Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Viva Pinata: pěkná rodinná hra už i na PC

Oblíbená rodinná hra se konečně z Xboxu dostala na počítače, ale je to skutečně taková sláva? Zahrajte si i se svými dětmi!
69

Viva Piňata

Platforma: PC
Výrobce: Rare

  • hra pro celou rodinu
  • dobře zpracované algoritmy
  • špatné převedení na PC
  • HW nároky

Odmyslíme-li si technické problémy, jedná se o velmi dobrou hru především pro začínající či dětské hráče.

Herní karta

Viva Pinata

Viva Pinata (PC) Microsoft začal razit chvályhodnou strategii a povoluje konverze někdejších exkluzivních titulů pro Xbox 360 i na PC. V rámci několika málo dní se sešly hned dva obrovské hity, na kterých Billova konzole hodně staví. Kromě kvalitně převedeného a obsahově rozšířeného Gears of War to je i na mladší publikum zaměřená Viva Pinata. Zdání však klame – všechny ty barvičky a hra na zahradníka pořádně klamou. Už mnoho hráčů se přesvědčilo, že Viva Pinata nabízí solidní hloubku, a přes počáteční rozpaky i velmi dobrou a návykovou hratelnost. Jenže nejde o akci, nýbrž směsici žánrů, z nichž nejvíce je hra přirovnatelná asi k The Sims, a tak vyvstal problém s převodem unikátního ovládání na periferie počítače. Ale postupně.

Viva Pinata (PC) Na začátku se ujímáte netradiční role zahradníka na kus země, který kdysi býval slavnou zahrádkou, nyní však vyvolává asociace slov jako Sahara či Gobi. Zkrátka to není pěkný pohled a těžko můžete očekávat, že by se vám sem nastěhovala nějaká ta piňata. To vám prozradí i protivná tutorialová instruktorka, jež vás provede základními úkony, jimž se při budování zahrádkového ráje, do kterého by se naopak každá piňata chtěla nastěhovat, nevyhnete. Do ruky dostanete pár semínek, lopatku, konvici – a čiňte se. Piňaty jsou zvláštní potvůrky, tedy vlastně netradičně zpracovaná zvířátka, která znají především západní děti, jež se dokonce mohou dívat na stejně motivovaný seriál.

U nás je třeba si k nim vytvořit nový vztah, není to ale zase tak těžké. Hra vám k tomu dá dostatek prostoru, jelikož vůbec netlačí na pilu, úkolů je naprosté minimum, a tak se zpočátku možná budete ptát, jaký to má všechno smysl. Opravdu, Viva Pinata v úvodu není kdovíjak strhující zábavou, ke zvířátkům jste zatím lhostejní a akorát vás štvou jejich nehorázné nároky, které mimochodem stále rostou a tím je pořád těžší udržovat je spokojené. Jenže karta se za pár hodin obrátí a vy zjistíte, že si celé to švitoření užíváte, dokonce i určitá struktura vyjde na povrch.

Viva Pinata (PC) Záhy poté, co začnete vylepšovat svůj zahradní ráj, upoutáte pozornost divokých piňat. Nejprve jich kolem není mnoho, s přibývajícím časem ale napočítáte kolem sedmi desítek druhů. Každý je přitom zcela unikátní a má své požadavky, které po vás požaduje uspokojit. Zdá-li se piňatě prostředí vhodné, přijde na obhlídku, nastěhuje se a po nějaké době dosáhnete i toho, že se počne rozmnožovat. Hra je velmi dobře obtížnostně nastavená, takže zpočátku není problém uspokojit tužby té které piňaty několika kliky na patřičný úkon, později začnou být kritéria tvrdší.

Zároveň však získáte mnohem širší možnost, kterak zahrádku zvelebovat, ať už to jsou semínka nejrůznějších rostlin či nářadí. Zatímco nenáročným druhům stačí přítomnost určité rostliny, náročnější kousky získáte pouze tak, že jejich potřebám vyhradíte ne nevýznamnou část zahrady. A v takovém případě je třeba hledat kompromisy či nejrůznější, pokud možno funkční kompromisy. Platí totiž, že větší piňaty musí mít dostatek menších, aby se mohly nakrmit. Je třeba počítat také s agresivními dravci, kteří čas od času začnou kroužit kolem vašeho hájemství a likvidovat bující život. Takové potvory je nutné odhánět.

