The Sims 3: jedna z nejočekávanějších her roku je tu

  0:02aktualizováno  0:02
Svět virtuální lidiček se vrací v nové, vylepšené podobě. Revoluci ale nepřináší.
80

The Sims 3

Platforma: PC
Výrobce: EA Games

  • otevřené sousedství
  • vylepšení a novinky ve všech směrech
  • vyšší HW nároky
  • oproti předchůdci s datadisky je obsah chudý

Třetí díl přišel s tím, s čím jsme počítali. Žádná zásadní revoluce, ale spousta menších či větších změn a vylepšení, která dělají hru ještě zajímavější. Pro většinu hráčů jasná volba.

Herní karta

The Sims 3 (PC)

The Sims 3 (PC)Chvíle, na níž značná část herního publika tak netrpělivě čekala, je tu. Populární série The Sims simulující "život a vztahy" se dočkala regulérního třetího dílu. A dá se předpokládat, že prodeje budou opět vysoké. Otázkou ale zůstává, jestli má třetí pokračování pro zapřisáhlé příznivce smysl.

Vyplatí se jim hodit za hlavu skvělý druhý díl včetně řady datadisků a vrhnout se na prozkoumávání nového titulu? Uvidíme.

Řekněme si na rovinu, že skoku jako mezi prvním a druhým dílem jsme se protentokrát nedočkali. The Sims 3 je hra prosycená logickou evolucí, ale zásadnější revoluční prvky bychom hledali marně. Ve své podstatě to ale není na škodu.

Postupujme hezky popořádku. První věc, o které si něco řekneme, bude tvorba našeho virtuálního človíčka. Již dříve jsme si zvykli na vysoký standard editorů a nové pokračování v tomto směru opět exceluje.

The Sims 3 (PC)Nástroj tvorby sima byl upraven spíše povrchově. Když už chceme panáčkovi udělat ksichtík, stačí kliknout na jeho hlavu a rázem editujeme obličej. Těžko posuzovat, zda jsou možnosti co do tvorby obličeje širší než dříve, ale s nástrojem se stále pracuje velmi příjemně a přednastavených tvarů kebule je tak akorát. Stylů účesů mohlo být trochu více.

Situace ohledně oblečení se nachází v rovinách ještě růžovějších. Hávů na výběr najdeme mnoho, a komu by nestačily, udělá si šatstvo s libovolným potiskem. Banka vzorů je skutečně bohatá a je-li libo triko s potiskem parket, nic vám nebrání v jeho vytvoření.

Stejný systém platí i pro vytváření skinu téměř všeho, co si koupíte do svého baráčku, ale třeba i popelnice před domem nebo vašeho automobilu. Většina editovatelných předmětů (a oblečení) je rozdělena do několika částí a v nich upravujeme vzory a barvy dle libosti. S nástrojem se dá opravdu značně vyblbnout a tady lze vidět jednoznačné plus.

The Sims 3 (PC)Hlavní částí tvorby postavy je výběr vlastností – batole má dvě, dítě tři, puberťák čtyři a dospělí pět. Volba osobnosti sima byla svěřena plně do našich rukou a chcete-li zlého jedince, který si neodpustí pošťuchování ostatních, tak si ho bez problému uděláte.

V editoru navolíme požadované vlastnosti a následně vybereme jeden z nabízených životních cílů (pouze dospělí). Na výběr jich máme pět, avšak celková škála je o poznání širší – odvíjí se od namíchané povahy. Za běžných okolností nemůžeme v průběhu hraní cíl změnit.

Vlastnosti

Není třeba příliš připomínat, že právě vlastnosti jsou alfou a omegou čerstvého přírůstku do The Sims série. Pro ilustraci jsem vybral 3 náhodné typy a rozepsal, co s nimi souvisí.

The Sims 3 (PC)Dobrý – váš svěřenec může darovat na charitu jednoduše přes poštovní schránku a ani ho nenapadne chovat se (co do komunikace) arogantně vůči ostatním simům. Ostatní se v přítomnosti dobrých jedinců cítí komfortně a pochopitelně to ovlivňuje i jejich náladu.

The Sims 3 (PC)Perfekcionista – tito simové dělají většinu věcí lépe než ostatní. Někdy se ale stane, že úkon pouze trvá déle bez potřebného výsledku. Vlastnost způsobuje, že virtuální človíček dělá lepší jídla, maluje kvalitnější kresby a píše lepší romány.

The Sims 3 (PC)Příliš emotivní simové v lecčems nalézají to největší potěšení a často pláčou na znamení spokojenosti. Faktory ovlivňující celkové rozpoložení jsou podpořeny – kladné i záporné působí více na celkovou náladu.

Systém přání, obav a aspirace je minulost, jak jsme koneckonců avizovali již v dojmech. Setkáme se pouze s jednou zachovanou částí, a sice s přáními. Ta souvisí se simovými vlastnostmi a my máme na výběr, jestli se rozhodneme nabízené přání splnit nebo ne.

The Sims 3 (PC)Když už ho odklikneme (lze ho i zrušit a uvolnit místo novým), přesune se nám do čtyř políčkové matice. Na nás pak zůstane postarat se o to, aby se tužba stala skutečností. Za její splnění získáme body životního štěstí, a za ty si následně koupíme nějaké vylepšení. Třeba možnost změny životního cílu.

Mezi věci, na něž jsme si zvykli, patří potřeby simů. Dočkáme se jich i ve třetím pokračování a jejich mechanismy nezůstaly beze změny. Kromě toho, že dvě ubyly, se změnil i způsob jejich působnosti na celkovou náladu.

Udržovat metry potřeb v zelených hodnotách nestačí k tomu, aby náš chovanec zářil štěstím. Až po naplnění ukazatelů (platí jen pro některé) po okraj, získáme náladovku, která pozitivně ovlivňuje celkové rozpoložení – za dobré jídlo, vyspání se do růžova nebo důkladnou koupel.

The Sims 3 (PC)Náladovky mají omezenou dobu trvanlivosti, rozdílnou intenzitu působení a najdou se i dočasné, spojené s momentálními okolnostmi. Například dekorovaný pokoj, pohodlný gauč nebo přítomnost zeleně u simů, kteří ji na základě vlastnosti mají rádi.

Faktory působící na celkovou náladu jsou i opačného charakteru a studená sprcha nebo rozlámané tělo po spánku v levné posteli rozpoložení kladně neovlivní. Stejně tak se na náladě sima podepíše skutečnost, že má hlad, v místnosti je nepořádek nebo se mu chce spát. Po celou dobu máme o náladovkách přehled a je-li potřeba něco změnit, včas se to dozvíme.

Obě zmíněné novinky fungují na výbornou a není třeba příliš zdůrazňovat, že celkové dění značně oživují. Vlastnosti ovlivňují veškeré události a samozřejmě se promítají i do komunikace s ostatními. Ti, kteří disponují charismatem, přátelskou povahou a ještě ke všemu rádi flirtují, se seznámí daleko snadněji než škarohlídi, co si neustále z někoho utahují nebo mají tendence upravovat jejich pomuchlané límce.

The Sims 3 (PC)Nově se setkáme s ukazatelem obtížnosti, jenž se řídí podle toho, kolik postav máme na starost. Život samotáře je jeden pól a početná rodina s několika dětmi, babičkou a dědou druhý. Udržovat náladovky v pozitivních krajinách není nic jednoduchého. Jedno batole brečí, protože má hlad, druhé se pokakalo a ještě ke všemu se připálilo jídlo. Ne, opravdu není žádný med postarat se o potřeby početné famílie.

Výše jsem nakousl rozhovory, a proto u nich chvíli zůstanu. V základu zůstalo vše při starém, ale nelze paušalizovat. Pro větší přehlednost vidíme ukazatel vztahu u ikony činnosti a spolu s ním i písemné reakce na nedávné interakce. Jen pro formu připomenu, že průběh hovorů se odvíjí i od vlastností a někteří simové se mohou chovat nevyzpytatelně.

Co hrají simové?

The Sims 3 (PC)Nudí-li se váš virtuální člověk, neskáče zrovna radostí do stropu. Proto není od věci ho posadit například k počítači a dopřát mu chvíle nefalšované zábavy.

Bohužel pro nás PCčkáře z masa a kostí, virtuální simové si na svém počítači zahrají i tituly, o nichž si někteří z nás nechávají jen zdát.

Prvního případu se to netýká. Série Burnout již naše monitory před nějakým časem navštívila a řadě destrukce chtivých jedinců nabídla patřičné odreagování.

The Sims 3 (PC)Zato Madden NFL už na PC nějaký ten čas neobjevíme a byť americký fotbal mezi Čechy nepatří ke sportům nejpopulárnějším, mnozí si tuhle sérii rádi zahráli.

U Skate již není vůbec o čem debatovat. Oba díly se našim počítačům zatím vyhnuly a na monitoru simova počítače působí skeater hra s logem EA mírně exoticky.

Postupem času a hlavně pokrokem ve známosti zjišťujeme vlastnosti ostatních, abychom tuto znalost využili při další komunikaci.

The Sims 3 (PC)S životem úzce souvisí i chození do práce a do školy. Ani virtuální lidé nejsou v tomto směru ošizeni a v dospělosti není problém se vydat na kariéru žurnalisty nebo třeba zločince. Když už na to přijde, do práce vůbec chodit nemusíte. Nic vám nebrání sedět doma a například psát romány.

