RECENZE: Torchlight 2 vyzval na souboj titána Diablo 3. A uhrál remízu
Torchlight 2
Cenega 20.09.2012 PC
Papírově by druhý Torchlight měl v poměřování s nedávno vydaným třetím Diablem skončit jako závod ferrari s trabantem.
DiabloDiablo je akční řež, v níž nepřátelská monstra umírají ve velkých počtech. Chytlavost je založena na lovu předmětů, které hráčovu postavu vylepšují. Letos vyšel po dvanácti letech čekání třetí díl. |
V tomto případě totiž příměr k biblickému souboji Davida s Goliášem není vůbec nadsazený.
V jednom rohu stojí Diablo 3: titul vymodlený miliony fanoušků, na který se čekalo déle než na výhru v loterii a jehož rozpočet musel být tak velký, že by se zamotala hlava i strýčkovi Skrblíkovi.
A jako vyzyvatel Torchlight 2, malý titul, který nemá ani velkou reklamu, ani obrovskou základnu fanoušků.
A jak to dopadlo? Trabant kupodivu nezůstal vzadu, s ferrari drží krok. A navíc je nejen levnější, ale hlavně nenutí být on-line, i když si světem hry korzujete sólo.
Příběh? Nemáme
Než začneme chválit, je potřeba ukázat na největší nedostatek druhého Torchlightu. A tím je bohužel příběh.
TorchlightPrvní díl nabídl hráčům tři postavy: válečníka, lučišnici a alchymistu. |
On tu totiž v podstatě žádný není. Jen se na začátku v úvodní animaci ve stylu komiksového sešitu dozvíte, že zlo poražené na konci jedničky má tužší kořínek než Chuck Norris a vydalo se do světa.
A to je víceméně všechno. Pak už jen zbývá nazout bytelné boty a sprintovat za zlým Alchymistou dřív, než zničí svět. Jak je vidět, tak příběh je originální asi jako další díl Ordinace v růžové zahradě, díky bohu se to však dá překousnout.
Zbytek hry totiž šlape na jedničku a po pár hodinách vám bude úplně jedno, jestli chce hlavní záporák zavraždit vaši babičku, psa i fíkus.
Honba za výbavou pokračuje
To už totiž budete mít před očima jen vidinu lepšího a lepšího vybavení, které na vás při hraní prší obrovským tempem. Zatímco ve třetím Diablu je objevení unikátního nebo setového předmětu vzácnější než zatmění Slunce, tady jsou sety i unikátní sekyry, boty nebo helmy hrdinovým denním chlebem od začátku do konce.
Vybavení vypadává samozřejmě z nepřátel, truhel nebo si ho můžete nasyslit jako odměny za úspěšné dokončení úkolů nebo po herním světě roztroušených výzev, které ti, kteří hrou rychle prolítnou, ani neobjeví. Navíc vás nikdo nenutí, abyste každých pět minut běželi do města a přetavili obsah hrdinova batohu na hromadu zlata.
Diablo 3 |
Když se to vezme kolem a kolem, tak vlastně můžete nepřetržitě běžet kupředu a do města se vrátit jen v momentě, kdy je třeba odevzdat hotový úkol. To je dáno jednak tím, že inventář není jen jeden. Místo toho máte jeden batoh na předměty, další na léčivé lektvary a jiný na kouzla.
Hlavně je to ovšem zásluhou vašeho zvířecího průvodce, kterého si vybíráte už při tvorbě postavy.
Ten totiž, podobně jako v prvním díle, nejen okusuje nepřátele, ale zároveň kouzlí a supluje i nákladní mulu, kterou můžete s nepotřebným harampádím kdykoli odeslat do města a dál kosit monstra.
Od minule se ovšem i váš věrný souputník naučil nové kousky a z města vám tak nově může přinést léčivé lahvičky nebo svitky nutné k identifikaci některých (především unikátních) předmětů. Prostě plný servis. A malé bezvýznamné plus pro autory.
Čtyři hrdinové
Mnohem větší plus ovšem hochům z Runic Games dáváme za variabilitu jednotlivých hrdinů. Celkem jsou na výběr čtyři třídy: mág, inženýr, berserk a nomád. Poslední jmenovaný je na první pohled prostě pistolníkem, který nepřátelům zatápí buď dvěma pistolemi, kanónem, nebo brokovnicí.
Druhý pohled na trojici stromů dovedností ovšem odhalí, že tenhle střelec ovládá i magii a dokáže si na pomoc vyvolat pomocníky, kteří spoustu špinavé práce oddřou za něj.
Záleží na hráči, jestli raději vyrábí z nepřátel cedník nebo jestli má větší potěšení z vrhání jedovatých dýk a vyvolávání stínových démonů. Na výběru schopností přitom opravdu záleží. Tohle totiž není třetí Diablo, kde se vám při postupu na maximální úroveň odemkne všechno.
Tady vám bodíky na vysoustružení všeználka ani zdaleka stačit nebudou, je proto nutné přemýšlet a plánovat dopředu. A to je jedině dobře. Experimentování je totiž jedním ze zásadních lákadel každé dobré diablovky a Torchlight 2 není výjimkou.
Obrovský skok udělal také design úrovní. Zatímco první díl se celý odehrával v jednom městě s rozsáhlým podzemním labyrintem, tentokrát hra nabízí rozsáhlé zelené pláně, sněhové závěje i rozpálenou poušť, takže nemáte po chvíli klaustrofobický pocit.
Mapy jsou mnohem větší a prozkoumávat je od kraji ke kraji je radost. Tím spíš, že tak často narazíte na nějaký vedlejší úkol, skrytou truhlu nebo minibosse, ze kterého skoro pokaždé vypadne nějaký pěkný kousek vybavení.
Nepřátelé jsou vůbec hodně rozdílní a pořád hráče nutí být v pozoru. A často spoléhají na počet spíš než na sílu. I v jiných diablovkách je běžné, že na hráče nabíhají skupinky nepřátel, tady jsou to místy hotové davy. A v určitých momentech je na obrazovce tolik potvor a všelijakých efektů kouzel, že si připadáte jak na diskotéce.
Nejmenší posun hra urazila co se týče grafiky. Tady jsou rozdíly opravdu minimální. To je na jednu stranu dobře, protože hru rozjedete i na starém křápu nebo notebooku, na druhou stranu může někomu vadit, že Torchlight pořád vypadá jako komiksové omalovánky. Nás to nicméně nijak neodradilo a vás by taky nemělo. Je to totiž jen maličkost v porovnání se všemi přednostmi.
Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře
Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of Exile 2, místo toho si však uřízl pěknou ostudu. Ukázalo se totiž, že jeho...
Nadšenec vytvořil dřevěné PC, které se nemusí stydět dát ani do obýváku
Herní počítače už jsou dnes běžnou součástí domácího vybavení, jejich většinou futuristický design a mohutné LED podsvícení je však diskvalifikují od toho, aby si je esteticky uvažující jedinci...
{NADPIS}
{POPISEK}
Český youtuber přiznal závislost na hazardu. Prohrál přes milion korun
Svou závislost na otevírání loot boxů neboli beden s náhodnými předměty popisuje český youtuber Petr Brunner alias Bender. Závislost ho podle jeho slov za poslední rok a půl vyšla na víc než milion...
Vývojáři Baldur’s Gate 3 slaví úspěch modifikací. Doporučují zvětšení prsou
Studio Larian se na sociálních sítích pochlubilo, že si fanoušci jejich hitu Baldur’s Gate 3 stáhli již sto miliónů modifikací. Z tisíců všemožných neoficiálních vylepšení ovšem sami nečekaně...
{NADPIS}
{POPISEK}
Vyzkoušeli jsme unikátní zábavní centrum v srdci Prahy
Loni zrekonstruovaný objekt obchodního domu Máj přinesl pohled na zcela jiný koncept, než byli zákazníci předtím navyklí. Výraznou novinkou je zábavní projekt Levels, optimisticky rozmáchlý přes celá...
KVÍZ: Poznáte ikonické nepřátele z devadesátkových videoher?
Neměli jsme je rádi, ale nelze na ně zapomenout. Co herním monstrům z devadesátých let oproti těm moderním chybělo na inteligenci a grafických detailech, to doháněla množstvím a sveřepostí, nic jako...
Podívejte se na nejočekávanější strategie letošního roku, vybere si každý
Žánr strategií sice nepatří k nejpopulárnějším, ale hráči o něj mají stále zájem, a tak se i letos objeví několik zajímavých titulů. Najdete mezi nimi svého favorita?
Nic není nemožné. Legendární střílečku rozjedete jako elektronický dokument
Pomalu se krátí seznam způsobů, jakými ještě není možné spustit legendární střílečku Doom z roku 1993. Nyní nově totiž také tuto hru spustíte i v rámci formátu dokumentů PDF.