RECENZE: Interaktivní detektivku Diggs Nightcrawler si děti zamilují

aktualizováno 
Wonderbook: Diggs Nightcrawler je zábavná, byť velmi krátká interaktivní detektivka pro nejmladší hráče, která umně využívá periferii Wonderbook jako ovladač.
70

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: SCE London

  • Nápadité ovládání pomocí Wonderbooku
  • Skvělá česká lokalizace
  • Dětem se zalíbí
  • Velmi, ale opravdu velmi krátké

Herní karta

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Pokud jste vašim ratolestem pořídili zajímavou periferii Wonderbook pro PlayStation 3, která využívá rozšířenou realitu a po dohrání Potterovské videohry Book of Spells se vám na ni akorát práší, měli byste zbystřit. Pro nejmenší hráče totiž vyšel titul, který díky zajímavé interakci s herní knihou slušně zabaví, byť na zatraceně krátkou dobu.

V hlavní roli žížala

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Vítejte v Knihovnickém Městě, které kombinuje noir atmosféru s těmi nesprostějšími a nejtřeskutějšími vtipy pro nejmenší.

Hlavním hrdinou nového příběhu je Diggs Žížalák, červí detektiv, který musí přijít na kloub záhadné vraždě svého vajíčkovitého kamaráda Valdy Cvaldy. Kdo mu asi chtěl nakřapnout skořápku?

Periferie Wonderbook

Hráč drží v ruce objekt připomínající knihu, zatímco na obrazovce se zobrazuje dodatečný obsah. Dění ovlivňuje pohybem knihy. Periferie využívá kameru PlayStation Eye a spolupracuje s pohybovým ovladačem Move.


Při svém dobrodružství potkáte celou řadu pohádkových postav. Například neschopné prasečí policisty, opičky, z nichž jedna nemluví, druhá neslyší a třetí nevidí, zmatenou pastýřku či zpěvačku Slečnu Pavučinku. A samozřejmě tu je i opatrovnice všech příběhů Matka Husa.

Originalitou sice postavy příliš neoplývají, ale dětem padnou do oka. Hlavní protagonista Diggs je navíc velký sympaťák a nejmenší by si ho měli snadno oblíbit, i díky hláškám, které kontinuálně vypouští ze své žížalí tlamy.

Malí hráči se jim budou smát, dospělí nikoliv, ale svým zaměřením je nade vše jasné, že tento titul není určen odrostlým hráčům.

Interakce s malým hráčem

Poslední do party bude vaše dítko. Právě ono se stane Diggsovým parťákem, kterého žížalí detektiv opakovaně žádá o radu a pomoc. Interakce příběhu s malým hráčem je chytrá a nápaditá. Diggs se často otočí přímo na obrazovku a poprosí: "Kámo, otoč mě, ať tam vidím lépe."

Malý hráč se také na začátku příběhu zvěční. Během hraní jsou některé části příběhu, a tím pádem jeho pohyby, nahrány. Na konci příběhu je vše zrekapitulováno a děcko se tak může zasmát, jak se při hraní kroutilo. Bystrý rodič se navíc může podívat, jaké při hraní provádělo neplechy.

Hra má bohužel pouze tři kapitoly, které dítko projde za zhruba dvě hodiny a něco, možná za tři. A to je zatraceně málo. Krátká životnost je tak největším neduhem celého interaktivního detektivního příběhu. A nevynahradí ho ani nižší cena.

Kniha jako ovladač

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Ke spuštění je zapotřebí kromě knihy Wonderbook samozřejmě i kamerka PlayStaion Eye a pohybový ovladač Move. Potřeba však bude pouze ke kalibraci kamery a snímání knihy, při samotné hře ho nepoužijete. Ovládání hry je nápadité a velmi chytře zpracované.

Malý hráč totiž používá jen samotnou knihu. Postupem kapitolami samozřejmě otáčí stránky, ale nejenom je. Hra na obrazovce ukazuje trojrozměrné dění na Wonderbooku a k tomu hráče. Jakmile se děj přesune například za zeď, musí hrající ratolest otočit knihou tak, aby viděla, co se děje. Otáčením mnohdy určujete i Diggsův pohyb, například v úvodní honičce za padouchem nebo při hledání ztracených knih v knihovně.

Proč křičíš na tu knihu?

Ve hře zažijete i automobilovou honičku nebo plavbu v rozvodněné řece, kde se budete snažit dostat ze sudu. V tomto případě budete knihu posunovat, abyste se vyhnuli, nebo naopak narazili do překážek. Jindy zase musíte naklonit jen jednu stranu, aby se rozpohyboval potřebný předmět.

Hra využívá knihu nápaditě a mnohdy ve směrech, které bychom nečekali. K ovládání ale poslouží i lidský hlas. V některých případech musí dítě dát Diggsovi echo, jestli je vzduch čistý. V tomto případě stačí vykřiknout nebo hlasitě tlesknout.

Slušná zábava na krátkou dobu

Fotogalerie

Wonderbook: Diggs Nightcrawler je především interaktivní pohádka, která poutavě vypráví příběh.

Má skvělý hudební doprovod, přesně ve stylu noir, takže uslyšíte samozřejmě i jazz. Vizuální stránka není nic epického, ale je barvitá, a co je hlavní, stylová.

Vše umocňuje povedený český dabing a titulky, díky kterým si hru užijí opravdu ti, kterým je určena. Tedy děti.

Pokud jste jim už Wonderbook pořídili, máte další možnost jim udělat radost.

Správná hra pro děti musí mít českou lokalizaci

Za lokalizací stojí stejný tým, který do našeho jazyka převedl nejenom Potterovu Book of Spells, ale i povedenou hopsačku Sly Cooper: Thieves in Time.

Čeština je v případě takovýchto her velmi důležitá, protože jinak si je dětská cílová skupina vůbec neužije. V Diggsovi uslyšíte známé české dabéry Zdeňka Hesse, Jana Maxiána nebo Janu Mařasovou.

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Dojmy z hraní: Watch Dogs Legion se posouvá směrem, který nikdo nečekal

Watch Dogs Legion

Ubisoft nás den před otevřením výstaviště v Los Angeles pozval do utajené lokace, kde jsme si za přísných...

Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Najdete na iDNES.cz