Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Tiger Woods PGA Tour 06

  12:01
Letošní pokračování populární golfové série s sebou přináší řadu novinek. Jelikož nás zajímalo, zda se jedná o inovace pozitivní, rozhodli jsme se tento titul podrobit důkladné analýze.

Tiger Woods PGA Tour 06 Patříte-li mezi nováčky na greenu, určitě vás nepříliš mile překvapí strohost a nenápaditost úvodního intra, které i zkušeným fandům, kteří měli co dělat s předešlou částí série, bude připadat dosti „odfláknuté“. Dost možná je intro úmyslně zkráceno, aby byl potencionální hráč co nejrychleji vržen do hry. Tomu by odpovídal i opravdu rychlý nájezd úvodního menu, které již na první pohled oplývá řadou zajímavých položek.

Kompletní personalizace hráče umožňuje přizpůsobit virtuálního golfistu vlastním představám.

Pomineme-li klasický herní režim „Play Now“, zprostředkující rychlou hru jednoho hráče, zaujme nás jistě položka „Game Face“, která již svým názvem jasně dává najevo, co je její podstatou. Kompletní personalizace hráče, stejně jako v „loňském vydání“, umožňuje přizpůsobit virtuálního golfistu vlastním představám, přičemž oproti zavedenému standardu přidává řadu vylepšení. Díky nim si můžete pomocí úpravy jednotlivých partií těla vytvořit dokonalého Tiger Woods PGA Tour 06 dvojníka sama sebe, vybavit ho vlastnoručně definovanými pohyby, přiřadit mu některé z dostupných animací pro případ úspěšně či neúspěšně zahrané jamky a také vybavit ho jedním z pětice možných hlasových profilů. Kromě těchto audiovizuálních prvků lze uzpůsobit schopnosti golfisty jako jsou síla, přesnost odpalu, preciznost jamkové hry atp., pochopitelně pouze v omezeném rozsahu, odpovídajícím dovednostnímu potenciálu začátečníka. Další zdokonalení těchto hráčských dovedností je možné až po získání příslušného počtu dovednostních bodů, které hráč obdrží v průběhu absolvovaných soutěží. Je zřejmé, že o čím více náročnou soutěž půjde, tím větší bude i případný bodový zisk.

Po časově náročné tvůrčí činnosti v Game Face módu pro vás pochopitelně „rychlá hra“ ztrácí hlubší význam a daleko větší přitažlivost získává položka herního menu s názvem „Game Modes“, představující křižovatku cest, směřujících k hlavním herním režimům. Patrně nejvíce zaujme hráče, a to nejen díky první pozici v nabídce módů, novinkový režim Tiger Woods PGA Tour 06 „Rivals“. V podstatě jde o jakousi konverzi loňských „scénářů“, v nichž bylo nutné pokořit za daných podmínek hráčské golfové legendy. Tentokrát se však vývojáři vytáhli a celý režim, v jehož rámci se utkává hráč s proslulými golfisty minulosti, usadili do stylově odpovídajících exteriérů a interiérů, se všemi možnými doplňky. Jednotlivé aktuální nabídky k duelu jsou hráči předkládány v dobově zařízených místnostech, což působí velmi pozitivně zejména v konfrontaci s akceptovaným soupeřem, vystupujícím na hřišti v době odpovídajícím kostýmu. Poněkud absurdně může působit výstroj a výzbroj virtuálního hráče, která je v případě nezakoupení adekvátního ošacení a výbavy dosti rušícím elementem. Uznejte sami, že moderní sportovní náčiní a poslední model větrovky od Nike se k postaršímu ohozu Mr. Jacka Nicklause a k jeho ošoupaným koženým míčkům příliš nehodí.

Oproti předešlým principům je nyní hra v jamkovišti realizována stejným stylem jako v odpališti či poli.

Tiger Woods PGA Tour 06 Á propos, ono naznačené nakupování výstroje a výzbroje známe již z minula. Pro neznalé by však bylo záhodno uvést, že tak jako v reálném životě, i zde platí pravidlo odměny za vykonanou práci. Díky tomu je za peníze, vydělané v soutěžích, možno pořídit si vybavení různého typu, počínaje kšiltovkami a konče golfovými míčky. Samozřejmou věcí je s tím související možnost využít při nákupech aktuální nabídky sponzorů a po zakoupení právě jejich výrobků si v rámci placené reklamy (používáním značkových věcí při hře) přivydělat dalšími finančními odměnami.

Mimo „Rivals“ mód se můžete v rámci herních módů ponořit do předlouhé anabáze v rámci sezónní soutěže PGA Tour, zkusit štěstí v tradičních hrách typu „Stroke Play, Match Play, Stadleford apod. anebo třeba otestovat své kvality v režimu „Skills 18“. Dostupných možností, včetně výukového módu „Practice“ je spousta, stačí se jen řádně rozhlédnout.

Tiger Woods PGA Tour 06 Jestliže patříte mezi novice, určitě neopomeňte navštívit uvedený „Practice“ mód. Jeho pomocí rychle získáte základní informace o hře a budete si moci „nanečisto“ vyzkoušet i pár duelů. Při hře v tomto tutoriálu je výhodou dostupnost stornování aktuální rány, což dává hráči možnost opakovaně si vyzkoušet konkrétní odpal a natrénovat správný odhad v konfrontaci s aktuálními povětrnostními podmínkami či charakterem terénu.

