Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

The Sims 2: Univerzita

  12:01
Bezesné noci nad knížkami. Každodenní přednášky. Ale také spousta večírků, nových známých... Připomíná Vám to něco? Máte již vysokou za sebou? Nebo ji právě studujete? Nyní máte možnost si vysokoškolský život vyzkoušet na vlastní kůži!
90

The Sims 2: University

Platforma: PC
Výrobce: Maxis

Herní karta

Sims 2: Univerzita Bezesné noci nad knížkami. Každodenní přednášky. Ale také spousta večírků, nových známých... Připomíná Vám to něco? Máte již vysokou za sebou? Nebo ji právě studujete? Nebo Vás teprve čeká? Ať tak či onak, nyní máte možnost si vysokoškolský život vyzkoušet na vlastní kůži bez jakýchkoliv stresů. Trochu jsem se obávala, když jsem se doslechla, že pro Sims 2 bude datadisk. Vzpomněla jsem si na jedničku, kde datadisky přidaly například jednu lokaci, či sérii magických předmětů. O to větší ale bylo překvapení po spuštění datadisku Univerzita. Nejenže přibyly nové předměty, nová povolání, ale také tři vysokoškolské areály, které rozhodně nejsou malé. Pojďme se ale nyní podívat zblízka, jak celý datadisk vypadá.

Ať se budete snažit sebevíc, Vaše přítelkyně či Vaše Simice nikdy neotěhotní. Můžete se zde i zasnoubit, ovšem na svatbu si musíte počkat až do skutečného světa po skončení studií.


Sims 2: Univerzita Pokud se rozhodnete mladého Simíka poslat studovat na vysokou školu, máte několik možností. Můžete vyslat svého „mladého dospělého“ Sima z již existující rodiny, pokud na to má věk nebo můžete vytvořit studenta nového. Trošku mě zklamalo, že vyslání na univerzitu je věkově omezené, tudíž jsem nemohla vyslat nikoho z mé rodiny, i když přeci u vysoké školy na věku zas až tak nezáleží. Pokud zvolíte možnost vytvoření nového studenta, otevře se Vám menu jako při tvorbě postavy v prvním dílu, což pro Vás znamená, že se opět můžete vyřádit na vizáži a oblečení postavy. Po skončení tvorby postavy budete mít na výběr ze tří univerzit. Každá je svým způsobem specifická, vládne zde jiná atmosféra, ale například se liší i vybavením kolejí, či jiných univerzitních míst. Na výběr máte Akademii Le Tour, technickou univerzitu La Fiesta a Simíkovskou státní univerzitu. Nyní na Vás čeká výběr bydlení. Nejlevnější to samozřejmě je na kolejích. Všechny koleje jsou vybaveny jinak, ale vesměs každá má několik počítačů, jídelnu, a pak nástroje pro trénování Vašich dovedností. Za penízky si pak můžete svůj pokoj trošku vyzdobit, například nákupem obrazu. Další z možností je vlastní bydlení, pronájem některého z domů na akademické půdě. Je to ale opravdu velmi drahé a nemyslete si, že jako studenti budete mít dost peněz na rozhazování. Poslední možností je pak Řecký dům, do kterého Vás ale musí nejprve někdo pozvat, nebo sem musíte zatelefonovat. Můžete se pak stát členy dívčího nebo chlapeckého spolku. Tento řecký dům je k dispozici pouze u dvou univerzit, u Akademie Le Tour chybí. Po vysokoškolském areálu se pohybujete pomocí taxíku, který si zavoláte telefonem, tak jak to znáte z originálních Simsů.

Vybavení vysokoškolského areálu

Kavárna – Vaši Simíci si sem mohou dojít posedět a poklábosit u šálku dobré kávy a doplnit tak v těle kofein.
Klub – Je určen pro scházení studentů. Můžou se zde společně učit, ale také si vyzkoušet hru na hudební nástroje, a pokud jim to půjde dobře, mohou zde dokonce vystupovat. Pokud si chcete jen tak orazit, můžete naházet pár drobných do hracích automatů, či jen tak posedět na pohodlných sedačkách.
Tělocvična – Pokud Vám koleje neposkytují dostatek výbavení pro trénování fyzičky, můžete si zajít sem, kde je plno různých přístrojů a cvičit tak zde i s jinými Simíky. Samozřejmostí jsou pak sprchy a záchody. Ke svému cvičení si můžete pustit televizi, nebo jen hudbu.
Knihovna – Na kolejích bývá malá knihovna k dispozici, ale nemáte zde moc klidu. Pro tento účel slouží veřejná knihovna, kde se můžete v klidu věnovat studiu, či si jen přečíst nějakou zajímavou knížku.
Koleje – Téměř každý Simík na nich začíná svůj vysokoškolský život, pokud není z majetnější rodiny.
Rezidence – Každý vysokoškolský areál obsahuje několik domů k pronájmu, ovšem za tučný poplatek. Zde si ale mohou Simové užívat volnost a zařídit si jej podle svých představ.
Řecký dům – pokud Vás někdo pozve, můžete získat řadu privilegií, a stát se například členem dívčího či chlapeckého spolku, kam jinam přístup nemáte.
Obchody – Najdete zde jak obchody s elektronikou, oblečením, zkrátka Vaše ženské Simy se tu vyřádí.

Ovšem není špatné také vycházet dobře se svým profesorem, dívčí osazenstvo si dokonce může začít i poměr s vyučujícím a dosáhnout tak lepších známek.


Sims 2: Univerzita Studium
Pojďme se ale podívat, jak vlastně studium funguje. Na Simíky na každé škole čeká 11 hlavních oborů, které si popíšeme níže. Každý obor vyžaduje jiné dovednosti, a spěje ke konkrétní kariéře, ovšem u každého oboru máte na výběr ještě další podobné typově. V níže uvedené tabulce je tučně vyznačena kariéra nejvíce vhodná pro daný obor. Svůj hlavní obor můžete pomocí počítače změnit, ale pouze do třetího ročníku. A jaký je vlastně klíč k úspěšnému studiu? Především musíte chodit na přednášky, psát semestrální práce a úkoly. K vedlejším činnostem patří trénování dovedností, které jsou pro daný obor zapotřebí. Ovšem není špatné také vycházet dobře se svým profesorem, dívčí osazenstvo si dokonce může začít i poměr s vyučujícím a dosáhnout tak lepších známek. Pokud si kliknete na ukazatel školy a dovedností, vidíte, od kolika máte přednášku, časy se každý semestr mění. Bohužel pokud je Váš Simík ve škole na přednášce, nevidíte jej pilně studovat, ale ukáže se u něj ikonka školy tak, jak to znáte z normálních Simsů, když jsou v práci. Úspěch Vašeho Simíka vidíte na liště, ovšem v prvním ročníku je hladinka teploměru opravdu nízká, a ať se snažíte sebevíc, jedničku prostě nedostanete. To se ale změní v dalších semestrech, kdy hodnota teploměru povyroste. Jak jsem již zmínila, hladinu si ovlivňujete sami tím, jak plníte své úkoly. Naštěstí to zde není jako na střední škole, že by jste každý den museli dělat domácí úkol a druhý den jej odevzdat. Záleží jen na Vás, zda-li jej budete dělat. Zkrátka zde máte volnost oproti střední škole, kde Vaše teenagery mučili každodenními úkoly. Ještě na jednu věc bych málem zapomněla. Pře ukončením semestru skládá Váš Simík zkoušku, na kterou se nevyplatí chodit pozdě. Mějte ale na paměti, že jen Simík s dobrou náladou udělá zkoušku dobře. Ovšem pokud nebudete své povinnosti plnit dostatečně, což poznáte tak, že ukazatel studijních úspěchů bude naplněn pod vodorovnou čáru, budete podmínečně vyloučeni a semestr si budete muset zopakovat. Jestliže nesplníte podmínky ani napodruhé, budete z vysoké školy vyloučen na dobro.

Hlavní obory

Matematika – studium čísel a základních forem
Ideální zaměstnání: zločin, přírodní vědec, věda
Požadované dovednosti: uklízení, technika, kreativita, logika

Fyzika – studium mnoha forem energie
Ideální zaměstnání: zdravotnictví, paranormální jevy, věda
Požadované dovednosti:uklízení, technika, kreativita, logika

Literatura – studium psaného slova
Ideální zaměstnání: zločin, zábavní průmysl, flákač
Požadované dovednosti: charisma, technika, kreativita, fyzička

Politologie – studium lidí a moci
Ideální zaměstnání: armáda, politika, zábavní průmysl
Požadované dovednosti: charisma, uklízení, kreativita, fyzička

Herectví – studium divadelního umění
Ideální zaměstnání: sport, politika, zábavní průmysl
Požadované dovednosti: charisma, fyzička, kreativita, logika

Biologie – studium života
Ideální zaměstnání: policie, zdravotnictví, přírodní vědec
Požadované dovednosti: uklízení, technika, fyzička, logika

Psychologie – studium mysli
Ideální zaměstnání: obchod, policie, paranormální jevy
Požadované dovednosti: charisma, uklízení, kreativita, logika

Ekonomie – studium služeb a komodit
Ideální zaměstnání: obchod, politika, zábavní průmysl
Požadované dovednosti: charisma, technika, kreativita, logika

Filosofie – studium základních problémů existence a chápání
Ideální zaměstnání: pohostinství, paranormální jevy, flákač
Požadované dovednosti: charisma, vaření, kreativita, logika

Výtvarné umění – studium obrazových forem
Ideální zaměstnání: umělec, pohostinství, flákač
Požadované dovednosti: charisma, vaření, kreativita, technika

Dějepis – studium minulosti
Ideální zaměstnání: umělec, armáda, politika
Požadované dovednosti: charisma, technika, kreativita, logika


Sims 2: Univerzita Zábava
Ale vysoká škola přeci není jen o učení. Možností, jak se odreagovat je zde spousta, ovšem pozor, aby Vám tyto činnosti nepřerostly přes hlavu, a vy jste nezačali zanedbávat školu. Téměř každý mladý Simík zatouží hrát v kapele. To si může vyzkoušet ve vysokoškolském klubu, kde jsou k dispozici nástroje jako basová kytara nebo například bicí. Pokud se Váš Simík začne zdokonalovat, nepochybně brzo zatouží po nákupu kytary vlastní. Po trošce tréninku můžete dokonce v klubu vystupovat, či se tím v budoucnosti živit. Pokud Vás nelákají hudební nástroje, můžete se vyřádit i u počítače, kde můžete hrát SSX3 buď sám, nebo se připojit k LAN párty. Můžete si i s nějakým Simíkem pokecat pomocí chatu, či napsat emaily. Pomocí telefonu máte možnost i uspořádat večírek s různým zaměřením. Samozřejmě i zde můžete navázat milostný vztah a prožívat v něm vše, co jste jako teenageři nemohli. Ovšem je tu jedno velké plus. Ať se budete snažit sebevíc, Vaše přítelkyně či Vaše Simice nikdy neotěhotní. Můžete se zde i zasnoubit, ovšem na svatbu si musíte počkat až do skutečného světa po skončení studií. Přibyla zde i nová funkce, která stojí za to zmínit, a tou je Přimět někoho k něčemu. Pokud se Vám to povede, získáte bodíky do Vaší aspirace. Můžete například přimět někoho k úklidu, vypracování úkolu apod.

Sims 2: Univerzita Peníze
Ale i tento bohémský vysokoškolský život něco stojí. S penězmi na tom nebudete úplně nejlépe, proto si můžete najít krátkodobou práci. Tady přichází malá změna oproti Simsům, protože vidíte svého Simíka pracovat „reálně“. Může například vypomáhat v kuchyňce na kolejích, případně v kavárnách či obchodech. Komu se moc pracovat nechce, musí se snažit ve škole. Za dobrý prospěch totiž získáváte stipendia, a za jedničku získáte dokonce 1200 simoleonů. Případně můžete i prodávat obrazy, pokud jste trošku zruční. Nějaké drobné si můžete vydělat i doučováním jiného Simíka.

Kariéra
Pokud již získáte vysokoškolský diplom, otevřou se Vám ve hře čtyři nové kariéry:
 • Paranormální jevy – Vnímaví Simíci mohou pracovat jako jasnovidci po telefonu, na výzkumu UFO atd.
 • Zábavní průmysl – V této kariéře je image a prezentace vším. Je vhodná zejména pro atraktivní Simíky se sklonem k exhibionicismu.
 • Umělec – V kariéře umělce mohou Simíci vyjadřovat svou kreativitu.
 • Přírodní vědec – Začínáte skromně, jako ošetřovatel laboratorních krys, ale pomocí svých logických, technických a dalších dovedností se můžete vyšplhat na zajímavé průzkumy přírodních věd.

  Společně s novými kariérami přichází v datadisku Univerzita i řada nových předmětů. Jmenujme alespoň pár z nich: sestava bicích, basová kytara, kulečníkový stůl, hasící zařízení, herní automaty, padělatelské stroje a spousta dalších.

  
Sims 2: Univerzita Hratelnost
  Styl ovládání se téměř nijak neliší od původních Simsů, stále můžete vyvolávat menu a zadávat příkazy Vašemu Simíkovi. Můžete libovolně natáčet a přibližovat kameru, či si hru pauznout a vybavit si svůj pokoj či dům. Studium jednoho semestru trvá pár herních dní, čili za pár dní v reálu máte vysokou školu za sebou. Po promoci můžete ještě uspořádat absolventský večírek, ale máte pouze 48 hodin na opuštění vysokoškolského areálu. Simíky můžete nastěhovat zpět do rodiny odkud přišli, či jim dopřát vlastní bydlení. Máte ale možnost i spojit některé rodiny dohromady, pokud zde žije méně než 8 Simsů.

  Navzdory mým předsudkům k datadisku mohu říct jen to, že mne velmi mile překvapil svou rozsáhlostí a novými možnostmi ve hře.

  
Sims 2: Univerzita Grafika, zvuky a nároky
  Nikterak se neliší od původní hry, takže budete mít možnost kochat se detaily svého Simíka, či pestrobarevného prostředí. Přibyly nové zvuky v podobě rádio stanic a žánrů, takže se hned tak neoposlouchá. Hardwarová náročnost je poměrně velká, ale pokud jste na svém počítači rozběhli Simky původní, s datadiskem nebudete mít problémy. Trošku mi vadí dlouhá doba nahrávání různých lokací, a to i na sestavě, která je lepší než doporučená. Při zrychlení času o trojnásobek se hra dost seká, takže je to místy až nekoukatelné, a musíte zvolit zrychlení o jedna nižší.

  Verdikt
  Navzdory mým předsudkům k datadisku mohu říct jen to, že mne velmi mile překvapil svou rozsáhlostí a novými možnostmi ve hře. Pokud máte původní Simsy, datadisk pro Vás bude nezbytnou potřebou. Až na pár věcí, které jsem uvedla výše, mě tento datadisk opravdu chytnul, ale pro ty, kteří Simsům moc neholdují, odehrají si jednou Univerzitu, a stane se to pro ně opět stereotypní podívanou. Pro milovníky Simsů je to však výborná volba.

 • Autor:

  Hodnocení hry

  Redakce

  90 %

  Čtenáři

  92 %

  Vaše hodnocení

  Doposud hodnotilo 859 čtenářů

  • Nejčtenější

  Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

  Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

  Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

  Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

  Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

  Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

  Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

  Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

  RECENZE: Autopsy Simulator je psychologický horor z prostředí pitevny

  Simulátory nás rády seznamují s těmi nejroztodivnějšími profesemi. Díky nim se můžeme stát hledači...

  Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

  Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

  Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

  Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

  Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

  Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

  Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

  Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

  IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

  Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

  Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

  Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

  Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

  Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

  Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

  Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...