Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Technomage – RPGčko říznuté arkádou

  12:00aktualizováno  15. února 2003 3:31
V poslední době se na nás valí celá spousta RPGček, a to vesměs velmi kvalitních. Nová hra Technomage není jen RPGčkem, ale zároveň také akční adventurou. Na rozdíl od podobných her je Technomage tak trochu odpočinkový a místo rozstříklých mozků či seškvařených těl sází spíše na roztomilou grafiku a pohádkovou atmosféru.

Technomage Technomage je poměrně nová hra, která pochází z dílny německé vývojářské firmy Sunflowers. Podle slov autorů se jedná o akční adventuru, já osobně bych však toto žánrové zařazení upřesnil na mix adventury, RPG a akce.

Děj se odehrává na planetě Gothos a hlavním hrdinou příběhu je mladý Melvin. Jedná se o míšence, jehož matka pochází z rodu magicky nadaných Dreamers a otec z komunity technicky orientovaných Steamers. Jak už to u podobných odlišných jedinců bývá, není příliš oblíben a záhy je mu přisuzována vina za podivné události v okolí matčiny vesnice, kde vyrůstá. Klidný život vesničanů je totiž narušen zemětřesením, po kterém se z útrob země vyrojí hordy krvelačných bestií. Vesnice sice žádnou újmu neutrpí, ale obchodnická karavana na cestě do vesnice je zničena a objeví se i posel z městečka techniků, který přináší další zprávy o útoku příšer. Vesničané vcelku nelogicky obviní Melvina a ten si tedy musí sbalit saky paky a vydat se hledat štěstí do městečka svého otce.

Vesnice magických lidiček je jakousi úvodní lokací, kde se seznámíte s ovládáním, splníte několik malých questů a zažijete své první bojůvky (za soupeře budete mít obligátní začátečnické krysy ve sklepě). Příběh se více rozvine a až ve vesnici techniků Steamers. Technomage Melvin postupně navštíví osm hlavních lokací, přičemž se jedná o celkem klasická fantasy místa typu čarovný les, ruiny, podzemí a podobně. Na konci každé lokace čeká na Melvina extra tuhý protivník, neboli (řečeno jazykem arkádových her) finální boss. Na své cestě se Melvin setká s několika desítkami NPCček, s nimiž může samozřejmě hovořit a získávat od nich informace či úkoly. Rozhovory jsou až na mizivé výjimky neinteraktivní, oslovená postava prostě jen něco Melvinovi řekne. Aby si užili i citliví hráči, připravili autoři i osudové setkání s mladou Talis, do níž se Melvin pochopitelně zamiluje.

Jak je tomu v RPG hrách zvykem, disponuje vaše postava několika vlastnostmi, které jí můžete s přibývajícími zkušenostmi (jež získává za úspěšné boje a splněné úkoly) dle své úvahy zlepšovat, a to diablovským systémem přidělování bodíků do jednotlivých atributů. Síla ovlivňuje boj s ručními zbraněmi, inteligence kouzlení, odolnost hitpointy a mystika má vliv na používání starobylých artefaktů a speciálních mystických sil. Melvin také samozřejmě postupně nachází, kupuje a dostává různé vybavení, jako jsou zbraně, léčivé i jiné lektvary, různé magické cetky a předměty nutné k plnění jednotlivých questů. Díky svému smíšenému původu disponuje Melvin schopnostmi obou rodičů – po matce zdědil základy kouzlení a po otci zase nadání pro technické hračičky, v průběhu hry mu samozřejmě Technomage obě tyto dovednosti přijdou velmi vhod. Kromě toho bude také používat k prosazení svých záměrů prozaičtější nástroje, jako je meč, palcát či sekera.

Hlavního hrdinu lze ovládat myší nebo pomocí klávesnice, přičemž si můžete klávesy nakonfigurovat dle svých představ. Trochu nepohodlné je používání „akční“ klávesy či myšítka, které je potřeba pro používání předmětů, otvírání dveří, prozkoumávání polic, rozhovor s lidmi a podobně. Při těchto činnostech totiž musíte stát přímo u daného objektu a čelem k němu, což mi přijde trochu zbytečné. Jinak je ale ovládání celkem jednoduché a každý si na něj brzy zvykne. Škoda jen, že Melvin neumí běhat a i místa, která už jste prozkoumali a potřebujete se přes ně třeba jenom někam vrátit, zaberou zbytečný čas při opětovném procházení. Při plnění nejrůznějších úkolů bude Melvin nejen rozmlouvat s lidmi a likvidovat ošklivé příšerky, ale ke slovu přijdou i činnosti typické spíše pro arkády – konkrétně mám na mysli skákání po plošinkách, posunování beden a podobné radovánky.

Svět, ve kterém se hra odehrává, je koncipován spíše pohádkově než realisticky, alespoň co se zpracování týče. Autoři se snažili udělat hru graficky roztomilou a díky pestrým barvám a zajímavým tvarům se jim to celkem podařilo. Ve hře se střídá den a noc, občas dokonce Technomage vystrčí drápky i ošklivé počasí. Hra je provedena ve 3D a hráč může libovolně rotovat s kamerou, což potěší. Bohužel však nelze regulovat výšku pohledu, neboli chybí funkce zoom. Zamrzí i skutečnost, že rozlišení je pevně dáno, přičemž se jedná o nevalných 640x480. I na menších monitorech občas působí grafika trochu kostrbatě. Nijak zvlášť kvalitní není ani animace postav, zvlášť v některých exteriérech působí Melvinův pohyb spíše dojmem bruslení nežli chůze a animace v boji (což je v podstatě jen švih zbraní) je také celkem slabá. O mnoho lépe než hra samotná vypadají filmečky, které dokreslují některé posuny v příběhu. Zvukově hra není špatná, efekty a mluvené rozhovory jsou na solidní úrovni. Celkově lze hru označit za průměrně zpracovanou, přičemž roztomilým pohádkovým stylem je dle mého názoru orientována spíše na mladší hráče.

Hra se snaží být pohádková nejen grafikou, ale i formou. Na rozdíl od RPGček, ve kterých neustále stříká krev, mozek a sliz na všechny strany, se jedná spíše o odlehčenou a relativně nenásilnou hru. Akčních bojů je zde sice poměrně hodně, ale po skončení se nepovalují po zemi roztrhané zkrvavené mrtvoly, ale zabití protivníci prostě mizí. Tuto relativní nekrvavost hry nehodnotím ani jako klad, ani jako zápor, ale je to prostě fakt, který nejspíš odradí příznivce Diabla a naopak přiláká méně krvelačné hráče.

Technomage Během celé hry na hráče čeká kromě hlavního děje spousta vedlejších úkolů. Obvykle pro RPGčka platí, že čím více malých questů, tím lépe, zde je to však spíše naopak. Některé úkoly jsou sice docela originální, časem ale hra díky záplavě questů upadne trochu do stereotypu. Nejhorší je přitom fakt, že hra je naprosto lineární a přesto, že většina úkolů s příběhem vůbec nesouvisí, je jejich splnění nutné k posunu po hlavní dějové linii. Obtížnost hry je kolísavá, některé úkoly zvládnete levou zadní, jiné vás docela potrápí a vzhledem k nutnosti splnit vše do puntíku se může klidně stát, že na nějakou chvíli zakysnete a nebudete se moci hnout dál. S plněním jednotlivých úkolů navíc souvisí i plynutí herního času – po záchraně horníka poskočí čas o hodinu dál, po prozkoumání sklepa se setmí atd. Dost nelogické, že? Postupem času se hra kvůli nepříliš chytré koncepci rozpadne na otravné plnění mnoha miniúkolů a většinu lidí nejspíš přestane bavit.

Technomage není úplně špatná hra, propařené fandy RPGček však asi neosloví. Zpracování je sice roztomilé, ale nijak zvlášť kvalitní. Příběh postavený na solidní myšlence a odehrávající se v zajímavém světe je pokažen záplavou jednoduchých miniquestů, které je nutno splnit pro další postup ve hře. Technomage lze doporučit spíše RPG začátečníkům či mladším hráčům, skalní pařani si u něj asi mnoho zábavy neužijí.

Technomage
Výrobce: Sunflowers
Vydavatel: Infogrames
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.technomage.de
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 16 MB RAM, 8 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Pohádkové RPG říznuté arkádou, s průměrnou 3D grafikou a velmi otravným množstvím povinných úkolů.
Hodnocení 62%

Autor:
  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...