RECENZE: Rozšíření Warframe nazvané Sacrifice dál buduje silný příběh

aktualizováno 
Zhruba jednou za dva roky přibude do Warframe výpravná příběhová mise. Většinou ukrývá nezapomenutelný emotivní moment a zajímavě rozšiřující existující vesmír.

Warframe: The Sacrifice | foto: Bonusweb.cz

80

Warframe: The Sacrifice

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Digital Extremes

  • Strhující příběh
  • Vynikající hudba
  • Rozumná délka
  • Nové mechanismy
  • Nároky na výzbroj
  • Kopírování Prey
  • Staronový Excalibur

Herní karta

Pro nezasvěceného Warframe může vypadat jako divoká akční záležitost s podivnou sci-fi ninja estetikou. Pokud jste s touto hrou (která je mimochodem dostupná jako free-to-play titul) strávili pár dní, pak víte, že pod povrchem se skrývá promyšlené a inteligentní sci-fi, které v lecčems připomíná původní Mass Effect. A ona „východní estetika“, plná samurajů a jejich mečů, je ve skutečnosti dobře vysvětlená a hluboce zakořeněná ve filozofii vesmíru, kterému dominují nadčasoví cyber-válečníci. 

Warframe: The Sacrifice

Warframe: The Sacrifice

Bohužel tyto věci nemáte šanci zjistit, pokud si hru vyloženě nezahrajete. Tvůrci z kanadského Digital Extremes za celé ty roky nezvládli vypustit pořádný trailer, který by nezasvěceným naznačil, jak solidní příběhové akční RPG Warframe ve skutečnosti je.

Velkou roli v tom hraje fakt, že výpravné příběhové mise jsou vždy plné šokujících zvratů a odhalení, které mají většinou dopad i na samotnou hratelnost. Představují nové, někdy i hodně radikální přídavky a změny pro celý herní koncept. Jak tvůrci, tak fanoušci proto mají tendenci před novými a potenciálními hráči pečlivě a cíleně tajit, co je čeká, aby jim nezkazili zážitek a překvapení. 

Fotogalerie

Je to svým způsobem škoda, protože se mnoho hráčů nikdy nedozví, jak silná příběhová náplň se ve Warframe skrývá. Nejlepší momenty si zde v ničem nezadají s vrcholy her jako jsou Uncharted nebo God of War. Zde jsou ovšem o to silnější, že staví na vaší dlouhodobé investici do hraní monumentálního akčního online RPG a přímo tak útočí na věci, ke kterým máte vybudovaný silný vztah.

Sacrifice DLC není v tomto ohledu žádnou výjimkou a bez problémů se staví po bok předchozím dvěma eposům (Second Dream, War Within). Opět se ukáže, že postavy, které jste znali dlouhé roky, mají nejedno tajemství a věci nejsou tím, čím se zdály být na první pohled. 

Znovu zjistíte, že i vaše postava má dosud neodkrytý potenciál a dokáže dělat věci, které by vás předtím ani nenapadly. A opět vás dostane do kolen špičkově dramaturgicky servírovaná kanonáda herně-filmových sekvencí, mistrně podtrhnutá vynikající hudbou a nezapomenutelným dabingem s hluboce promyšlenými dialogy.

Warframe: The Sacrifice

Warframe: The Sacrifice

Sacrficie zkušenému hráči zabere zhruba hodinu hraní. Podle mě jde o ideální délku – je to jako pustit si krátký film nebo epizodu seriálu. Díky tomu děj šlape, nemá hluchá místa a nepůsobí jako zbytečně nastavovaná kaše, kde musíte mezi jednotlivými kroky nasbírat X množství určitého předmětu. Než někoho napadne se podivovat, co je to za DLC, když trvá jen hodinu, znovu připomínám: je zcela zdarma, stejně jako celá hra. A odnesete si z něj nové vybavení, které obohatí vaše další a budoucí hraní.

Autoři tak trochu zaplácli dvě mouchy jednou ranou, jelikož hráči dlouhé roky záviděli původním „founderům“ a čínskému trhu, že mají k dispozici vylepšenou verzi ikonického warframe Excalibur. Nyní se k velice podobné verzi dostanou všichni a zároveň oblíbený Excalibur získal nový příběhový rozměr díky kontextu v této misi. 

Warframe: The Sacrifice

Warframe: The Sacrifice

Na druhou stranu, je to vylepšený Excalibur, kterého všichni dobře známe. Osobně bych raději něco zcela originálního a nového. Nicméně nové mody a obzvláště možnost nově modovat nejen vybavení, ale i speciální schopnosti, jsou vítaným obohacením. Co mě upřímně iritovalo, bylo „vypůjčení“ si konceptu „mimiků“ ze hry Prey, zde fungujících i pojmenovaných úplně identicky.

Tím nejlepím na Sacrifice DLC je další nezapomenutelný moment v historii Warframe. Opět se ocitnete ve strhující emotivní situaci, která funguje univerzálně úplně na každého a vyvrcholí mimořádně silným poselstvím, které má potenciál udělat z každého hráče lepšího člověka. Tentokrát jde o téma ulehčení od bolesti a zda si jej zaslouží i ti horší z nás. 

Na něco takového je těžké dát recenzentskou známku, protože hodnota bude záviset na vás a na tom, co si z toho vezmete pro sebe osobně. Každopádně aby toho nebylo málo, příběh celé ságy tím přeřadil na úplně novou kolej, protože funguje jako úvod do nové války, blížící se do našeho slunečního systému. Tak snad nebudeme muset čekat zase celé dva roky.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 57 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz