Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Street Fighter EX3 - ten třetí vzadu

  12:00aktualizováno  27. července 11:19
Když se mi dostal Street Fighter EX3 poprvé do ruky, nijak zvlášť nadšený jsem z toho nebyl. Zejména proto, že Street Fighterů už tady bylo tolik, že číslovky v jejich názvech jsou už spíše jen na okrasu. Ani jsem si neuvědomil, že tento díl je na novou platformu a tudíž lze očekávat jistá vylepšení. Jaká tedy jsou?

Street Fighter EX3 Nevím jestli by se mezi hráči našel někdo, kdo ještě neslyšel o hře Street Fighter. Dokonce i lidé hrami netknutí ji občas díky filmu (sice ne příliš povedenému) s Jean Claudem van Dammem znají. Bohužel, to, co začalo již před relativně dávnými lety jako do značné míry průlomová věc ve videohernách, se postupem času začalo otravně vkrádat na naše obrazovky a monitory v čím dál častějších dávkách v podobě "nových" dílů s nulovou mírou inovace. Nyní přichází tato série poprvé na PlayStation 2, ale na trhu jsou již delší dobu jeho konkurenti Tekken Tag Tournament a Dead or Alive, takže to rozhodně nebude mít jednoduché. Právě srovnávání s novým Tekkenem se mi neustále dere na mysl, takže si dovolím pár následujících řádků napsat v tomto duchu.

Po vložení DVD do mechaniky si užijete tradiční "chvilku přechroupávání" a hned vzápětí budete oblaženi intrem, které na rozdíl od TTT nevytváří dojem filmu, ale naopak, chce vás přesvědčit o tom, že to, co vidíte, je přímo ukázka ze hry. Tristní skutečnost, že tomu tak není, zjistíte ale velice záhy - při prvním souboji. Nemohl jsem se navíc u intra zbavit dojmu amatérismu, dva panáci se párkrát kopnou a udeří. Nic mě na tom nenadchlo.

Street Fighter EX3 Hned po odeznění intra se mi potvrdila jedna věc, a sice to, že jsem opět nevěděl, jak mám ke hrám z této série přistupovat. Hry jako Mortal Kombat nebo právě Tekken se vydávají za "seriózní simulace" bojových umění. Naproti tomu Street Fighters nikdy nic neskrývali a dávali jasně najevo ať už svým cartoonovým ztvárněním nebo bizarními comby, že jde spíše o nadsázku, což je podle mého názoru řadí trochu stranou od ostatních veleznámých konkurentů. Tato odlišnost se v případě SFEX3 projeví hned v titulní obrazovce, kdy místo pro bojové hry tak typického mužského hlubokého hlasu uslyšíte dívčí (spíše) zvolání. To se ale už díváte na hlavní menu, které vám nabízí tři hlavní módy: Original, Arena a Character Edit. Nechybí ani povinné Options.

V Original Mode si s vybraným bojovníkem či bojovnicí prorážíte cestu skrz oponenty k hlavnímu zlounovi v této hře, admirálu Bisonovi. Čeká vás tedy nejen několik soubojů, ale i jejich druhů. Po vítězném zápase máte totiž možnost vzít si do skupiny jednoho z poražených soupeřů, a tak můžete v některých kláních i částečně taktizovat. Budete tedy muset podstoupit Dramatic Battle, kdy s jedním nebo více bojovníky soupeříte s jedním nebo více protivníky a Street Fighter EX3 máte tedy možnost držet se "za bukem" a nechat práci na vaše kolegy. V Tag Battle lze střídat dva bojovníky v průběhu zápasu a při Group Battle plní jednotliví členové vaší družiny funkci dalších životů. Mírně přitěžující fakt je pouze to, že hra nabízí pouze 16 bojovníků (plus 9 skrytých), což je oproti již zmiňovanému TTT (20+14+několik ještě skrytějších :o) typu Eddy/Tiger) poměrně málo a rychle se okoukají, protože vzhledem k některým "masovým" zápasům se během jednoho průchodu celým turnajem setkáte s velkou částí z nich. Rychlý postup ve hře navíc usnadňuje vcelku nízká obtížnost, kdy i na nastavení Hard se k závěrečnému zloduchovi dostanete v podstatě bez obtíží. Naproti tomu tento boss je na nejvyšší obtížnost dost tuhý a dělalo mi celkem velké problémy jej porazit a musel jsem na něj vytáhnout všechna možná comba. Ta jsou ve hře zvladatelná velice rozumně a není potřeba frustrovat se jejich otrockým nacvičováním. Jsou tam přece pro zábavu a jsou tedy zábavná. Trochu mě však mrzí jedna podobnost s TTT co se hratelnosti týče. V obou těchto hrách totiž lze s úspěchem praktikovat takzvanou "vítěznou taktiku", kdy ustupujete dozadu a vysokými kopy odrážíte útoky soupeřů. Ti si nabíhají téměř stále stejným způsobem, takže vám to velmi usnadní.

Street Fighter EX3 Pokud ale budete už mít odkryty všechny postavičky, zbývají vám ještě Arena Mode a Character Edit, z nichž zejména ten druhý stojí za pozornost. V Arena módu si zvolíte své hrdiny, protivníky a způsob boje, nic složitého ani nevídaného. Zato editace vaší postavy je trochu z jiného soudku. Jde o jakousi "jízdu zručnosti", kdy je vám nabídnuto několik úkolů, například vykrýt útok sparingpartnera. Vy si jeden z nich vyberete a snažíte se jej splnit. Za úspěšné provedení jste odměněni jak hřejivým pocitem uspokojení :o), tak několika zkušenostními body (jejich počet samozřejmě závisí na obtížnosti úkolu), za které si pak můžete (a pro zdárné zvládnutí dalších úkolů i musíte) "koupit" nová a účinnější komba. Musím zodpovědně říct, že tento režim mě bavil suverénně nejvíc.

Velice zajímavé je ztvárnění SFEX3. Ani ne tak proto, že by bylo nějak graficky excelentní, ale proto, že pár chvil trvá, než vám dojde (a Street Fighter fanatikům to možná ani nedojde :o) ), že hra je vlastně o jeden rozměr bohatší a že se tedy bojovníci patřičně "nafoukli". Mně osobně to došlo asi až při třetím procházení hrou, a to z důvodu, že postavičky (zejména Ryu a Ken) vlastně vypadají pořád úplně stejně jako tenkrát před léty v Street Fighter EX3 prvních dílech. Je to dáno do značné míry i tím, že jsou ztvárněny stále stejným komiksovým stylem, ale zejména nízkou detailností grafiky. Zde se opět podsouvá srovnání s TTT, kde je grafika na excelentní úrovni (samozřejmě vzhledem k dosud vydaným titulům na PS2). Na první pohled líbivá grafika sice zaujme, ale při bližším pohledu zjistíte, že zejména pozadí jsou spíše pestrá než propracovaná.

Zhruba stejně jsou na tom zvuky a hudba. Zatímco v TTT se setkáváme s relativně širokou škálou tíživých, bojovných, stísňujících doprovodných tracků, při boji v SFEX3 jsem měl dojem, že slyším stále tutéž tralalačku. Kombinace s jásavým dívčím hlasem jsem začal obviňovat tvůrce s alibistického záměru vytvořit veselou, úsměvnou řežbu (nejen) pro děti. Ale jak jsem již napsal, Street Fighters mají svůj vlastní styl a v postoji k nim jsem nikdy neměl úplně jasno :o). Celkově proto nemůžu říci, že by hudba byla nevhodná a v kombinaci se specifickou grafikou určitě nepůsobí nijak rušivě. Celek má svůj styl a budí příjemný dojem.

Street Fighter EX3 Na závěr jsem si nechal ještě jednu menší výtku. Ta směřuje na adresu "bonusů". Zatímco v TTT i po odemknutí všech postav máte motivaci odkrývat videosekvence s jednotlivými bojovníky, v SFEX3 se s něčím takovým nesetkáte. Odkryjete všechny postavy a basta. Z toho plyne, že na něco ve smyslu TekkenBowlu můžeme zapomenout také. Musím se ale zmínit o vcelku zábavné oddychové mezihře, kdy po čas závěrečných titulků máte za úkol v isometricky viděné aréně knockoutovat co nejvíce protivníků, kteří se stále znova respawnují. Hodně mě při tom pobavilo, když jsem zjistil, že jeden z nich je s každým spawnem větší a větší, až z něj byla vidět jen část od kolen dolů :o).

Street Fighter EX3 je povedená "konverze" známé hry do prostředí nové konzole s příjemnou hratelností. Pouze nevím, kdo si jej koupí. Ortodoxních SF fanatiků zas tak moc nebude a vyznavači žánru bojových her už jistě mají TTT nebo DoA2. A za těmito tituly SFEX3 přece jen o něco zaostává. Závěrečné hodnocení jsem odvodil od recenze TTT, takže pokud si nový Tekken zaslouží 82%, pak nový Street Fighter to má za 70%. Děkuji za pozornost.

Street Fighter EX3
Výrobce/Vydavatel Arika/Capcom
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ne/ne
Další ovladač: ano
Paměťová karta: minimum 16 kB
Verdikt: Příjemná bojovka, ale přišla až po TTT a DOA2, takže se asi pojmem nestane.
Hodnocení: 70%

  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Organizace FIFA zaštítí turnaj videoherních „autíček“

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA uspořádá turnaj v počítačové hře Rocket League, kterého se...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...