Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Wanted: Dead or Alive (Wanted Guns)

  12:00
Minulost nakonec každýmu podrazí nohy, čas není milostivý k nikomu - chopte se koltů, pušky či brokovnice a coby reverend Devlin spusťte své kázání o zradě a pomstě v nové westernové střílečce Wanted: Dead or Alive.
69

Wanted: Dead or Alive (Wanted Guns)

Platforma: PC
Výrobce: Iridion Software

Herní karta

Wanted: Dead od Alive (Wanted Guns) Wanted: Dead or Alive (v Evropě Wanted Guns) je přesně ten typ hry, o které jste pravděpodobně v životě neslyšeli. Spustíte hru, která sice nevypadá špatně, ale ostřílený hráči během pár chvilek pochopí, že k nominaci "hit sezóny" má tento titul daleko. Váháte, jestli se vůbec obtěžovat hraním, nakonec vám to ale nedá a pustíte se do první mise. Okamžitě vás napadne přinejmenším tucet vylepšení, ale hrajete dál, zvyknete si na styl hry... načež zjistíte, že vás to vlastně docela chytlo a hru s chutí dohrajete do konce.

Příběh podávaný v jednoduché textové formě nás seznamuje s reverendem Devlinem, jehož páska přes oko prozrazuje, že se nejedná o typického kazatele. Říká se, že minulost nakonec každého dostihne – a je to pravda. Před deseti lety připravil o pořádnou kupu zlata bandu pistolníků, nyní nachází svůj kostel zcela zničený. Navíc se objevují nové skutečnosti, proč se chopit zbraně a vyrazit se utkat se starými známými.

Wanted: Dead or Alive si získává sympatie už v okamžiku, kdy jsme zjistil, že k ovládání postačí myš a čtyři směrová tlačítka. Víc Wanted: Dead od Alive (Wanted Guns) nepotřebujeme. Našeho pistolníka v dlouhém kabátě a s černým kloboukem na hlavě sledujeme pěkně z dálky v nadhledu, přičemž při běhu se kamera automaticky ještě trochu oddálí. Směrová tlačítka vlevo a vpravo slouží ke krokování do stran, natáčení funguje přes myš. Na myši levým tlačítkem střílíme, kolečkem měníme zbraně a pravým provádíme akce podle toho, kterou z typových misí hrajeme. Pusťme se do hry – začínám s jedním koltem, se kterým díru do světa rozhodně neudělám (natož do nepřátel, kteří mě očekávají za zatáčkou). Ještě že se po každé úrovni povalují bedny, které skýtají výhradně zbraně či hojivý lektvar. V našem putování nám dále pomáhá mapka v pravé dolní části obrazovky, kde máme, v naprosté většině případů, křížkem označená místa, kam právě postupovat.

Tipy a triky pro začínající pistolníky

- V první úrovni se vyplatí střílet na nepřátele ze střech. Mnoho nepřátel je tak zmateno, že na střelbu ani nereagují.
- V úrovních kdy hráč střílí z vlastního pohledu je dobré dávat si pozor na střechy, sudy a podobná "typová" místa, ze kterých se nepřátele snaží v "druhé várce" překvapit. Pokud si už dopředu nastavíme kurzor na vytipované místo, lze ušetřit pár životů. Nezapomínejte v těchto pasážích na nezbytné střílení do léčivých lahviček.
- V úrovni, kdy se poprvé setkáme s jízdou na koni si dávejte pozor na propasti, které je potřeba přeskočit pravým tlačítkem myši. Pokud jste zabráni střílením, lze je snadno přehlédnout – spolehlivou indikací se stává jiný barevný přechod pro cestu před překážkou a za překážkou.
- Jako nejúčinější zbraň se jeví puška – střílí na dálku a běžné nepřátele na jednu ránu. Přesto se někdy vyplatí v obtížnějších pasážích schovat si ji až na hlouček nepřátel, zatímco "kusovky" střílet slabšími zbraněmi. Záleží na situaci.
- Při střelbě z kuše se snažte k nebožtíkovi postavit čelem, aby se k vám blížil po přímce – jinak minete. Až na "manuální" zaměřování je kuše výborná zbraň, tj. hned za puškou.
- Při druhé stealth misi se v případě nouze nebojte některého z nepřátel zlikvidovat nožem, tedy kromě toho v levém horním rohu s puškou :). Až se dostanete k bráně, vždy položte jen jeden dynamit a utíkejte stranou, aby vás nezabil výbuch – v této misi je dynamit o něco silnější. Takto pokračujte, dokud bránu nezničíte.
- Když hrdina zemře a objeví se u posledního záchytného bodu, obnoví se i všechny již sebrané zbraně a hojivé lektvary. V těchto případech není od věci vrátit se zpět a sebrat lepší zbraně, případně doléčit si zdraví.
- Během jízdy na koni není zdaleka vždy žádoucí všechny nepřátele postřílet.

