Top Spin 3 - nejlepší tenisová hra na trhu

  0:03aktualizováno  0:03
Nejnovější díl oblíbené tenisové série Top Spin je zpátky a je větší, rychlejší, barevnějí a zábavnější, než kdy předtím.
85

Top Spin 3

Platforma: Xbox360
Výrobce: 2K Sports

  • .Inovované ovládání blíže realitě
  • .Skvělá hratelnost (s kamarádem téměř nekonečná)
  • .Brilantní animace pohybů hráčů
  • .Příjemné detaily a maličkosti
  • .Minimum grafických inovací
  • .Komplikované ovládání (pro někoho)
  • .Málo současných tenisových hvězd

Pro fanoušky série a milovníky tenisových simulátorů povinná koupě. Pro všechny ostatní důvod, proč začít trénovat. Lepší a hratelnější tenis totiž na trhu nenajdete.

Herní karta

Top Spin 3 Xbox360

Tenisové simulace od pradávna patřily Top Spin 3 Xbox360mezi nejoblíbenější herní sporty a poslední dobou se množí jako houby po dešti. Ať už se jedná o realistický simulátor Top Spin, arkádovou zábavu Virtua Tenis či nespočet dalších, které se vážně brát ani nechtějí a nabízejí nám například zápasy Maria, Zeldy a dalších oblíbených hrdinů, u kterých se namácháte Wii ovladačem až až, hráči je zbožňují. Top Spin pak lze považovat za ten nejrealističtější tenis, jaký si můžeme zahrát.

Top Spin 3 nabízí spoustu změn a vylepšení, díky kterým má pozici krále tenisu na dosah.

Tvůrci z 2K Sports sporty umějí, ať už se jedná o sérii NHL, NBA či právě tenis. Top Spin pak byl ve své době vrcholem, s nímž měl co dělat i očekávaný druhý díl. Tím se ale vývojáři nenechali zastrašit, a proto nyní můžeme být svědky třetího dílu, který přifrčel na konzole nové generace a nabízí spoustu změn a vylepšení, díky kterým má pozici krále tenisu na dosah.

ZaTop Spin 3 Xbox360čneme tedy jako správní zelenáči tenisovou školou, bez které v novém dílu prakticky nemáte šanci. Ovládání totiž bylo drasticky překopáno a jediné, co nám z minulého dílu zbylo, jsou druhy úderů, které naštěstí zůstaly na svých „domácích“ klávesách. Pořád tu tak máte úder na jistotu, drop shot, slice shot a lob. Samotný úder se však provádí nově pustěním tlačítka, nikoli jeho držením. V praxi to vypadá tak, že tlačítko s příslušným úderem zmáčknete, a když potřebujete do míčku udeřit, tak ho pustíte. Je to nezvyklé a bude trvat, než se vám ovládání dostane do krve, samotné pojetí je ale mnohem realističnější a odkazuje na to, že má úder také dvě části - nápřah a úder. Proto držení a puštění tlačítka.

Ostatní ovládací prvky už jsou téměř totožné, jen kraťas se tentokrát nedělá krkolomně s použitím pravé spouště u ovladače, ale stejným tlačítkem, jako lob. S tím rozdílem, že zatáhnete analogovou páčku k sobě (zatímco u lobu od sebe). Je to intuitivní a především to dává smysl. Pravá a levá spoušť slouží k vykouzlení mocných a přesných úderů, proti kterým nemá soupeř moc šancí. Stejně jako v minulém dílu chce ale jejich zvládnutí notnou dávku tréninkuTop Spin 3 Xbox360 a správného načasování. Nepočítejte tedy s tím, že budete vymetat rohy hned na začátku.

Novinkou je pak skutečnost, že již žádný z úderů není vyloženě "bezpečný" a i standardní úder může skončit v síti, případně v autu. Nyní totiž jde o to, v jaké pozici míček trefíte a kolik času jste měli na uskutečnění úderu. Musíte tak sledovat, kam míček letí, jaký má odskok a razanci, a tomu přizpůsobit druh úderu a načasovat puštění tlačítka. Zní to komplikovaně, ale díky tomu žádný zápas nevypadá stejně, a hra tak nikdy neupadá do stereotypu. Již žádné držení úderu a čekání na soupeřovu chybu. Musíte neustále hrát a přemýšlet. A to je, oč v tenisu běží.

