Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Tiger Woods PGA Tour 06

  12:01aktualizováno  23. prosince 1:44
Letošní pokračování populární golfové série s sebou přináší řadu novinek. Jelikož nás zajímalo, zda se jedná o inovace pozitivní, rozhodli jsme se tento titul podrobit důkladné analýze.

Tiger Woods PGA Tour 06 Patříte-li mezi nováčky na greenu, určitě vás nepříliš mile překvapí strohost a nenápaditost úvodního intra, které i zkušeným fandům, kteří měli co dělat s předešlou částí série, bude připadat dosti „odfláknuté“. Dost možná je intro úmyslně zkráceno, aby byl potencionální hráč co nejrychleji vržen do hry. Tomu by odpovídal i opravdu rychlý nájezd úvodního menu, které již na první pohled oplývá řadou zajímavých položek.

Kompletní personalizace hráče umožňuje přizpůsobit virtuálního golfistu vlastním představám.

Pomineme-li klasický herní režim „Play Now“, zprostředkující rychlou hru jednoho hráče, zaujme nás jistě položka „Game Face“, která již svým názvem jasně dává najevo, co je její podstatou. Kompletní personalizace hráče, stejně jako v „loňském vydání“, umožňuje přizpůsobit virtuálního golfistu vlastním představám, přičemž oproti zavedenému standardu přidává řadu vylepšení. Díky nim si můžete pomocí úpravy jednotlivých partií těla vytvořit dokonalého Tiger Woods PGA Tour 06 dvojníka sama sebe, vybavit ho vlastnoručně definovanými pohyby, přiřadit mu některé z dostupných animací pro případ úspěšně či neúspěšně zahrané jamky a také vybavit ho jedním z pětice možných hlasových profilů. Kromě těchto audiovizuálních prvků lze uzpůsobit schopnosti golfisty jako jsou síla, přesnost odpalu, preciznost jamkové hry atp., pochopitelně pouze v omezeném rozsahu, odpovídajícím dovednostnímu potenciálu začátečníka. Další zdokonalení těchto hráčských dovedností je možné až po získání příslušného počtu dovednostních bodů, které hráč obdrží v průběhu absolvovaných soutěží. Je zřejmé, že o čím více náročnou soutěž půjde, tím větší bude i případný bodový zisk.

Po časově náročné tvůrčí činnosti v Game Face módu pro vás pochopitelně „rychlá hra“ ztrácí hlubší význam a daleko větší přitažlivost získává položka herního menu s názvem „Game Modes“, představující křižovatku cest, směřujících k hlavním herním režimům. Patrně nejvíce zaujme hráče, a to nejen díky první pozici v nabídce módů, novinkový režim Tiger Woods PGA Tour 06 „Rivals“. V podstatě jde o jakousi konverzi loňských „scénářů“, v nichž bylo nutné pokořit za daných podmínek hráčské golfové legendy. Tentokrát se však vývojáři vytáhli a celý režim, v jehož rámci se utkává hráč s proslulými golfisty minulosti, usadili do stylově odpovídajících exteriérů a interiérů, se všemi možnými doplňky. Jednotlivé aktuální nabídky k duelu jsou hráči předkládány v dobově zařízených místnostech, což působí velmi pozitivně zejména v konfrontaci s akceptovaným soupeřem, vystupujícím na hřišti v době odpovídajícím kostýmu. Poněkud absurdně může působit výstroj a výzbroj virtuálního hráče, která je v případě nezakoupení adekvátního ošacení a výbavy dosti rušícím elementem. Uznejte sami, že moderní sportovní náčiní a poslední model větrovky od Nike se k postaršímu ohozu Mr. Jacka Nicklause a k jeho ošoupaným koženým míčkům příliš nehodí.

Oproti předešlým principům je nyní hra v jamkovišti realizována stejným stylem jako v odpališti či poli.

Tiger Woods PGA Tour 06 Á propos, ono naznačené nakupování výstroje a výzbroje známe již z minula. Pro neznalé by však bylo záhodno uvést, že tak jako v reálném životě, i zde platí pravidlo odměny za vykonanou práci. Díky tomu je za peníze, vydělané v soutěžích, možno pořídit si vybavení různého typu, počínaje kšiltovkami a konče golfovými míčky. Samozřejmou věcí je s tím související možnost využít při nákupech aktuální nabídky sponzorů a po zakoupení právě jejich výrobků si v rámci placené reklamy (používáním značkových věcí při hře) přivydělat dalšími finančními odměnami.

Mimo „Rivals“ mód se můžete v rámci herních módů ponořit do předlouhé anabáze v rámci sezónní soutěže PGA Tour, zkusit štěstí v tradičních hrách typu „Stroke Play, Match Play, Stadleford apod. anebo třeba otestovat své kvality v režimu „Skills 18“. Dostupných možností, včetně výukového módu „Practice“ je spousta, stačí se jen řádně rozhlédnout.

Tiger Woods PGA Tour 06 Jestliže patříte mezi novice, určitě neopomeňte navštívit uvedený „Practice“ mód. Jeho pomocí rychle získáte základní informace o hře a budete si moci „nanečisto“ vyzkoušet i pár duelů. Při hře v tomto tutoriálu je výhodou dostupnost stornování aktuální rány, což dává hráči možnost opakovaně si vyzkoušet konkrétní odpal a natrénovat správný odhad v konfrontaci s aktuálními povětrnostními podmínkami či charakterem terénu.

Z technického hlediska je možno ocenit inovaci systému odpalu, který v případě puttování doznal mnoha změn. Oproti předešlým principům je nyní hra v jamkovišti realizována stejným stylem jako v odpališti či poli, tzn. že uvedení míčku do pohybu je prováděno pohybem levé analogové páčky. Asistence, v minulé části série figurující jako „Caddy Tips“ a „Tiger Visions“ zmizely a namísto nich se objevila tzv. „Ideal Putt Camera“, která narozdíl od dříve jmenované dvojice pomocníků, přispívajících takřka ke stoprocentně úspěšné „dorážce“, pouze zobrazuje ideální trasu míčku vedoucí k jamce. Pravdou je, že při dostatečně dobrém odhadu hráče je možno porovnáním zobrazené trasy Tiger Woods PGA Tour 06 s viditelnými prvky okolního terénu docílit dosti přesného nasměrování, ale s ohledem na nutnost přizpůsobení síly úderu charakteru jamkoviště (stoupajícímu či klesajícímu terénu) jde vždy o událost, ke které je nutné přistupovat s obzvláště velkou soustředěností. To platí dvojnásob při „dorážkách“ na větší vzdálenosti.

Inovace se samozřejmě nedotkly pouze jamkové hry, ale i hry na odpališti. K původním praktikám, spočívajícím v možnosti udat míčku po odpalu rotaci či zvýšit sílu odpalu „Power Boostem“ je nyní navíc umožněno nastavit pravou analogovou páčkou na zobrazeném symbolu míčku bod, v němž dojde k jeho kontaktu s holí. Praktikování této pomůcky však vyžaduje (stejně jako aplikace „Power Boostu“) dostatečnou dávku dovednosti synchronizace při použití jednotlivých prvků ovladače.

Gamebreaker

Gamebreaker je dalším inovátorským prvkem, zobrazujícím aktuální kvalitativní úroveň hráče. Po „naplnění“, tzn. po dosažení maximální kapacity průběžně se doplňujícího obsahu, je možno využít jeho aktivaci dvojím způsobem. Buď se rozhodnete v dané situaci vylepšit vlastní odpal a aktivací Gamebreakeru přidáte ke své současné síle odpalu bonusovou anebo se rozhodnete snížit sebevědomí soupeře a snížíte aktivací svého Gamebreakeru soupeřův na nulovou úroveň. Vezmeme-li v úvahu důležitost psychické rovnováhy pro kvalitu hry, a to nejen v tomto sportu, je zřejmé, že implementace Gamebreakeru do herního systému je výrazným krokem ke zvýšení realističnosti hry jako takové.

Tiger Woods PGA Tour 06 V průběhu hry se v roli hráče setkáte s řadou zlomových situací, na které jste upozorněni speciálními audiovizuálními efekty v podobě vibrací ovladače v rytmu zvýšeného srdečního tepu, doprovázených mírnými otřesy „pohledu“ a zvuky tepajícího srdce. Konkrétně se jedná například o „dorážku“ na velkou vzdálenost (tzv. „Longest Putting“) nebo zahrání jamky na jednu ránu (tzv. „Hole in One“). Kromě audiovizuálního efektu je hráč, v případě úspěšného provedení takto obtížných úkonů, odměněn jednak bonusovými trofejemi, kupříkladu „Eagle Trophy Ball“ a také odemknutím nových, dosud nepřístupných hřišť.

Co se týče úrovně grafiky a ozvučení, nelze upřít tvůrcům hry pohlednost a smysl pro detail. Na chuťové pohárky hráče působí pozitivně nejen kvalitní provedení hřišť a modelů golfistů, ale i doplňky jako kupříkladu speciální TV střihy, objevující se v obzvláště

Klady a zápory

Plus Grafika & zvuk
Plus Rozmanitost herních módů
Plus Pozitivní inovace

Mínus Menší chyby v in-game animacích
Mínus Stereotypní animace postav před odpalem

napjatých herních okamžicích (např. při odpalu do jamkoviště a následném očekávání zahrání jamky). Neméně příjemným zpestřením jsou tradičně kvalitní komentáře osvědčené dvojice Gary McCord & David Feherty.

Patříte-li mezi vyznavače golfu, je pro vás Tiger Woods PGA Tour 06 samozřejmou a jasnou volbou. Pokud si rádi odpočinete od akčnějších titulů v rámci poklidné herní zábavy, je pro vás tento titul krásnou možností, jak uklidnit nervy roztřesené dejme tomu z nedávného setkání s King Kongem v adaptaci Petera Jacksona.

Tiger Woods PGA Tour 06
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 658 kB
Verdikt: Výborný simulátor golfu a letos dokonce o pět procent lepší než loni.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojář dal nenáviděnému sportovnímu týmu handicap, nikdo roky nic nepoznal

Vývojář Mark Turmell, autor klasické basketbalové videohry NBA Jam, se přiznal, že jakožto fanoušek týmu Detroit...

Modly hráčského světa: pět her, jejichž příběh vás dostane do kolen

Premium Her se skvostným příběhem je více než dost. Vybrali jsme pět kousků, za které si scenáristé zaslouží potlesk. Rozhodně...

Po fiasku z minulého týdne rozdává Epic rovnou tři skvělé hry

V obchodě Epic Store si aktuálně můžete stáhnout skvělou zombie akci Killing Floor 2, vesmírnou adventuru Lifeless...

Podívejte se, na čem všem jde rozběhat legendární Doom

Od vydání Dooma uběhlo více než čtvrt století, přesto má tato legendární videohra stále aktivní komunitu fanoušků....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavního hrdinu v remaku Mafie bude opět dabovat Marek Vašut

Skvělá zpráva pro fanoušky české klasiky Mafia. Vedle již potvrzeného Petra Rychlého se dabingu chystaného remaku...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...