Theatre of War

  12:07aktualizováno  15. června 10:08
Na hardcore wargames jsme zvyklí především v tahové podobě, ovšem Theatre of War tento specifický žánr obléká do realtime hávu, což je sice riskantní tah, ale zkušeným vývojářům kupodivu vychází!
80

Theatre of War

Platforma: PC
Výrobce: 1C: Maddox Games

Herní karta

Theatre of War Dnešní dobu ovládlo následující členění strategických her: od Duny 2 trvající příval tradičních RTS slouží jako dobrá zábava pro všechny, kdo nemají přehnané nároky na realističnost a chtějí především spád, ostatním – především hardcore wargamerům – zůstaly tahové strategie, jež se stále více přesouvají do ústraní zájmu a často jde jen o nové scénáře k legendám tohoto žánru. Občas se ale oba póly spojí – a vznikne něco, co není tak úplně jednoduché zařadit a především doporučit. Už několikaletá odysea vývoje Theatre of War (několikrát změnila název, dříve jsme ji znali například jako Wartime Command či Battlefield Command), kdy se musely spojit dvě firmy – Battlefront.com a Maddox Games –, aby ji vůbec dali dohromady v takovém stavu, v jakém je teď, by byla tématem na vlastní článek. Nás teď ale zajímají především kvality samotné hry, která by konečně mohla zatřást zažitými stereotypy.

Dá se totiž říct, že málokterá RTS nám dovolí takovou sondu do způsobu vedení bojů v době největšího masakru lidských dějin.

Rozhodně s nimi ale ani nepohne v otázce výběru scénáře. Tam autoři Theatre of War neomylně sáhli po (ne)vděčné druhé světové válce, ale je pravdou, že v těchto propracovaných případech, kdy se pravidla této války skutečně dodržují a neslouží jen coby zástěrka, můžeme provařený základ odpustit. Dá se totiž říct, že málokterá RTS nám dovolí takovou sondu do způsobu vedení bojů v době největšího masakru lidských dějin. To nicméně předpokládá, že se nebudete štítit možná i několika hodin strávených ve společnosti podrobných tutoriálů, jež se snaží (a daří se jim to) osvětlit základy hry. Ty jsou však tak hluboké, že to možná příležitostní hráči RTS typu Command and Conquer hodně rychle vzdají. Dost možná je tomu tak dobře, jedno je totiž jisté: bez zvládnutého tutorialu pohoříte velmi rychle – a ani nebudete vědět proč.

VIDEO

Budiž přičteno hře k dobru, že na hráčích v nejmenším ohledu nešetří. Nějakých čtyřicet misí rozmístěných do pěti kampaní by ještě oproti jiným wargames nemuselo působit kdovíjak monumentálně, ale vězte, že s každou nějakou tu hodinku strávíte. Zahrajete si za celkem pětici národů, jimiž jsou Francouzi, Němci, Rusové, spojenci a kupodivu také Poláci (to je jednoznačně vítané zpestření Theatre of War – konečně můžeme učitelům dějepisu ukázat, že i oni měli šanci). Američané tedy chybí a ani v ostatních aspektech není Theatre of War světovou záležitostí – vše se odehrává v evropských intencích, ale je docela pravděpodobné, že autoři datadisky rozšíří titul o další fronty, například pacifickou či africkou. První datadisk Battle for Moscow, dokonce bezplatný, toto sice ještě nepotvrzuje, jelikož si bere na paškál především Moskvu, ale další na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Theatre of War je však i sama o sobě rozsáhlou hrou, kterou za několik odpolední ani omylem nepokoříte, zvláště když si autoři zrovna příliš nelámali hlavu s optimálním nastavením obtížnosti. Tu si sice zvolit můžete, ale na rozdíl od jiných titulů tady „lehká“ znamená opravdu těžká a nechtějte vědět, jak to jde dál.

Theatre of War je v rámci možností co nejrealističtější, a to platí i pro ty nejelementárnější prvky. Nečekejte tedy výstavbu základny, na každou misi dostanete jen omezený počet vojáků o strojů, jejichž typy si před samotným výsadkem můžeteTheatre of War lehce upravit, ale tím to končí. Mikromanagement zde spočívá v tom, jak s „darovaným“ materiálem naložíte. Především je zapotřebí se připravit na neustále aktualizované rozkazy. Většinou sice jdete do mise s klasickým úkolem „něco zničit, případně ochránit“, ale válka je událost dynamická, takže nikdy nevíte, co se přihodí a jak budete muset zareagovat. To vás nutí vždy přemýšlet jaksi dopředu a až do úplného odpískání mise neplýtvat drahocennými svěřenci. Občas sice dostanete posily, ale kdo se na to může spolehnout, že?

Většinou sice jdete do mise s klasickým úkolem „něco zničit, případně ochránit“, ale válka je událost dynamická, takže nikdy nevíte, co se přihodí a jak budete muset zareagovat.

Zcela základní komoditou, přes níž a bez níž vlak (tedy spíše tank) nejede, jsou vojáci. Jejich statistiky jsou neuvěřitelně propracované – od nich se pak odvíjí i preferovaná povolání. Někteří se tak hodí na obsluhování těžkých, spíše stacionárních zbraní, jiní perfektně odstřelují a další umí dobře řídit. Stačí však, aby byl voják v dané činnosti jen trochu zběhlý a může ji vykonávat, na druhou stranu rozhodně ne tak efektivně jako ten, kdo je na ní vysloveně zaměřen. Stroje jsou bez vojáků jen hromadami nepotřebného železa, ale jakmile se jich někdo chopí, začnou být smrtonosné. Zabití posádky je tak vůbec nejlepší způsob, jak se zbavit nepříjemné položky na seznamu nepřítele, navíc toho lze skvěle využít ve vlastní prospěch.Theatre of War Zareagujete-li rychle a vyšlete-li například do opuštěného tanku své muže, získáte ho pro sebe a lehce tak navýšíte svou konkurenceschopnost na úkor protivníka. Zmiňme ještě takový detail, který je však v konečném součtu nadmíru důležitý: přirozenou inteligenci vojáků. Někteří jsou zkrátka intelektem vybavení více než jiní – ti první se potom pochopitelně hodí do velitelských pozic. Není to však jediná zdánlivě malá, ale významově velká položka. Dalšími jsou například morálky, typ a vůbec počet munice. Na vše je potřeba dohlížet – a z Theatre of War se tak i v realtime hávu stává nesmírně komplexní záležitost. Ještě štěstí že je možné ji libovolně zapauzovat a rozmyslet si další postup, případně rozdat nějaké ty příkazy takříkajíc v klidu.

Pochvalu musíme namířit směrem ke grafice. Ta totiž, aniž by byla přeplácaná, je skvěle propracovaná. Modelům nechybí detaily a tyto se tak velmi podobají svým reálným předlohám. Rovněž umělá inteligence protivníka je takřka bezvadná – právě ona je příčinou značného závaru i na nejnižší obtížnost. Nesmíme zapomínat ani na multiplayer s celou škálou možností – jistě komunitou nezůstane nevyužit.

Klady a zápory

Plus Pět rozsáhlých kampaní
Plus Dobře vyřešený herní systém

Mínus Občas může působit hekticky
Mínus Pro začátečníky příliš obtížné

Cena 299 Kč
EN Anglicky (český manuál)

Na vše je potřeba dohlížet – a z Theatre of War se tak i v realtime hávu stává nesmírně komplexní záležitost

Theatre of War bychom mohli dost možná chápat jako ještě realističtější podobu známých turn-based strategií. Za normálních okolností by taková hra totiž skutečně vyšla s tahovým systémem, jenže realtime přeci jen více odpovídá realitě. Je pouze na vás, zda vám toto spojení bude vyhovovat. Nám nezbývá než dodat, že o mnoho lépe než v Theatre of War zřejmě zpracovat nelze. Na druhou stranu si mnozí kovaní wargameři jistě budou stěžovat na hektičnost hry. Ale to už je holt riziko, když se někdo pouští na neprobádané pole. Prodejní cena by ale nakonec měla přesvědčit i ty největší pochybovače: 299 Kč za tak obsáhlý a komplexní zážitek je věru směšná částka.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 138 čtenářů

Nejčtenější

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

RECENZE: GRIS je dojemnou cestou za sebepoznáním

GRIS - trailer

Nejnovější přírůstek do rodiny uměleckých her GRIS vám připomene, že na některé věci se videohry jako médium hodí více...

RECENZE: Dvanáct let vyvíjený Kenshi je RPG jen pro největší tvrďáky

Kenshi

RPG Kenshi dokonale ukazuje hlavní výhody a nevýhody nezávislého vývoje her. Na jednu stranu je nesmírně originální a...

Najdete na iDNES.cz