Wolfenstein: další slušný kousek do série

  0:01aktualizováno  0:01
A opět je tu šance vrhnout se mezi okultismem posedlé Nacisty a pořádně jim omlátit hákový kříž o jejich nepoučitelné palice.
80

Wolfenstein

Platforma: PC
Výrobce: Endrant Studios

  • Zajímavý zbraňový inventář
  • Magické schopnosti
  • Svižná hratelnost
  • Matoucí kompas
  • Nevýrazná hudba
  • Jednotvárné levely

Hra pro jednoho hráče je zábavná a pěkně odsýpá. Škoda slabšího zpracování multiplayeru.

Herní karta

Wolfenstein

WolfensteinV herním světě se diskutuje téměř o všem, ale pamětníci se jistě shodnou na tom, že Wolfenstein 3D (více v dobovém článku Zdeňka Polácha zde) z roku 1992 pořádně otřásl universem elektronické zábavy a právem se může honosit označením legenda. A série (která ale nezačala s „Wofem 3D“, ale už v roce 1981 hrou Castle Wolfenstein), ve které můžete likvidovat nacistické vojáky v kůži agenta B.J. Blazkowicze, amerického vojáka s polskými kořeny, pokračuje zatím posledním dílem nazvaným jednoduše Wolfenstein.

Hra navazuje na Return to Castle Wolfenstein (2001) a nikterak se nesnaží (alespoň příběhově) vybočovat z řady svých předchůdců. B.J. se opět a znovu musí vypořádat s německými fanatiky, kteří se s pomocí černé magie snaží zvrátit výsledek války.

WolfensteinAť už jste kdekoliv, Wolfenstein vás tlačí směrem, který vede k cíli.

Pokud jste fanoušky letopočtů, tak se vydáváme do roku 1943 do městečka Isenstadt. Válka je v plném proudu a SS se snaží ovládnout okultní sílu, která je známá pod jménem Black Sun. Pokud by se jim to podařilo, pak je celý svět nahraný a lidstvu by nezbylo, než se klanět nacistickým pohlavárům a beze slova plnit jejich zvrácené rozkazy.

WolfensteinZáchrana světa, o to tu kráčí a to je to, co jsme asi čekali. Ale když už to funguje mnoho let, proč to měnit. Je něco nesmírně přitažlivého na boji proti Nacistům, kteří si pohrávají s okultismem. Ale upřímně řečeno, po tak dlouhé době už to není tolik úderné, i když pořád slušně lákavé.

Každý ví, že každý film i hra potřebuje kromě spousty jiných věcí nejen sympatického hrdinu, ale také pořádného záporáka. A ve druhé zmíněné věci nám „Wolfík“ trošku pokulhává. Pár důstojníků, kteří normálního člověka rozcupují na kusy tu je. Souboje s nimi jsou zábavné a nejsou vytvořeny tak, aby vám stačilo jen posílat jim jednu kulku za druhou doprostřed čela. Je to o něco složitější, ale ne natolik, aby se z hraní stala záležitost jen pro naprosté flegmatiky se sebekontrolou shaolinského mnicha.

Problémem je, že příběhové sekvence se protivníkům příliš nevěnují, a tak nemáte Wolfensteintakovou motivaci je odstranit. Prostě se občas objeví nějaký výše postavený voják, u kterého vás napadne: „Kdo to je?“, pronese pár slov o tom, že jste nepochopili, o co jde, a že zemřete a vrhne se na vás.

Samozřejmě, že se „zlikvidovatelnost“ bossů odvíjí od zvolené obtížnosti (má pět úrovní). Ale pokud si myslíte, že si vyberete tu nejlehčí a budete bez problémů odpravovat hordy nepřátel, aniž by bylo nutné se krýt, volit různé typy zbraní a šetřit s náboji, pak zapláčete. I na lehčí obtížnosti si mnohokráte užijete nahrávání od poslední (automaticky) uložené pozice.

Ale žádný strach, checkpointy jsou rozmístěny logicky a blízko u sebe, takže pokud se stane, že se svalíte mrtví k zemi, nemusíte se děsit toho, že budete muset projít znovu půlkou úrovně, což vám zabere dvě hodiny a bude vás to stát dva litry potu a jiných tělesných tekutin.

WolfensteinJednotlivé levely nejsou přehnaně dlouhé, řekněme, že se pohybují v řádech desítek minut, určitě ne hodin (celkově by vám dokončení hry mělo zabrat v průměru 10 až 12 hodin) a jsou docela lineární. Žádné větší otevřené prostory, většinou pobíháte po ulicích, ve stokách, uvnitř budov, ale občas vyrazíte i na romantický venkov. Ale ať už jste kdekoliv, Wolfenstein vás tlačí směrem, který vede k cíli. Občas vám dovolí nějakou odbočku v podobě slepé uličky nebo menší místnosti, ale to je všechna svoboda, která vám bude poskytnuta.

