Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

The Simpsons Game – žlutá je dobrá

Patrně nejpopulárnější rodinka na světě se po letech opět vrací ve videohení podobě. Paroduje co se dá a to lépe než jsme čekali.
70

The Simpsons Game

Platforma: Xbox360
Výrobce: EA

  • Herně nic extra
  • Místy úděsná kamera

Herní karta

The Simpsons Game

The Simpsons GameKdyž se podíváme zpět do minulosti, moc dobrých her na motivy animovaného seriálu The Simpsons nenajdeme. Vedle zatím poslední Hit & Run, si totiž upřímně řečeno osobně vybavuji jen jakousi hru z automatů někde ze začátku devadesátých let. Proto je velmi potěšitelné, že nová hra rozhodně rozšíří duo na trio a to i přesto, že ani zdaleka není bezchybná.

Problém předchozíh her se Simpsonovic rodinkou byl totiž ten, že se se snažily být „plnohodnotnými“ hrami, což se zase až tak moc nedařilo. Naproti tomu Simpsons Game byla tvořena v prvé řadě jako parodie na všemožné herní i filmové trháky, která byla „jen tak mimochodem“ zabalena do podoby videohry. A přestože tento popis sedí v prvé řadě na nejrůznější reklamní hry, v případě nových Simpsonů to funguje téměř dokonale. Máte tedy ve výsledku The Simpsons Gamespíše pocit, že sledujete epizody seriálu, do kterých můžete zasahovat, než že byste pouze otrocky plnili úkoly se známými postavičkami.

Dokonce ani koncept hry není jednotný. V každé epizodě totiž provádíte něco jiného, takže hru nelze ani nijak žánrově vymezit. A překvapivě to stále funguje. Mezi epizodami se totiž zcela volně můžete pohybovat po Springfieldu, dojde na sřílení a vše prostupují prvky známé z plošinovek. Jednotlivé levely pak představují parodické variace na různé herní šlágry, o čemž mnohdy vypovídají i jejich samotné názvy – například již předem notoricky známé levely Grand Theft Scratchy, Medal of Homer nebo Never Quest. Nijak zvlášť není potřeba uvažovat ani nad tím, kde se vzal název Shadow of Colossal Donut, a pokud název přímo neevokuje nějaký známý titul, vše se vyjasní hned v úvodu jeho hraní. Jako například v The Simpsons Gamelevelu Around the World in 80 Bites, což je soutěž v přežírání, v níž Homer uplatní svou schopnost udělat ze sebe kouli a valit se přes volně poházené jídlo. Koho napadlo Katamari, ať si připíše bod.

Speciální vlastnosti všech postav plynou z toho, že se ocitli ve videohře. Díky tomu se z Barta může stát Batman, pardon Bartman, Homer se může kutálet a vedle toho protivníky likvidovat svým smrdutým krkáním, Lisa je zase ničí kvílením na saxík a v případě potřeby dokáže na určitých místech vyvolat spirituální ruku Buddhovu, jíž umí přemisťovat těžké předměty, a Marge má zase k dispozici Maggie, kterou posílá do úzkým prostor, jako například větrací šachty. Ostatně právě díky Maggie můžete oslavit úspěšné dokončení levelu, v němž Marge s megafonem verbuje lidi k veřejným nepokojům a The Simpsons Gameprotestům proti násilné hře Grand Theft Scratchy. V šachtách Maggie dudlíkem aktivuje ventily, čímž začne značně ohřívat vodu ve vířivce, v níž oslavuje tučné zisky z prodeje hry starosta Quimby ve společnosti kočiček v bikinách a chlápkem s šerpou s nápisem „EA representative“. Jak vidno, tvůrci neušetřili ani sami sebe. Nejvíce si ale vzali na paškál asi Nintendo. Nejenže je v Neverqestu Homer navlečený do zeleného kostýmu Linka a objevují se zde i slovní hlášky ohledně Zeldy, ale když hned v úvodu epizody Enter the Cheatrix uvidí člověk nějakého podivného panáčka s knírem a červenou čepicí, kterak ovládá nějakou páku, neubrání se hlasitému smíchu. Mimochodem, tato továrna představuje herní engine, takže se záhy vysvětluje Bartovo znechucené podivení nad tím, kde že se to ocitli, když se tam vyskytují samé „mince, srdíčka a odložené videohrní postavy.“

Ok, tak teď ale něco o hře. Každý level je koncipován pouze pro určité The Simpsons Gamepostavy, takže když se zrovna po Springfieldu motáte s Bartem a Lisou a do další kapitoly k Lise potřebujete třeba Marge, musíte Barta vyměnit, což se dějej jednoduše na sprigfieldských autobusových zastávkách. Pro dokončení levelu je vždy nutná spolupráce obou postav, kdy je potřeba využít jejich speciálních vlastností k tomu, aby se otevřela cesta dál. Nejedná se ale o nic, nad čím byste hodiny dumali, vše je vcelku jasné a přestože docela často dochází k situacím, že nevíte, co vlastně máte dělat, stačí se podívat do seznamu úkolů nebo se trochu porozhlédnout kolem, což je ale mimochodem občas dost problém díky vcelku příšerné práci kamery. Celkově je ale hratelnost velmi příjemná a i když vám z nejrůznějších důvodů vaši hrdinové zemřou, dříve nebo později se vám inkriminovaný úsek podaří projít a navíc jsou zde značně přátelsky často rozmístěny checkpointy, takže se nikdy ani příliš nevracíte.

The Simpsons GameJiná situace ovšem nastává, pokud chcete sebrat všechny předměty, které sebrat jde. Každá s postav sbírá něco jiného – Homer pivní vršky, Bart kartičky s Krustym, Marge slevové kupóny a Lisa nějaké letáky s nějakou ženskou – kdoví, co to valastně je. Tyto předměty jsou porůznu rozmístěny jak v levelech, tak i v ulicích Springfieldu a sebrat je všechny není zase až taková sranda. V jednotlivých epizodách je vždy alespoň jeden umístěn na poměrně těžce dostupném místě, kde je potřeba se nad cestou k jeho získání zamyslet trochu více, což pak ale platí zejména o volně pohozených předmětech v ulicích. Zde se navíc otevírá prostor i k jakémusi taktizování, kdy je potřeba si promyslet, kooperací kterých dvou postav lze daný předmět získat. Navíc to představuje i vcelku zajímavý motivační prvek pro další hraní. V již ukončených levelech se navíc ještě odemkne režim hry na čas, přičemž za splnění časových limitů jsou další achievmenty, když už nic jiného.

The Simpsons GameVedle kamery je jediným problémem hry jakési celková nedodělanost. Každou chvíli vám totiž bude něco připadat, že by mohlo být uděláno lépe, ale pravdou je, že mnoho těchto neduhů pramení právě ze špatné kamery. Proto ale mohli tvůrci místy trochu povolit, aby se například občas nemuselo skákat miliometrově přesně, aby hra tak striktně nevyžadovala přesné ovládání a podobně. Hned ve druhém levelu, kdy zjistíte, že dokážete šplhat po tyčích, tak zároveň zjistíte, že abyste opravdu šplhali, musíte analogovou páčky vychýlit přesně dopředu a při lehčích odchylkách šplhat přestanete. Tedy ne že by zrovna v tomto případě šlo o život, ale jelikož pak následuje vcelku náročný skok, tak to asi párkrát opakovat budete, a tak budete chtít být nahoře co nejrychleji.

The Simpsons GameI přes tyto jednotlivosti, kdy něco alespoň lehce zaskřípe každou chvíli, ale musíme The Simpsons Game doporučit. Asi u ní neztvrdnete na celý víkend, ale dát si večer po práci jeden, dva levely, na to je tato hra naprosto ideální. Pokud se nebudete hnát zběsile vpřed, tak vám nějaká opakování obtížnějších úseků vadit nebudou, a to zároveň z velké části i proto, že celkově je hra velmi zábavná. Tentokráte ale ani ne tak z toho klasicky herního hlediska, jako spíše díky tomu okolo.

Grafické zpracování totiž kašle na výkon nex-gen mašin, a hra tak vypadá naprosto stejně jako seriál (no, možná jen ty výbuchy bychom asi v televizní verzi Simpsonových nečekali). Dobrou práci odvedli i scénáristé – přestože celkový příběh v podstatě nestojí ani za tu starou bačkoru, jednotlivá videa jsou přesně taková, jaká byste čekali v televizi včetně některých zcela uzemňujících hlášek jako například „With great hunger comes great responsibility“ v podání tlustého týpka z prodejny komixů. A když zrovna Bart s Lisou uvažují, kde sehnat vědeckou kapacitu, která by byla schopná The Simpsons Gamepomoci v boji proti mimozemské invazi a kolem zrovna projde Raplh a zahlásí „Vypil jsem ten modrej džusík, co byl pod umyvadlem,“ asi se smíchu ubrání jen zarytý odpůrce žlutých springfielďáků. Všechno je zkrátka tak, jak má být, možná tedy paradoxně až na Simpsonovy. No dokážete si představit, že Lisa půjde kolem popelnice a kopne do ní? Je to ale pouze malá daň za to, jak je hra koncipována a navíc ostatní obyvatelé městečka zde vystupují víceméně pouze jako NPC, takže nebyl problém udělat je přesně „jako živé“. Osobně mě v tomto ohledu zamrzela pouze jedna věc. Mou absolutně nejoblíbenější postavou ze seriálu je děda Simpson, a tak bych ocenil jeho častější výskyt ve hře, ale na druhou stranu, v seriálu taky není neustále v záběru, takže vlastně odpovídá i toto.

Takže celkově asi takto. Z herního hlediska to žádná ukrutná sláva není a pokud budete ignorovat okonlí springfieldské universum, nic výjimečného neobjevíte. Spíše naopak – uvidíte každou chybu v ještě ostřejších detailech. Ale pokud máte seriál The Simpsons alespoň trochu rádi, pak neváhejte ani minutu. Je to prostě v prvé řadě švanda a teprve až pak hra. Jedná se ovšem snad o první případ, kdy to vlastně vůbec nevadí.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 578 čtenářů

Témata: Zelda, Zisk
  • Nejčtenější

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Kdo kupuje ve slevách, ať si nestěžuje, že není pokračování, říká vývojář

Jeden z hlavních důvodů toho, že se nejspíš nikdy nedočkáme pokračování zombie akce Days Gone, je fakt, že lidé hru...

Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury

Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...

Lidé přispěli 50 milionů korun na porno hru, výsledek se docela povedl

Na Steamu se v předběžném přístupu objevila erotická hra Subverse. Na rozdíl od ostatních zástupců tohoto okrajového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy

Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...