WipEout 2048 přináší báječnou hratelnost v klasickém provedení

aktualizováno 
S každou novou konzolí od Sony přisviští i nový díl futuristické závodní série Wipeout. Nejinak je tomu i u PlayStation Vita. I když je to titul pro handheld, jde o vizuálně nejhezčí díl série.
80

Wipeout 2048

Platforma: PS Vita
Výrobce: SCEE

  • Vizuálně působivé
  • Bezkonkurenční elektronický soundtrack
  • Ultrarychlá hratelnost
  • Skvělý multiplayer
  • Možnost hrát s PS3 hráči
  • Žádné zásadní novinky v rámci série
  • Dlouhé nahrávací časy
  • Pohybové ovládání je nepraktické

Nový WipEout 2048 přiletěl, získal si nás a vyhrál. Hra hezky ukazuje schopnosti nového handheldu, i když se trochu zapomnělo na novinky.

Herní karta

Ne každý závodník musí prahnout po čtyřech kolech nebo zablácené karosérii terénního vozu. Nejrychlejší závody se totiž odehrávají v budoucnosti, kdy závody daly kolům vale a přesunuly se do antigravitačních sfér.

WipEout 2048 se odehrává před všemi dosud vydanými díly, ale na závodění to nemá žádný vliv. Opět usednete do vznášedel, která si to šinou na nejroztodivnějších tratích ve futuristických metropolích. Klíčem k úspěchu je nejenom znalost tratí, zkratek na nich, ale také osvojení ovládání vašeho stroje. Mimo rychlosti se totiž žádný hráč neobejde bez kontroly vzduchových trysek, bez kterých není možné vybrat ty nejkrkolomnější zatáčky.

Klíčové je ale i přejíždění rychlostních šipek a provádění otoček ve vzduchu, které dočasně zrychlí vaše vznášedlo. Nebyl by to ale WipEout, aby se ke slovu, či spíše hlasitému řevu, nedostaly zbraně. Těch je tu dostatek, i když bez jakýchkoliv novinek. Soupeře můžete potrápit kulometem, plasmovým výbojem, raketami, naváděcí střelou, vysáním jeho energie štítů, minami nebo obřím zemětřesením, vyslaným vstříc celé trati.

Při závodech se vyplatí i taktizovat. Pokud seberete zbraň, která se vám zrovna nehodí, není nic praktičtějšího, než energii přesunout do štítů.

Wipeout 2048

Hra nabízí tři metody ovládání. U klasického schématu, známého z minulých dílů, zastávají vzduchové brzdy tlačítka R a L, zatímco rychlost zažehnete tlačítkem X. Moderní typ ovládání nabízí klasicky přidání rychlosti tlačítkem R, zatímco vzduchové brzdy zastává čtverec v kombinacích s analogovou páčkou. Obě tyto metody nabízí komfort a můžete se s nimi naučit ty nejkrkolomnější antigravitační triky.

Poslední ovládací metodou je pohybová, při níž vznášedlo ovládáte nakláněním Vity, zatímco zbraněmi pálíte dotykovým displejem. Na vyzkoušení je to zajímavé, ale naprosto nepraktické. Nakláněním handheldu nikdy nezískáte přesnost analogových páček. Použít tento druh ovládání v multiplayeru se rovná sebevraždě.

Wipeout 2048

Vzhledem k časovému zasazení nejnovějšího dílu nenabízí WipEout 2048 tolik závodních týmů jako v minulosti. Ale to vůbec nevadí, všech pět týmů má totiž k dispozici čtyři druhy vznášedel. Jedno je orientované na rychlost, další na palebnou sílu, ovladatelnost a poslední je vždy speciálním prototypem s ojedinělými vlastnostmi.

Například Feisar má prototyp vznášedla, které je velmi pomalé, ale jakmile přejede po rychlostních šipkách, nakumuluje energii a výrazně se dočasně zrychlí. Závodit s ním tak musíte výhradně po těchto šipkách. Tedy pokud chcete vyhrát. K prototypům se dostanete pouze pokud v režimu jednoho hráče vyhrajete i vedlejší úkoly a na mapě naleznete skryté závody jednotlivých týmů.

