Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Warhammer 40.000: Dawn of War 2 - povedená akční strategie

  0:02
Pokračování vynikající realtime strategie přináší svižnou kampaň pro jednoho hráče a zábavný multiplayer.
85

Warhammer 40 000: Dawn of War 2

Platforma: PC
Výrobce: Relic Entertainment

  • zajímavě zpracovaná kampaň
  • silný multiplayerový part
  • vynikající zpracování
  • mise se příliš opakují
  • taktická šíře v singleplayeru není kdovíjaká

Hodně povedená realtime strategie - pravděpodobně jedna z nejlepších za poslední dobu. Singleplayer kampaň je, pravda, velmi akční, ale zábavná. Stejně tak svižný multiplayer.

Herní karta

Warhammer 40.000: Dawn of War 2

Warhammer 40.000: Dawn of War 2Málokterá realtime strategie – samozřejmě s výjimkou legendárního Starcraftu – si mezi hráči dokázala za posledních deset let vydobýt takové renomé jako zprvu nenápadný Warhammer 40.000: Dawn of War. Hry podle licencí sice bývají komerčně úspěšné, avšak poměrně rychle zapadají.

Ne tak Dawn of War, který se drží na výsluní pěkných pár let a za tu dobu se dočkal hned tří obsáhlých datadisků. Ostatně, za hrou stojí špičkové studio Relic Entertainment, jež nás o svých kvalitách přesvědčilo už v Homeworldu a také v Company of Heroes. Dawn of War je ale jejich pravděpodobně největší trefou do černého.

A s druhým dílem rozhodně nehodlají zůstat pozadu. Nakonec, vedoucí designér Jonny Ebbert neopomene vWarhammer 40.000: Dawn of War 2 jakémkoliv rozhovoru zmínit, že „dávají do pořádku to, co v žánru RTS běží šejdrem“. Můžeme to brát jako chvástání, ale základem úspěchu je uvědomění, že s tímhle žánrem už skutečně není několik let vše v úplném pořádku.

A je pravdou, že Dawn of War 2 mění opravdu mnohé. Už samotné pojetí jediné příběhové kampaně ve hře překvapí. Nejedná se totiž o klasické lineární tažení, nýbrž kampaň dynamickou, v níž je třeba zachránit a udržet jistou část univerza v moci Space Marines.

Co působí na pohled jako monumentální úkol, je svými prostředky poněkud minimalistické. V kampani totiž ovládáte víceméně jen tří až čtyřčlenné skupinky vojáků, jejichž vůdci se vylepšují RPG způsobem.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2V průběhu tažení vaše síla roste ze dvou až na šest bojových jednotek, přičemž do každé mise si můžete vzít čtyři z nich. Důležití jsou přitom jejich velitelé. Parta seržanta Tarkuse je univerzální a hodí se jak do boje na blízko, tak na dálku. Bojová jednotka pod Thaddeusem se vyznačuje schopností skákat se svými jetpacky přímo mezi nepřátele a zase jejich chumly opouštět.

Hoši Avituse třímají v rukou těžké kalibry, jako jsou například plasma kanóny. Svěřenci Cyruse jsou pro změnu průzkumníky a dokáží se neviditelně pohybovat v blízkosti nepřítele. Poslední jednotkou je sám o sobě Davian Thule, který ovládá mohutný exoskeleton, jakéhosi mecha.

Neuvěřitelný je detail, jaký autoři věnovali vybavování jednotek, respektive jejich vůdcům, což ale ovlivňuje i řadové svěřence.Warhammer 40.000: Dawn of War 2 Zabalí si Avitus ro ruksaku raději kulomet proti pěchotě, nebo raketomet schopný rozstřelit pancíř? Bude se Cyrus ohánět sniperkou, nebo na to raději půjde tvrdě brokovnicí? Toto určování výbavy probíhá před každou misí.

Věcičky přitom získáte coby odměnu za splněné úkoly, ale často také vypadávají ze zabitých nepřátel. Pravda, je trochu komické, když z hmyzoidního Tyranida vypadne samopal, ale co naplat – nějak se to vyvážit musí. Důležitější je, že tyto prvky do hry implementují širokou platformu pro taktizování a odlišný průběh misí.

