Tenisová hra Top Spin 4 pochází z české dílny
Top Spin 4
Cenega 14.03.2011 PS3
Top Spin 4
Trochu kontroverze nabídnou i v této tenisové hře. Není totiž všechno zlato, co se třpytí a ačkoliv nemůžeme tomuto titulu upřít kvalitu, je tu i spousta věcí, drobností a zbytečností, které nám vadí.
(ne)Solidní nabídka
Jako první na vás tradičně vyskočí menu hry, nabízející směsici standardních režimů. Můžete se pustit do rychlé exhibice, nastartovat kariéru, zatrénovat si nebo si třeba zahrát o krále kurtu v zajímavém módu hraném na pět vítězství se třemi dalšími tenisty. Samozřejmostí je i multiplayer, ale nic navíc se bohužel čekat nedá. Je toho zoufale málo, i když hlavně mód kariéry a hra více hráčů mají potenciál přikovat vás na dlouhou dobu k obrazovce.
Kariéra nabízí vcelku rozmanitou zábavu. Předkládá několik typů turnajů a hlavně motivaci v podobě prokousávání se žebříčkem až na samotný vrchol. Za tímto účelem si vytvoříte tenistu či tenistku téměř podle vašeho gusta ve velmi povedeném editoru. Autoři si dali hodně práce s uživatelsky příjemným prostředím.
V kariéře už tolik prostoru pro kreativitu nemáte. Sice postupně zlepšujete vlastnosti svého borce, ale děje se tak bez nějaké přidané porce zábavy a spíše šablonovitě odťukáváte nové úrovně za obdržené zkušenostní body. Docela nuda. A tak to je v celé hře se vší tou omáčkou okolo samotných zápasů.
Ačkoliv se na vás nabalují fanoušci, dostáváte se na lepší turnaje a máte čím dál tím lepší herní vlastnosti, nezbavíte se pocitu, že tady prostě něco chybí.
Proč hra neobsahuje příběh, nebo nevyděláváte peníze? Hře zkrátka chybí nějaká přidaná hodnota. Nepotěší ani nedostatek licencí.
Bez licencí?
Některé turnaje jsou smyšlené, stejně jako většina zdejších hráčů. V celé hře je totiž pouze 25 licencovaných hráčů a hráček. To je po čertech málo a toto směšné číslo podtrhuje ještě zamíchání světových tenisových legend do té úžasné pětadvacítky. Je sice fajn, že si zahrajete proti Nadalovi, Federerovi nebo třeba Aggasimu (nebo s nimi), ale zapomeňte třeba na del Potra, Berdycha a další známé hráče světového tenisu.
Stejně tristní je i nabídka turnajů. Ve hře nejsou ani pořádné licence na žebříčky ATP a WTA, chybí i některé známé turnaje. Wimbledon prostě nevyhrajete, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Na druhou stranu tu jsou Roland Garros nebo Australian Open, stejně jako některé jiné známější turnaje. Otázkou je, zda vám některé absence budou opravdu vadit, nebo přivřete oči a dáte přednost odladěné hratelnosti.
Hraje se lépe, než jsme čekali
Pocit z virtuálních zápasů je malou satisfakcí za některé další nedostatky. Herní model je špičkový a nabízí širokou škálu pohybů, které není úplně snadné ovládnout, proto se vyplatí strávit hodně času v tréninkové akademii. Přitom to není dáno složitým ovládáním, takže žádný strach, tohle je záležitost opravdu pro každého.
Pohybové ovládání
Top Spin 4 lze kromě klasického gamepadu ovládat i pomocí pohybového ovládání PlayStation Move. Bohužel to je spíše za trest a ačkoliv jsme slyšeli zvěsti, že by mělo jít o naprostou špičku, musíme konstatovat, že to je něco příšerného. Zatímco přídavným ovladačem určujete téměř vše, od pohybu na dvorci po směr úderu, Movem pouze ovládáte švih. K naší lítosti hra nepozná ani váš typ nápřahu a na každý úder musíte používat další ovládací prvky v podobě tlačítek. Nehledě na to, že přinutit hru detekovat Move tak, abyste s ním byli schopni hrát, je doslova porod, který budete muset absolvovat pokaždé, když zapnete hru. Možná si tak autoři tuto naprosto zbytečnou možnost ovládání mohli odpustit a věnovat se něčemu zajímavějšímu. |
Jenom se musíte naučit dynamicky reagovat na vašeho soupeře, nacvičit všechny nuance jednotlivých úderů, podání a natrénovat načasování. Top spin 4 je totiž vcelku komplexní a přitom v zásadě hodně přístupná simulace. Dovoluje vám postupný růst a zbytečně vás nefrustruje, a přesto na sobě po pár dnech hraní poznáte velké pokroky. V tomto ohledu u nás jednoznačně panovala spokojenost.
Skvělou práci autoři odvedli i na umělé inteligenci a pohybech všech hráčů, kteří jsou velice rozmanití, nejenom co se týče stylů hry, ale třeba i typem preferovaných úderů.
Stane se, že vám někdo vyloženě nesedne, ačkoliv papírově byste ho měli mít na lopatě. Celé hře to dodává na zábavě, protože nikdy dopředu nevíte, co se bude na hřišti dít a neustále musíte být ve střehu.
Směrem k samotné hratelnosti tak poputuje jen malá výtka za to, že chybí pořádná atmosféra, respektive nemáte pocit vypjatých a nervy drásajících bojů o každý set a necítíte tísnivou možnost neúspěchu, jako kdyby o nic nešlo. To samozřejmě neplatí pro hru více hráčů, ale tam je to přeci jen něco trochu jiného.
Grafické zpracování za 3
Z grafiky si z na zadek nesednete. Je přesně taková, aby člověka neurazila, ale jen těžko si ji náhodní přihlížející spletou s realitou. Stejně vyhlížejí i tenisové kurty, které působí naprosto sterilně, nezajímavě a uměle.
A ani na zajímavých efektech si nesmlsnete. Je sice pěkné, že po vás třeba na antuce zůstávají stopy, ale proč se to samé neděje u míčku? Proč diváci vypadají jak ve čtyři roky starém NHL? Proč tu není větší rozmanitost počasí? Proč hráčům neteče pot a nejsou na nich znát nějaké pořádné emoce?
Je to celé takové ploché, jednotvárné a skutečně celou hru zachraňují pouze tři a naštěstí hodně významné aspekty. Vynikající ovládání (resp. ovládání gamepadem), skvělá hratelnost a bezproblémový multiplayer.
Od špičkových her ale čekáme mnohem víc věcí, hlavně kvalitnější omáčku okolo, smysl pro grafický detail a pořádnou atmosféru.
Toho se ale Top Spinu 4 moc nedostává a působí v některých aspektech zbytečně lacině. Není to rozhodně špatná hra a fanouškům tenisu ji musíme jednoznačně doporučit, ale ostatní rozhodně nepřesvědčí, stejně jako nás nepřesvědčila k lepšímu hodnocení.
Studie ukázala, že víc lidí raději hry sleduje, než aby je sami hráli
Průzkum společnosti Midia Research ukázal, že hráči tráví víc času sledováním videoobsahu věnovaného počítačovým hrám než jejich samotnému hraní.
O víkendu se zrodily dva masivní herní hity
Výrazné přízni hráčů se těší nejenom free 2 play kooperativní střílečka s postavami ze světa Marvelu, ale zejména očekávaná diablovka Path of Exile 2.
{NADPIS}
{POPISEK}
Nejsledovanější herní postavou na Pornhubu byla i letos bojovnice Chun-Li
Server Pornhub zveřejnil komplexní statistiky návštěvnosti za rok 2024 a jedna z mnoha kategorií je věnovaná počítačovým hrám. Jako již tradičně vládne v této oblasti nejpopulárnější battle royale...
Dvacet nejzásadnějších her roku 2004. Zvolte tu nejlepší
Dvacet let vypadá jako dlouhá doba, na mnohé hity tehdejší doby ovšem vzpomínáme dodnes. Světlo světa tehdy spatřil například kultovní World of Warcraft, graficky revoluční střílečky Far Cry,...
{NADPIS}
{POPISEK}
Které hry by podle vás měly zabojovat o titul Hra roku 2024?
Závěr roku již tradičně patří čtenářské anketě Hra roku na Bonuswebu. Pojďme si připomenout, co všechno letos vyšlo, a vy nám napište, které kousky by podle vás měly promluvit do finálního hlasování.
Zaklínač 4, Mafia či Hra o trůny. Vybíráme to nej z novinkové smršti
Předávání cen Game Awards, což je videoherní obdoba filmových Oscarů, tentokrát doprovodila i nezvykle silná sestava nových upoutávek a oznámení. Vybíráme, co nás nejvíc zaujalo či zklamalo a těšíme...
Nejsledovanější herní postavou na Pornhubu byla i letos bojovnice Chun-Li
Server Pornhub zveřejnil komplexní statistiky návštěvnosti za rok 2024 a jedna z mnoha kategorií je věnovaná počítačovým hrám. Jako již tradičně vládne v této oblasti nejpopulárnější battle royale...
Herního Oscara vyhrál Astro Bot, představen byl nový Zaklínač a Mafia
V americkém Los Angeles proběhlo v noci na pátek předávání cen Game Awards, které jsou jakousi videoherní obdobou filmových Oscarů. Letos jasný favorit nebyl, o to bylo soupeření zajímavější. Více...
Když realita nestačí. Vybíráme nejpopulárnější videoherní simulátory
Chcete si zkrátit dlouhé zimní večery nějakým povedeným simulátorem? Máme pro vás spoustu tipů na hry, které vás přenesou do mnoha zajímavých rolí a situací se solidní dávkou realističnosti.
Referent OM
Městská část Praha 15
Praha