Virtua Tennis 2009 na PC neoslní, ale ani neurazí
Virtua Tennis 2009
Platforma: PC
Výrobce:
Sega
- v jádru dobrá hratelnost
- několik licencovaných tenistů a tenistek
- posun oproti předchůdci ale mohl být větší
- zdlouhavá a časem nudná kariéra
Povedený tenis s nepovedenou kariérou. Kdyby se autorům povedlo lépe nastavit laťku obtížnosti, tak tu máme jasnou koupi. Takhle si pořízení titulu rozmyslete. O to víc, jestli máte předchozí díl.
Virtua Tennis 2009
Rýsovalo se nám české čtvrtfinále Wimbledonu, aby z něj nakonec nic nebylo. Obrovská škoda, ale co se dá dělat? Alespoň částečně si spravit chuť zdařilou tenisovou hrou. Přichází nový Virtua Tennis (VT), který jako by zdánlivě z oka vypadl svému předchůdci.
Tohle zdání není ani tak daleko od pravdy a vzhledem ke kvalitě třetího VT (recenze zde) bychom se příliš nezlobili. Drobné změny však přišly, ale stále tu máme onen důvěrně známý arkádový tenis. Ne všechno je ale tak růžové.
Nepočítejte s komplikovaným ovládáním či přehnanou autentičností. Zde je vše podřízeno tomu, aby se titul dobře hrál, a proto si vystačíme se třemi tlačítky pro údery (top spin, slice, lob). Jejich vhodným využíváním pak položíme na kolena nejednoho protivníka.
Nezůstávejme dlouho na místě a pojďme se podívat na nejdůležitější herní mód – Světové turné. Pod tímto pojmem se neskrývá nic menšího než kariéra. Ta by měla být hlavním tahákem titulu, ale nakonec se stala i největší slabinou.
Začínáte jako amatér na poslední příčce stomístného žebříčku. Zpočátku nemáte zpřístupněno příliš mnoho turnajů, a tak se musíte spokojit s těmi kvalitativně nejhoršími. Hraním dvouher, čtyřher či obojího v rámci turnaje najednou postupujete na lepší pozice.
Recenze konzolové verze (PS3) |
"Fanoušci tedy nemusí řešit vůbec nic. Ostatní pak snad jen to, že v konečném hodnocení u nás hra dostává nějaký ten fanouškovský bodík navíc." |
Stejně tak byste ale měli vylepšovat svoje atributy a za tímto účelem tu máme řadu povětšinou zdařilých miniher. Ze začátku jsou zpřístupněny pouze tři (pro každý okruh tréninku jedna), a pokud jsme v nich úspěšní, odemknou se nám další. Najdeme tu jak novinky, tak staré známé.
Jinou možností tréninku je potom tenisová akademie nebo cvičné zápasy s jedním z herních partnerů. A takhle si razíte cestu za slávou.
Dost bylo teorie, na řadu přichází kritika. Prvním kamenem úrazu se stalo to, že tyhle žebříčky jsou dva. Po úspěšném prokousání tím amatérským se dostaneme do profesionálního. Jakožto amatér hrajeme proti smyšleným nýmandům, kteří moc tenisového umu nepobrali.
Postup žebříčkem je nesmírně zdlouhavý právě proto, že ze začátku není zpřístupněných turnajů mnoho (navíc se po jejich vyhrání často posouváme o minimální množství pozic). Jejich zábavnost se nachází v polohách značně diskutabilních. Zprvu se může zdát fajn, že protivníka rozmáznete jako masařku, ale po dvacáté už to sranda být přestává. Mírným urychlením bylo zmíněné hraní dvouher i čtyřher v rámci jednoho turnaje.
Po zpřístupnění profesionálního žebříčku (pro jistotu 150 místného) se situace příliš nezlepší, a než se dostanete do zápasů, v nichž se něco děje, tak vás hra nejspíš přestane bavit. Obtížnost je opravdu dětinsky nízká.
Mezi další diskutabilní věci se řadí trénink schopností. Hned na začátku dostanete hotového borce a další tréninkem jeho um prakticky neovlivníte.
Ve třetím VT vám byl přiřazen jeden z herních stylů podle toho, jaké atributy jste zlepšovali. Ze začátku měly vaše míče nevalné umístění i razanci.
V prvé řadě řekněme, že se oproti předchůdci počet stylů hry znatelně zvýšil. To je asi tak jediné, co lze v této oblasti pochválit. Jak bylo zmíněno, náš vytvořený tenista má ihned potřebnou zručnost a následným tréninkem si odemykáme pouze další herní styly.
Jejich dopad na samotný projev nelze přehlédnout, ale pokud si v úvodu zvolíme styl „servis volej“, tak ho dalším trénováním nezlepšíme a nezlepšíme. Když na to přijde, nemusíme trénovat skoro vůbec, pokud si vystačíme s tím, co už máme odemčeno.
I přesto může kariéra nabídnout spoustu hodin zábavy. Máme před sebou v jádru dobrý tenis, který k mistrnému zvládnutí přeci jen vyžaduje i trochu schopností.
Video představující některé minihry |
Podobně jako předchůdce se i aktuální díl posunul blíže k realitě. Ne, nečekejte něco ve stylu Top Spinu (míček pořád vyletí za čáru pouze v ojedinělých případech), jen se hráči stali trochu více lidmi. Přesto mívají tendence dobíhat a fantasticky odehrávat míče, s nimiž by si ve skutečnosti neporadil ani Federer s Nadalem dohromady. Nemluvě o tom, že ve hře je samozřejmě odehrají.
Velký důraz je kladen na postavení a časování úderu. Čím lépe se postavíte, čím déle tlačítko držíte, tím přesnější a silnější ránu vyšlete. Pokud jste zkoušeli třeba třetí díl, pak nebudete mít se hrou nejmenší problémy. Právě zde vyvstvává riziko, že vás přestane velmi brzy bavit.
Technické zpracování také není bez chybičky. Po grafické stránce si není moc na co stěžovat. Tedy pokud přehlédneme některé z objevujících se grafických bugů. Se zvuky to už bude o trochu horší.
Musíme zmínit hlavně hudbu. Některé melodie sice jsou příjemné a aranžmá poměrně povedené. Jindy narazíme na nemastné, neslané songy, které atmosféru na kurtu příliš nepodpoří.
Na předchozích řádcích jsem hru spíše hanil, než že bych ji chválil. V zásadě ale před námi nestojí špatný titul. Zejména nováčkům do série poskytne zábavu na dlouhou dobu. I já jsem se bavil hodně hodin. Přesto jsem se nemohl zbavit dojmu, že předchozí díl byl lepší.
Autoři prostě nevychytali obtížnost tak, jak bychom chtěli, a než se stanou zápasy výzvou… Konec konců, to jsem už psal. Drobnou kompenzací pak je několik skutečných tenistů, tenistek a v neposlední řadě i licence Davis Cupu.
Takže asi takhle: jestliže vlastníte předchozí díl, zůstaňte u něj. Pokud jste ale sérií Virtua Tennis neposkvrnění, máte ideální možnost začít právě tady. Přesto doufáme, že další díl nasadí laťku obtížnosti o poznání vyrovnanější.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 344 čtenářů
Reklama na Duke Nukema vyrobená umělou inteligencí vzbudila posměch i hněv
Vydání kolekce starých dílů série stříleček o Duke Nukemovi na kapesní konzoli Evercade vzbudilo větší ohlasy, než...
Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením
Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
RECENZE: Diablo 4 je temné, krvavé a zatraceně zábavné. Zatím
Akční hra na hrdiny Diablo 4 se v mnoha ohledech vrací ke kořenům. Namísto zbytečných experimentů sází na léta...
Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu
V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Nejsmutnější herní trailer všech dob byl inspirován skutečným příběhem
Japonská společnost Nintendo láká na svůj aktuální hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nebývale depresivní...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...
RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu
Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...
RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy
Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Orná půda, Panenské Břežany, okres Praha - východ
Panenské Břežany, okres Praha-východ
3 107 520 Kč