I tak ale můžete zabloudit. Není žádný problém ztratit se v labyrintu ulic, chodeb atd.. Určitě se vám „poštěstí“ i to, že se dlouhé minuty budete točit v kruhu, dokud konečně nenarazíte na cestu, která vede dál.

Tomuto asi měl předejít kompas se zlatou šipkou, která vás má navádět směrem, Wolfensteinjenž je pro vás ten pravý. Avšak docela často vás spíše zmate, než aby vás „nakopla“ a popohnala kupředu. Automatická šipka totiž ignoruje záležitosti jako je třeba budova, která vám stojí v cestě nebo neprostupný plot. Je jako neaktualizovaná navigace pro auta, nekompromisně si trvá na tom, že máte jít směrem, kterým určuje, i když je to nemožné. Dříve nebo později si tedy budete muset vyvolat mapu a sami se podívat, kam se vydat a ignorovat kompas, který občas pomůže, ale někdy je jednoduše k ničemu.

Historici asi budou dostávat infarkty po desítkách, protože některé zbraně jsou půjčené spíše ze Star Treku.

Wolfenstein je FPS, takže se bude hlavně střílet do nepřátel, ale hra se snaží tvářit, že nabízí i něco jiného. A ona skutečně nabízí. B.J. dostane k dispozici mystický amulet, který je propojený s magickou dimenzí Veil a umožňuje mu provádět pár zajímavých kousků, které přesvědčí nacistické mystiky, že nejsou jediní, kteří umí Wolfensteinnějaké ty čáry máry. Medailon má čtyři sloty, do nichž musíte vložit krystaly. Jeden vám umožní dostat se mezi dvě dimenze, což znamená, že okolí získá brčálový odstín a zvýrazní se důležité věci, jako nepřátelé, jejich zranitelná místa, odhalíte falešné zdi a můžete jimi projít.

Další schopností je zpomalení času. To můžete využívat jak během přestřelek (ale není dostatečné silné, abyste byli schopni se účinně vyhýbat všem kulkám), ale hlavně k překonání různých pastí, které jsou tak rychlé, že by z vás za normálních podmínek udělaly sekanou a ještě vás ozdobily snítkou petrželky.

Následuje štít, s jehož pomocí můžete odolávat kulkám a jiným nebezpečím, což se hodí například ve chvíli, kdy se na vás řítí osm velmi agilních vojáků a vy se nemáte kam schovat. Poslední krystal vám pak nabídne posílení vašich útoků na takovou úroveň, že proniknou i magickými a energetickými štíty.

WolfensteinNápad to rozhodně není špatný, většinou jsme u stříleček zvyklí, že hlavní postava dostane k dispozici jednu, maximálně dvě speciální schopnosti, ale čtyři, to už je číslo, které se nám líbí. Navíc úrovně jsou sestaveny tak, abyste čas od času byli nuceni využít medailonu, takže nebudete mít pocit, že některé jeho schopnosti jsou zbytečné.

Energie amuletu se ale nedobíjí automaticky, jste nucení najít místa, kde pramení energie nebo sudy, které ji skrývají. Je to nepohodlné, ale pravděpodobně tím chtěli tvůrci předejít situacím, abyste museli dlouhé minuty čekat na možnost použít některou ze schopností. Pokud vkročíte na bod, kde prýští energie, medailon se naplní hned.

S nápady nešetřili autoři ani u zbraňového arsenálu. Historici asi budou dostávat infarkty po desítkách, protože některé kousky jsou půjčené spíše ze Star Treku, než z dochovaných dobových materiálů, ale co, hlavně, že je s nimi sranda. Kromě Wolfensteinklasických zbraní, jako jsou kulomety Mp40 nebo Mp43, je tu také puška Kar98 popřípadě pancéřová pěst. Více legrace je ale s plamenometem, kouskem zvaným Tesla Gun (metá elektřinu, která nepřátele buďto paralyzuje nebo zabije) a lahůdkou je pak Particle Cannon. Po zásahu z něj se nacisté jednoduše rozloží.

Hra sama nabádá (skrze instrukce při „loadingových“ obrazovkách), abyste používali různé typy zbraní ze svého inventáře, že není možné uspět jen s jednou, ale upřímně řečeno, osobně jsem nejvíce používal Kar98 a ostatní zbraně jen sporadicky. Navíc, pro některé je docela nedostupné střelivo, takže se musí šetřit.