Není třeba dodávat, že předměty jsou silným motivačním faktorem. Hráč chce mít své oblíbené postavičky co nejlépe vybavené. Příjemné je, že nadbytečnou výbavu můžete proměnit za zkušenosti a udržovat tak na výši i oddíly, které neberete do boje tak často. Právě v bitkách se totiž jednotky zlepšují a jejich šéfové se zlepšují ve specifických talentech. Warhammer 40.000: Dawn of War 2Například Tarkusova „vůle“ vám umožní házet granáty bez spotřeby munice.

Další poměrně svěží, byť ne naprosto originální, myšlenkou je nelineární tažení. Hra vás vrhne do relativně malého vesmírného sektoru, jenž se jmenuje Aurelia a skládá se ze tří planet – pouštní Calderis, džunglovité Typhon a městské Meridian. O jejich ovládnutí a udržení budete neustále bojovat, a to s trojicí nepřátelských ras, který si na Aurelii také dělají zálusk. Jde o barbarské Orky, pokročilé Eldary a nechutné Tyranidy.

Z jednotlivých planet přicházejí pravidelná volání o pomoc, které pro vás mají formu misí. Některé z nich jsou povinné, tedy příběhové, většina je ale vedlejších a tedy nepovinných. Ostatně, ani nelze splnit všechny, protože některé jsou simultánní či vydrží pouze nějakou dobu, takže je třeba si vybírat.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2Bohužel, vedlejší mise jsou jednou z největších slabin hry, poněvadž jsou si až příliš podobné. V podstatě běží pouze podle dvou schémat. Prvním jsou takzvané atentáty, ve kterých je třeba se pokaždé probít k závěrečnému bossovi a zvítězit nad ním v mohutné a spektakulární bitce. Druhou kategorií jsou obranné mise, v nichž bráníte vůči sílícím vlnám nepřátel určitou strategickou stavbu. Jejich udržení je důležité i z toho důvodu, že mají bonusový efekt i ve zbytku tažení.

Oba typy misí jsou velmi zajímavé zpočátku, ale jakmile je několikrát pokoříte, zjistíte, že mustry jsou opravdu až příliš přesné. Bohužel, podobně probíhá i většina příběhových misí. Jen pár z nich je jiných. Občas třeba bojujete spolu s imperiálními gardisty, ale stejně je nemůžete ovládat. Příliš nás nepotěšil ani závěrečný souboj kampaně s víceméně standardním bossem.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2Po příběhové stránce Dawn of War 2 vůbec zaostává za očekáváním. V podstatě vše se točí kolem nepříliš osvětlované invaze Tyranidů, jíž je třeba všemi způsoby zabránit. Jejich rozšiřování se v sektoru ale má i herní efekty. Jakmile se jim podaří zamořit planetu či její část, zamoří ji jakousi nákazou a všude kolem jsou potom podivnosti vystřelující sliz. Neoriginální příběh je bohužel rovněž nenápaditě vyprávěn – většinou ve formě zdlouhavých dialogů. Animovaných sekvencí mnoho není.

Přesto však kampaň oplývá silnými motivačními faktory, které vycházejí z její podstaty. Neustále se totiž snažíte zamezit nepřátelům v šíření a přemýšlíte, jak nejlépe to udělat. Za jeden den totiž standardně stihnete pouze jednu misi. Ovšem pokud si v ní vedete dobře a konečné statistikyWarhammer 40.000: Dawn of War 2 jsou pozitivní, můžete jich stihnout více, čímž pochopitelně omezujete prostor protivníkovi. Některé mise vás navíc budou lákat jen pro atraktivní odměnu v podobě předmětu.

Mise si udržují napětí tím, že není možné v jejich průběhu ukládat. Hra ostatně v tažení ukládá automaticky, a to pouze na jeden slot. Případné porážky neznamenají konec kampaně, je však třeba žít s jejich následky. Vedlejší mise totiž nelze opakovat. Tato výsada je pochopitelně jen u těch povinných, přes které se dostat musíte.

K rozehrávání nových a nových misí vás ostatně donutí samotné boje, které jsou zábavné, taktické a skvěle vypadají. Občas působí skoro jako droga. Jednotky automaticky využívají úkrytů k tomu, aby nemohly být tak jednoduše zasažené.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2Je však třeba zpoza beden vyhnat nepřátele, jelikož ani jejich umělá inteligence není špatná. Do toho připočítejte schopnosti velitelů, jejich výbavu či strategické prvky, jako bombardování z orbitu. Výsledný mix je strhující a impozantně působící.

