RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost
Total War: Warhammer II
Cenega 28.09.2017 PC
Kometa je nízko, proroctví se naplnilo, je čas vyjít do války. Aspoň tak si interpretují znamení ještěří lidé vedení mocným a vznešeným Mazdamundim. Nedaleko jejich posvátného místa teď stojí opevnění temných elfů. Pokud nepotáhnou se svou armádou do nehostinné pustiny, jen stěží vyplní Velký plán. Armády se střetnou, rozvratná moc temných elfů neobstojí proti síle Prastarých. Jenže něco mnohem zkaženějšího bují v opomíjených ruinách.
Ohavní skavenové v podzemí budují velké armády a připravují se vzít říši ještěrů útokem. To ovšem stále není ten největší problém. Velký Vír, držící síly Chaosu na uzdě, se kvůli probíhajícím rituálům oslabil a po světě mašírují armády démonů. Ještěří lidé, ale i ostatní rasy budou mít brzy mnohem větší problémy než nicotné šarvátky o území. Takové a mnohé jiné příběhy vás čekají v novém dílu Total War: Warhammer II. A je nač se těšit.
Creative Assembly zariskovali, když se odklonili od realismu. Nakonec to byl krok správným směrem a zasazení do bohatého světa Warhammeru udělalo radost snad všem. Byl to svěží vítr do trochu stagnující značky. Total War: Warhammer II neměl snadnou pozici, naštěstí toto univerzum je natolik bohaté, že druhý díl rozhodně nelze nazvat kopií prvního.
Dvouocasá kometa
Ohrané lidi, trpaslíky, orky a upíry vystřídaly jako hratelné rasy zajímavější a originálnější ještěři, skaveni, vznešení elfové a temní elfové. Kdo kope za jaký tým v řádu světa, je asi jasné. Díky své odvěké lásce k dinosaurům jsem ihned začal kampaň za šlechtice Mazdamundiho. Protože představa, že budu velet armádám obřích obrněných ještěrů, byla více než lákavá.
Všechny rasy uvrhne do příběhu nebeský úkaz, dvouocasá kometa. Každý národ interpretuje znamení jinak, ale všichni se shodují v tom, že jde o velkou věc. Tak velkou, že je čas vyjít do války. Kometa totiž narušuje Vír, který chrání svět před hordou Chaosu. Ještěři a vznešení elfové přísahali, že svět před těmito rozvratnými vlivy budou chránit, zatímco skaveni a temní elfové chtějí využít situace k vpuštění Chaosu na svět. Jak to dopadne, už určíte vy v kampani.
Příběhy nejsou přímočaré a kromě bezprostřední hrozby zničení světa se budete zabývat i malichernějšími problémy. V kůži chladnokrevných ještěrů budete upevňovat pozici v rámci rasy a vyštípávat teplokrevné pryč ze své posvátné a milované džungle, řešit občanské nepokoje a dilemata, jak dosáhnout Velkého plánu. Zdá se mi, že důraz na vyprávění je v druhém dílu větší.
Úvodní filmečky vás za každou frakci vtáhnou do děje a některé milníky jsou také opatřené pěknými animacemi. Tím však zapřáhnutí do děje nekončí. Ve druhém dílu se stále něco děje, většinou nic pěkného pro nás, ale nestane se vám, že byste ustrnuli na bodě a začali si válet šunky.
A stejně jak tomu bylo v každém předešlém dílu série Total War, vítězství nemáte jisté nikdy a špatné rozhodnutí se může promítnout ve svém hrozivém důsledku až o mnoho tahů později. V mnoha případech ani nevíte, že jste špatné rozhodnutí učinili. Častokrát jsem zaklel, když se na diplomatické mapě ukázalo spojenectví dvou silných nepřátelských stran, stejně tak když nepřítel udělal zcela opačný krok, než na který jsem se několik tahů připravoval. Ale to jsou útrapy války a v Total War byly vždy komplexní a navýsost zábavné.
Pánem rituálů
Uživatelské rozhraní se prakticky nezměnilo od prvního dílu, takže i zde si lze stěžovat na špatné vizuální rozlišení jednotek v kartách a tentokrát i trochu horší správu staveb. Těžko říci, zda jsem si toho všiml až v tomto dílu, ale klikání na ikonky budov dost často činí problém a menu rádo mizí.
Při managementu mnoha vojevůdců by na mapě neuškodilo nějak lépe zvýraznit všechny vaše armády, v případě expanzí na všechny strany ikonky snadno splynou s ikonkami měst.
Velkou novinkou je nahoře umístěný oranžový bar, ukazuje váš postup v rámci kampaně. Za Ještěří lidi je vaším úkolem sbírat prastaré destičky (každá rasa získává jiné suroviny, Skaveni kupříkladu hromadí chaotit). Nasbírané destičky vám pomohu postupně uskutečnit pět rituálů, které by měly stabilizovat velký Vír. Destičky získáváte za plnění misí, obsazování měst a tak podobně. Generují se i při každém tahu. Na poslední rituál už budete potřebovat 5 000 destiček, takže kampaň není na odpoledne.
Velké rituály slouží jako nenásilné předěly v kampani a jako další strategický prvek. V případě, že rituál vykonáte, začnou se na vaše hlavní místa síly sbíhat armády Chaosu a není to pěkný pohled, když vám cestou spálí na popel několik měst. Řádná připravenost je tedy na místě. Není však vhodné ani příliš otálet, abyste nezůstali proti ostatním frakcím pozadu. I zbylé strany mají totiž ve svém zájmu provést protirituály, a tak je to takový závod na hodně dlouhou trať. Když se necítíte na to, abyste zabránili protirituálu sami, můžete si za nemalý obnos půjčit žoldáky.
Kromě velkých rituálů můžete vykonat za úplatu i rituály menší. Na několik tahů mohou přinést výhody, například větší růst populace a větší zkušenosti pro vaše vojáky z bitev. Jiné vám zase darují vojevůdce nebo mocnou armádu silných jednotek.
Pro hráče původních Total War her určitě nebude novinkou, že i zde se hraje na příjmy z daní nebo obchodu a je třeba najít rovnováhu mezi schopnou armádou a rozpočtem. Každá jednotka stojí každé kolo nějaký ten bakšiš na udržení a dostat se do červených čísel v době velkých válek je snazší, než by se čekalo.
Jedinou velkou překážkou pro ještěří tažení se tak stávají pro ně nehostinná místa. Jakožto tvorové džungle moc neholdují lávovým kamenům a padajícímu popelu. Taková tažení na území temných elfů se nesou ve znamení mnoha zbytečných ztrát. I obsazení měst mimo vlastní klima není příliš výhodné, postihy za neobyvatelnost jsou obrovské a týkají se přírůstku obyvatelstva, ceny budov i veřejného pořádku.
Vojevůdci nezískávají zkušenosti pouze bojem, ale také prohledáváním ruin a hledáním pokladů, kdy dojde často až na gamebookovský zvrat, vyžadující váš zásah (kupříkladu vaše jednotky najdou v ruinách spícího démona chaosu). Velmi příjemnou vlastností je pasivní levelování. To si tak vaše armáda dřepí pár kol ve městě s horší morálkou a už dostane váš generál do vínku schopnost zvyšovat veřejný pořádek. Čím déle je takové situaci vystaven, tím větší bonusy získá. Nemusí však dojít jen na pozitivní vlastnosti. Třeba generál, který se dlouho fláká v stabilním městě, naopak dostane penalizace.
Kromě vojevůdců budete najímat i hrdiny. Ti mohou působit jako záškodníci proti nepříteli nebo jako podpora vlastních vojsk. Lze je přidat i do armády, kde je takový hrdinský nabušenec na karnosaurovi vítanou posilou.
Když dojde na střet
Až selže veškerá diplomacie, a ona selže, dojde na souboje, které probíhají na rozdíl od taktického režimu v reálném čase. Když si jste vývojem situace hodně jistí v kramflecích, můžete nechat o vítězství rozhodnout počítač. Zda máte vůbec šanci, poznáte podle ukazatele, který představuje síly armád. I s menší armádou je v případě, že jste dobrým taktikem, možné nepřítele překvapit a stejně tak i s obrovskou armádou vám může zdánlivě neškodný protivník pořádně nakopat vaše plazí, krysí nebo elfí pozadí.
Veteráni Total War už ví, že nejde jen o správné vyvážení armády, ale i rozmístění jednotek nebo včasné využití speciálních dovedností či magie. Každá rasa je unikátní, takže střety se neomrzí. To platí i o taktické mapě, kde se liší hra za jednotlivé rasy ještě více.