V tenisové škole Top Spinu se tak naučíte naprosto vše, co budete ke hraní potřebovat a rozhodně se jí budete muset účastnit nezávisle na tom, jestli jste hráli některý z předešlých dílů. Nemusíte se však bát, že by se to zvrhlo v nudnou rutinu „kdy už konečně půjdu hrát.“ Škola je zábavná, dělená do množství kategorií a především nepovinná (Marie Terezie utře) .

VIDEO

HnTop Spin 3 Xbox360ed po nastudování úderů se zajisté vrhnete na Kariéru, která je tu hlavním herním módem. Předtím si ale vytvoříte svého avatara, se kterým pak budete potit hektolitry na kurtech. Editor postavy je v mnohém podobný druhému dílu, vyberete si tak kromě pohlaví i způsob servisu, úderů a hekání při obzvlášť náročných výměnách. Jde však více do hloubky a především funkce Sculpt je naprosto párádní vychytávkou. Díky ní totiž můžete ohýbat téměř libovolnou kost a sval v obličeji postavy a tím ho přiblížit obrazu svému. Bohužel to však není tak jednoduché, jelikož základních modelů je zatraceně málo. Na sportovní hru to ale bohatě stačí.

Samotná kariéra je tu pak dost přímočará. Postupně dostáváte úkoly (např. být mezi prvními třemi v první sezóně, vyhrát x zápasů atd.) a jediná svobodná volba je výběr mezi Lehkým a Těžkým turnajem. Pro začátečníka jsou ale Těžké turnaje tuhým oříškem, a tak vám nezbývá než zalézt na zapadlé kurty středních škol, potemnělých tělocvičen a osamocených hřišť uprostřed města, kde můžete pilovat své schopnosti se stejnými amatéry, jako jste vy.

Překvapující je absence jakéhokoli tréninku v Top Spin 3 Xbox360kariéře. Jediné místo, odkud dostáváte body pro svého tenistu, jsou tak samotné turnaje a zápasy. Není pak třeba připomínat, že jsou těžší turnaje ohodnoceny mnohem lépe, takže vás to nutí neustále zkoušet své umění proti podstatně lepším hráčům. Získané body pak uplatníte ve stromu dovedností, kde najdete všechny podstatné křivky. Zlepšujete se tak v síle, rychlosti, výdrži, servisech, returnech, forehandu, backhandu a mnoha dalších schopnostech.

Z vyhraných zápasů také dostáváte peníze, které můžete utrácet ve značkových obchodech. Svého zelenáče tak ohodíte třeba tričkem od Nike, šortkami Adidas a do rukou mu šoupnete raketu Wilson. Nic z toho vám na hře nepřidá, je to ale příjemné zpestření.

Ani kariéra však není věčná, a tak se začnete poohlížet, co vám hra může nabídnout dále. Jistě uznáte, že jsou podobné hry nejlepší ve dvou s kamarádem, aby bylo komu ukazovat nově naučené frajeřinky. Na to je tu Exhibice pro dva Top Spin 3 Xbox360a čtyři hráče. Vyberete si hráče, kurty, nastavíte čas a pravidla a hurá rozdávat smeče.

Top Spin 3 nabízí téměř 40 světových hráčů, mezi kterými nechybí Roger Federer, Maruška Šarapová, Justine Henin, Andy Roddick či Tomáš Berdych a všichni jsou dost podobní svým reálným předlohám (někteří více, někteří méně). Od posledně dost nových hráčů přibylo, několik jich ale také opustilo kurt. Jako bonus pak hra nabízí i tenisové legendy jako například Borise Beckera. Ač je ale seznam dost bohatý, chybělo mi dost hráčů, kteří si zahrnutí do hry zasloužili mnohem více, než mnozí přítomní. Rád bych si zahrál za Djokovice, Nadala či Safina, ti tu však chybí (Nadal je ale jako bonus v PS3 verzi). Doufejme, že se páni vývojáři do příště polepší a nabídnou nové hráče alespoň jako stažitelný obsah.

Mezi další herní módy patří Turnaj, kde si vyberete jednoho ze světových hráčů a zkusíte se propinkat do finále US Open, Roland Garros a dalších známých turnajů. Mezi jasné favority však patří dozajista multiplayer přes Xbox Live. Zde se můžete pochlubit svojí vytvořenou postavou, nebo se pustit do soutěžení s jednou z hvězd. Protihráč se v komunitě fanoušků najde téměř vždy a pocit, že jste právě oškubali nějakého Japonce 6:0 6:0, je k nezaplacení.

Ochutnávka ze seznamu hráčů
Mario Ancic
Tomáš Berdych
James Blake
Roger Federer
Tommy Haas
Justine Henin
Svetlana Kuznetsova
Amelie Mauresmo
Gael Monfils
Andy Murray
David Nalbandian
Mark Philippoussis
Andy Roddick
Maria Sharapova
Nicole Vaidisova
Caroline Wozniacki
Boris Becker
Bjorn Borg
Monica Seles

Audiovizuální zpracování je ucházející, i Top Spin 3 Xbox360když jsem od nového dílu čekal podstatně větší nadílku. Postavy a oblečení vypadají zase o kus reálněji, vlasy vlají, hladké kurty se lesknou a vůbec je cítit velký pokrok v menších detailech. Větší změny v podobě vysoce detailních textur či fotorealistických tváří však nečekejte.

Milou novinkou je "Měřič únavy". Před každým podáním se vedle jména objeví malé okénko se srdečním tepem. Ten se během zápasu zrychluje a červená v závislosti na tom, jak akčně a dlouho hrajete. Po chvíli tak hráčům začne červenat obličej, nabíhají žíly na rukou, čelo se orosí a na tričku začnou prosakovat skvrny od potu. Hra se taktéž viditelně zpomalí, vaše údery ztratí na razanci a přesnosti, a tak je ve vašem zájmu těžkého protivníka co nejrychlejí dorazit. Je fajn, že autoři nezůstali pouze u vizuálních postřehů a únava má velký dopad i na hru samotnou.

Animace jsou pak naprosto brilantní a zatím jsem nezažil hru, ve které by se postavy pohybovaly s takovou přirozeností.

Kurty jsou dost různorodé a opět tu najdeme známá hřiště po celém světě, stejně Top Spin 3 Xbox360jako menší kurty v případě lehčích turnajů. Diváci pak čile reagují na dění na dvorci, pokřikují, dokáží vás odměnit potleskem za zvlášť vypečený úder či výměnu a občas se vám i vysmějou. Na psychiku hráčů to však nemá valný vliv, ačkoli by po předvedení měřiče únavy mohlo. Inu, člověk nemůže chtít všechno.

Animace jsou ale naprosto brilantní a zatím jsem neviděl hru, kde by se postavy pohybovaly s takovou přirozeností. Úder navazuje na úder, hráč při běhu přenáší váhu z jedné nohy na druhou v závislosti na letícím míčku a při dobíhání obtížných úderů je skutečně cítit váha těla, což v předchozích dílu nebylo moc citelné.

Milé animace jako hráči připravující se na zápas, oslava vyhraných míčků či potřesení rukou po zápase jsou samozřejmostí. Vývojáři i vyslyšeli přání mnohých a vrátili do hry možnost opakovaného záběru každé výměny. Především ve zpomalených záběrech je naplno vidět kvalita animací a během opakovačky můžete navíc vytřít s kamarádem podlahu, jak jste ho hezky tím míčkem nastřelili :-) .

Zvuková stránka je na tenis dostačující. DiváciTop Spin 3 Xbox360 pokřikují, hráči hekají a sudí nadává na počasí. No dobře, on to samozřejmě nedělá, ale posuzuje s přehledem a občas diváky i uklidní, když je na ochozech příliš rušno. Soundtrack pak hezky sedne náladě hry, když vám do menu pustí oddychovky, při kterých je nakupování jedna radost.

Top Spin 3 je důstojným nástupcem svého staršího bratříčka a nejlepším tenisem, který můžete v dnešní době na trhu nalézt. Můžete ho proklínat za těžkopádné ovládání nebo vynášet do nebes za intuitivní přiblížení realitě. Jedinou větší výtku bych směřoval k menšímu pokroku v oblasti grafiky, ale to už si opravdu vymýšlím. Pokud hledáte simulaci tenisu, pak jste tu správně. Pokud si ale nechcete zbytečně lámat prsty v tréninku, zavítejte do arkádových vod. Game, Set, Match!

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 485 čtenářů

  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Najdete na iDNES.cz