Z technického hlediska je možno ocenit inovaci systému odpalu, který v případě puttování doznal mnoha změn. Oproti předešlým principům je nyní hra v jamkovišti realizována stejným stylem jako v odpališti či poli, tzn. že uvedení míčku do pohybu je prováděno pohybem levé analogové páčky. Asistence, v minulé části série figurující jako „Caddy Tips“ a „Tiger Visions“ zmizely a namísto nich se objevila tzv. „Ideal Putt Camera“, která narozdíl od dříve jmenované dvojice pomocníků, přispívajících takřka ke stoprocentně úspěšné „dorážce“, pouze zobrazuje ideální trasu míčku vedoucí k jamce. Pravdou je, že při dostatečně dobrém odhadu hráče je možno porovnáním zobrazené trasy Tiger Woods PGA Tour 06 s viditelnými prvky okolního terénu docílit dosti přesného nasměrování, ale s ohledem na nutnost přizpůsobení síly úderu charakteru jamkoviště (stoupajícímu či klesajícímu terénu) jde vždy o událost, ke které je nutné přistupovat s obzvláště velkou soustředěností. To platí dvojnásob při „dorážkách“ na větší vzdálenosti.

Inovace se samozřejmě nedotkly pouze jamkové hry, ale i hry na odpališti. K původním praktikám, spočívajícím v možnosti udat míčku po odpalu rotaci či zvýšit sílu odpalu „Power Boostem“ je nyní navíc umožněno nastavit pravou analogovou páčkou na zobrazeném symbolu míčku bod, v němž dojde k jeho kontaktu s holí. Praktikování této pomůcky však vyžaduje (stejně jako aplikace „Power Boostu“) dostatečnou dávku dovednosti synchronizace při použití jednotlivých prvků ovladače.

Gamebreaker

Gamebreaker je dalším inovátorským prvkem, zobrazujícím aktuální kvalitativní úroveň hráče. Po „naplnění“, tzn. po dosažení maximální kapacity průběžně se doplňujícího obsahu, je možno využít jeho aktivaci dvojím způsobem. Buď se rozhodnete v dané situaci vylepšit vlastní odpal a aktivací Gamebreakeru přidáte ke své současné síle odpalu bonusovou anebo se rozhodnete snížit sebevědomí soupeře a snížíte aktivací svého Gamebreakeru soupeřův na nulovou úroveň. Vezmeme-li v úvahu důležitost psychické rovnováhy pro kvalitu hry, a to nejen v tomto sportu, je zřejmé, že implementace Gamebreakeru do herního systému je výrazným krokem ke zvýšení realističnosti hry jako takové.

Tiger Woods PGA Tour 06 V průběhu hry se v roli hráče setkáte s řadou zlomových situací, na které jste upozorněni speciálními audiovizuálními efekty v podobě vibrací ovladače v rytmu zvýšeného srdečního tepu, doprovázených mírnými otřesy „pohledu“ a zvuky tepajícího srdce. Konkrétně se jedná například o „dorážku“ na velkou vzdálenost (tzv. „Longest Putting“) nebo zahrání jamky na jednu ránu (tzv. „Hole in One“). Kromě audiovizuálního efektu je hráč, v případě úspěšného provedení takto obtížných úkonů, odměněn jednak bonusovými trofejemi, kupříkladu „Eagle Trophy Ball“ a také odemknutím nových, dosud nepřístupných hřišť.

Co se týče úrovně grafiky a ozvučení, nelze upřít tvůrcům hry pohlednost a smysl pro detail. Na chuťové pohárky hráče působí pozitivně nejen kvalitní provedení hřišť a modelů golfistů, ale i doplňky jako kupříkladu speciální TV střihy, objevující se v obzvláště

Klady a zápory

Plus Grafika & zvuk
Plus Rozmanitost herních módů
Plus Pozitivní inovace

Mínus Menší chyby v in-game animacích
Mínus Stereotypní animace postav před odpalem

napjatých herních okamžicích (např. při odpalu do jamkoviště a následném očekávání zahrání jamky). Neméně příjemným zpestřením jsou tradičně kvalitní komentáře osvědčené dvojice Gary McCord & David Feherty.

Patříte-li mezi vyznavače golfu, je pro vás Tiger Woods PGA Tour 06 samozřejmou a jasnou volbou. Pokud si rádi odpočinete od akčnějších titulů v rámci poklidné herní zábavy, je pro vás tento titul krásnou možností, jak uklidnit nervy roztřesené dejme tomu z nedávného setkání s King Kongem v adaptaci Petera Jacksona.

Tiger Woods PGA Tour 06
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 658 kB
Verdikt: Výborný simulátor golfu a letos dokonce o pět procent lepší než loni.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Do Age of Empires 2 přibudou Češi, v kampani si zahrajeme za Žižku

Legendární strategie Age of Empires 2 chytla díky nedávnému remasteru druhý dech a autoři ji postupně rozšiřují o další...

Ubisoft ukázal boj proti mimozemšťanům. Jedno překvapení uniklo předčasně

Ubisoft láká na týmovku Rainbow Six Extraction, v níž se tři hráči utkají s mimozemskými mutanty. Překvapením večera je...

Jedna pecka za druhou. Microsoft ukázal Starfield, Halo i novou Forzu

Tradiční velká konference Microsoftu je letos ještě napěchovanější novinkami díky jeho rostoucímu seznamu vlastních...

Blonďatého padoucha Alberta Weskera ztvární v seriálu Resident Evil černoch

Co na to říct? Máme tu hotový casting z pekla. Seriálový Albert Wesker totiž nevypadá vůbec jako jeho předloha z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Take Two hráče zklamalo, místo představení novinek poučovalo o toleranci

Herní vydavatelství Take Two nevyužilo svůj prostor na výstavě E3 k předvedení chystaných novinek, ale uspořádalo...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...