Rozdíly jsou všude. Skaveni vyžadují soustavný přísun potravy, jinak dostávají postihy. Nezakládají žádná města na povrchu, místo toho sídlí v rozvalinách, skrytí pohledu všech, dokud nějaký blázen nepřijde rozvaliny prohledat kvůli pokladu. Pak na něj čeká nemilé, chlupaté, mor přenášející překvapení. Vznešení elfové získávají vliv, který mohou použít ke společenským hrám v rámci vlastní rasy. Mimo to disponují širokou špionážní sítí, díky čemuž vidí pozice každého, s kým obchodují. Temní elfové mají v oblibě zajímat otroky, což jim zvyšuje v tom lepším případě příjmy. Také dokážou povolat Černou archu - děsivou plovoucí pevnost. Díky skvělé české lokalizaci si také užijete nuancí ve vyjadřování jednotlivých ras.
Malebné ztvárnění
Na hru se pěkně kouká. Jistě, na úkor taktické přehlednosti vše hýří barvami a světýlky, ale stejně si to budete užívat. Ozvučení je také perfektní, ještěří národ má tak uchu lahodící proslovy při diplomacii, že si mnohokrát vzpomenete na Jabba the Hutt ze Star Wars.
Nebude překvapením, že i tento díl má ukrutně dlouhé nahrávací časy, možná i delší než kdykoliv předtím, ale čekání mezi tahy už je plynulé a dokonce lze zapnout i rychlý režim, kdybyste byli netrpěliví. Jako příjemný detail je změna počasí: při destabilizaci víru po celém kontinentu začnou bouřky a tornáda. Hra je optimalizována dobře na to, o jaký kolos jde.
Ještě lepší než předchůdce
Je to až k nevíře, ale Total War: Warhammer II dokázal překonat už tak perfektní díl první. Pokud vám v něm něco chybělo, je pravděpodobné, že ve dvojce už to bude. Větší vtáhnutí do kampaně, epický cíl celého tažení, ale i zajímavé a různorodé frakce dělají z toho dílu silný zážitek pro každého milovníka fantasy, Total War a Warhammeru. Takže připravte své šiky a hurá do boje.
Nechtěli černošku ve hře se severskou mytologií, dostali ihned ban
Další vyostřená situace ohledně zákazů modifikací se točí okolo nově vydané PC verze God of War Ragnarok. Na hru vznikla modifikace, která upravuje barvu pleti jedné z postav. Tu však portály...
Štvaly je zásahy cenzorů, tak si tvůrci zvrhlých her založili vlastní obchod
Kontroverze prodává, vývojáři her o sexuálním násilí se však přesvědčili, že i pokleslá kultura má jisté hranice. Vizuální novela Rape Day o sériovém vrahovi, který v nemrtvými zamořeném světě...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Vývojáři největšího loňského průšvihu prosí hráče, aby jim dali další šanci
Jednu dobu byla zombie onlinovka The Day Before nejočekávanější hrou na Steamu, nakonec ovšem skončila absolutním fiaskem a po pouhých 46 dnech provozu byla ukončena. Místo aby vývojáři „chodili...
Největší hvězdou Twitche je nově k posteli upoutaná dívka skrývající tvář
Streamerka vystupující pod přezdívkou Ironmouse má díky aktuálně probíhající charitativní akci nejvíc předplatitelů z celého Twitche. Její diváci přitom ani nevědí, jak ve skutečnosti vypadá. Dívka,...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Telefonní číslo streamerky uniklo na internet, volala jí žárlivá manželka
Populární streamerka Pokimane se podělila o nepříjemný telefonát, který obdržela krátce poté, co její soukromé číslo uniklo na internet. Naštvaná manželka jednoho z jejích fanoušků jí nadávala do...
Bonusweb slaví 26 let
V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový projekt jménem Bonusweb. Psal nejen o hrách, ale i hudbě, filmech a komiksech. Zhruba po čtvrt roce se vyprofiloval na portál zabývající se...
Nový představitel Geralta si chce naklonit fanoušky, prý miluje Zaklínače 3
Miláček nerdů Henry Cavill svým nečekaným odchodem ze seriálové adaptace Zaklínače způsobil producentům v Netflixu vrásky, jeho pokračovatel Liam Hemsworth však dělá vše proto, aby si náročné...
Retro střílečky Češi umějí, o slovo se teď hlásí postkomunistický Kvark
Po vynikajícím Hrotu nyní čeští vývojáři vydali i střílečku Kvark. Sázejí přitom na stejné trumfy – retro grafiku, zasazení do éry komunismu i přímočarou hratelnost.
Veterán z Ubisoftu Davide Soliani založil nové studio
Davide Soliani opustil letos v červenci Ubisoft, pro nějž pracoval 25 let. Tvorbě her se ovšem bude věnovat i nadále. Založil totiž nové studio Day 4 Night.