Pakliže se v kampani cítíte příliš opuštěni, můžete kdykoliv přizvat druhého hráče, který vám v misích pomůže. Tehdy si svěřené jednotky rozdělíte půl na půl a každý ovládá maximálně dva oddíly. V případě kamarádova odpojení můžete opět pokračovat sami. Příjemné.

Warhammer 40.000: Dawn of War

"Dawn of War je strategie, která se urodí dvakrát třikrát za rok. Odfláknutá kampaň však sráží výsledné hodnocení o pár procent dolů. V dnešní době, kdy se Ground Control 2, Castle Strike nebo nejnovější Battle For Middle-Earth předhánějí v nápaditém designu misí, Dawn of War bere singleplayer spíše jako takový větší tutorial. To je ale vlastně docela jedno, protože tak či onak máme přes sebou skvělou a originální multiplayerovou RTS se svým vlastním světem a špičkovou atmosférou i hratelností."

- číst celou dobovou recenzi

Ještě lákavější je ovšem tradiční multiplayerový módus, který rovněž rezignuje na výstavbu základny – tedy téměř. Stále máte k dispozici hlavní stan, který je možné dvakrát vylepšit a dostat se tak k silnějším jednotkám, které tentokrát sami produkujete. Na počátku partie si každý hráč vybere jednu ze čtyř ras a také hlavního hrdinu.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2Herní styl multiplayeru připomíná trochu známý Conquest mód z Battlefieldu. Je třeba zabírat vlajky rozmístěné po mapě – kdo jich má více, ukrajuje takzvané „tikety“ nepříteli. Jakmile tyto klesnou na nulu, je tu porážka. Kromě toho se ale zabírají i surovinové zdroje. Platí, že čím více bojujete, tím lépe, protože tak získáváte energii nutnou ke speciálním útokům. Jen by ten multiplayer chtělo ještě trochu více vyvážit.

Po grafické stránce je Dawn of War 2 parádním počinem a zcela jednoznačně nejlépe vypadající realtime strategií současnosti. Prostředí je vyvedeno velice atmosféricky, jednotky pobraly opravdu hodně detailů a především inscenace bojů je velkolepá, přestože tu bojují hlavně menší skupinky. Také zvuková kulisa, jíž tvoří zajímavá konverzace bojovníků, stojí za to. A rozhodně neurazí ani orchestrální soundtrack.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2Pochopitelně, za to vše se platí a Dawn of War 2 tak není úplně „lidovým“ kouskem, který by běžel na kdejakém stroji. S lepší grafikou to chce vskutku slušný počítač. Detaily se ale dají i osekat a hru tak spustíte na průměrném železe. Nebude však vypadat tak parádně.

Warhammer 40.000: Dawn of War 2 je vynikající realtime strategií, která má sice mušky vyplývající z jejího konceptu (především nezáživný příběh a malá variabilita misí), ovšem svými mechanismy dokáže tyto nevýhody přebít a bavit dlouhou dobu jak v singleplayeru, tak především multiplayeru, od něhož ještě očekáváme velké věci a prorokujeme mu dlouhý život.

Ten bude pravděpodobně podporován datadisky. Kdo tedy baží po opravdu záživné RTS, neměl by Dawn of War 2 minout. Tohle je vážně šťavnatý kousek.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 441 čtenářů

Témata: bitka
  • Nejčtenější

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...

Všichni v Minecraftu staví, on boří. Zničit celou mapu mu zabralo pět let

Zatímco šikovní tvůrci se v Minecraftu předhánějí, kdo vytvoří působivější stavbu, youtuber známý pod přezdívkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Únik informací o GTA 6 je pro autory zdrcující. Hacker studio vydírá

Ohromné množství uniklých informací týkajících se příštího dílu Grand Theft Auto je zcela mimořádnou situací pro herní...

Po 30 letech od vydání si Němci konečně mohou legálně koupit Wolfensteina

Německá ratingová agentura udělila hodnocení hře Wolfenstein 3D, a ta se tak může konečně začít prodávat v digitálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I tátové od rodin si rádi zastřílejí, žánr boomer shooters je na vrcholu

Přestože dnešní technologie umožňují zprostředkovat téměř fotorealistické zážitky, stále více lidí se vrací k retro...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...