RECENZE: Interaktivní detektivku Diggs Nightcrawler si děti zamilují

aktualizováno 
Wonderbook: Diggs Nightcrawler je zábavná, byť velmi krátká interaktivní detektivka pro nejmladší hráče, která umně využívá periferii Wonderbook jako ovladač.
70

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: SCE London

  • Nápadité ovládání pomocí Wonderbooku
  • Skvělá česká lokalizace
  • Dětem se zalíbí
  • Velmi, ale opravdu velmi krátké

Herní karta

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Pokud jste vašim ratolestem pořídili zajímavou periferii Wonderbook pro PlayStation 3, která využívá rozšířenou realitu a po dohrání Potterovské videohry Book of Spells se vám na ni akorát práší, měli byste zbystřit. Pro nejmenší hráče totiž vyšel titul, který díky zajímavé interakci s herní knihou slušně zabaví, byť na zatraceně krátkou dobu.

V hlavní roli žížala

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Vítejte v Knihovnickém Městě, které kombinuje noir atmosféru s těmi nesprostějšími a nejtřeskutějšími vtipy pro nejmenší.

Hlavním hrdinou nového příběhu je Diggs Žížalák, červí detektiv, který musí přijít na kloub záhadné vraždě svého vajíčkovitého kamaráda Valdy Cvaldy. Kdo mu asi chtěl nakřapnout skořápku?

Periferie Wonderbook

Hráč drží v ruce objekt připomínající knihu, zatímco na obrazovce se zobrazuje dodatečný obsah. Dění ovlivňuje pohybem knihy. Periferie využívá kameru PlayStation Eye a spolupracuje s pohybovým ovladačem Move.


Při svém dobrodružství potkáte celou řadu pohádkových postav. Například neschopné prasečí policisty, opičky, z nichž jedna nemluví, druhá neslyší a třetí nevidí, zmatenou pastýřku či zpěvačku Slečnu Pavučinku. A samozřejmě tu je i opatrovnice všech příběhů Matka Husa.

Originalitou sice postavy příliš neoplývají, ale dětem padnou do oka. Hlavní protagonista Diggs je navíc velký sympaťák a nejmenší by si ho měli snadno oblíbit, i díky hláškám, které kontinuálně vypouští ze své žížalí tlamy.

Malí hráči se jim budou smát, dospělí nikoliv, ale svým zaměřením je nade vše jasné, že tento titul není určen odrostlým hráčům.

Interakce s malým hráčem

Poslední do party bude vaše dítko. Právě ono se stane Diggsovým parťákem, kterého žížalí detektiv opakovaně žádá o radu a pomoc. Interakce příběhu s malým hráčem je chytrá a nápaditá. Diggs se často otočí přímo na obrazovku a poprosí: "Kámo, otoč mě, ať tam vidím lépe."

Malý hráč se také na začátku příběhu zvěční. Během hraní jsou některé části příběhu, a tím pádem jeho pohyby, nahrány. Na konci příběhu je vše zrekapitulováno a děcko se tak může zasmát, jak se při hraní kroutilo. Bystrý rodič se navíc může podívat, jaké při hraní provádělo neplechy.

Hra má bohužel pouze tři kapitoly, které dítko projde za zhruba dvě hodiny a něco, možná za tři. A to je zatraceně málo. Krátká životnost je tak největším neduhem celého interaktivního detektivního příběhu. A nevynahradí ho ani nižší cena.

Kniha jako ovladač

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Wonderbook: Diggs Nightcrawler

Ke spuštění je zapotřebí kromě knihy Wonderbook samozřejmě i kamerka PlayStaion Eye a pohybový ovladač Move. Potřeba však bude pouze ke kalibraci kamery a snímání knihy, při samotné hře ho nepoužijete. Ovládání hry je nápadité a velmi chytře zpracované.

Malý hráč totiž používá jen samotnou knihu. Postupem kapitolami samozřejmě otáčí stránky, ale nejenom je. Hra na obrazovce ukazuje trojrozměrné dění na Wonderbooku a k tomu hráče. Jakmile se děj přesune například za zeď, musí hrající ratolest otočit knihou tak, aby viděla, co se děje. Otáčením mnohdy určujete i Diggsův pohyb, například v úvodní honičce za padouchem nebo při hledání ztracených knih v knihovně.

Proč křičíš na tu knihu?

Ve hře zažijete i automobilovou honičku nebo plavbu v rozvodněné řece, kde se budete snažit dostat ze sudu. V tomto případě budete knihu posunovat, abyste se vyhnuli, nebo naopak narazili do překážek. Jindy zase musíte naklonit jen jednu stranu, aby se rozpohyboval potřebný předmět.

Hra využívá knihu nápaditě a mnohdy ve směrech, které bychom nečekali. K ovládání ale poslouží i lidský hlas. V některých případech musí dítě dát Diggsovi echo, jestli je vzduch čistý. V tomto případě stačí vykřiknout nebo hlasitě tlesknout.

Slušná zábava na krátkou dobu

Fotogalerie

Wonderbook: Diggs Nightcrawler je především interaktivní pohádka, která poutavě vypráví příběh.

Má skvělý hudební doprovod, přesně ve stylu noir, takže uslyšíte samozřejmě i jazz. Vizuální stránka není nic epického, ale je barvitá, a co je hlavní, stylová.

Vše umocňuje povedený český dabing a titulky, díky kterým si hru užijí opravdu ti, kterým je určena. Tedy děti.

Pokud jste jim už Wonderbook pořídili, máte další možnost jim udělat radost.

Správná hra pro děti musí mít českou lokalizaci

Za lokalizací stojí stejný tým, který do našeho jazyka převedl nejenom Potterovu Book of Spells, ale i povedenou hopsačku Sly Cooper: Thieves in Time.

Čeština je v případě takovýchto her velmi důležitá, protože jinak si je dětská cílová skupina vůbec neužije. V Diggsovi uslyšíte známé české dabéry Zdeňka Hesse, Jana Maxiána nebo Janu Mařasovou.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

007 v sukni? Jak dopadá výměna hrdiny v populárních herních sériích

Uncharted: The Lost Legacy

Nástupkyně agenta s povolením zabíjet vzbudila mezi filmovými fanoušky mírně řečeno rozporuplné reakce. Po výměně...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz