Street Fighter Alpha Anthology

  12:00aktualizováno  11. července 3:37
Když se dnes něco nehonosí nápisem minimálně 3 in 1, tak si toho skoro ani nevšimneme. Tentokrát pro vás máme neodolatelnou nabídku – pět her v jedné. Tomu se prostě nedá odolat.

Street Fighter Alpha Anthology Je tu vůbec ještě někdo, kdo se v sérii 2D bojovek Street Fighter vyzná? Tady se prostě nenosí obyčejné číslo, které naznačí, o jaké pokračování jde. Ne, ne. To by bylo moc jednoduché. Lepší jsou přídomky, které zmatou i ty poslední, kteří si byli naprosto jistí, kolik pokračování Street Fighter má. Stačí jen uvést jeden z oficiálních titulů – Super Street Fighter II Turbo. V posledních letech jste se ale mohli spíše setkat (pokud pomineme hry, které přechází z 2D do 3D, které jsou označovány spojením EX) s těmi, které mají v názvu Zero nebo Alpha. Právě čtyři hry z této řady přináší Street Fighter Alpha Anthology a k nim přidává ještě jednu navíc, abyste neměli pocit, že je toho málo.

Změny mezi jednotlivými pokračováními ti, kteří nevidí hluboko do herního systému Street Fightera, příliš nezaznamenají.

Je to trošku zamotané (jak jinak), protože pokud dění kolem těchto bojovek trošku sledujete, tak víte, že řada Alpha má Street Fighter Alpha Anthology tři díly – Street Fighter Alpha, Street Fighter Alpha 2 a Street Fighter Alpha 3. Jenže Street Fighter Alpha Anthology nabízí pět her. Co se tu tedy děje? Nic tajemného. Najdete tu totiž ještě Street Fighter Alpha 2 Gold, který přidává několik postav navíc a příjemný bonus je i hra Super Gem Fighter MiniMix. Poslední zmíněná je vtipnou hříčkou, kdy bojujete s miniaturními postavami, které z nepřátel doslova vytřískávají drahé kameny. Během střetu nejsou zrovna čestní a rádi využijí záležitosti typu plamenomet a další trošku nefér pomůcky.

Veškeré zmíněné projekty vznikly mezi roky 1995 – 1997 a v rámci nostalgie nebyla jejich konverze nějak poznamenána možnostmi novodobých konzol. Protože jde spíše o dárek od Capcomu pro „historiky“, nemůžeme očekávat, že nás oslní vynikající grafika. Vše vypadá tak, jak si to někteří z nás z automatových verzí pamatují. Kreslené 2D ztvárnění, které logicky nemůžeme srovnávat s technickými šperky jako je Soul Calibur III a dalšími. Ale myslím si, že kdyby někdo konvertoval všechny klasické Street Fightery do 3D, asi by mnoho fanoušků skončilo s respirátorem na jednotce intenzivní péče. Street Fighter Alpha Anthology Jen si přiznejme, že dost často remaky legendárních her končí v tom lepším případě ve vodách průměru.

Nebudu vám lhát, přivyknout si staromilskému obrazovému pojetí chce nějaký ten čas. Když 99 % herního času trávíte u technicky dokonale vypilovaných her, a pak najednou uvidíte kreslenou Chun Li, budete na okamžik mimo. Ale za pár minut si zvyknete, a pochopíte, proč je Street Fighter tak oblíbený. Nejde ani tak o to, že by nabízel sto dvacet komb pro každého válečníka, to zrovna ne. Pravou silou Street Fightera je to, že každý z nich má své slabiny a silné stránky, které nejsou jen papírové, ale skutečně ovlivňují boj. Jde o známé – silný, ale pomalý, slabší, ale rychlá. Můžete si vybrat podle libosti, který styl vám vyhovuje. A nemusíte se bát toho, že některý z gigantických bojovníků vrazí vaší malé školačce pěstí a ona už se nezvedne. Rozdíly jsou sice patrné, ale ne tak definitivní, aby některé mlátiče vyřadily ze hry a učinily z nich postavy, které si nikdy nikdo nevezme. Nebudeme si lhát do kapsy, na vzhledu také záleží, takže to, kdo se stane vaším favoritem ovlivní i jeho image. Máme tu starobylé mistry bojových umění, obrovské svalovce, kostnaté jogíny, zdánlivě křehké dívky atd. Nikdo z nich ale Street Fighter Alpha Anthology neusiluje o to, aby vypadal reálně. Jejich ztvárnění je protknuto nadhledem, i když je pravda, že tu bojující pandu nebo dřevěný špalek nenajdete.

Není to hra pro ty, kteří doby vlády Street Fightera bojovkovému nebi nepamatují.

Street Fighter Alpha Anthology je určen hlavně pro fanoušky série, protože právě ti ocení ne tak očividné, ale přesto přítomné rozdíly mezi pokračováními. Hráč, který nemá s těmito bojovkami tolik zkušeností si prostě spustí poslední díl, protože ten je technicky nelépe zvládnutý a nabízí nejvíce postav, a je to. Ve fandovské komunitě je ale spousta těch, kteří milují díl první, těch, kteří by nemohli žít bez dílu druhého, ale nezapomeňme na ty, kteří neusnou bez pár hodin strávených u dílu třetího. Změny mezi jednotlivými pokračováními ti, kteří nevidí hluboko do herního systému Street Fightera, příliš nezaznamenají. Ale milovníci si ihned všimnou například toho, že se od prvního dílu změnil systém přehozů a podobné drobné vychytávky.

Street Fighter Alpha Anthology Bojový systém není složitý – tři údery, tři kopy. Slabý (ale rychlý), střední a silný (ale pomalejší) – to platí jak pro pěsti, tak nohy. Blok se provádí tím, že stisknete směrový kříž směrem od protivníka. Pokud hodláte druhého chytit a mrštit s ním o zem (nebo provést něco podobného), nezbývá než se k němu co nejvíce přiblížit a stisknout úder/kop (u Street Fighter Alpha 3 tisknete dvě tlačítka najednou). Je tu ještě i možnost vymanit se z úchopu. Máme tu i speciální údery, které se obvykle provádějí Capcomem oblíbenými čtvrt nebo půlkruhy a některým z útočných tlačítek. Za úder (ať váš nebo do vás) se plní i ukazatel energie, kterou užijete pro účinnější speciální útoky.

Film jen pro fanoušky

V roce 1994 se v kinech objevil film na motivy hry Street Fighter, který nepřekvapil kvalitou (řekněme si to na rovinu, pokud nejste zarytým fanouškem herní série, tak jste asi byli po shlédnutí filmu dost udivení), ale zajímavým obsazením. Hlavní role se ujal Jean-Claude Van Damme, Bisona si zahrál Raul Julia, Chun-Li ztvárnila Ming-Na a jako Cammy se představila australská zpěvačka s nejkrásnějším zadečkem Kylie Minogue. Jak bylo naznačeno, nejde rozhodně o žádný filmový šperk, ale na druhou stranu, viděli jsme i mnohem horší filmové adaptace počítačový her.

Street Fighter Alpha Anthology Většinu módů mají všechny díly společné, takže je tu možnost hrát proti počítači, zatrénovat si, otestovat se v Survivalu, zablbnout si se živým soupeřem (naneštěstí ne online) a pár dalších možností. Je tu i možnost navolit si i spoustu různých drobností během hraní – od obtížnosti až po rychlost. A nejde jen o kosmetické volby, pokud budete chtít, stane se ze souboje zběsile rychlá bitka, u které byste ocenili asi tak jedenáct prstů navíc.

Není to hra (hry) pro ty, kteří doby vlády Street Fightera bojovkovému nebi nepamatují. Ten, kdo vyrůstal na titulech jako Tekken nebo Virtua Fighter asi nebudete cítit sentiment, když uslyší legendární melodie a uvidí kultovní postavy ze série, která sice kralovala automatům a konzolím jako SNES, ale na novodobých přístrojích nikdy nadvládu nezískala. Street Fighter Alpha Anthology je dobrou investicí pro pamětníky, kteří rádi vzpomínají na

Klady a zápory

Plus Několik kvalitních her v jednom
Plus Stále zábavné
Plus Zvuky a hudba

Mínus Spíše jen pro fanoušky
Mínus Chybí on-line podpora

staré časy a mincovní herní automat se jim do bytu nevejde. Ostatní asi příliš neoslní. To ale nic neubírá na tom, že tento titul patří k nejlepším a nejpromyšlenějším 2D bojovkám vůbec. Ale je nová doba a nejen host vyhazuje vrchního, ale i klasické hry ustupují technicky vypilovaným záležitostem. Není ale na škodu občas si trošku zavzpomínat. A jsem si jistý, že takových, kteří to rádi udělají, bude určitě dost na to, aby Street Fighter Alpha Anthology nebyla poslední kolekcí klasických her, která se na trhu objeví.

Street Fighter Alpha Anthology
Výrobce/Vydavatel Capcom/Capcom
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 51 kB
Verdikt: Lahůdka pro pamětníky, zajímavý pohled do minulosti pro zvědavce. Kolekce klasických her za jednu cenu je dobrou investicí, pokud nelpíte na technické dokonalosti, ale na výborné hratelnosti.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz