V-Rally 3 - rychlé a pohledné

  12:00aktualizováno  29. září 8:48
Pohled z kokpitu, čtvero vozů na trati v jednom závodě, získávání licencí, nebo mlhu s deštěm a ještě mnoho dalšího obsahuje třetí díl populární závodní série. Jenže řekli byste, že toto všechno umí V-Rally i na GBA? Říkám ano, přátelé!

V-Rally 3

Série V-Rally vždy měla blízko spíše k arkádovějšímu pojetí jízdy než k vymakané jízdní fyzice. Ukázalo se to hlavně v prvních dvou dílech, kdy přednost dostal důraz na rychlost před důsledným využitím smyků. Naprosto ze stejné líhně je i V-Rally 3, tentokráte ale v provedení pro kapesní konzoli od Nintenda.

Hlavním posláním hry se zcela evidentně stala eliminace konkurenčního titulu Colin McRae Rally 2.0, k čemuž by mělo „trojce“ dopomoci několik obdivuhodných kousků, stejně jako u druhého dílu, který se mohl vytasit např. propracovaným editorem tratí. Proto se v článku pokusím oba aspiranty na krále rallye pro GBA porovnat.

Statisticky vzato V-Rally 3 nabízí parádních 35 tratí, sjízdných v rámci šampionátu, a navíc dalších šest uzavřených okruhů pro závody více aut najednou, které je možno projet i v opačném gardu. Colin nabízí 36 tratí ve Finsku, Švédsku, Austrálii, Francii, Keni a v Anglii. V-Rally postrádá zemi klokanů, nicméně přihazuje Německo a Portugalsko. Ovšem zase nemá tzv. super special stages, kdy závodí na oddělených tratích dvojice vozů najednou. První kolo tedy beru jako nerozhodné.

V-Rally 3

U vozového parku je situace velmi podobná. Colin obsahuje osm reálných vozů, V-Rally dohromady deset. Polovinu tvoří „dvoukolky“ typu VW Polo, nebo Fiat Punto a zbytek je vyhrazen pro plnokrevné speciály WRC, např. Ford Focus. Logicky musíte nejdříve odjezdit šampionát se slabšími vozy, až poté se vám zpřístupní silnější třída. Zde vítězí o fous V-Rally.

Ovšem nabídka jízdních režimů v žádném případě bohatší Colina není. Skotova hra má výběr z arkádového nebo „skutečného“ stylu jízdy a každý z nich skrývá časovku, samostatný závod i kariérní šampionát a mimo arkádu si můžete zajet i jeden národní podnik. Závodění s dalšími třemi protivníky na cestě také nechybí a navíc si můžete posunovat obtížnost. V-Rally volbu obtížnosti nemá, pouze nabízí time trial, závod s ostatními jezdci na stejné trati (zde právě získáváte za vyhrané závody zmiňované licence) a mistrovství. Zde tedy vítězí létající Skot.

Jako další na pranýři se ocitá grafické provedení. Tady V-Rally neponechalo nic náhodě, protože máme tu čest vidět opravdu plně trojrozměrné prostředí, bez stabilního horizontu jako u Colina. Tím pádem se „véčko“ může pochlubit i převýšením, mosty, podjezdy i tunely. Hra V-Rally 3 tolik nekostičkuje a působí oproti Colinovi daleko detailnějším podáním. I vozidla jsou pečlivěji zpracována, v pohodě rozeznáte značku i model a to i přesto, že se jedná pouze o sprity nakreslené v několika úhlech, které engine dynamicky mění podle polohy směrového kříže. Brzdová světla svítí, za vozidlem se práší a dokonce si displej dobře poradil i s efektem mlhy a trošku hůře s deštěm či padajícím sněhem. Autíčka v Colinovi se ale postupně špiní, V-Rally toto neumí.

Ovšem největší parádou je v rámci šampionátu volitelná kamera. Standardně je zavěšena za vůz, ale je možné si ji přepnout do kokpitu z pohledu sedícího řidiče. V tomto náhledu má každé auto jinou palubní desku, přístroje ukazují rychlost i zařazený stupeň a dokonce po nárazech praská čelní sklo! Stěrače ovšem chybí a když se pozorněji zaměříte na pohyblivé ruce, které řadí a otáčí volantem zjistíte, že to jsou pouze rukavice bez končetin. Doskakování krajiny je také v normě a dojem z rychlosti je značný. Poškození vozu vizuálně zohledněno samozřejmě není, nahrazují ho postupně se zbarvující piktogramy jednotlivých strojních skupin vozu. Takže na grafickém poli jednoznačně V-Rally exceluje.

V-Rally 3

Zcela v souladu s filozofií série V-Rally naordinovalo autíčkům podstatně klidnější jízdní vlastnosti než v Colinově případě. Tedy až na jízdu s ostatními soupeři, protože nedotažený kolizní systém vás zastaví nejen v případě dostižení vozu před vámi, nýbrž i když vás dojede soupeř! Vozy ale tolik neplavou, lépe brzdí a bez problému se kočírují. Sice tu zcela chybí hlasová navigace od spolujezdce, nicméně šipky jsou přesné a z trati se skoro nedá vyjet, okraje vás hned zbrzdí. Zato si ale můžete do sytosti užívat jízdy při maximálních rychlostech, protože i v těchto případech se autíčka přesně a snadno ovládají i díky znamenitému výhledu vpřed, který je oproti Skotovi snad dvojnásobný. Celkem je ovládání vozidel ve V-Rally o mnoho přesnější než u konkurence. Právě díky tomu budete už ze začátku šampionátu bez větších problémů jako první v cíli, až po delší době obtížnost přitvrdí. Ovládání je ale na podobných hrách to nejdůležitější, tudíž i zde bych se přikláněl spíše k V-Rally.

Zbývá se zaměřit na drobotinu okolo, tudíž konstatuji, že zvuková stránka věci je ve V-Rally oproti Colinovi výrazně chudší, vozy „luxují“ a hudba je jedním slovem příšerná. Ukládání je možné na kartu, ale až po odjetí celého národního podniku. U McRae si můžete jízdu uložit již po dvojici odjetých závodů a ozvučení je také o chloupek věrnější. A konečně multiplayer si v porovnání s Colinem na jedné kapesní konzoli nezahrajete. Poslední kolo tedy vyhrává Colin.

Takže mi již zbývá jen sečíst výsledky, nesportovně přihodit své sympatie jednomu z rivalů a vynést ortel. Hokejovým výsledkem 3:2 vítězí v dnešním „mači“ V-Rally 3 a já jen můžu dodat, že plným právem, protože zejména opravdu špičkové vizuální provedení a velmi dobré jízdní vlastnosti i ovládání se podepisují pod o něco příznivější hodnocení než tomu bylo v Colinově případě.

V-Rally 3
Výrobce/Distributor Velez & Dubail / Atari
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Graficky impresivní a jednoduše ovladatelná jízda na asfaltu, štěrku, ledu i sněhu, ovšem s několika nedodělky.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

RECENZE: Český Project Hospital je simulátor nemocnice pro náročné

Project Hospital (beta)

Virtuální správa nemocnice nemusí být jen v humorném duchu. Project Hospital sice evokuje kultovní Theme Hospital, ale...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Najdete na iDNES.cz