V herním Útěku z vězení hrajete za ty zlé

aktualizováno 
Herní zpracování přichází s notným zpožděním. Pro fandy seriálu to ale není špatná volba.
60

Prison Break: The Conspiracy

Platforma: PC
Výrobce: Zootfly

  • druhý pohled na útěk z vězení
  • bezproblémová hratelnost
  • dobře ošetřené ovládání
  • místy příliš přímočaré a jednoduché
  • logika příběhu místy hapruje

Průměrné akční dobrodružství, které pozvedá hlavně jeho seriálová předloha. Hru ocení především fanoušci seriálu.

Herní karta

Prison Break: The Conspiracy (PC)

Prison Break: The Conspiracy je průměrná, přímočaře nalinkovaná dobrodružná hra. Z davu vyčnívá především známou předlohou. Právě ona jasně vymezuje publikum, které hru ocení. Jsou to fanoušci seriálu. Titul mohou brát jako příjemný doplněk či připomínku. Ostatní zaujme jen těžko.

Hlavním hrdinou hry je Tom Paxton, postava ze seriálu neznámá. Pracuje pro organizaci s příznačným názvem Společnost (The Company), kterou fandové seriálu už dobře znají. Je to přesně ta organizace, která na Lincolna Burrowse navlékla vraždu, v níž měly prsty nejvyšší vládní kruhy a poslala ho do vězení k trestu smrti.

S tím se nehodlá smířit jeho bratr Michael Scoffield, génius se zálibou v architektuře. Vymyslí plán, jak svého sourozence z vězení dostat. Samozřejmě neoprávněně a tak, že se do stejného žaláře sám nechá zavřít.

Hráč v roli Toma Paxtona přijíždí do věznice ve stejném transportu jako Scoffield. Seriál sledovalPrison Break: The Conspiracy (PC) hlavně osudy bratrské dvojice a jejich kumpány v tom, jak se snaží dostat z vězení. Hra nabízí pohled z druhé strany. Tedy, pokud bychom přijali jednoduché rozložení, té zlé.

Tom Paxton se do věznice jako agent Společnosti také dostává záměrným přičiněním. Důvod je zřejmý. Organizace získá informace o tom, že Scoffield chystá osvobození svého bratra. Paxton tomu má zabránit přímo z nitra žaláře. Nutno dodat, že jeho pravou identitu také nikdo nezná, takže mu bachaři v ničem nesleví.

Jak to celé dopadne, je dáno seriálem. Bratrské dvojici se podaří utéct, pročež si autoři mohli dovolit hru efektně začít právě tímto momentem a přehrávánímPrison Break: The Conspiracy (PC) pásky, kterou Paxton v průběhu své mise nahrává. Její přehrání přitom znamená jeho smrt, takže je jasné, jak to všechno skončí. Ovšem cestou, která k tomu vede, si pochopitelně projdete.

Je pravdou, že hře trochu ubírá na atraktivitě skutečnost, že přísně vychází z příběhu první epizody, byť ho nahlíží z jiné perspektivy. Zajímavé přitom je, že ač Paxton operuje proti Scoffieldovi, jeho plnění mise probíhá podobnými prostředky jako seriálová příprava útěku.

Už proto není příliš dobré přemýšlet nad logičností hrdinova počínání a ani nad tím, co vlastně v té době Společnost o Scoffieldových plánech věděla, nebo nevěděla. Pravdou je, že herní příběh je na ten seriálový evidentně naroubován, přičemž v seriálu celkem pochopitelně nenajdete žádné narážky na hru. Dokonce bych řekl, že na určitých místech hra se seriálem ostře nekoresponduje. To by ve výsledku nemělo tolik vadit, jen to nechce za každou cenu hledat logické díry.

Prison Break: The Conspiracy (PC)Fandové seriálu jednoznačně ocení, že na ně ve hře čekají přímá setkání se starými známými tvářemi. Kromě zmíněné bratrské dvojice se zapletete s mafiánem Johnem Abruzzim, úchylem T-Bagem, dozorcem Bradem Bellickem či sympaťákem Fernandem Sucrem.

Hra je postavena tak, že po vás tyto a další postavy něco chtějí, a když to splníte, poskytnou vám důležitou informaci, cosi vám dají, případně vás jinak posunou dále ve hře. Ta je poměrně přímočará, a byť byl seriál postaven na značné dávce důvtipu, tady vám akorát stačí sledovat nápovědy a indikátory na monitoru.

Prison Break: The Conspiracy je rozdělen na úrovně. Není to příliš patrné jen kvůli tomu,Prison Break: The Conspiracy (PC) že je hlavní dějová linka velmi soudržná a jakoby neustále pokračuje, aniž byste si cokoliv museli domýšlet.

Z toho pramení i určitá omezenost interakce s okolím. Jakmile dostanete úkol, na mapce v levé horní části monitoru se objeví značka, k níž je třeba dojít. Na určeném místě je v podstatě jasné, co udělat.

Obvykle to znamená buď se s někým poprat na pěsti, což je vyvedeno dosti primitivně (k dispozici je lehký a těžký úder plus blok). Nebo to znamená někde se proplížit, případně zůstat ve stínu, aby vás nikdo neviděl, zatímco odposlechnete důležitý hovor.

Plíživá fáze je přeci jen zajímavější. Tom Paxton v ní automaticky přejde do tichého Prison Break: The Conspiracy (PC)skrčeného pohybu, přičemž ho můžete přimět, aby se přilepil k objektům a splynul s okolím.

V takových případech obvykle přijde na řadu pohyb v místech, která nejsou pro klasickou chůzi uzpůsobena. Jde například o výtahové šachty či větrací roury. Tam je třeba se často pohybovat s pomocí interaktivních sekvencí, kdy tisknete klávesy, které se zobrazují na monitoru.

I vzhledem k tomu rozhodně chválím ovládání, které je velmi dobře přizpůsobené na počítačové poměry. Zapojení myši je ukázkové, a to právě i do zmíněných interaktivních scén.

Grafika Prison Break: The Conspiracy není špatná hra, nikoho však neohromí. Fandy spíše potěší návštěva známých míst, jako je vězeňský dvůr, kde je hodně živo. Pochvalme i hudební motivy přejaté z předlohy. Na dabingu se podílela řada herců ze seriálu, nedá se však říct, že by podali vrcholový výkon. Špatné to ale není.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 179 čtenářů

Nejčtenější

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Neurážejte našeho bezpohlavního robota, vyhrožují herní komunitě

V Borderlands 3 můžete hrát za bezpohlavního robota.

Připravovaný titul Borderlans 3 si nemůže oddychnout od kontroverzních témat. Nejnovějším popraskem na internetu jsou...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

Najdete na iDNES.cz