Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

TOCA Race Driver 2

  12:00
Nové Gran Turismo bylo zase odloženo o nějaký ten měsíc dále, takže se vedle arkádových novinek Burnout 3 a NFSU2 musí vyznavači klasických okruhových závodů silničních vozů spokojit zatím jen s pokračováním Race Drivera.

TOCA Race Driver 2 Je to již poměrně dlouho co vyšel první Toca Race Driver, jenž byl PS2 nástupcem na PSone velmi populární a oblíbené série TOCA, která svou pozornost soustředila na simulaci evropského šampionátu cestovních vozů. První Race Driver sliboval vzhledem k datu vydání zkraje života PlayStation 2 tuto filozofii v mnohém rozšířit s využitím možností tehdy ještě vlastně nové konzole. Navíc sliboval poprvé v historii do závodní hry implementovat smysluplný příběh posouvaný vpřed prostřednictvím skvěle vypadajících animací. No, jak jsme si již řekli v našich nedávných prvních dojmech z Race Drivera 2, zdaleka ne všechno se tehdy povedlo tak, jak si jak tvůrci, tak samoztní hráči představovali. Nyní ale přišel čas dávné minely napravit a autorům po těch několika letech odpustit. Přichází totiž pokračování, které vypadá přesně tak, jak jsme to všichni čekali již od původní hry.

Příjemné změny jsou patrné již od prvních okamžiků po spuštění hry. Pryč je těžkopádná story o pomstě mladého závodníka, který chce odplatit otcovu smrt na závodní dráze, a dramatické pochmurnost, která se táhla celým příběhem. Nyní zde máme vtipnou a zábavnou řadu historek, která se točí kolem vaší osoby coby závodníka a vašeho týmu, tvořeného vedle bezejmenných mechaniků i postarším šéfem týmu, poněkud mladší manažerkou a do toho všeho se motá jakési mladá reportérka nebo co to TOCA Race Driver 2 vlastně je za "poběhlici". Prakticky v každé střihové scéně dochází při konverzaci mezi těmito třemi osobami k opravdu docela vtipným situacím, při nichž si samozřejmě smíchy bránici neprorvete, ale určitě vás docela pobaví a dodají hře příjemnou a uvolněnou atmosféru, která vás u hraní udrží možná i o něco více než samotné závodění. Zejména kvůli špičkování šéfa týmu a manažerky stojí za to umět alespoň trochu anglicky. Zajímavým momentem rovněž zůstává skutečnost, že narozdíl od Ryana McKana z prvního Race Drivera, nyní hlavního hrdinu, tedy sebe, za celou hru vlastně nezahlédnete, protože všechno sledujete z pohledu vašich vlastních očí. Jistě, nejedná se o žádnou genialitu, a vtipných her bychom rovněž dokázali najít víc než dost, ale v kontextu závodního žánru a zejména ve vztahu k původnímu Race Driverovi to působí opravdu velice dobře a neotřele.

Největší penzum kilometrů odjedete samozřejmě stále na silničních okruzích, ale tentokráte zavítáte i na offroadové tratě či na rallye rychlostní zkoušky.

Podobný závan inovace zaznamenáme i u samotného hraní, nicméně je potřeba říci, že důvodem není ani tak propracovanější jízdní model či kolizní fyzika (na nichž ostatně původně velmi zásadně chtěl stavět první Race Driver), ale zejména velmi razantně rozšířená nabídka typů závodů. Největší penzum kilometrů odjedete samozřejmě stále na silničních okruzích, ale tentokráte zavítáte i na offroadové tratě či na rallye rychlostní zkoušky. Ovšem i na asfaltových okruzích je na vás přichystána TOCA Race Driver 2 opravdu spousta šampionátů v nejrůznějších třídách motosport: od téměř neupravených sériových vozů přes malé formulky Ford, vyšší formulové třídy (takzvané "placky"), nejrůznější šampionáty cestovních vozů až třeba po rallyecross či prestižní seriál mocně upraných cesťáků DTM nebo americké NASCARy. A ano, rozhodně by bylo kardinální chybou nezmínit možnost zazávodit si i s nabušenými kamiony. Ve světle těchto fakt pak velmi příjemně překvapí skutečnost, že zde nefunguje jakýsi uniformní jízdní model, ale že rozdíly v chování jednotlivých závodních kategorií jsou opravdu znatelné na první pohled. Konkrétně třeba přechod odkudkoliv do šampionátu trucků nebo naopak odsud kamkoliv je doprovázen skutečně docela solidním šokem. Při nástupu ke kamionům si budete muset zvyknout že několikatunovou bestii na pětníku jako lehkou formulku prostě neubrzdíte a když tento šampionát opustíte, budete zase naopak před první zatáčkou začínat brzdit už v půlce cílové rovinky.

Konkurence pro Richarda Burnse?

Jelikož se autoři evidentně snažili o co největší záběr motoristických disciplín, není se co divit, že došlo i na zpracování rallye soutěží. Bohužel, jedná se v tomto případě prakticky o jedinou záležitost, která se tvůrcům evidentně vůbec nepovedla. Člověk alespoň trochu znalý rallye poměrů kupříkladu ze série WRC či Colin McRae zde tak bude vyloženě tápat a vůbec nebude chápat, jak se zdejší rallye speciály vlastně chovají a ovládají. Šílenci rajtující zásadně jen v novém Richard Burns Rally pak budou už úplně v háji. Abychom ale byli úplně féroví, musíme uznat, že na druhou stranu se autorům poměrně velmi solidně podařilo ztvárnit závody amerických NASCARů na oválech. Vzhledem k tomu, že našincům jsou tyto závody poněkud dosti vzdálené, je Race Driver 2 ideální příležitostí, jak do tajů této disciplíny nenásilně proniknout.

TOCA Race Driver 2 Naštěstí ale hra disponuje zvláštní vlastností, díky níž se dokážete na novou závodní třídu adaptovat vcelku dosti rychle a bezbolestně. Je to do značné míry zcela jistě dáno i poměrně vyladěným jízdním modelem, který se již nesnaží být za každou cenu maximálně realistický, čímž pádem se ale stává maximálně uživatelsky příjemným. Na jednu stranu sice poměrně dosti věrně zobrazuje rozdíly mezi jednotlivými závodními kategoriemi, ovšem na stranu druhou je ve všech případech velmi rozumně zjednodušen, takže si zde příjemnou závodní zábavu dokáže užít prakticky úplně každý. Velmi rozumně je zároveň vedena i křivka obtížnosti, takže se se zvyšující obtížnosti budou zlepšovat i vaše řidičské schopnosti, takže zde zase až tak nehrozí, že byste se přes nějaký závod či šampionát nemohli dlouho dostat. Hra se tak stává velmi přístupnou pro úplně každého a k úspěšnému postupu dále není rozhodně potřeba být vyučeným automechanikem, jelikož není potřeba vědět kterak správně nastavit třeba i ten nejposlednější šroubek.

Naprosto perfektně ale působí v animacích dabing postav, jenž je velmi živý a autentický, takže sám o sobě značnou měrou přispívá k výše již zmíněné celkové vtipnosti a zábavnosti.

TOCA Race Driver 2 Pozadu za všeobecnými kvalitami hry nezůstává ani technické zpracování hry. grafika je přesně taková, jakou jsme všichni čekali právě již před léty u prvního Race Drivera. Auta vypadají dosti solidně, stejně jako jejich případné poškození, kteréžto se ale opět nesnaží býti kdovíjak klíčovým elementem hraní, takže pokud nebudete jezdit vyloženě jako čuňata, bude mít poškození vašich vozů charakter víceméně pouze vizuální. Ještě lépe ale z našeho hodnocená vychází stránka zvuková. Zvuky motorů jsou v zásadě ještě vcelku klasické, ostatně, co taky na tomto aspektu vyloženě zmrvit nebo vylepšit? Naprosto perfektně ale působí v animacích dabing postav, jenž je velmi živý a autentický, takže sám o sobě značnou měrou přispívá k výše již zmíněné celkové vtipnosti a zábavnosti těchto střihových scének. V souvislosti se samotným hraním pak nelze nezmínit parádně znějící pokyny ve vašich sluchátkách, které díky rádiovému přenosu vysílačkami praskají, šumí a vůbec celkově znějí tak, jak byste asi při opravdové komunikaci s boxy v průběhu závodu čekali.

Celkově jsme tak s TOCA Race Driverem 2 velmi spokojeni. Trvalo mu to sice pár let, ale nakonec přeci jen dokázal splnit ty nejprapůvodnější sliby, zejména co se týče technického zpracování. Nijak přehnaně realistický, ale rozhodně ani nijak arkádový, jízdní model dělá tento titul přístupný nejširším hráčským masám , stejně jako vtipně podaný zábavný příběh. Není to sice zrovna onen titul, který by byl vyloženě vhodným kandidátem na krácení čekání na Gran Turismo 4 (přeci jen je GT jen jedno a jen tak něco se mu podobat nemůže), nicméně jedná se o velmi příjemný závodní titul, který závodní maniaky neurazí a příležitostné hráče neznechutí.

TOCA Race Driver 2
Výrobce/Vydavatel Codemasters /Codemasters
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 131 kB
Verdikt: Solidní závodní záležitost, která neboduje ani tak závodním realismem, jako spíše pestrostí závodních kategorií a příjemně podanou dějovou linkou.
Hodnocení: 80% (info)

Témata: dabing, jízdné, kamion, Xbox
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...