Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Universe at War: Earth Assault - zase něco pro stratégy

  0:01
Tři mimozemské rasy se rozhodly poměřit síly na matičce Zemi. Jak to dopadne? O tom rozhodnete vy ve výborné strategii!
83

Universe at War: Earth Assault

Platforma: PC
Výrobce: Petroglyph

  • Tři zcela rozdílné frakce
  • Dobře vyvážená hratelnost
  • Multiplayer
  • Příliš osekaná kampaň
  • Umělá inteligence

Nenechte se odradit plochou singleplayerovou kampaní, která zdaleka neodkrývá vše, co hra nabízí. Mnohem spíše se vrhněte na dobývání světa, popřípadě rovnou na multiplayerová kolbiště.

Herní karta

Universe at War

Universe at War: Earth Assault (PC)Původně jsme Universe at War: Earth Assault očekávali až v lednu příštího roku – autoři ze studia Petroglyph (tvořeno bývalými zaměstnanci Westwoodu) si pospíšili, aby vydavatel SEGA mohl očekávaný titul vrhnout přímo pod vánoční stromeček. Bez přehánění můžeme prohlásit, že jde o jednu z největší strategických nadějí tohoto roku. Důvodů je několik a jsou nasnadě: autoři Command and Conquer s žánrovými proprietami dokáží pracovat, navíc se zjevně inspirovali konkurencí v podobě legendárního Starcraftu a objemného Supreme Commandera. Recept je prakticky dokonalý, dokázali podle něj ale autoři také náležitě chutně navařit?

"Země se jednoho krásného dne v budoucnosti dostane do situace, kterou by jí přál málokdo. Stane se totiž obětí invaze agresivní rasy The Hierarchy."

Země se jednoho krásného dne v budoucnosti dostane do situace, kterou by jí přál málokdo. Stane se totiž obětí invaze agresivní rasy The Hierarchy, která rozhodně s potíráním všeho živého a lidského nemá žádný problém. Naštěstí ale z nějakého důvodu přiletí na záchrannou misi i rasa Novus. Ta se postará o přežití lidského plémě a začne proti agresorům bojovat.Universe at War: Earth Assault (PC) Randál na modré planetě probudí starobylou rasu Masari, která se po tisíciletích spánku vydá prozkoumat, kdo že jí to vyrušil. A mela může začít. Přestože příběh zřídkakdy překročí rámec vědeckofantastických klišé, jednu výhodu mu upřít nelze – nestaví do popředí tvrdohlavě nudné lidi, a namísto nich angažuje tři kompletně odlišné rasy, z nichž jakoby každá patřila do úplně jiné hry. A přeci spolu dokáží skvěle interagovat, jejich ozubená kolečka do sebe při bitvách náležitě zapadají a vůbec to celé působí příjemně konzistentním dojmem.

VIDEO

Naposledy jsme tu takovou rozdílnost ras měli skutečně takřka před deseti lety ve Starcraftu. Respektive od té doby tu pár pokusů bylo, žádný však nedokázal skloubit rozdílnost s vyvážeností. A Universe at War se to na první pohled daří. V kampani si zahrajete za všechny tři frakce, přičemž v úvodu si střihnete krátký úsek i za lidstvo. To však nechme stranou a řekněme si, že zachránci v podobě Novusu jsou na první pohled slabé high-tech entity, které se spoléhají na fantastický systém energetickým systémem propojených věží. Ty je třeba rozmístit na co největším území mapy, čímž Novus rapidně rozšiřuje své pole působnosti.Universe at War: Earth Assault (PC) Vtip je totiž v tom, že kde jednou stojí věž, tam se mohou v mžiku přemístit kvanta jednotek. Jedná se tedy o jakýsi systém propojených teleportů, jenž perfektně zapadá do celkové strategie Novusu. Ten se totiž spoléhá na velké počty levných jednotek. Jejich síla tkví v neustálém obtěžování soupeřů. Zkrátka pošlete své svěřence do blízkosti nepřátelské základny a narušíte mu infrastrukturu. Vůbec nevadí, že při tom padnou vaše levné jednotky – v bázi už se vám rychle rodí nové. Ujme-li se Novusu zkušený hráč, mají konkurenti okamžitě problém a jejich jedinou šancí je co možná nejrychleji vyhledat mateřskou základnu a systematicky ji likvidovat.

To Hierarchy je úplně jiné kafe. Za tuto frakci není třeba se starat o pevnou základnu, sběrači surovin jsou naprosto samostatní (využít mohou navíc úplně všechno, na co narazí). I tady si užijete vynikajících předností. Musíte si ale zvyknout na skutečnost, že vše, co máte, je několik obřích bojových mašin, kráčejících robotů, kolem nichž se rojí menší jednotky. Sami si můžete vybrat, zda monumentální bitevníky ověnčíte těžkými zbraněmi a pošlete do útoku, nebo jim necháte přimontovat fabriky, čímž notně zvýšíte nášup menších jednotek. Tyto módy lze samozřejmě nejrůzněji střídat a kombinovat. Mohutná síla Hierarchy spočívá ve skutečnosti, že veškerou svou disponibilní techniku mohou naráz využít pro útok a ještě přitom vyrábět přímo před branami nepřátelského města.

Universe at War: Earth Assault (PC)Masari jsou možná nejtradicionalističtější rasou ze všech tří, byť i oni mají svá specifika. Na rozdíl od Hierarchy a Novus probíhá zpočátku vše uvnitř klasické základny, kde se těží a buduje, čímž Masari získávají čas na konstrukci těch nejlepších jednotek, popřípadě hrdinů. Tito mimozemšťané jsou navíc schopni se přepínat mezi světlým a temným módem, což jim dává jedinečnou volbu mezi rychlostí a extrémní silou. I zde tedy platí – zkušený hráč je velice těžkým oponentem. Obrovskou výhodou Universe at War je variabilita všech frakcí. Nejenže každá vychází z odlišných základů, ale i jejich jednotky se dají používat několika různými způsoby, a pokud k tomu připočtete trojici hrdinů za každou rasu, otevírají se vám nepřeberné taktické a strategické varianty. Hutné testování navíc prokázalo, že se proti sobě mohou bez obav postavit všechny tři rasy – pokud je ovládají stejně zkušení hráči, vzejde z toho velmi vyrovnaný boj. I vyváženost je proto třeba pochválit, byť musíme dodat, že jakmile se Universe at War uchytí na multiplayerovém poli, a že k tomu má dobré předpoklady, jistě se objeví postupy silnější než jiné. V takovém případě se ale neobáváme, že by Petroglyph nezareagoval vydáváním korekčních patchů. Ostatně, tak to bylo i u Starcraftu.

Universe at War: Earth Assault (PC)Brzy zjistíte, že Universe at War prokazuje svou hodnotu právě především v multiplayeru. Kampaň totiž zdaleka nedává takový průchod různorodosti a taktické variabilitě, jak bychom si přáli. Mise jsou příliš naskriptované a je v nich jasně patrný důraz na spád. O poznání lepší zážitek budete mít z globálního módu. V něm se postavíte za mapu celého světa a budete se ho snažit ovládnout. Nečekejte hloubku jako v případě série Total War, ostatně hra i v tomto módu běží zcela v reálném čase, ale boje o různá území jsou rozhodně zábavné. Pouze občas vadí, když dokola bojujete o jednu oblast – to je pak stereotypní.

Musíme pochválit grafické zpracování, v němž se zračí solidní technologická vyspělost i dostatek nápadů. Rasy jsou graficky výrazně odlišené a mají jedinečný design. Potěší také hudba a kvalitní anglický dabing.Universe at War: Earth Assault (PC) Naopak jsme nebyli spokojeni s umělou inteligencí, která občas zhatila naše dobré úmysly. Stejně tak čas od času narazíte na chybky technického rázu, kdy vyvstávají například problémy s organizováním jednotek do skupin.

Universe at War: Earth Assault je ale i přesto jednou z nejlepších strategických her poslední doby. Nenechte se odradit plochou singleplayerovou kampaní, která zdaleka neodkrývá vše, co hra nabízí. Mnohem spíše se vrhněte na dobývání světa, popřípadě rovnou na multiplayerová kolbiště. Trojice odlišných ras nabízí nebývalou hloubku a vyspělost hry.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 429 čtenářů

  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...