Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Strategic Command: European Theatre

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:10
Historii píší vítězové. V případě druhé světové války se vítězi stali Spojenci. Nacistické Německo bylo poraženo, jeho představitelé kriminalizováni. Všechno ale mohlo dopadnout jinak. Dokážete zvládnout totéž co Spojenci, nebo naopak předčíte Hitlerovu generalitu? Své schopnosti můžete otestovat právě v této hře.

Strategic Command: European TheatreKaždého člověka na zemi lze zkorumpovat. Je to pouze otázka ceny. Tam, kde peníze nestačí, nabízí se zboží, kterému neodolá nikdo na světě - moc. Mocný člověk nepotřebuje peníze, vždy si nějaké získá. A získá i další věci. Nikdo mocný nemá nouzi o společnost, požitky ani sex. To proto je moc tak nebezpečná, lidé si kvůli ní rádi nechávají pokřivit charakter. Moc vojenská je snad nejnebezpečnějším druhem moci. Nemusí se ohlížet na veřejné mínění jako moc politická. Hra Strategic Command: European Theatre (SCET) vám vloží do rukou moc nad celou Evropou, a to už je důvod se o ni zajímat. Dalším důvodem, proč SCET jen tak nezapadne, je osamocenost této hry na trhu. Tahových strategií prostě už moc nevychází, možná mi neslouží tak úplně paměť, ale poslední tahovou strategií z druhé světové války, která ke mně došla, bylo někdy na podzim 2000 rozšíření strategie Rising Sun od Talonsoftu s názvem Imperial Strike. Dva roky půstu pak dají jen vyniknout rčení "hlad je nejlepší kuchař."

Ingredience, které SCET tvoří, jsou jednoduché. Jedna mapa Evropy a přilehlých oblastí, 25 národů, 11 typů jednotek, několik věhlasných velitelů, patnáct oborů vojenského výzkumu, nějaká ta města a průmyslové zóny, šest kampaní a jeden editor. Tento prostý výčet jistě stačí k vytvoření určitého pojmu o výsledném pokrmu, ale určitě nebude na škodu podívat se na něj očima bedlivého hygienika. Strategic Command: European TheatreHezky přísadu po přísadě a nakonec i výslednou chuť.

Starý svět, jak bývá Evropa nazývána, drží už mnoho let přibližně stejný tvar. Nizozemci se svým systémem hrází Deltawerke sice trochu zvětšili plochu pevniny, ale tato změna je i přes svůj význam na mapě v podstatě nepatrná. I proto se vám tvar Evropy v letech 1939-1946, do kterých je hra situována, bude zdát povědomý. Evropě přilehlé oblasti, které na herní mapě najdete, taktéž odpovídají skutečnosti. Nechybí Alžír, Maroko, kousek Asie a pár mílí z Ameriky a Kanady. Pokud máte rádi historické mapy, pak pravděpodobně herní mapu SCET oceníte. Její zpracování je totiž vskutku historické. Při pohledu na ní vám na mysl vyvstanou hry z osmdesátých let. Vlastně to nemusí být příliš velká chyba. Mapa je přehledná, rozdělená na hexy, pravidelné šestiúhelníky pokrývající přibližně 50 mil skutečného prostoru. Na mapě jsou barevně vyznačeny hranice vlivu národů v dané chvíli. Jak už jsem zmínil, těch je ve hře pětadvacet. Hlavními protagonisty jsou Němci a Italové a proti nim stojící Britové, Francouzi, Sovětští soudruzi a američtí GI Joe's. Potkáte jugoslávské partyzány, Poláky, i jednotky dovezené třeba z Kanady. Naopak nepotkáte české vojáky. (Čím to asi bude?) Na mapě jsou také načrtnuty toky řek, schématicky zobrazeny hory, bažiny a další typy terénu a v neposlední řadě také města, zdroje surovin a kotvičky znázorňující přístavy. Kromě těchto neživých objektů na mapě najdete i ikonky představující jednotlivé jednotky účastněné v boji o nadvládu nad Evropou.

Strategic Command: European Theatre

Bohužel, rozmanitost jednotek je asi největším problémem SCET. Jedenáct typů marně pokrývá veškeré ozbrojené síly té doby. Ve hře tak najdete dva druhy pěšáků, pozemní velitelství s výběrem důstojníků odpovídajících historické skutečnosti, tankové skupiny, raketové nosiče, bombardovací svazy a stíhací letky. Na vodě se prohánějí křižníky, válečné lodě, letadlové lodě, transportní kocábky a pod vodou číhají ponorky. Tento výčet je tristní, leč bohužel úplný. Samozřejmě, že ve hře nemůžeme čekat předdefinované jednotky plně odpovídající historické skutečnosti, ale pokud zde nejsou rozlišeny ani jednotky SS a Wehrmachtu, chybí speciální jednotky i "obyčejní" výsadkáři, je veškerá snaha o realistické ztvárnění druhé světové války v háji. Tak například jednodenní obsazení Dánska je prostě nemožné. Jediné, čím se liší jednotky stejného typu, je zkušenost, která roste či klesá podle výsledků bojových operací. Možnost pojmenování jednotek na mapě je pak jen slabou náplastí. Dokonce ani možnost výzkumu v patnácti oblastech není to pravé ořechové. Chybí i možnost sdruženého útoku více jednotek najednou. Jedinou výjimkou je možnost doprovodu bombardérů stíhacími letkami, ale to není totéž jako šest jednotek beroucích ztečí jediný hex nepřítele.

Pohyb jednotek po mapě probíhá velice jednoduše - po zvolení jsou vysvíceny hexy, kterých může daná jednotka v jednom tahu dosáhnout. Strategic Command: European TheatrePokud potřebujete přesunovat vojáky přes vodu nebo na dlouhé vzdálenosti, můžete zvolit alternativní způsob dopravy, který je však vázán na MPP (Military Production Points), jediné bohatství ve hře. Tyto body získávají válčící strany za každý tah podle toho, kolik zdrojů mají k dispozici. Každý přístav, důl nebo město má určenu hodnotu bodů, kterou lze jeho obsazením získat. Za MPP lze nejen kupovat nové jednotky a zajišťovat rychlou dopravu, ale bez nich není možné ani provádět výzkum. Další způsob jak utrácet je doplňování stavu již existujících jednotek, i když tímto krokem přijde jednotka o poměrnou část nabytých zkušeností.

Šest kampaní, které hra nabízí, poskytuje široké možnosti strategického vyžití pro milovníky vojenské historie i pro ty, kdo by vše raději zkusili nějak jinak. Ať už jde o začátek války spojený s rychlou anexí Polska a výboji do Francie nebo o přípravu na den D a jeho provedení, všude jsou možnosti zvolit jinou taktiku než historičtí účastníci druhého světového konfliktu. Pokud vás zajímá, jak by vypadala druhá polovina války, kdyby se Němci soustředili na vývoj strategických bombardérů, které jim ke konci války chyběly, nebo co by znamenala okamžitá pomoc Britů obsazované Francii, můžete si to vyzkoušet. A co politická situace? Co kdyby se Sověti pustili do války hned na jejím počátku místo spolupráce s Hitlerem při dělení Polska? Co rychlejší vstup USA do války? Nebo naopak, co třeba celá Francie na straně fašistů nebo dobytí Velké Británie? I Takové fantazie můžete převést do skutečnosti. Strategic Command: European TheatreVe hře obsažená politická nastavení mohou kopírovat historický sled událostí nebo se mohou měnit v závislosti na aktuálním stavu na válečném poli. To ale na některé politické divočiny stačit nemusí. V tom okamžiku přichází ke slovu editor. Jeho vzhled i funkce jsou velice jednoduché, což je dáno i grafickou prostotou SCET. Nastavit lze rozmístění jednotek, ovládaná území, startovní MPP, a hlavně politické rozložení sil. Pokud na to budete mít žaludek, můžete postavit třeba SSSR a Německo proti zbytku světa. Bohužel ani editor však neumožní zapojit do akce české vojáky. Praha je na mapě znázorněna, ale jako jedno z měst německé říše. Jedinou možností, jak zvýšit národní hrdost, tak zůstává přejmenování cizích jednotek, nejlépe britských stíhačů a bombardérů.

Jako všechny tahové hry má SCET skvělý potenciál pro multiplayer. A dokonce jej využívá. Na výběr jsou hned tři způsoby hraní více hráčů. Tou nejjednodušší je tzv. hot seat – střídání dvou hráčů u jednoho počítače. Druhou možností je hraní po TCP/IP protokolu v reálném čase. Třetí a nejlepší možností je PBEM – hra přes email. V tomto režimu hra po každém tahu vybídne k uložení. Uložený soubor pak jednoduše pošlete svému soupeři. Skutečně výborná věc pro zemi, které vládne telekomunikační monopol.

Strategic Command: European TheatreMám-li Strategic Command: European Theatre hodnotit, nemůžu se ubránit srovnání s fenomenální sérií Campaign od Talonsoftu. A to i přesto, že SCET je zaměřený na politicko-vojenskou strategii, kdežto Campaign Series se soustředí pouze na vedení boje. První rozdílem je grafické zpracování. I když nejmladší z talonsoftí série, Rising Sun, vyšel v roce 2000, grafická úroveň je prostě nesrovnatelná. Jistě, při pohledu na celou Evropu nelze zobrazovat jednotlivé stromy a cestičky, ale vyšší rozlišení a trochu detailů bychom snad v roce 2002 čekat mohli, ne? Mnohem závažnější je však absence historických reálií, popisu situace na začátku mise a případných zajímavostí. Právě to udělalo z talonsoftích her nejen inteligentní zábavu, ale zároveň encyklopedii druhé světové války. Vlastně mám pocit, že srovnávám naprosto nesrovnatelné. Zatímco tituly Eastern Front, Western Front i Rising Sun nabízely historické scénáře včetně perfektního informačního pokrytí, od SCET dostanete holou strategii bez jakékoliv přidané hodnoty.

Strategic Command: European Theatre
Výrobce: Fury Software
Vydavatel: Battlefront
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: http://www.battlefront.com/products/stratcom/...
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB grafická karta
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Kapka vody v poušti válečných tahových strategií. Bohužel však kapka nevalné chuti. Nejste-li maniaci, zkuste se vrátit trochu v čase a vytáhněte zpod postele některou ze strategií Talonsoftu. Budete se bavit mnohem více.
Hodnocení 40%

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Témata: Loď, Ponorka, software, TCP/IP
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...