V tomto režimu, kdy pobíháme s panákem a střílíme, se pravým tlačítkem zaměřují nepřátelé, ale pozor, pouze ti, na které se Wanted: Dead od Alive (Wanted Guns) zhruba díváme – pokud vezmete tuto skutečnost na vědomí, není problém. Cvičně si rozstřílíme pár lahví, sebráním dalšího koltu automaticky přezbrojíme na dvě zbraně a jedeme dál. Písečnou krajinu později vystřídají doly, les a nakonec zasněžená zimní vesnička. Arzenál zbraní se mimo koltů, což je vskutku nouzová volba, rozroste o brokovnici, pušku a kuši. Brokovnice dle předpokladu uděluje dobrý damage na blízko, ovšem zdaleka nejlepší zbraní se stává puška – co střela, to jeden obyčejný pistolník efektně se kácející k zemi. Jediná další interakce s prostředím spočívá v umísťování výbušnin na správném místě. Tak si například odstřelíme zasypanou cestu v dole, případně uvolňujeme rozvaliny z cesty, aby mohl projet konvoj pod naším dohledem. Jisté zpestření mají zajistit rovnou dvě stealth mise, ve kterých se snažíme vyhýbat nepřátelům, sebrat cílové předměty a dorazit na určité místo (vyznačeno na mapě). První z map lze v klidu na první či druhý pokus proběhnout, u druhé už je potřeba vychytat pozice strážců a trasy, kde patrolují. Z mého pohledu asi nejtěžší mise.

V dalším typu misí se na svět díváme z vlastních očí, kamera proplouvá daným prostředním, přičemž v okamžiku, kdy se obraz zastaví, zaměřujeme myší vykukující lumpy. Pravým tlačítkem se klasicky nabíjí. Wanted: Dead od Alive (Wanted Guns) Tematický okruh míst kam se podíváme čítá projížďky v dolech, návštěvu vesnice a nemůžeme vynechat ani salon s pianistou, jehož hudba v jednom okamžiku náhle utichá. Pistolníci si neberou servítky, pistolníci střílí. V posledním typu misí si osedláme koně a po úzké stezce podél skal likvidujeme protivníky – snad kromě jedné na čas podél železnice.

Po grafické stránce Wanted: Dead or Alive nijak výrazně nepřekvapí, zvlášť přechody textur občas působí jako pěst na oko, kupodivu z průběhu ve hry, snad i díky řemeslně dobře provedeným animacím a několika detailům, mám dobrý dojem. Velkou pochvalu zaslouží zdařilá atmosférická hudba - s jiným tématem pro každou kapitolu. Ukládání funguje na bázi záchytných bodů v těch správných místech, rozmístění beden se střelivem a hojivými lahvičkami mi přijde také rozumné. Herní doba je podprůměrná (jedno odpoledne), na druhou stranu lepší než umělé natahování – protože v jádru mě tahle hra opravdu bavila. V zahraničí se Wanted: Dead or Alive prodává za sníženou cenu, čili pokud se k tomu postaví český distributor čelem a česká cena bude přibližně na úrovni 20$, jedná se o celkem fajnovou hru pro příznivce žánru.

Wanted: Dead od Alive (Wanted Guns) Wanted: Dead od Alive (Wanted Guns)

Wanted: Dead or Alive (Wanted Guns)
Minimum: CPU 600, 128 MB RAM
Optimum: CPU 1000, 256 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Iridion Software/ Take 2
Distributor v ČR: Hypermax
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Průměrně vyhlížející, krátká, ale zábavná a jednoduchá střílečka
Hodnocení: (info) 69%
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 137 čtenářů

Témata: software
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel

Disco Elysium, jedna z nejupovídanějších her, jaké kdy vznikly, se po čtyřech letech od vydání dočkala fanouškovské...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: Armored Core 6 ukazuje, že ovládat gigantické mechy je opět sexy

Tvůrci brutálních her Dark Souls a Elden Ring vzkřísili svou sérii Armored Core. Namísto fantasy světa nás čekají...

RECENZE: Shadow Gambit je jako Commandos s piráty. Hraje se skvěle

Co mají piráti ze všeho nejraději? Rum a hon za poklady. To přesně čeká prokletou posádku lodi duchů. Ta se vydá najít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...