Wipeout 2048

Životnost nového WipEoutu je úctyhodná, jak už tomu je u série zvykem. Režim pro jednoho hráče přináší mapu plnou hexagonů znázorňujících druhy závodů. Od klasického, ve kterém musíte zkombinovat svůj závodnický um, stejně jako palebnou sílu, přes závod na čas, eliminační jízdu, rychlé kolo až po zónu.

V té se prostředí graficky změní do pestrobarevné halucinační směsi a vaše vznášedlo se neustále zrychluje. Projet přitom musíte co nejvíc zón. Každý typ závodu lze přitom buďto splnit nebo získat elitní hodnocení za ještě obtížnějších podmínek a více nervy drásajících časů.

Wipeout 2048

Podobně ztvárněný je i multiplayer, ve kterém můžete závodit on-line nebo lokálně přes wi-fi s dalšími hráči. Zde se však snažíte získat ocenění za splnění úkolů typu zlikvidovat co nejvíc protivníků či zajet trať za určitý čas. To vše při závodech s ostatními lidmi.

Natřete to PlayStation 3 hráčům

WipEout 2048 nabízí kromě klasického multiplayeru v rámci PlayStation Vita i tzv. cross-play možnost. Ve hře jsou i známé tratě z WipEout HD, ale nejde jen o snadnou recyklaci, jejich přítomnost má hlubší význam. Na nich si to totiž můžete rozdat s hráči , kteří na PlayStation 3 hrají WipEout HD. Jak asi dopadnou klání majitelů konzolí a handheldů?

WipEout byl vždy o stylovosti a novinka pro PS Vita v tomto směru nevybočuje z trati. Dění při závodech komentuje správně tvrďácký plechový hlas a když nepřítele budete likvidovat dostatečně často, po pár zničených životech a suchých oznámení o zničení protivníkovy lodi se dočkáte i kultovní hlášky série "contender eliminated" (soupeř zničen).

Wipeout 2048

Vizuální stránka hry je báječná, opět musíme na PlayStation Vita pět chválu. Hra je rychlá, nezpomaluje se, prostředí, tratě i vznášedla jsou detailní, a když si odmyslíme rozlišení, WipEout 2048 je nejhezčím dílem série.

Elektronická extratřída

Nedílnou součástí každého dílu WipEoutu byl nabušený elektronický soundtrack. V tomto směru novinka pro Vitu dokonce zastiňuje své předchůdce. Při hraní uslyšíte prvotřídní interprety taneční sféry jako Prodigy, The Chemical Brothers, Deadmau5, Noisia nebo Kraftwerk. Fandové ocení, že uslyší i nové remixy naprostých klasik z minulých dílů.

Zamrzí však příliš dlouhé nahrávací časy. Na nahrání tříminutového závodu čekáte třeba i minutu. Hraní při desetiminutové jízdě autobusem tak postrádá smysl. Zvuky jsou na úrovni a soundtrack nemá na poli elektronické hudby konkurenci.

Fotogalerie

Hra je dlouhá, zábavná, pohledná, ale pokud sérii jako my už nějaký ten pátek znáte, zamrzí vás, že novinka nepřináší prakticky žádné zásadní změny.

Je to pořád ta super ultrarychlá jízda na skvělém novém hardwaru, ale v těchto stopách antigravitačních trysek jsme závodili už příliš mockrát na to, abychom nechtěli nějakou novinku.

Ale i bez ní jsme se od WipEoutu 2048 nedokázali odtrhnout, jako by nás do sedačky usadilo několik G.

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 176 čtenářů

Nejčtenější

Pět filmů podle her, které kritika rozdrtila, ale nám se líbí

DOA: Na život a na smrt (2006)

Videoherní adaptace patří ve filmové branži mezi „otloukánky“. A přiznejme si to, většinou zaslouženě. Existují ovšem...

EA mají zápis v Guinnessově knize rekordů, za rámeček si ho nedají

Star Wars: Battlefront II

Obhajoba lootboxů ve hře Star Wars: Battlefront 2 se může nově pyšnit světovým rekordem za nejméně oblíbený diskusní...

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz