Vietnam 2 - budgetový Medal of Honor

  12:00aktualizováno  15. srpna 7:39
Nemůžete se dočkat, až se konečně na trh dostane akční hra Medal of Honor: Allied Assault? Nedávno spatřil světlo světa titul, který MoH v mnohém připomíná. Přitom se pohybuje na zcela opačném konci spektra - nejedná se totiž o dlouho vyvíjenou hru se špičkovým enginem, ale o klasický budget.

Vietnam 2: Special Assignment Všechno, co člověk dělá, měl by dělat s gustem, pořádně a ze všech sil. Proto když už se dopouští svatokrádeže, měl by to vzít pěkně od základů a nebrat si servítky. To jsem měl na paměti, když jsem vymýšlel titulek k dnešní recenzi. Takže pokud vám přirovnání budgetového titulu k jedné z nejočekávanějších akčních her současnosti připadá jako smrtelný hřích, vězte, že to byl úmysl. Jen o jedno bych vás chtěl poprosit. Dříve, než mě začnete kamenovat, dejte mi šanci uvést vše na pravou míru. Ačkoliv totiž Vietnamu 2 (plným jménem Vietnam 2: Special Assignment) opravdu čouhá budgetovost z bot, srovnání s Medal of Honor: Allied Assault si v jistém ohledu zaslouží a nejedná se tedy jen o laciný trik jak zvýšit čtenost článku. K tomu se ale dostaneme později.

S budgetovými tituly jste se na našich stránkách již jistě setkali, takže jejich specifika jistě dobře znáte (pokud ne, přečtěte si tento článek). Pokud bychom je měli charakterizovat jednou větou, jedná se o hry, které svou kvalitou hrubě zaostávají za současnou špičkou, ale vzhledem ke své nízké ceně stojí i tak za pozornost. Překvapivě i v této svébytné škatulce nacházíme pravidelně nečekaně zajímavé a podařené tituly všech možných žánrů - strategie, logické hry, závody automobilů a mnohé další. Kvalitní budgetovou akční hru ale aby člověk pohledal. Dokáži si vzpomenout jen na dvě jediné, které dokázaly hráče zaujmout alespoň na dvě hodiny, které byly k jejich dohrání nezbytné - a to WWII: Normandy a CIA Operative. Vietnam 2: Special Assignment Ostatní, jako např. chystaný „výplod“ 3D WWII, většinou vzbudí masivní vlnu odporu a znechucení ještě dlouho před svým samotným vydáním. Grafika bývá na té nejnižší úrovni, animace postav aby člověk pohledal, o umělé inteligenci protivníků si můžeme nechat jen zdát, o prvku zvaném „hratelnost“ většinou tvůrci nikdy neslyšeli.

Nelze se tedy příliš divit tomu, že jsem ke hře Vietnam 2 přistupoval velice opatrně a s nedůvěrou. Sice jsem již na vlastní oči viděl hodně nepodařených pokusů o budgetovou FPS, takže bych měl být připraven takřka na vše, ale vždy se najde něco, co mi (v pejorativním slova smyslu) vyrazí dech z plic. Ano, předpokládal jsem, že Vietnam 2 bude jen dalším obrovským propadákem, takže jsem byl zpočátku více než zaujatý. První okamžiky mě v mém názoru jen utvrdily, protože standardní nastavení kláves zřejmě nastavoval někdo, kdo se s akčními hrami do styku nikdy nedostal (nebo měl čtyři ruce, což mu neskutečně závidím). Naštěstí nastavení všech kláves je možné změnit, takže to vlastně žádné velké mínus není - ale překvapí to a první názor na hru to také nevylepší. Od onoho okamžiku se ale můj vztah k tomuto titulu začal rapidně lepšit, s každou novou misí se mi toto dílko jinak naprosto neznámých tvůrců začalo líbit více a více, až jsem u konce litoval, že je po všem. Chvílemi jsem dokonce jen doslova zíral s otevřenou pusou a nevěřil vlastním Vietnam 2: Special Assignment očím. Samozřejmě, že kdyby Vietnam 2 nebyl budget, asi by moje překvapení nebylo zdaleka takové - ale on to budget je. A po čertech povedený.

Podívejme se nejprve na technickou stránku provedení. Tvůrci nás nechtěli ničím příliš ohromit, ale přitom si byli velice dobře vědomi toho, kde je současný standard, jehož by se měli držet. Prostředí tedy neoplývá nějakou přílišnou detailností a engine rozhodně nepatří mezi nejsvižnější, ale i tak se budou mít vaše oči na co dívat. Co totiž chybí v počtech polygonů, je alespoň do přijatelné míry dorovnáno kvalitou textur. Veškeré reálie - ať se již jedná o skálu, bednu, ohořelou zeď nebo dřevěný most - vypadají poměrně přesvědčivě, i když zde není žádná snaha alespoň opticky zakulacovat k pořezání ostré hrany terénních nerovností apod. Navíc nás zde čeká příjemný bonus v podobě poměrně hezky zpracovaných výbuchů a záblesků střel, sem tam přijde nějaký ten částicový efekt a nad vším se klene realisticky (bez přehánění) ztvárněná obloha. To vše pochopitelně s přihlédnutím k tomu, že se jedná o budget - u plnohodnotných titulů toto vše očekáváme, u her budgetových to mile překvapí.

Na podobné úrovni je i zvuková kulisa. Hučení řeky, šumění listí ve větvích, meluzína v chodbách, kapající voda - všechno zní celkem realisticky. Výkřiky vašich protivníků jsou Vietnam 2: Special Assignment také zajímavé - nadávky provolávané lámanou angličtinou se mísí s klasickými vietnamskými pokřiky, přičemž vše je doprovázenou standardním štěkotem automatických zbraní. Ty od sebe rozeznáte podle zvuku celkem bezpečně - AK47 a M60 si rozhodně nespletete. Hra je navíc doprovázena hláškami hlavního hrdiny, který komentuje téměř každou situaci ve hře. Činí tak poměrně trefně a postupně tak pomáhá i odhalovat příběh.

Ano, je tomu opravdu tak. Vietnam 2 má i svou vlastní dějovou linii, což je u budgetových her považováno často jen ze zbytečný přepych. Story to sice není nějak překvapivá, ale i tak má něco do sebe. Navazuje totiž na předchozí díl, ale v místě, v jakém bychom to nepředpokládali. Hrdinný voják a váš bývalý kolega Flack totiž sice fyzicky přežil minulá dobrodružství bez úhony, ale prožité hrůzy se podepsaly na jeho mentálním stavu. Zběhl z řad armády, ztratil se v džungli a v ní si pomalu buduje své vlastní vojsko. Tím, že jej nehodlá použít jen proti svým bývalým nepřátelům, ale doslova proti všem, se nijak netají. Je tedy nanejvýš důležité jej zastavit a odstranit nebezpečí, které pro okolní národy představuje.

Tento příběh, kterému jistý stupeň invence nelze upřít, je ještě umocněn překvapivým designem misí. V každém z dvanácti levelů najdeme něco nového, něco překvapivého. Něco, co mne přinutilo k onomu přirovnání k Medal of Honor. Jednou totiž probíháte Vietnam 2: Special Assignment klasickým bludištěm chodeb, jednou plujete na prámu rozbouřeným řečištěm, jednou se ocitnete v husté džungli, kde není vidět ani na krok a kde se přitom za každým stromem ukrývají vaši nepřátelé... Pochopitelně, že čím více se blížíte k finále, tím je vše zajímavější. A když dojdete do rozbombardovaného města, nebudete věřit vlastním očím. Přechod z podzemních kanálů na povrch, kde mezi rozpadlými budovami, krátery po bombách, zaminovanými úzkými uličkami a množstvím tajných průchodů proti sobě bojují dvě vojska, prostě bere dech. Až do této chvíle se totiž Vietnam 2 mohl zdát být pouze klasickou budgetovou doomovkou, ale zde je onen obrovský rozdíl. Tvůrcům se zde podařilo navodit solidní iluzi skutečné války, kdy jste nuceni se krýt před očima ostřelovačů, dávat pozor na výbušné nástrahy a pomáhat svým kolegům v boji. Přesně to jsou přitom hlavní prvky, kterými k sobě láká pozornost připravovaný titul Medal of Honor: Allied Assault. Tak už chápete, proč jsem si dovolil použít ono svatokrádežné přirovnání?

Na závěr (protože se k němu již konečně blížíme) si řekněme také pár slov ještě o ostatních prvcích hry. Umělá inteligence zhruba odpovídá budgetovosti celého titulu, i když občas mají nepřátelé i světlé chvilky. Ty se projeví především tím, že se občas mají snahu schovat a neběží za všech okolností k vám. Do pronásledování se většinou dají až ve chvíli, kdy jim Vietnam 2: Special Assignment zmizíte z očí, jinak se věnují střelbě. Vcelku dobře vyváženě působí i arzenál dostupných zbraní - ten se pohybuje od standardní M16, granátů a AK47 až po šikovnou brokovnici či kulomet. Vše nakonec završuje nezbytná ostřelovací puška a RPG. Počítejte ale s tím, že vaši protivníci mají tu samou výzbroj, takže když se dostanete na náměstíčko se dvěma kulometnými hnízdy a třemi ostřelovači v okolních budovách, je onen raketometčík přímo před vámi (jak říká klasik) již jenom oním malým bezvýznamným ptačím „plť“ na obří hromadě sloního trusu, v němž jste se právě ocitli. Pak si již ani nevšimnete onoho sebevraha s výbušninou připevněnou na těle, který se k vám právě řítí zpoza nejbližšího rohu...

Jak je asi patrné, hra Vietnam 2: Special Assignment mě nakonec příjemně překvapila. Očekával jsem, promiňte mi mé výrazivo, odpornou hovadinu, ale nakonec se z tohoto titulu vyklubala překvapivě zábavná budgetová 3D akce, která nechává většinu konkurenčních počinů daleko za sebou. Navíc vám vydrží i mnohem déle, protože za dvě hodiny se vám ji dohrát nepodaří (dobrá, za čtyři už ano, ale to je pořád dvojnásobek :o)). Ať se tedy na tuto hru dívám jak chci, tak s přihlédnutím k faktu, že se jedná o budget, si nemohu ono poměrně vysoké hodnocení odpustit.

Vietnam 2: Special Assignment
Výrobce: Single Cell Software
Vydavatel: ValuSoft
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.valusoft.com/products/vietnam2.html
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, 250 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Kvalitní budgetový titul, který svým technickým zpracováním nijak neurazí a mile překvapí svou atmosférou.
Hodnocení 67%

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Najdete na iDNES.cz