Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Total Club Manager 2003

  12:00
Je možné vytvořit lepší fotbalový manažer, než je Championship Manager? Total Club Manager 2003 suverénně překonává ostatní hry svého žánru a díky geniální propracovanosti a vysoké hratelnosti vítězí. Fotbal se na počítačích objevil už mnohokrát a v různých podobách, ale něco tak povedeného a zábavného tady ještě nebylo.

BonusWeb HITTotal Club Manager 2003Opravdoví fotbaloví nadšenci, jimž nestačí nereálná, místy až primitivně zjednodušená FIFA, se rádi hrabají v tunách tabulek, piplají se sestavou a nakupují hráče ve fotbalových manažerech. Ty neobsahují možnost přímo ovládat fotbalisty, zato simulují nejenom dění na hřišti, ale i přípravu před zápasy, trénink, správu mužstva a další věci spjaté s funkcí trenéra a manažera. Špičkou v oblasti těchto her byl jednoznačně Championship Manager, v Anglii tradičně nejprodávanější hra. Jeho poslední verze nicméně oproti předchozímu dílu nepřinesla nic nového, což zase ani tak nevadilo. Přeci jen má dost svých kvalit a třebas databáze sta tisíc hráčů nebo propracované koučování dělají ze hry vynikající zábavu.

Letos se ale situace radikálně mění, protože vychází Total Club Manager 2003 (dále TCM 2003), s přehledem nejzábavnější a nejpropracovanější hra na počítači, která má s fotbalem co dočinění. Dokonce i takový Championship Manager, geniálně propracovaný kousek, nemá ve srovnání s TCM 2003 příliš šancí. Obě hry se v zásadě podobají, víceméně sedmdesát procent trenérských voleb a možností je pro oba tituly stejných; TCM 2003 k tomu přidává správu financí a kolotoč okolo nich. Leč je tady Total Club Manager 2003zásadní rozdíl – TCM 2003 je nejen graficky stokrát hezčí, přehlednější a uživatelsky příjemnější, ale i propracovanější a zábavnější. Zarytí fandové Championship Manageru si možná budou stát za svým miláčkem, v jehož prospěch hovoří také více než dvojnásobně větší databáze hráčů (100.000 / 40.000); jinak je výběr lig víceméně stejný a oba tituly obsahují všechny nejlepší a průměrné evropské ligy, u těch nejznámějších je možno vybrat si tým i z nižších soutěží.

TCM 2003 má v zásobě spoustu trumfů. Především neořezaný engine ze hry FIFA 2002, jenž umožňuje sledovat zápas jako v televizi, má zásluhu na skvělé hratelnosti. Člověk okamžitě vidí, kde to neklape, který fotbalista neodvádí dobré výkony či po které straně soupeř táhne útoky. Zápas trvající zhruba deset minut se dá až čtyřnásobně zrychlit. Kromě bezduchého koukání se občas hodí zakřičet z lavičky na hráče s míčem jednoduché pokyny ("střílej!", "přihraj!" atd.) a trochu tak přímo ovlivnit hru. FIFA je ale FIFA a její engine nezobrazuje kopanou úplně reálně, z čehož plynou jistá omezení a chybky (časté nastřelování tyček či občasné výpadky inteligence hráčů). Na toto zpracování zápasu si však rychle člověk zvykne, důležité je, že výkon fotbalistů skutečně odpovídá zvolené taktice a hráči se hýbou tak, jak mají. Total Club Manager 2003Kromě toho hra obsahuje rychlé vyplivnutí výsledku či sledování utkání prostřednictvím spousty statistik a krátkých textových zpráv na způsob Championship Manageru, leč televizní zpracování je z trenérského hlediska lepší a oplývá větší atmosférou.

Po zápase i před ním se dotěrní novináři ptají na všelijaké věci, odpovědi ovlivňují náladu v mužstvu či reputaci u fanoušků. A ona nálada v mužstvu je důležitým prvkem. Negativně se může podepsat na trénincích, kde se dva hráči pohádají a je zle. Co teprve na začátku sezóny, kdy se mužstvo formuje a klidně se stane, že nějaký hráč přijede pozdě z dovolené na letní přípravu. A co pak? Dát nějaké hvězdě pokutu? Nebo ji jen napomenout? Ale to se zase naštvou ostatní fotbalisté, že se někomu nadržuje. Jako trenér by měl člověk sem tam promluvit se svým mužstvem a když je někdo dlouho na marodce, alespoň trochu ho podpořit, či naopak líného hráče neodvádějící v poslední době dobré výkony trochu motivovat (nebo spíše seřvat, což si některé hvězdy nenechají líbit). I během zápasové přestávky mohou hráči dostat pěkně vynadáno. Když slova padnou na správné místo, obraz hry je v druhé polovině jasně lepší.

Zápasu obvykle předchází dlouhé uvažování Total Club Manager 2003nad taktikou. Styl hry je třeba – alespoň u těch lepších soupeřů – odvíjet podle o nich získaných poznatků. Ledasco prozradí scout či mnohé statistiky. Trenérských voleb TCM 2003 obsahuje tak akorát; už samotné rozestavení podstatně ovlivňuje hru mužstva, dále tady je volba strany, po níž budou vedeny útoky, maximální vzdálenost střelby, hra na protiútoky, volba přihrávek, bránění, zvolení tvůrce hry, určení minut, do nichž dá mužstvo co nejvíc, individuální úkoly a pár dalších věcí. Hráče motivují peněžní odměny nebo vyhlášení zápasu jako nejdůležitějšího v sezóně. A nebyl by to fotbalový manažer, aby nezáleželo na taktice, ale i na hráčích a tréninku. S dobrým stylem hry a poctivým tréninkem jde i z průměrného mužstva vymáčknout kvalitní výkon. Tréninkový plán se vždy určuje pro následující víkend, každý den je možno vyhnat hráče na zelený pažit až čtyřikrát a procvičit je v jedné z pětadvaceti tréninkových jednotek (různé druhy běhů, hlavičkování, všelijaké typy střelby a standardních situací, nechybí ani posilovna či teoretizování nad taktickými pokyny a spousta dalšího).

Fotbalisté se mezi sebou liší nejrůznějšími ukazateli. Systém ohodnocení je jiný, než bývá zvykem. Talent určuje možnosti dalšího růstu hráče a je hlavním kritériem při výběru mladých perspektivních fotbalistů. Hráči se mohou, nebo spíše musí zdokonalovat v několika ze zhruba dvaceti atributů. Total Club Manager 2003Při určité kombinaci dostává hráč jakýsi bonus a speciální ocenění (tvůrce hry, specialista na přímé kopy, kreativní fotbalista atp.), které hovoří o tom, na jakém postu se nejvíce uplatní. Mladý talent, jenž nastoupí do finále Ligy mistrů, skvělý výkon ovšem nepředvede, třebaže má své kvality. Zkušenosti s ligou a mezinárodní scénou totiž hrají také svou roli.

Předsezónní příprava by měla být zaměřena hlavně na fyzičku, jinak v průběhu ligy hráči budou často unaveni. A v kolotoči Ligy mistrů, domácí ligy a poháru se zátěž projevuje daleko víc. U špičkových mužstev je nezbytně nutné mít jednotlivé posty zdvojené, aby se hráči na tom či onom místě, jakmile je jeden z nich unavený, po zranění či z formy, střídali. Jenom málokteré mužstvo je takto našlapané, a tak ke slovu přijdou peníze a přestupy. Vyjednávání je samo o sobě zábavné, nestačí jenom nějaká ta pálka za přestup, hráč musí dostat pár výhod, ať už bonusy za vsítěné branky, růst platu či například pevné místo v základu. I přesto se stane, že odmítne, neboť má děti a rodinu a nechce se stěhovat. Skončí-li jednání úspěšně a podepíše-li se smlouva, je vystaráno. Známé jméno pozvedne týmovou náladu, hráče, kteří nastupují na stejném postu, donutí k lepším výkonům, fanoušci budou šílet a zvednou se návštěvy. Trpělivým se za pár let zúročí soustavná výchova mladých talentů, z nichž při správném přístupu vyrostou Total Club Manager 2003hvězdy, a tedy potenciální balík peněz.

Stavitelé si rovněž přijdou na své. Stadión lze libovolně přestavovat, upravovat, nastavovat cenu vstupenek pro jednotlivé sektory zvlášť, přistavět parkoviště, tréninkový plac či jakési centrum pro fanoušky. Kdo chce, může se starat i o reklamu či prodej suvenýrů. Slovo "chce" je zde namístě. TCM 2003 totiž obsahuje geniální možnost přenechat cokoliv plně na bedrech počítače. Není bezpodmínečně nutné pečovat úplně o všechno; je možné zaměřit se pouze na zábavné záležitosti a nudnější pasáže, jako je pro někoho třeba správa financí, plně přenechat počítači, který se o ně inteligentně postará. Ke hře se proto dostanou nejenom fotbaloví fanatici.

Ze vzájemného souboje Championship Manager vs. TCM 2003 jako vítěz jasně vychází druhý jmenovaný. Krom dalších pozitiv je po grafické stránce skvělý, ovládání je vyřešeno perfektně, tabulky a menu jsou přehledná, prostě hře nejde nic vytknout. A snad jediný nedostatek, menší databáze hráčů, je průběžně odstraňován. Na oficiální stránce a této adrese se už objevily nejrůznější patche, vylepšení i nové ligy, jež si lze dotvořit v dodaném editoru. Česká liga jako tradičně chybí, až na přibližně osm našich předních mužstev Total Club Manager 2003se zpackanými soupiskami - brzy se snad najde někdo, kdo naši prvou ligu zkompletuje a nabídne ke stažení.

Recenze je jen hrubým zestručněním toho, co celá hra obsahuje. Jsou tady tuny dalších věcí, kariéra, najímaní všelijakého personálu do zázemí (scouti, lidé starající se o fanklub, stadion atp.), dohadování o peníze a mnoho jiného, co dělá ze hry perfektně propracovaný kousek. Nic ale není ve hře přebytečné nebo navíc, fotbalové zákonitosti fungují tak, jak mají a i díky tomu se TCM 2003 věrně přibližuje k reálnému fotbalu. Jelikož je TCM 2003 takřka bezchybná hra a po stránce hratelnosti překonává cokoliv jiného, co kdy vyšlo na počítači a vztahovalo se k fotbalu, dostává mimořádně vysoké hodnocení. O jejích kvalitách hovoří i to, že se po dvou týdnech prodeje vyhoupla v žebříčku celosvětové prodejnosti her na PC na první místo, což je pro fotbalový manažer víc než překvapivý výsledek. Za pár měsíců uvidíme, jak dopadne čtvrtý díl Championship Manageru a je jestli se alespoň trochu vyrovná současnému králi fotbalových manažerů na počítači. Bude to mít hodně těžké.

Total Club Manager 2003
Výrobce: EA Sports
Vydavatel: Electronic Arts
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Stáhněte si: demo, screenshoty
Oficiální homepage: http://www.totalclubmanager.com/
Minimální konfigurace: procesor 350 MHz, 64 MB RAM, 450 MB HDD, 8 MB 3D
Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 128 MB RAM, 16 MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Vynikající, nesmírně hratelný a skoro bezchybný fotbalový manažer. Zároveň s přehledem nejlepší, nejpropracovanější a nejzábavnější hra na počítači, vztahující se k nejpopulárnějšímu sportu na naší planetě.
Hodnocení 91%

Autor:
  • Nejčtenější

Henry Cavill je král nerdů. Barví figurky, staví počítače a hraje na hard

Oblíbený britský herec Henry Cavill, který už ve svých filmových rolích ztvárnil třeba Supermana nebo zaklínače...

První mise v Mafii 2 měla být ohromná. A pak to tam nebylo, říká Dan Vávra

Úvodní mise ve hře Mafia 2, která se odehrává na Sicílii, byla mnohem velkolepější, než fragment, který se nakonec...

Fallout 3 vstává z mrtvých. Ten původní, zrušený

Fandové se snaží vzkřísit zrušený Fallout 3 z roku 2003, který vznikal pod kódovým označením Van Buren. Mát být...

Smažte moji hudbu, prosí skladatel soundtracku k Destiny

Bývalý zaměstnanec studia Bungie Martin O’Donnell nasdílel na internet podklady ke svému oceňovanému soundtracku k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rockstar se omlouvá za zpackané Grand Theft Auto a slibuje nápravu

Studio Rockstar se omluvilo za stav, v jakém vyšla kolekce Grand Theft Auto: The Trilogy. Na PC budou opět k dispozici...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...