Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

TOCA Race Driver 2

  12:00
Nové Gran Turismo bylo zase odloženo o nějaký ten měsíc dále, takže se vedle arkádových novinek Burnout 3 a NFSU2 musí vyznavači klasických okruhových závodů silničních vozů spokojit zatím jen s pokračováním Race Drivera.

TOCA Race Driver 2 Je to již poměrně dlouho co vyšel první Toca Race Driver, jenž byl PS2 nástupcem na PSone velmi populární a oblíbené série TOCA, která svou pozornost soustředila na simulaci evropského šampionátu cestovních vozů. První Race Driver sliboval vzhledem k datu vydání zkraje života PlayStation 2 tuto filozofii v mnohém rozšířit s využitím možností tehdy ještě vlastně nové konzole. Navíc sliboval poprvé v historii do závodní hry implementovat smysluplný příběh posouvaný vpřed prostřednictvím skvěle vypadajících animací. No, jak jsme si již řekli v našich nedávných prvních dojmech z Race Drivera 2, zdaleka ne všechno se tehdy povedlo tak, jak si jak tvůrci, tak samoztní hráči představovali. Nyní ale přišel čas dávné minely napravit a autorům po těch několika letech odpustit. Přichází totiž pokračování, které vypadá přesně tak, jak jsme to všichni čekali již od původní hry.

Příjemné změny jsou patrné již od prvních okamžiků po spuštění hry. Pryč je těžkopádná story o pomstě mladého závodníka, který chce odplatit otcovu smrt na závodní dráze, a dramatické pochmurnost, která se táhla celým příběhem. Nyní zde máme vtipnou a zábavnou řadu historek, která se točí kolem vaší osoby coby závodníka a vašeho týmu, tvořeného vedle bezejmenných mechaniků i postarším šéfem týmu, poněkud mladší manažerkou a do toho všeho se motá jakési mladá reportérka nebo co to TOCA Race Driver 2 vlastně je za "poběhlici". Prakticky v každé střihové scéně dochází při konverzaci mezi těmito třemi osobami k opravdu docela vtipným situacím, při nichž si samozřejmě smíchy bránici neprorvete, ale určitě vás docela pobaví a dodají hře příjemnou a uvolněnou atmosféru, která vás u hraní udrží možná i o něco více než samotné závodění. Zejména kvůli špičkování šéfa týmu a manažerky stojí za to umět alespoň trochu anglicky. Zajímavým momentem rovněž zůstává skutečnost, že narozdíl od Ryana McKana z prvního Race Drivera, nyní hlavního hrdinu, tedy sebe, za celou hru vlastně nezahlédnete, protože všechno sledujete z pohledu vašich vlastních očí. Jistě, nejedná se o žádnou genialitu, a vtipných her bychom rovněž dokázali najít víc než dost, ale v kontextu závodního žánru a zejména ve vztahu k původnímu Race Driverovi to působí opravdu velice dobře a neotřele.

Největší penzum kilometrů odjedete samozřejmě stále na silničních okruzích, ale tentokráte zavítáte i na offroadové tratě či na rallye rychlostní zkoušky.

Podobný závan inovace zaznamenáme i u samotného hraní, nicméně je potřeba říci, že důvodem není ani tak propracovanější jízdní model či kolizní fyzika (na nichž ostatně původně velmi zásadně chtěl stavět první Race Driver), ale zejména velmi razantně rozšířená nabídka typů závodů. Největší penzum kilometrů odjedete samozřejmě stále na silničních okruzích, ale tentokráte zavítáte i na offroadové tratě či na rallye rychlostní zkoušky. Ovšem i na asfaltových okruzích je na vás přichystána TOCA Race Driver 2 opravdu spousta šampionátů v nejrůznějších třídách motosport: od téměř neupravených sériových vozů přes malé formulky Ford, vyšší formulové třídy (takzvané "placky"), nejrůznější šampionáty cestovních vozů až třeba po rallyecross či prestižní seriál mocně upraných cesťáků DTM nebo americké NASCARy. A ano, rozhodně by bylo kardinální chybou nezmínit možnost zazávodit si i s nabušenými kamiony. Ve světle těchto fakt pak velmi příjemně překvapí skutečnost, že zde nefunguje jakýsi uniformní jízdní model, ale že rozdíly v chování jednotlivých závodních kategorií jsou opravdu znatelné na první pohled. Konkrétně třeba přechod odkudkoliv do šampionátu trucků nebo naopak odsud kamkoliv je doprovázen skutečně docela solidním šokem. Při nástupu ke kamionům si budete muset zvyknout že několikatunovou bestii na pětníku jako lehkou formulku prostě neubrzdíte a když tento šampionát opustíte, budete zase naopak před první zatáčkou začínat brzdit už v půlce cílové rovinky.

Konkurence pro Richarda Burnse?

Jelikož se autoři evidentně snažili o co největší záběr motoristických disciplín, není se co divit, že došlo i na zpracování rallye soutěží. Bohužel, jedná se v tomto případě prakticky o jedinou záležitost, která se tvůrcům evidentně vůbec nepovedla. Člověk alespoň trochu znalý rallye poměrů kupříkladu ze série WRC či Colin McRae zde tak bude vyloženě tápat a vůbec nebude chápat, jak se zdejší rallye speciály vlastně chovají a ovládají. Šílenci rajtující zásadně jen v novém Richard Burns Rally pak budou už úplně v háji. Abychom ale byli úplně féroví, musíme uznat, že na druhou stranu se autorům poměrně velmi solidně podařilo ztvárnit závody amerických NASCARů na oválech. Vzhledem k tomu, že našincům jsou tyto závody poněkud dosti vzdálené, je Race Driver 2 ideální příležitostí, jak do tajů této disciplíny nenásilně proniknout.

TOCA Race Driver 2 Naštěstí ale hra disponuje zvláštní vlastností, díky níž se dokážete na novou závodní třídu adaptovat vcelku dosti rychle a bezbolestně. Je to do značné míry zcela jistě dáno i poměrně vyladěným jízdním modelem, který se již nesnaží být za každou cenu maximálně realistický, čímž pádem se ale stává maximálně uživatelsky příjemným. Na jednu stranu sice poměrně dosti věrně zobrazuje rozdíly mezi jednotlivými závodními kategoriemi, ovšem na stranu druhou je ve všech případech velmi rozumně zjednodušen, takže si zde příjemnou závodní zábavu dokáže užít prakticky úplně každý. Velmi rozumně je zároveň vedena i křivka obtížnosti, takže se se zvyšující obtížnosti budou zlepšovat i vaše řidičské schopnosti, takže zde zase až tak nehrozí, že byste se přes nějaký závod či šampionát nemohli dlouho dostat. Hra se tak stává velmi přístupnou pro úplně každého a k úspěšnému postupu dále není rozhodně potřeba být vyučeným automechanikem, jelikož není potřeba vědět kterak správně nastavit třeba i ten nejposlednější šroubek.

Naprosto perfektně ale působí v animacích dabing postav, jenž je velmi živý a autentický, takže sám o sobě značnou měrou přispívá k výše již zmíněné celkové vtipnosti a zábavnosti.

TOCA Race Driver 2 Pozadu za všeobecnými kvalitami hry nezůstává ani technické zpracování hry. grafika je přesně taková, jakou jsme všichni čekali právě již před léty u prvního Race Drivera. Auta vypadají dosti solidně, stejně jako jejich případné poškození, kteréžto se ale opět nesnaží býti kdovíjak klíčovým elementem hraní, takže pokud nebudete jezdit vyloženě jako čuňata, bude mít poškození vašich vozů charakter víceméně pouze vizuální. Ještě lépe ale z našeho hodnocená vychází stránka zvuková. Zvuky motorů jsou v zásadě ještě vcelku klasické, ostatně, co taky na tomto aspektu vyloženě zmrvit nebo vylepšit? Naprosto perfektně ale působí v animacích dabing postav, jenž je velmi živý a autentický, takže sám o sobě značnou měrou přispívá k výše již zmíněné celkové vtipnosti a zábavnosti těchto střihových scének. V souvislosti se samotným hraním pak nelze nezmínit parádně znějící pokyny ve vašich sluchátkách, které díky rádiovému přenosu vysílačkami praskají, šumí a vůbec celkově znějí tak, jak byste asi při opravdové komunikaci s boxy v průběhu závodu čekali.

Celkově jsme tak s TOCA Race Driverem 2 velmi spokojeni. Trvalo mu to sice pár let, ale nakonec přeci jen dokázal splnit ty nejprapůvodnější sliby, zejména co se týče technického zpracování. Nijak přehnaně realistický, ale rozhodně ani nijak arkádový, jízdní model dělá tento titul přístupný nejširším hráčským masám , stejně jako vtipně podaný zábavný příběh. Není to sice zrovna onen titul, který by byl vyloženě vhodným kandidátem na krácení čekání na Gran Turismo 4 (přeci jen je GT jen jedno a jen tak něco se mu podobat nemůže), nicméně jedná se o velmi příjemný závodní titul, který závodní maniaky neurazí a příležitostné hráče neznechutí.

TOCA Race Driver 2
Výrobce/Vydavatel Codemasters /Codemasters
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 131 kB
Verdikt: Solidní závodní záležitost, která neboduje ani tak závodním realismem, jako spíše pestrostí závodních kategorií a příjemně podanou dějovou linkou.
Hodnocení: 80% (info)

Témata: dabing, jízdné, kamion, Xbox
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Erotické RPG Iragon uspělo na Kickstarteru, vybralo dvanáctinásobek

Už bezmála tři miliony korun se podařilo vybrat na Kickstarteru autorům chystaného akčního RPG Iragon. Od konkurence se...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...