliš nezamlouvá. Dříve byla vedle menu taková malá obrazovka, kde běžela nekonečná smyčka se sestřihem ze zápasů a to mi rozhodně přišlo lepší. Pojďme si ale představit jednotlivé položky menu. Máme zde EXHIBITION, CREATE, SEASON, OPTIONS a CREDITS.

Nebál bych se to vzít v rámci ucelenosti poněkud napřeskáčku. Ono vlastně půjde o první tři položky, protože co WWE Smackdown! Here Comes The Pain se týče složek OPTIONS a CREDITS, tak není moc co rozebírat. Options nabízí tradiční volby a nastavení, na které jsme zvyklí. A opět také některé změny pravidel v ringu. Vyzdvihl bych zde možnost velmi pohodlně kopírovat vytvořená data z režimu CREATE.
CREDITS máte ze začátku uzamčeny a otevřou se zřejmě až po úspěšném dohrání sezóny. V minulém dílu bylo toto představení autorů velmi pěkně provedené a kromě titulků ukazovala hra také různé grafické legrácky synchronizované s doprovodnou muzikou.

EXHIBITION jest opět alfou a omegou pro multiplayerová klání. Je zde cca 25 druhů zápasů, které lze ještě násobit počtem zápasících, takže je opravdu z čeho vybírat. Obzvláště uvážíte-li, že přes dva multitapy lze zápasit až v šesti lidech. Opět nechybí zápasy se stoly a žebříky nebo hardcore mače venku na ulici. K bez tak bohatému výčtu z minulého dílu přibyla například specialitka v podobě zápasu žen, kdy se jedna druhou snaží vysvléci do spodního prádla. Na výběr je opět pestrá paleta současných hvězd plus nějaké ty legendy, které jistě donutí uronit slzu nostalgie nejednoho wrestlingového znalce.

Režim CREATE, který jsem opěvoval v Shut Your Mouth, je opět giganticky rozsáhlý. Skoro mi až přijde, že to autoři přehání. Například si vyberete typ nosu a pak pravým analogem dolaďujete jeho velikost. Člověk do toho někdy tak zabředne, že už ani neví, co chtěl. Ale těžko něco takového autorům vyčítat, že? Takže vytvořit wrestlera s vlastní image, stylem chůze, škálou chvatů, gesty a tak dále je opět možné. Editovat bojový styl WWE Smackdown! Here Comes The Pain stávajících borců lze také, takže když se vám nějaký ten chvat nelíbí, prostě ho z repertoáru vymažete. Bohužel se mi ale nepodařilo nahrát svého borce z minulého dílu, což mě trochu zklamalo.

Nu a jak je to v tomto pokračování se SEASON? Musím opět chválit. Systém zápasení zůstává stejný. Vyberete si svou superstar, kterou chcete provázet zápasnickou kariérou. Každý týden je pak nějaký program, v rámci kterého se konají tři zápasy. Nejčastěji se vás týká jen jeden, ale není to pravidlem. Můžete opět hrát i zápasy, kde se váš borec nevyskytuje a tak si vyzkoušet jinou postavu. Navíc v takzvaných tagových utkáních ovládáte vždy toho z týmu, kdo je v ringu, takže už nemusíte jenom pasivně přihlížet, jak si kolega vede. Tyto aspekty mohou podle mě výrazně prodloužit životnost hry. Další novinkou je, že za zápasení dostáváte peníze, jakési smackdown dolary a také zkušenostní body. Za peníze odemykáte bonusy jako například alternativní entrance videa, ale i wrestlingové legendy, které lze pak použít v EXHIBITION a SEASON módu. Zkušenostními body zase vylepšujete vlastnosti vašeho zápasníka. Je to sice jen takový malý zpestřující prvek, ale ostatně proč ne? Opět je tento režim pro jednoho hráče o něco zajímavější. Další novinkou oproti minulému dílu je zpracování menu. Zatímco minule jste museli pobíhat po budově, když jste chtěli do zápasu nebo za managerem, nyní je vše zjednodušeno. Máte zde takovou šatní skřínku, kde si vybíráte z různých ikon. Jsou zde kupř. boty pro pohyb po budově nebo peněženka pro nákup bonusů a v neposlední řadě karta s rozpisem zápasů, skrze kterou se dostanete přímo do akce. Je to mnohem účelnější a není to tak zdlouhavé.

WWE Smackdown! Here Comes The Pain

Příběhová linie je docela pěkná, i když poněkud předvídatelná. Události opět provází jednoduché animace, jež se brzo okoukají. Někdo vás napadne v garáži, někdo vám vyhrožuje, že máte titul neprávem a že příští týden v ringu se uvidí atd., atd... Sem tam můžete do věci vstoupit a volit, zda tomu či onomu podáte ruku, nebo mu dáte pěstí, popřípadě co mu odpovíte. Někdy vás nechají zvolit typ zápasu, ve kterém se má rozhodnout. Zdá se to nic moc, ale přeci jenom tohle není adventura. Navíc sezóna je znovu poměrně dlouhá a díky zmiňované možnosti hrát i za jiné wrestlery rozmanitá.

