Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

TAITO Legends – návrat skvělé zábavy

  12:04
Herní legendy TAITO přinášejí vzpomínku na hromady dvoukorun mizejících v nenasytných videohrách. Operation Wolf, Space Invaders, Ninja Kids a dvě desítky klenotů herní zábavy na jednom disku pro staré i mladé.
75

TAITO Legends

Platforma: PC
Výrobce: Xplosiv

Herní karta

TAITO legends Hry, které položily základy dnešního multimiliardového byznysu se zábavním software, v posledních dvou letech zažívají nový výstup na výsluní. Může za to zejména prudký nárůst popularity java her v mobilních telefonech, které nezvládají práci s miliony polygonů a vývojáři se tak museli vrátit k základům: prosté grafice a jednoduchému ovládání. A protože jsou vývojáři ve velkých firmách a hlavně jejich manažeři většinou starší než 20 let, vzpomenuli si na své mládí, které trávili v hernách s automaty od firem jako je Atari, Namco, Midway, Tecmo a Taito.

Mobilní verze starých her slavily úspěch. Majitelé mobilů byli ochotni oželet super grafiku a užívali si skvělou hratelnost, která je typická pro hry osmdesátých let. Vlna retro-gamingu sílila. Přišly speciální "televizní hry", jednoúčelové konzoly připojitelné přímo k televizi. Atari, které se potácí ve finančních problémech, dokonce vyrobilo dvě verze těchto jednoduchých krabiček, protože šlo o její pravděpodobně nejvýnosnější podnik za posledních pár let. Svou troškou do mlýna nyní přispívá i Taito s kompilací TAITO Legend – sadou dvaceti devíti klasických her známých z automatů na mince a v některých případech i z pozdějších verzí pro první osobní počítače.

TAITO patřilo mezi největší hráče v oblasti videoherních automatů, které fungovaly na čtvrťák ve Státech, u nás na dvoukorunu

TAITO legends TAITO patřilo mezi největší hráče v oblasti videoherních automatů, které fungovaly na čtvrťák ve Státech, u nás nejprve na dvoukorunu, později se poplatky zvyšovaly na pět, deset korun. Tomu odpovídá i nabídka her, které přináší kompilace TAITO Legends. Mezi nejznámější kousky patří určitě Operation Wolf s pokračováním Operation Thunderbolt, Space Invaders, Ninja Kids nebo Colony Circus. I když jde o skutečné legendy, jejich jména jsou dnešním hráčům pravděpodobně ve většině případů vzdálená, i když třeba Space Invaders jsou díky milionům různých klonů opravdu známým pojmem. Ale to není problém, TAITO Legends se netváří přezíravě, spíše naopak.
Při listování mezi dostupnými hrami se zobrazí velice krátký popis. /Po zvolení hry se otevřou nové možnosti – kompletní popis hry, možnost změnit nastavení kláves nebo joypadu/joysticku, tipy pro získání co nejlepšího skóre a také náhled na oficiální propagační materiály, které doprovázely nový automat na trh. Nechybí tu ani možnost nastavení obtížnosti. K dispozici jsou tři pevně dané úrovně a možnost vlastního nastavení, při jeho využití ale nebude uchována informace o dosaženém výsledku. Jedinou vadou celého menu je nízké použité rozlišení, které omezuje počet zobrazovaných znaků – skvěle se ale hodí pro použití TV-Out.

Snad všechny hry pro coin-op (na mince) automaty podporovaly hru dvou hráčů a tato vlastnost nechybí ani v PC konverzi!

TAITO legends Hry samotné jsou ztvárněny maximálně věrně originálu. To znamená, že Ondra Zach by opět nadával, jak je možné, že něco tak ošklivého může vydavatel nabídnout dnešním hráčům. Tento přístup je svým způsobem opodstatněný, ale v případě, že je krabice se hrou jasně označena jako konverze klasických her z videoautomatů, je věrnost předloze spíše přínosem, byť osloví spíše hráče, kteří původní verze těchto her důvěrně znají, Ti ostatní ale brzy zjistí, že grafika opravdu není všechno. Nemluvě o tom, že takový Operation Wolf pořád vypadá obstojně. Nechybí ani specifické zvuky včetně syntetických lidských hlasů ve hrách jako je Battle Shark. A nejlepší nakonec- snad všechny hry pro coin-op (na mince) automaty podporovaly hru dvou hráčů a tato vlastnost nechybí ani v PC konverzi!

Klady a zápory

Plus Originalita původních her
Plus Nostalgická hodnota pro pamětníky
Plus Obrovská rozmanitost

Mínus Grafika neodpovídá dnešním standardům

Protože nemá moc smysl rozepisovat se o všech 29 hrách, podíváme se krátce na ty nejlepší, přičemž v diskusi můžete upozornit na své favority.

Battle Shark – Cílem této hry je ve skvěle vybavené ponorce projít hromadou nepřítel a odhalit nepřítelkou podmořskou pevnost. V ponorce musíte likvidovat zejména nepřátelské ponorky, vyhýbat se jejich torpédům nebo tato torpéda likvidovat. Pikantností je nutnost správného načasování výstřelů, protože jak torpéda tak cíle se pohybují relativně pomalu. Vybavení lodi je možné opravovat sestřelováním barevných min.

Colony 7 – Mimozemšťané útočí na Kolonii 7, kterou chrání dvojice děl doplněná o omezenou zásobu raket. Město je chráněno štítem, který útočící lodě nahlodávají, dělostřelecké pozice ale chráněny nejsou. Vaším úkolem je sestřelovat mimozemšťany a zabránit zničení dělových věží. Jednoduchý koncept, strohá grafika, hodiny skvělé zábavy.

Elevator Action – Další klasika, s pistolkou v ruce jedete výtahem z vrcholu opravdu vysokého domu. V každém patře přitom číhají zlí hoši, které musíte odpravit. V jednotlivých patrech můžete prohledávat dveře a hledat tajné dokumenty. Vyššího skóre dosáhnete, pokud rozstřílíte světla a s agenty si tak budete hrát potmě.

Gladiator – Neuvěřitelná (ve své době) grafika zaujala každého, kdo zkusil bojovat jako gladiátor. Vyzbrojen mečem a chráněn zbrojí, která se po zásahu rozpadala, se hráč musel probít celým hradem plným nepřátel. Kombinací joysticku a dvou tlačítek bylo možné krýt se štítem nebo mečem a útočit na hlavu, tělo nebo nohy. Moc, moc dobré.

TAITO legends The New Zaeland Story – Kdo by odolal hře, ve které je hlavním hrdinou statečný Kiwi a zlounem ošklivý mrož? Celý děj se odehrává v zoologické zahradě na Novém Zélandu, kde se malý kiwi snaží zachránit své druhy použitím luku a šípů. Klasická hopsačka s opravdu netradičním stylem.

The Ninja Kids – Čtyři děti vybavené znalostí ninju-tsu a různými zbraněmi se musejí postavit satanistickému kultu, který chce ovládnout celý svět. K dispozici jsou různé kombinace úderů, skoků a speciální ninjovské dovednosti. Grafika není zrovna realistická, za to je roztomilá a svá. Satanističtí kněží připomínají členy kuk-klux-klanu, ale to je možná záměr autorů hry.

Operation Wolf/Thunderbolt – Originál a ještě propracovanější pokračování akční střílečky, ve které se na obrazovce objevují desítky nepřátel, vrtulníků, lodí a dalších cílů, které je třeba zničit a rukojmí a civilistů, které je potřeba uchránit. Stejně jako u Battle Shark je možné se před některými obzvlášť nebezpečnými střelami (granát, vržený nůž) bránit jejich sestřelením. Důležité je správné nastavení priorit likvidace v případě, že je na obrazovce více nepřátel. A to je skoro pořád. Munice navíc padá například ze zastřelených slepic! Thunderbolt narozdíl od Operation Wolf umožňuje i multiplayer.

Ploting – nejspíš první předchůdce nejrůznějších her s bublinami či kostkami, které mizí, pokud se vedle sebe objeví více stejně barevných bloků. V této variantě máte jednou kostkou vyrážet další, cílem je zlikvidovat všechny kostky a nedostat se do slepé uličky. Lépe se to hraje, než vysvětluje a vůbec to není špatné.

TAITO legends Space gun – 3D střílečka z dob, kdy DOOM ještě tahal kačera. Jde spíše o raritu, kamera se automaticky pohybuje v pseudo3D světě, ze kterého vyskakují oškliví emzáci. V originále jste je kosili optickou puškou u automatu, nyní ovládáte mušku myší.

Space Invaders I/II a ještě nějaké mutace – klasika klasik, dole tank s raketometem, nahoře stovky alieních protivníků, kteří se snaží raketku zničit a poté zničit a ovládnout celou Zemi. Jedinou ochranou jsou stále oslabující štíty, pod ktré se může tank schovat. Návyková hratelnost a naprostá klasika. Bonusový materiál doplňuje rozhovor s designérem hry, kterým je Tomohiro Nishikado.

ThunderFox - klasická mlátička, s drsným vojákem v hlavní roli. Nepříteli jsou nejrůznější skvěle vybavení teroristé se vznášedly, tanky a dalším vybavením. Superelitní agent je pohříchu vybaven nejprve jen nožem, později ale může sbírat různé zbraně od pistole po plamenomet.

Tube IT - kombinace Tetrisu a instalatéra. Do uzavřené nádrže s ventily padají kousky instalačních trubek, rovných a zahnutých. Hráč musí spojovat jednotlivé ventily. Spojené potrubí zmizí a uvolní místo dalším padajícím kouskům. Díky možnosti různě natáčet trubky vznikají občas překvapivé situace.

Pro ty, kteří nenašli "svou" oblíbenou hru nabízím raději kompletní seznam. Při ceně 20 dolarů ale není moc co řešit. Nostalgici už běží do obchodů a pro mladší hráče představují TAITO Legends levnou příležitost seznámit se s herní historií a skutečnou hratelností.

 • Space Invaders
 • Jungle Hunt
 • Bubble Bobble
 • Operation Wolf
 • Rainbow Islands
 • Operation Thunderbolt
 • Phoenix
 • Space Invaders Part II
 • Colony 7
 • Electric YoYo
 • Zoo Keeper
 • Elevator Action
 • Great Swordsman
 • Gladiator
 • Exzisus
 • Plump Pop
 • Rastan
 • Super Qix
 • New Zealand Story
 • Battle Shark
 • Continental Circus
 • Plotting (aka Flipull)
 • Volfied
 • Ninja Kids
 • Space Gun
 • ThunderFox
 • Tube It
 • Return of the Invaders
 • Tokio

TAITO legends TAITO legends

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 39 čtenářů

Témata: Herny, nůž, Raketa, software, Zoo
 • Nejčtenější

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

RECENZE: Age of Empires IV je vytoužený návrat kultovní strategie

Legenda mezi strategiemi odehrávajícími se v reálném čase se po šestnácti letech vrací s vytouženým pokračováním. Je na...

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ bez víkendů (25-35000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...