Viva Pinata (PC)Viva Pinata si drží své tempo, které nikam nespěchá, zároveň však udržuje hráče v určitých mantinelech, aby se nedostal do slepé uličky. Možnosti se totiž rozrůstají tím, jak stoupáte po jednotlivých levelech, což se děje pochopitelně přilákáváním nových piňat či zasazováním dosud nepoužitých rostlin. Prakticky za každou akci nějaké ty zkušenostní bodíky dostanete, zábavné je třeba měnit stravovací návyky piňat. Ty potom dokáží měnit barvy, ale v některých případech dokonce dojde k evoluční činnost v rámci toho kterého druhu. Viva Pinata zkrátka nabízí spoustu způsobů, jak se vyřádit. Jedním z těch, které zpočátku působí banálně, ale nakonec vás hodně ovlivní, je možnost pojmenovávat zvířátka vlastními výmysly. Můžete tak mít zahrádku plnou svých rodinných příslušníků, a světe div se – dříve či později si k nim vytvoříte mnohem vřelejší vztah. Pak budete s napětím sledovat jejich vtipné i smutné osudy. Viva Pinata (PC)

S postupem času, jak se začne zahrádka utěšeně zvětšovat, zaznamenáte problém s místem. Ještě že tu je možnost zúrodňování plodin, kdy nesou více plodů apod. Čím méně místa, tím je také obtížnější uspokojovat potřeby jednotlivých piňat. Některé však za odměnu produkují třeba mléko či med a s příslušnými zařízeními je možné tuto zemědělskou činnost do jisté míry automatizovat. Neobejdete se však bez pomocníků. Tím pak lze dokonce vydělávat na nové předměty a další potřebnosti, v nejhorším případě pak je možné prodat i nějakou tu piňatu. Co se nám nelíbilo na samotném konceptu hry, to jsou časté změny konceptu zahrady, když se objeví nová piňata se zcela ojedinělými požadavky. Pak je třeba začít dalekosáhle přepracovávat již několikrát pracně vystrojené hájemství. Viva Pinata (PC)
Pokud by ale zůstalo jen u tohoto problému, brali bychom to sportovně. Jenže Viva Pinata má na PC celou řadu neduhů. Na rozdíl od výborně převedeného a optimalizovaného Gears of War ukazuje tento titul mnohem temnější stránku konverzí. Uznáváme, že ovládání uzpůsobené na gamepad není jednoduché převést na kombinaci myši s klávesnicí, byť u strategie by to neměla být zase taková překážka. Nicméně Viva Pinata má přeci jen specifické ovládání a běžná myš bohužel neobsáhne tolik jako xboxový gamepad.

Mnohé záležitosti tak budete řešit krkolomným způsobem přes klávesnici. Lze si na to zvyknout, ale určitě lepším řešením je přesedlat na analogový ovladač pro Xbox 360, který byl homologován i pro PC. Na něm vám totiž nepřijde ani tolik divné, že scrolling po mapě probíhá tak neuvěřitelně pomalu. Je pravdou, že kdyby se zrychlil, pak začnete řešit situace mnohem rychleji a došlo by k disbalanci. To už je ale na autorech, aby se s něčím takovým vypořádali. Rozhodně si pak neměli odpustit optimalizaci, protože hra je neuvěřitelně náročná na hardware. Přestože vypadá pohledně, není to takový technologický zázrak, aby podobné nároky byly ospravedlnitelné.

Viva Pinata tak na PC trpí dopady špatné konverze. Buď si zvyknete, nebo si pořídíte gamepad, nebo si hru zahrajete na Xbox 360 (což je nejlepší možnost). Odmyslíme-li si ale technické problémy, jedná se o velmi dobrou hru především pro začínající či dětské hráče. Dokáže však uspokojit i hračičky mezi těmi zkušenými.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 249 čtenářů

Témata: The Sims, Xbox
  • Nejčtenější

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

Herní týden: Český hit boduje na Steamu či fotky z televizního Fallouta

Během uplynulého týdne vyšla povedená české hra Last Train Home, která boduje i na Steamu. Viděli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uspěje i dnes? Remaster druhého Poldy vyjde ještě před Vánocemi

Oblíbená komediální série Polda ještě neřekla své poslední slovo, již v polovině prosince totiž...

Autor české husitské hry pracuje na rozšíření a představil i nový projekt

Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se prodává levněji, autor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To by šlo. Game Pass překvapil hitem Remnant 2, brzy nadělí i Far Cry 6

Nabídka pro první polovinu prosince předplatného Game Pass, které na PC, xboxech a v cloudu...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Herní týden: Český hit boduje na Steamu či fotky z televizního Fallouta

Během uplynulého týdne vyšla povedená české hra Last Train Home, která boduje i na Steamu. Viděli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

Uspěje i dnes? Remaster druhého Poldy vyjde ještě před Vánocemi

Oblíbená komediální série Polda ještě neřekla své poslední slovo, již v polovině prosince totiž...

Autor české husitské hry pracuje na rozšíření a představil i nový projekt

Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se prodává levněji, autor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...