Nakonec pár slov k samotnému zpracování. Graficky nelze téměř nic vytknout. Zápasníci jsou věrnými kopiemi svých předloh a nedělají jim ostudu. K občasným chybám - hlavně prolínání polygonů - dochází sice méně než v Shut Your Mouth, ale dochází stále. Budiž... nijak do očí to netluče. Zvukové efekty jsou docela pěkné. Rány, skandování publika, které mimochodem již netvoří pouze dvojrozměrní panáci. Ze hry zcela vypadl komentář, který ale stejně za moc nestál, takže žádná škoda. Snad jen namluvené ohlášení borců při vstupu do ringu mohli ponechat. K několika inovacím autoři sáhli v ovládání. Trošku nám to ztížili. Zatímco minule se veškeré countery dělaly pomocí čtverečku, nyní jsou pro tuto funkci vyhrazena tlačítka L2 a R2. Jedno slouží proti úderům a druhé proti chvatům. Těžko se dá předvídat, jestli vás chce soupeř praštit nebo přehodit, takže mačkáte obvykle oboje dvoje jak o život. Po počátečním zmatku jsem si na to však zvykl. Ostatně základ křížek - úder, kolečko - chytačka a trojúhelník - běh zůstal. Čtverec, který byl uvolněn přehozením counterů, používá se nyní pro zvedání předmětů a někdy i manipulaci s nimi. I přes změny je ovládání velmi pohodlné a jednoduché. Vedle známého ukazatele WWE Smackdown! Here Comes The Pain smackdown, který se opět plní úspěšnými ataky, aby zpřístupnil zakončovací chvat, přibyl i ukazatel poškození. Je to taková malá postavička, na které je vidět, kdo má jak otlučenou hlavu, tělo, ruce a nohy. Na tyto čtyři části je tato postavička rozdělena a v závislosti na tom, jaké techniky preferujete, zbarvují se tyto postupně do tmavě červené barvy. Strategický význam je nasnadě. Pokud jste někomu vyřídili ruce, nasaďte mu ještě pořádnou páku na vybranou paži a uvidíte, že to vzdá. Systém pák je rovněž trošku inovován. Začnete-li lámat někomu ruku, objeví se takový ukazatel bolestivosti a vy i soupeř zuřivě mačkáte jakékoli tlačítko, čímž se o něj přetahujete. Vy se ho samozřejmě snažíte dostat do červené zóny až úplně doleva. Tím by měl soupeř kapitulovat. Musím říci, že tento způsob zběsilého mačkání se mi zdá už poněkud zastaralý. Snad proto jsem nikdy nepřišel páčení rukou a nohou na chuť. Pokud ale dokážete dostat do červena ukazatel soupeřovy hlavy, je velmi pravděpodobné, že další úder do hlavy způsobí krvácení. Toto je provázeno drobnou ingame animací, kdy se zápasník nevěřícně dívá na svou krev na rukou. Krev je v tomto pokračování dalším zlepšením a novinkou, ale protože se to s ní nikterak nepřehání, nemusíte se bát.

Nechybí ani oblíbená interaktivita prostředí. Opět můžete tlouci kohokoli čímkoliv, co najdete na zemi. Je-li to zápas bez diskvalifikace, přijdete třeba takhle ze strany k ringu a zmáčknutím čtverce se podíváte pod něj. Téměř vždy se tam nějaká ta stolička či dokonce perlík dá najít. A co takhle nabrat soupeře do nákupního vozíku a poslat ho na projížďku? Autoři si opět dali záležet, neboť každou zbraní lze po protivníkovi hodit, udělat nějakou parádičku, nebo ho prostě pouze praštit. Shazování protivníků z velikých výšek a následné skákání na ně již nemusím snad ani připomínat.

Co říci závěrem? Jestli jste fanoušky tohoto fenoménu, tak máte Here Comes The Pain jistě dávno doma. Vy ostatní se nemusíte bát špatně vynaložených finančních prostředků. Je to nejlepší zpracování tohoto neobvyklého sportu s výborným ovládáním, na které si rychle zvyknete. Podařilo se vychytat pár chybek z minulého dílu, přinést pár novinek navrch a to se jistě cení.

WWE Smackdown! Here Comes The Pain
Výrobce/Vydavatel Yuke's/THQ
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 - 6 hráčů (2x MultiTap)
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 360kB
Verdikt: Opět nejlepší zpracování tohoto neobvyklého sportu. Opět zábava pro jednoho i více hráčů.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz