Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Transformers - robotická výzva

  12:00
Voláme po tom už opravdu hodně dlouho. Tak proč se tedy dobře propracovaná i skvěle zpracovaná hra s retro tematikou a hratelností odkazující na staré videoherní klasiky objevuje až nyní? Každopádně jsme tomu ale opravdu rádi.

Transformers Vlna licenčních produktů všelijakého ražení je v plném proudu a tak zajisté nikoho nepřekvapí další komiksový hrdina, filmový trhák a nebo přinejlepším známá celebrita. Ale pokud se zjeví licence na hračky populární před několika lety, to už zavání zvědavostí. Zajisté, spousta mladších hráčů ani neví, o co pořádně jde, těm starším, kteří si s těmito hračkami užívali na školních lavicích, ukápne ale jistě slza nostalgie. A tak pro ně zde zvoláme: ano autoboti se skutečně vrátili a navíc ve skvělé formě!

Doba, kdy roboti táhli, jsou ty tam, občas se objeví titul, který dokáže hráče zaujmout, ale spíše za tím stojí zvučné jméno firmy nebo konkrétního člověka. U Transformers toto očekávat nelze, neboť se zjevili zcela nečekaně, mladší hráči nevědí, o co vlastně jde, a ani jméno firmy, která za tím stojí, neudává v dnešní době směr. Ale minout tuhle hru by byla veliká škoda, neboť se jedná o jednu z nejlepších robotických akcí poslední doby.

Něco navíc

Tak, jak je v dnešní době dobrým zvykem, bonusy neminuly ani tuto hru. Ve hře nebudete sbírat jenom spoustu miniconů. Občas narazíte i na datacony, které obsahují spoustu zajímavého bonusového materiálu. Nejen že si můžete dokola přehrávat všechny filmečky ze hry, ale jistě každého sběratele těchto robotů potěší kompletní databáze modelů v nádherném renderingu. A dále jistě oko zaslzí při prohlížení návrhů na všechny možné Transformers hračky od samotné firmy Hasbro. Bonusy prostě v poslední době táhnou a rozhodně je to příjemné zpestření pro opakování hry.

Transformers stojí a padají na neustálé akci a taktice. I když nejspíš toto spojení nejde moc dohromady, je to skutečně pravda. Již při výběru autobota se budete řídit jeho parametry. Nejen samotní autoboti mají rozdílné parametry v podobě kapacity mini-conů, vlastní váhy a nebo rychlosti pohybu. Důležitou volbou je samotné auto v které máte možnost se kdykoli proměnit. Opět Transformers rozhoduje rychlost pohybu pro případ rychlého úprku z válečné vřavy. A nebo možnost využívání terénu. Takový sporťák je výhodný pro rychlé přesuny, ale již není vhodný pro nerovné terény a například ve vodě vám hrozí úbytek energie. Emergency SUV je velmi vhodný pro nerovné terény, kluzké a ledové povrchy a může i do mělčích vod. Nejhůře se pak jeví jednoznačně truck, který v podobě robota má největší kapacitu, ale v podobě auta je pomalý a nebezpečný terén pro něj značí jasné problémy.

Hra oplývá v kontextu her z poslední doby nehoráznou obtížností, která se dá považovat za skutečnou výzvu.

Ale i když si oblíbíte svého autobota, pokud by nastala nějaká situace, kdy by vám vyhovoval nějaký jiný, vždy máte možnost v centrální místnosti i během hry si je prohodit. Tím se dostáváme k taktickému prvku ve hře, který je založen nejen na samotných robotech, ale především pak na mini-conech. Díky těmto sympatickým minirobotům si budete moci upravovat svého autobota. Nové zbraňové systémy, ochranné štíty, ale i zlepšováky v podobě křídel, to je největší tahák této hry. Jak vám budou miniconi přibývat do vašeho centrálního skladiště, budete s nimi více a více experimentovat, a budete zkoušet, na které nepřátele je účinná ta která zbraň. I díky možnosti teleportace do centrály máte nejen možnost si vyměnit autobota, ale také mu přidělit kteréhokoli mini-cona. V centrále máte možnost navštívit i kteroukoliv předešlou misi a pokusit se tak posbírat vše, co jste napoprvé minuli, především se to týká miniconů, co když jste minuli právě nějakého, který se hodí na toho zatraceného bossáka? Bossové jednoznačně tvoří zvláštní kapitolu sama pro sebe. Nejen že po každém levelu na vás čeká subboss, který je pro vás rozumným soupeřem, i když Transformers občas používá nefér taktiky, ale po několika levelech na vás čeká opravdový boss s velkým B. Každý má pro sebe vytyčenou arénu, takže se rozhodně nebude utiskovat na malém plácku. Ono by to ale ani moc dobře nešlo, neboť je asi tak dvacetkrát větší než vy a jeho palebná síla se rovná menší soukromé armádě. První co vás napadne je, jestli se někdo nezbláznil a po zjištění informace, že má zranitelný jen jediný bod na svém kovovém těle, vám optimismus rozhodně nestoupne. A to pak takový souboj trvá i několik minut, budete utíkat, schovávat se, vyhledávat vhodnější místo na palbu a padne i několik krutých a nevhodných výrazů. Několikrát budete souboj i opakovat a když konečně dotyčný padne, tak máte chuť bouchnout šampanské, jelikož pocit vítězství je zde skutečně absolutní.

Kam to spěje?

Je až s podivem, jak některé žánry upadají. Roboti táhli neskutečným způsobem již od dob 8-bitů a i na PS1 se takovýchto počinů urodilo skutečně požehnaně. Zajisté si vzpomenete na klasiku žánru - Mechwarior, který ve své době udával směr. Následovala spousta napodobenin, v paměti jistě leckomu utkvěl docela průměrný, ale oblíbený titul s nádherným názvem Krazy Ivan. A rozhodně nesmím zapomenout na dnes již kultovní PS1 počin Armored Core, který se dočkal již třetího pokračování, které se k nám ani nedostalo a využívá online podpory. Na PS2 tento žánr poněkud stagnuje a spíše než o klasickou robotí akci se jedná o různé hybridy z oblasti bojovek. A tak zajisté bude dobré sledovat, jak ovlivní tento žánr právě Transformers.


Ale nejen bossové jsou takhle tuzí. Samotná hra oplývá v kontextu her z poslední doby nehoráznou obtížností, která se dá považovat za skutečnou výzvu. Naštěstí vás hra vždy nechá dojít o kus dál a i rozmístění checkpointů je velmi dobré. Ve hře potkáte dostatečné množství všelijakých robotích výtvorů a rozhodně netrpí umělou demencí. Málokdy narazíte na robota samotáře, spíše budete potkávat skupinky, které se dokážou kolem vás rozmístit a nebo si naleznou dostatečně dobrou palebnou pozici, ze které do vás budou pálit o sto šest. Větší pak spoléhají na svoji sílu a odolnost a další vám dokáží na okamžik Transformers zelektrizovat vaši výzbroj. A jsou i tací, kteří, pokud se k ním přiblížíte, spustí ochranný štít. Některé momenty pak silně připomínají konkurenční hru Halo, kde obrovská plavidla spustí výsadky robotích komand. Máte samozřejmě možnost zničit i tato plavidla a tak zabránit dalšímu výsadku. Lokace jsou obrovské a díky skvělému designu máte možnost jít skutečně všude, je jedno jestli je tam nerovný povrch, vysoké pohoří nebo jakákoli jiná překážka. Jedinou překážkou jsou pro vás samotní nepřátelé, které ovšem můžete klidně obejít, pokud naleznete jinou cestu. Ovšem je třeba si uvědomit, že většinou větší komanda hlídají právě ztracené minicony. Potom je třeba vymyslet taktiku, jak všechny zlikvidovat a nepřijít moc k úhoně.

Velmi dobře je vyřešené ovládání, které je sice převzato ze všech FPS konzolových her, ale je naprosto přirozené a díky tomu, že ovládáte několikatunové kolosy, je pomalejší pohyb zcela v pořádku a dodává na věrohodnosti. Možnost přepnout do prvního pohledu a možnost zazoomovat je vítaným zpestřením právě na pozorování nepřátelských jednotek. Ale i když se můžete v tomto módu pohybovat, některé úkony jsou vám odepřeny. Jedinou malou výtku mám možná k přidělování miniconů. Jelikož se jejich počet rozrůstá a vy si je můžete přidělit jen na postranní klávesy, zabýváte se pak mockrát návratem na centrálu a jejich výměnou. To je i v pořádku, máte možnost i tak doplnit energii a popřípadě si vyměnit autobota, ale v některých krizových chvílích Transformers by se vám hodila okamžitá výměna a v tomto případě zbývá ne zcela využitý směrový kříž, na který by se mohly umístit záložní minicony. Jak je v poslední době zvykem, a ani Transformers to neminulo, jedno tlačítko je určeno pro aktivaci zpomalovacího módu. Vysvětlovat, co se pak bude dít, je asi již zbytečné.

Tato hra vás až neskutečně dokáže pohltit svojí koncepcí a hratelností.

Po technické stránce nelze této hře vytknout snad nic. Možná někomu přijdou až moc zbytečně hýřivé barvy, které jsou spíše typické pro klasické plošinovky. Na druhou stranu to vynahrazují obrovské lokace plné vegetace a zapomenutých chrámů, které se střídají s opuštěnými zamrzlými planinami, kde nevidíte na krok a kde povětrnostní podmínky dodávají tu pravou ztíženou atmosféru. Ať již se budete procházet okolo obrovských vodopádů, pozorovat výsadkové lodě a nebo se brodit v hlubokém sněhu, pokaždé bude co obdivovat a rozhodně se nebudete nudit. Navíc díky skvěle vyřešenému automatickému ukládání vás hra ani na chvilku nenechá oddechnout. Zvuková kulisa pak doplňuje již tak skvělou atmosféru těžkopádných autobotů, kde slyšíte a hlavně i cítíte jejich dopady nohou na daný povrch.

Tato hra vás až neskutečně dokáže pohltit svojí koncepcí a hratelností, kde jediná věc, která vás dokáže odradit, je právě ta obtížnost. Ale jak jsem již naznačil, je to skutečná výzva, a už jen pro ten pocit najít a vyzkoušet všechny poztrácené minicony stojí za to.

Dobří holubi se vracejí

Transformers ve své době byli populárnější než Standa Procházka. Hračky byly oblíbené, vzniknul i komiks, bohužel u nás bylo vydáno jediné číslo, a dokonce se multifunkční roboti dočkali i filmového zpracování a nejen animovaného. A i když to trvalo déle, mají teď i svou vlastní hru. Dokonalý comback.Transformers
Výrobce/Vydavatel Melbourne House/Atari
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 49 kB
Verdikt: Nová generace transformers nastolila i novou generaci robotích her s obtížností ze staré školy. Otázka opět zní, jestli to stačí na to, aby to hráče zaujalo i v dnešní době.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Hráč Crusader Kings nakazil postavu všemi nemocemi. Výsledek je děsivý

Pomocí jednoduchého triku vytvořil hráč komplexní strategie Crusader Kings ze svého avatara neduživou trosku. Dal mu...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...