World in Conflict: Soviet Assault - malý, ale hodnotný přídavek

World in Conflict: Soviet Assault
Platforma: PC
Výrobce:
Massive Entertainmen
- kvalitně zpracovaná sovětská kampaň
- dobře vyvedená válečná atmosféra
- datadisk krom nových misí nic nepřináší
- kampaň by mohla být delší
Jako samostatný datadisk to funguje docela dobře - sovětská kampaň se povedla, ale to je tak všechno, co v něm dostanete. Mnohem více potěší Complete Edition ty, kdo s originálem dosud neměli tu čest.
World in Conflict: Soviet Assault

A skutečně, vývojářskému studiu Massive Entertainment se podařilo vytvořit parádní strategický kousek, který si vysloužil mnohonásobnou poklonu zkušených až hardcore hráčů. Jenže tak nějak prosvištěl kolem hráčů příležitostných, kteří tvoří většinu.
Hra tak nevyhnutelně zaznamenala komerční neúspěch, přinejlepším pouze návratnost základních investicí. Ač se to vydavatelskému domu Vivendi nelíbilo, domnívalo se vedení, že to dokáže zvrátit datadiskem Soviet Assault, což měla být zároveň konverze hry na next-gen konzole.
Ovšem Vivendi se spojilo s Activisionem a nově vzniklý subjekt Activision Blizzard neviděl v Soviet Assault perspektivu. Tudíž ho jako řadu dalších hodil přes palubu. Z oceánu zatracení ho však na poslední chvíli vytáhl Ubisoft.
Nebylo to však bez následků. Vývoj přídavku sice běžel dále, nicméně hlavní důvod jeho existence, tedy snaha dopravit hru na konzole, se vytratil a Ubisoft konzolovou verzi zrušil. Zbyl tak pouze datadisk pro PC verzi a šance, že to bude právě on, kdo zvýší i poptávku po originálu. Ostatně, spolu s ním si Soviet Assault můžete dopřát ve verzi Complete Edition.
Dostaňme se do obrazu: World in Conflict se naštěstí dobrovolně vzdalo ohraného druhoválečného tématu a odehrává se na pozadí studené války. A to v době, kdy už tato v reálném světě v podstatě skončila.
Jenže rok 1989 ve hře probíhá poněkud odlišně. Jednání mezi západními mocnostmi a Sovětským svazem zkrachují a Rusové se pořádně naštvou. Vykašlou se na nějakou Berlínskou zeď, přejedou celou Evropu a brzy se ocitnou až na americké půdě. Tedy situace dosud nevídaná!
Původní hra se ve čtrnácti misích věnovala obraně vlastní půdy. Kampaň přitom šikovně pracovala s ústředními charaktery, jež hře – byť šlo o strategii – dodávali na bezprostřednosti a silné atmosféře. I díky nim byl příběh tak poutavý, což se v tomto žánru nestává příliš často.
Hráči ale brblali, že vedle americké kampaně nestojí i alternativa v podobě kampaně sovětské. A jelikož se datadisk jmenuje Soviet Assault, asi už víte, která uhodila. Autoři vzali úspěšný recept a naroubovali ho i na sovětskou stranu. Ta vás do víru událostí pošle v roli plukovníka Romanova.
Tvůrci chtěli, aby Rusové nevyzněli apriori jako negativní strana, tedy ti zlí. A to se jim docela povedlo. Romanov je podřízen veliteli Orlovskému, který v průběhu války nabírá stále větší pochybnosti o rozhodnutích vládců z Kremlu.
Nechybí ani nějací ti parťáci. Například chudák Lebedev, jenž musí hlásit velení každý neúspěch. Nebo Malashenko, kterému přišla válka akorát vhod, protože si na Američanech může vybít všechnu svou nenávist. Kupodivu pochopitelnou.
Je důležité, že jsou postavy na ruské straně vykresleny jako logicky přemýšlející lidské bytosti a nikoliv jako krví hnaná monstra. Mají zkrátka své rozkazy, ale rozhodně pochybují o jejich správnosti. Třetí světová tak z jejich perspektivy disponuje mnohem zajímavějšími konturami. Přesně tahle kampaň v originální hře chyběla.
Hráči v původní hře kritizovali také určitou stereotypnost misí. Také tuto výtku si autoři vzali k srdci. V Soviet Assault vás tak čeká mnohem větší variabilita. Nejde tu už jen o to zajistit a ubránit strategické body, abyste si mohli dovolit více posil.
Mise mají různou náplň. Jednou s malou jednotkou vojáků vyřazujete z provozu protivzdušnou obranu, jindy hlídáte letadlo, pak zase doprovázíte konvoj velmi nepřátelsky naladěným prostředím. Tahle kampaň vás určitě nezklame.
Nečekejte však podobně dlouhé tažení jako v původní hře. Za Sověty si zahrajete pouhou šestici misí, které jsou ale rozsáhlejší než v originálu a dělí se hned do několika úseků. Liší se i graficky. Například v Norsku je mapa ponořena do příjemné tmavě modré barvy, v Americe budou vaše tanky brázdit rozlehlá kukuřičná pole.
Důležité je dodat, že každá mise je promyšlená do nejmenšího detailu, což je vzhledem k jejich rozsahu úctyhodné. Navíc jsou přerušovány animacemi, nabízejícími psychologický náhled do duší hlavních postav a jejich nejmilejších.
Sovětskou kampaň tak jednoznačně chválíme. Svým vyzněním se blíží dobrému protiválečně agitujícímu filmu. Pokud jste ale zaměřeni spíše multiplayerově, datadisk pro vás nemá kdovíjak velký smysl. Najdete tu sice osmičku nových map, ty se ale objeví také na internetové službě Massgate volně ke stažení. Stejně tak jediný nový přírůstek do zbraňového repertoáru: fosforové granáty.
V případě, že jste ale minuli původní hru a nehráli jste tak kampaň za Američany, vyplatí se pořídit zmíněnou Complete Edition, která vyjde na třicet euro. Specifikem této verze je, že obě kampaně kombinuje do jednoho celku a tvoří tím tak zajímavé, pospolité tažení, plynule střídající perspektivy.
World in Conflict stále patří k tomu nejlepšímu, na co můžete ve strategickém žánru narazit. Jistě, nenabízí úplně instantní zábavu a chce po hráčích určitou snahu, ale dokáže se náležitě odvděčit. Dodejme, že hodnocení této recenze se vztahuje jen k datadisku Soviet Assault.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 175 čtenářů
Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe
Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...
Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením
Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu
V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...
RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu
Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc
Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...
RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání
Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...
RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec
Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!