B.J. Blazkowicz
Bez tohoto drsného svalovce už si Wolfensteina asi neumíme představit. Má i svou herní biografii, narodil se v roce 1911 (15. srpna) polským imigrantům. Jeho jméno je William, ale přátelé mu říkají B.J.. Je to slušný macek, měří 193 cm a váží 95 kg. Minimálně 14x byl vysazen za nepřátelskou linii, aby splnil speciální úkoly, hlavně pro organizaci OSA (Office of Secret Actions). Má na kontě několik válečných vyznamenání. Objevil se ve všech dílech jako hlavní představitel, vyjma Enemy Territory.

WolfensteinJak síly amuletu, tak zbraně lze upgradovat mezi jednotlivými misemi. Po každém levelu dorazíte do města, kde musíte pokosit pár dotírajících Němců a dostat se do domu spojenců, popřípadě na černý trh, kde vám poskytnou vylepšení pro vaše předměty.

Problémem jsou dvě věci, stojí to peníze (ty získáváte po úspěšném dokončení úrovně a nacházíte je i během levelů) a ne všechny upgrady jsou dostupné hned. Některé se uvolňují postupem hry, další až poté, co najdete určitý počet dokumentů. A byť jsou lokace malé, je docela obtížné lokalizovat všechny předměty.

Peněz není zrovna moc, takže i když to zní jako klišé, musíte hodně opatrně volit, co se vám bude hodit. Sice můžete vylepšení vrátit, ale zpět dostanete jen polovinu investovaných prostředků. U zbraní se nakupují například tlumiče, větší zásobníky nebo účinnější kulky, u amuletu je to pak více energie nebo účinnější schopnosti.

WolfensteinAle musí se nechat, že pokud investujete, většinou se to projeví. Nejde jen o kosmetické úpravy, ale chytře zvolené upgrady vám mohou hodně ulehčit cestu. Ale zase se nenechte unést, neznamená to, že vystřelíte jednu kulku a dvacet lidí se zhroutí k zemi.

Německo proti vám pošle pár nebezpečných rivalů. Od „bezejmenných“ vojáků, kteří vás poškádlí pár výstřely, přes neodbytné důstojníky, zabijáky v neprůstřelných brněních, která mají jen několik nechráněných míst, a znetvořené bytosti, které se vás budou snažit rozsápat až po svůdné ženštiny napresované v kůži, které nemají rády neosobní boj na dálku a preferují spíše nože.

Milé (pokud to lze tak nazvat) je, že se krvavé rány objeví na místech, kam soupeře zasáhnete. Pokud se trefíte do krku, nepřítel začne skuhrat a pokusí se (marně) zastavit proud krve, prýštící z tepny, jestliže do ruky se zbraní, přehodí si jí do druhé, když do obličeje, pak vojáka znetvoříte.

WolfensteinHra využívá silně modifikovaného grafického enginu id Tech 4, který přináší příjemné grafické zpracování a svižný pohyb postav. Co se týče fyziky, je tu starý známý Havok, který se už mnohokráte osvědčil. Trošku nepříjemné ale je, že spousta levelů si je vizuálně dost podobná (až na pár výjimek).

Hudba sama o sobě není z nejúdernějších, po dohrání si možná vybavíte, že tam nějaká byla, ale na konkrétní melodii si asi nevzpomenete. Dabing je zvládnutý dobře, postavy, přestože promlouvají anglicky, mají přízvuk podle toho, ke které frakci patří. Jasně poznáte, když mluví Němci nebo Francouzi.

Bylo by docela překvapením, kdyby tu nebyl multiplayer, takže přítomen je. Na výběr máte ze tří tříd – inženýr, medik a voják. Každý má svou speciální schopnost pramenící z dimenze Veil. Dostupné jsou tři módy – Team Deathmatch, ve kterém se chce, abyste dosáhli žádaného počtu zabitých, Stopwatch, kde je nutné splnit žádané úkoly v časovém limitu a Objective, ve kterých buďto bráníte nebo útočíte na Wolfensteinurčité cíle.

Nový Wolfenstein není nejlepší ze série, ale ostudu nedělá. Jde o příjemnou zábavnou střílečku, která přináší pár zajímavých zpestření. Dojem kazí jednotvárnost levelů a matoucí kopas, ale když si to shrneme, vychází z toho Wolfenstein se vztyčenou hlavou, rozhodně se nemá za co stydět.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 363 čtenářů

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Najdete na iDNES.cz