Pokud se pro regulérní práci rozhodnete, počítejte s tím, že pro povýšení budete muset něco udělat. Zmíněný žurnalista se musí trénovat ve psaní, charismatu a jednou za čas zajít třeba na fotbalový zápas, aby napsal report. Kuchař neuteče povinnosti získávání skillů v oblasti vaření a vycházející popová hvězda by měla umět brnkat na kytaru.

Prací se volně dostáváme k otevřenému sousedství – dost možná nejzásadnější změně vzhledem k budoucím datadiskům. Samo městečko (v základu je jedno, další si můžete bezplatně stáhnout z internetu) bylo rozprostřeno na ploše větší než dříve – najdeme zde park, koupaliště, hřbitov nebo třeba vojenskou základnu. Největší kouzlo tkví v tom,The Sims 3 (PC) že se na ně dostaneme bez řady nahrávacích obrazovek. Nebudu jistě jediný, kdo označí otevřené sousedství za největší přínos třetího dílu.

Řada budov ve městě poskytne simovi určitý typ vyžití a chcete-li zajít do parku, na koupaliště nebo do galerie prohlídnout si záchodovou mísu, nejsou vám kladeny žádné překážky. Nechce se vám číst noviny s cílem nalezení práce? Pomocí dvou kliknutí na patřičnou budovu získáte zaměstnání přesně v tom odvětví, v jakém jste chtěli.

Seznamování s ostatními je o mnoho snazší a následná návštěva nečiní nejmenší problémy. Zajít s někým do kina, zaplatit si kuchařský, rybářský nebo zahrádkářský kurz s vidinou rychlejšího získávání skillů? To vše je možné. Stejně tak můžete skočit na jídlo do restaurace na růžku, navštívit knihovnu nebo rovnou odkoupit podíl v místním knihkupectví a získávat část výdělků.

The Sims 3 (PC)Nebudu nijak zastírat, že právě pohodlí spojené s novou podobou sousedství mě těší nejvíce. Nejspíš i proto, že právě tímto bodem byly vyčerpány ty nejhlavnější novinky.

Na jednu stranu zůstává pravdou, že vše skvěle funguje, simové působí přirozeněji a titul je více hrou než dříve. Na druhou stranu nezbývá nic jiného než konstatovat, že třetí díl splnil očekávání: dočkali jsme se solidního základu a budeme toužebně vyhlížet řadu datadisků.

Celé město žije vlastním životem a to lze bezesporu označit za veliký klad. Dost možná jsem přehlédl některé z drobných vylepšení, z nějž budou jiní hráči nadšeni. V sérii The Sims závisí na subjektivním úhlu pohledu daleko více, než v jiných hrách. Někdo bude s novinkami třetího dílu nadmíru spokojen, jiný – například já – bude spokojen, ale zároveň zklamán, protože pokračování přišlo s tím, s čím počítal, ovšem ne s tím, v co doufal.

The Sims 3 (PC)Jedním druhem hráčů jsou i stavitelé. Ti nejspíš nebudou ani z jedné strany zaskočeni. Jak jsem již poznamenal na začátku recenze, vysoký standard editorů se zachoval i v novém přírůstku a budovatelé honosných zámků nebo plážových vilek si přijdou na své. Pokud si potrpěli na rozšiřující balíčky s novým nábytkem, tak ze současné nabídky příliš nadšeni nebudou – předmětů je (logicky) poměrně málo.

Tenhle problém řeší poměrně komplexní online možnosti, díky nimž si do naší sbírky přidáme pěknou řádku předmětů. Úplně zadarmo to ale nebude. Nakupuje se sice za virtuální SimPoints, jenomže těch jednorázově dostaneme 1000 a další si musíme koupit za peníze reálné.

Pro změnu bezplatně si pak budete prohlížet a stahovat výtvory ostatních. Někdo jistě ocení možnost sestříhat si vlastní filmeček z natočených videí.

The Sims 3 (PC)Audiovizuální zpracování se posunulo o notný kus dopředu. Tím je myšlena hlavně skutečnost, že vidíme krásně celé sousedství. V pestrobarevné grafice a se zvýšenými HW nároky navrch. Pokud si tuhle parádu chcete užít v plné kvalitě, počítejte s tím, že budete potřebovat celkem výkonné železo.

Ano, třetí díl mohl přinést o něco více, ale ve skutečnosti přinesl přesně tolik, kolik se od něj očekávalo. Vše skvěle funguje a dlouhé hodiny více či méně nenáročné zábavy čekají. Pro fanoušky jasná volba ať mají třeba všechny datadisky a rozšíření předmětů. Konec konců, The Sims 3 je jasná volba pro všechny, kteří nemají vůči sérii negativní postoj.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1488 čtenářů

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Najdete na iDNES.cz