Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Sudden Strike 3 - nekompromisní válka

  0:02
Pokračování populární, ale pořádně vyzývavé druhoválečné strategie na sebe nechalo dlouho čekat. Jde o kýžený hit?
55

Sudden Strike III: Arms for Victory

Platforma: PC
Výrobce: Fireglow

  • Zajímavé téma
  • Občas navodí válečnou atmosféru
  • Špatné ovládání
  • Málo strategických možností
  • Často frustruje

Pokračování oblíbených hardcore RTS se nepovedlo, zejména proto, že od prvního dílu provedli autoři minimum změn a když, tak k horšímu.

Herní karta

Sudden Strike

Sudden Strike 3 (PC)Napnutě čekám na útok amerického námořnictva, který začne coby dup. Předsunutí špehové Američany, kteří roku 1945 podupávají kolem ostrova Iwo Jima, zahlédli. Vedu císařskou armádu Japonska, jež má za úkol důležitý ostrov plný bunkrů, vojáků a zákopů ochránit. Primitivní radary mě varují, že zanedlouho začne spojenecké bombardování. Signalizační zvuk již spustil, ale co proti drsnému náletu nasadit? Tradiční „osmaosmdesátky“ a 20mm flak kanóny představují aspoň malý odpor, ovšem stíhačů Zero mám tak málo, že je s nimi jakýkoliv odpor prakticky zbytečný.

Sudden Strike 3 (PC)Ostrov se rychle proměňuje v oblast plnou kráterů, která ze všeho nejvíce připomíná západní frontu první světové války. Také lodní artilerie vypouští jednu salvu za druhou a všechny jako na potvoru trefují své cíle. Když už se na plážích potácí minimum mých vojáků, přiráží ke břehům vyloďovací transportéry. Vlnu za vlnou se na pláže dostávají skupiny nepřítele. Má zbývající kulometná hnízda spouští palbu, aby aspoň na několik okamžiků odrazila drtivý nápor. Ale stejně jako zastaralé tanky nevydrží dlouho. Mou poslední nadějí je v kopcích se tyčící artilerie. Jak dlouho dokáže ještě vzdorovat?

VIDEO

Sudden Strike 3 (PC)Tak strhující a atmosférický dokáže Sudden Strike 3 místy být. Při pohledu na masy vojáků a válečného aparátu dokonce čas od času přijde něco, co by se dalo nazvat údivem. Ani trochu to ale není dáno vizuálním zpracováním. To je sice prvně v historii série 3D, ovšem ve snad nejzastaralejší formě, jakou si dovedete představit. Ano, naklánění či oddalování kamery je moderním výdobytkem, ale chtělo by to doplnit ho nikoliv o 2D vyhlížející jednotky, nýbrž o pořádně propracované stroje.

Země vypadá málo plasticky a z určitého pohledu se zdá, jako by se od prvního dílu po grafické stránce nezměnilo zhola nic. Prezentace je rovněž vábivá jako šedesátiletá kurtizána. Hráč je výhradně instruován nudnými texty, příběh víceméně neexistuje a nějaké ty renderované animace nebo aspoň in-game scény jsme raději vůbec nehledali. Potom docela překvapí, že si autoři dali práci s fyzikálním enginem, který umožňuje do určité míry ničit okolní prostředí. Stromy padají, domy se rozlétávají a bunkry se efektně tříští a zavalují posádku. Díky tomu někdy opravdu vynikne válečná atmosféra. Nikoliv taková ta přestřelená, v níž se hýří efekty, ale taková, z níž je vám okamžitě jasné, proč se tankisté tak moc obávali raketometčíků apod. Jenže světlé momenty jsou rychle zpraženy, když se na obrazovce děje trochu více – v takovém případě se obraz začne s železnou pravidelností cukat.

Sudden Strike 3 (PC)Hráč se okamžitě dostane pod kůži principům, které od minulých dílů zůstaly beze změny. To má své výhody i zápory. Kdo už někdy kouzlu Sudden Strike propadl, bude se v málo komfortním ovládání rychle cítit jako doma. Autoři opět zcela nepochopitelně zapomněli (nebo snad nechtěli?) vychytat ovládání jednotlivých vojáků. Jistě, je tu celá řada tlačítek, kterými lze teoreticky udílet přesné příkazy, jenže ono to ve skutečnosti vůbec nefunguje. V konečném součtu nezbývá než vysílat jednu vlnu jednotek za druhou, aniž byste byli schopni účelně využít schopností specialistů. Aspoň že při dvojkliku na jednotku se vyberou všechny stejného typu.

Každopádně: kdo nerad ztrácí své svěřence, měl by se Sudden Striku 3 vyhnout, protože jeho podtitulem by mohlo být „masové vyvražďování“. Bohužel nikoliv opodstatněné, ale často opravdu frustrující. Mnohdy jde opravdu o náhodu, zda se třeba v určité bitvě povede ukočírovat bojovníky aspoň lehce podle plánu, nebo zda se rozpoutá chaos hned po několika kliknutích.

Sudden Strike 3 (PC)Sudden Strike byl kdysi velmi oblíbeným titulem, a to především u hardcore hráčů. Před mnoha lety jsme skutečně byli sto odpustit nějaké ty mušky v ovládání, obzvlášť když konkurence jimi trpěla také, jenže při hraní třetího dílu nám opravdu nebylo jasné, proč se autoři nesnažili aspoň trochu přizpůsobit moderním standardům.

Ve výsledku tak hra působí nepovedeně od prvního momentu, přestože má co nabídnout. Bídný tutorial navíc nepomůže zhola nikomu. I když je k dispozici mapa a možnost odzoomovat opravdu vysoko, mapy jsou tak nepřehledné, že se je vyplatí nejprve rozehrát nanečisto, zjistit, kde nepřítel útočí a tím pádem, na jakém místě stavět obranu a podle toho se zařídit v ostré hře. Všech sedmnáct bitev je sice dopředu vybaveno úkoly, ale z nich člověk nemůže být moudrý.

VIDEO

Vedle japonské kampaně si lze vyzkoušet ještě spojence, kteří se v roce 1944 vylodí na severu Francie. Z jejich pohledu si ale můžete střihnout i Iwo Jimu se vším tím mocným bombardováním. Sověti se roku 1943 vypořádávají s nacisty na Krymu a Němci se naopak snaží odvrátit spojeneckou invazi do Francie a popřípadě jít i do protiútoku. Pokud by vám ani to nestačilo, je tu ještě několik osamocených scénářů a především multiplayer s pěti rozsáhlými, ale minimálně variabilními mapami, kde se budete až s osmi hráči přetahovat o rozmístěné vlajky.

Sudden Strike 3 (PC)Sudden Strike byl oblíben mimo jiné i pro svou autenticitu. Ta je nyní ztracena, protože autoři se snažili o co největší vyváženost všech čtyř frakcí. Výbava sice odpovídá dějinám, se schopností jejího nasazení už to je ale horší. Němci jsou tak i koncem války naprosto konkurenceschopnou stranou konfliktu, dokonce bychom si troufli říci, že mají pár opravdu velkých výhod. Do jisté míry je to dáno i konceptem hry, který už se tolik neopírá o taktickou složku, ale především střetávání masových armád. A tady je určitá vyváženost potřeba.

Kdyby však mise byly navrženy s větší invencí, šlo by to udělat i hodnověrněji. Docela mě překvapilo, že není velký rozdíl například mezi tanky. Ať už do bitvy posíláte ocelové monstrum, nebo svižný tančík, zjistíte, že jsou oba odstřeleny zhruba stejně rychle. Nedostatky nepřátelské umělé inteligence jsou pak vyvažovány neuvěřitelnou přesností, která často vede až k frustraci. Ano, Sudden Strike 3 zůstává proklatě těžkou hrou.

Sudden Strike 3 (PC)Bohužel už ale nelze říci, že je podobně povedený jako jeho předchůdci. Jde snad dokonce o krok zpět. První dva díly sice nebyly procházkou růžovým sadem – ovládání bylo krkolomné a obtížnost vysoká, jenže jsme z každého úspěchu měli radost. Velkou roli tu totiž hrála férovost a nekompromisnost. Frakce nebyly za každou cenu uměle vyvážené, na druhou stranu mise se vždy daly nějak vyřešit. To nyní neplatí a jakoby se tvůrci snažili přiblížit masovému publiku. Jenže o to se měli pokusit spíše vylepšením interface, než herního konceptu.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 479 čtenářů

Témata: Krym, Radar
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...