Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Suikoden Tactics – šachování s runami

  12:00
Neházejte flintu do žita. Suikoden neřekl své poslední slovo a ještě před regulérním pátým pokračováním, které se jistě bude snažit napravit dobrou pověst série, se nám nabízí zajímavý vedlejší projekt.

Suikoden Tactics Po nevydařeném čtvrtém dílu oblíbené série zkouší Suikoden nastavit plachty novému větru. Přívlastek za jménem dává tušit, že po Final Fantasy Tactics (FFT) se i Konami pouští do strategické odnože svého RPG, a prověří jím vaše taktické schopnosti. FFT dokázal, že i striktně tahová strategie může stavět nejen na výborném soubojovém systému a komplexnímu levelingu postav, ale i na příběhu který má co říct, a i na světě, ve kterém se odehrává. Tím světem byl Ivalice, čerstvě vzkříšený vesmír pro poslední FF s pořadovým číslem 12. FFT se stal legendou, i když si na jeho obtížnosti vylámal zuby nejeden hráč. Suikoden Tactics (ST) jde cestou mnohem menšího odporu. Možná až moc.

Hlavní devizou hry jsou samotné souboje odehrávající se na logicky navržených mapách.

Suikoden Tactics Kde Suikoden bezesporu na svého, o mnoho let staršího kolegu ztrácí, je příběh. Děj ST začíná sedm let před Suikodenem 4, ale odehrává se vlastně paralelně s ním. Hlavní postavou je Kyril, mladík, který po smrti svého otce pokračuje v honbě za Rune Cannons – ultimátní zbrani, měnící lidi v agresivní rybo-muže. Kyril chce tomuto zabránit a je scénáristy vržen do soukolí klasických klišé. Zrada, vražda, únos, válka, a nesmí chybět ani romantika. Vše, co se v meziherních animacích odehrává, je smutně samoúčelné a prudší emoce ve vás také nevyvolá, protože je děj lehce předvídatelný. Navíc, ačkoli v soubojích jsou postavy více než dobře rozpohybované, v ingame prostřizích panáci tupě stojí, stěží zvednou ruku nebo otočí hlavu, a tím hatí jakýkoli pokus o dramatizaci. I spritové postavy ve FFT dokázaly lépe načrtnout, co se v nich děje, než studené cellshadové modely v ST. Amatérský dabing na atmosféře taky nepřidá a navíc ani nejsou namluveny všechny dialogy. To jsou nejslabší stránky hry, kterými byste se ale neměli nechat úplně odradit, protože i tak má ST co nabídnout.

Runy

Na rozdíl od Final Fantasy, kde se každý díl odehrává v jiném světě, je série Suikoden vždy zasazena na stejnou planetu, jen na jiný kontinent. Onou červenou nití propojující všechny díly jsou runy, na kterých stojí a padá nejen příběh, ale i soubojový systém. ST není vyjímkou a na výběr je nepřeberné množství run nejrůznějších schopnotí, určených jak pro mágy, tak runy speciálně navržené pro bojovníky zaměřující se na hrubou sílu.

Suikoden Tactics Hratelných postav je něco přes šedesát (tedy ne pro Suikoden klasických 108), ale jak je už zvykem, jen zlomek z nich má v hlavní linii příběhu více než jednu repliku. Prakticky okamžitě se tedy po naverbování stávají jen žoldáky s určitými, předem nadefinovanými vlastnostmi (lukostřelec, magie, bojovník a podobně). Všechny postavy mají svou vlastní zbraň, kterou nelze měnit, jen upgradovat u kováře (stejně jako v ostatních dílech Suikodenu). Body získané v soubojích jsou nezvykle, ale příjemně přiděleny celé skupině, a tak není problém z našetřených bodů „vylevelovat“ novou postavu ve skupině nebo doposud nepoužitý charakter. Tak jako ve starších dílech mají postavy prázdné sloty na runy a na speciální schopnosti (některé hlavní postavy mají jeden nebo více slotů osazený už od začátku bez možnosti jeho výměny), jejichž kombinací se snažíte o vyváženou aktivní skupinu schopnou pružně reagovat na měnící se situaci. Určitě si pohrajete se sestavováním družiny, protože některé postavy mají k sobě silnou vazbu, projevující se minirozhovory přímo v boji, jimiž se vzájemná vazba (nebo přátelství, chcete-li) dále utužuje. Pokud jsou takové postavy v určité formaci, dochází ke kombům, automatickému vykrýváni nebo k jiným akcím zpříjemňující váš tah.

Suikoden Tactics

Kde Suikoden bezesporu na svého, o mnoho let staršího kolegu ztrácí, je příběh.

Hlavní devizou hry jsou samotné souboje odehrávající se na logicky navržených mapách. Ikony na horní hraně obrazovky vás informují o pořadí, v jakém budou všechny zúčastněné jednotky reagovat, a další pomocí jsou miniaturní komixové bubliny nad protivníky, které prozrazují, s jakou akcí se ve svém kole vytasí. Tato výpomoc ale znevýhodňuje CPU až moc, a souboje se tak stávají o něco jednoduššími a kladou menší tlak na váš úsudek. Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících průběh souboje jsou elementály (oheň, voda, blesk atp.). Šachovnicově rozdělenému hernímu poli lze přisuzovat (magií nebo použitým předmětem) afinitu k jednomu z elementálů a tak zvýhodnit svou skupinu a naopak znevýhodnit nepřátelskou. Všechny postavy (i řadový protivníkův voják) mají totiž pevně nastavenou vazbu k jednomu z přírodních živlů a vzájemným souladem s elementálem na šachovém políčku mapy dochází k boostu vlastností postavy a automatickému uzdravování na konci tahu. Naopak, pokud stojíte s Suikoden Tactics postavou „narozenou“ ve znamení ohně na políčku vody, vaše schopnosti dostávají postih a na konci kola i životy postavy utrpí ztrátu. Pokud dojde ke smrti spolubojovníka, je nenávratně mrtvý, ale když dojde k terminaci nějaké hlavní postavy, musíte daný level opakovat. Jestliže ale k tomu už dojde, stavy postav se sice zresetují do původních hodnot, ale nabyté zkušenosti zůstávají, takže i nuceným opakováním jednoho levelu postavy levelují. To postup hrou opět usnadňuje. Menší problémy mohou nastat v misích se spřátelenou AI, kdy její chování spíše připomíná pokus o sebevraždu, než akci efektivní podpory.

Slabší kvalitu dabingu jsem už zmínil, ale je třeba pochválit hudební doprovod. Přichází s novými nápěvy ale také remixuje staré motivy ze starších dílů. Je jich slušné množství, a tak vás rušit nebo vysloveně obtěžovat zaručeně nezačnou. Zvuky a ruchy nijak nevyčnívají z jinak průměrného technického zpracování, které sráží především grafika. Disgaea je graficky ještě chudší a nijak jí to na hratelnosti neubírá. SRPG ostatně na grafice nestavějí, ale pravdou je, že v celku kvalitně provedené postavy nepřirozeně Suikoden Tactics kontrastují s chudými kulisami map s vysloveně nedetailními texturami a že vyvolávání kouzel by také mohlo být doprovázeno lahodnějšími efekty. Spolu s Disgaesou má ale ST stejnou potíž s lehce repetitivními souboji. Když si totiž najdete nějaký svůj vlastní způsob řešení boje, jen málokdy jste nuceni změnit ho od základu.

Díky, nebo spíše kvůli usnadněnému soubojovému systému se čistá herní doba pohybuje někde okolo dvaceti hodin, ovšem využitím několika desítek nepovinných misí se kromě prodloužení životnosti hry vaše skupina rozroste o postavy, na které byste jinak nenarazili, a do inventáře přibudou vzácné předměty.

Klady a zápory

Plus Soubojový systém
Plus Hodně run a schopností
Plus Vyvážená magie a hrubá síla

Mínus Málo typů nepřátel
Mínus Slabý příběh

Pro fandy žánru není tato hra úplně ideální pro svou snadnost a plytký příběh, ovšem pokud máte rádi sérii Suikoden, tak byste se neměli nechat ovlivnit nepovedeným čtvrtým dílem a po ST sáhněte. S klidným svědomím lze doporučit svátečním hráčům strategických RPG nebo později narozeným se zárukou příjemně strávených hodin.Suikoden Tactics
Výrobce/Vydavatel Konami/Konami
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ano
Paměťová karta: 476 kB
Verdikt: Jednoduché taktické RPG se slabým, průhledným příběhem, ale vyváženým soubojovým systémem. Pro nováčky v žánru a fandy Suikodenu jako ušité.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
Témata: dabing
  • Nejčtenější

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...