StarCraft je podruhé králem internetového soutěžení
StarCraft II multiplayer
Platforma: PC
Výrobce:
Blizzard
- perfektní vyváženost
- strategická variabilita
- žebříčky a statistiky
- inovativní uživatelské mapy
- absence nové rasy
- značná podobnost s prvním dílem
Král střídá krále.
StarCraft II
Kalendář "StarCraft" na BonusWebu: |
- soutěž o hry (ukončena, výsledky tento týden) - recenze hry více hráčů (tento článek) - téma: historie StarCraft (připravujeme) |
Hlavní přínos nového Starcraftu je právě v jeho uživatelské přívětivosti: zjednodušuje ovládání a mnohdy nabízí dynamičtější jednotky. K tomu můžete s radostí přičíst nové armády i propracované soutěžení. Výslednému koktejlu se jen těžko odolává.
Staronové armády
Pokud se někdo těšil na novou rasu, čeká ho zklamání. Základem je stále trojice sestávající z lidí, zergů a protossů.
Nejmenších změn doznali organičtí zergové, jejichž hlavní zbraní je i nadále kvantita. Odlišně fungují například podzemní tunely, které lze nyní postavit kdekoliv. Během několika sekund můžete protivníkovu základnu "potěšit" celou svou armádou. Často při takové akci stihnete kompletně zdecimovat jeho ekonomiku.
Zergové díky ohromným armádám velice prosperují z nového systému skupin, který umožňuje spojit libovolný počet jednotek či budov pod jednu klávesu. Řadu akcí pak provádíte přímo v žáru boje, bez potřeby sledovat základnu.
Napomůže také vylepšené hledání cesty, díky kterému se jednotky již nezarážejí o překážky v terénu a jejich přemisťování nevyžaduje tolik pozornosti. Ve většině případů na kýžené místo úspěšně dojdou.
Protossové jsou akčnější
Nejmarkantnější proměnu herní dynamiky zaznamenali protossové. Spočívá v možnosti vytvářet jednotky kdekoliv, kde se nachází váš transportní letoun či vhodná budova. Výsledné akce se nápadně podobají těm, které svými podzemními tunely podnikají zergové.
Řadu tradičních jednotek bez schopností nahradily taktičtější ekvivalenty. Mezi prvotní sadu bojovníků přibyla hlídka (sentry), která dokáže vytvářet neprůchozí energetické pole. V užších prostorách tak lze krátkodobě osnovat koridory smrti. Úzké cesty jsou problematické zejména pro armádu sestávající z jednotek s útokem nablízko. Ta pak při ofenzívě či úprku může postupovat jen s několika bojovníky zároveň. Následky si zřejmě dokážete představit.
A lidé zůstali stejní
Jednotky se mění, teorie zůstává. Přibližně tak lze charakterizovat lidskou rasu. Její armáda značně proměnila bojovou techniku a přibyla též volba vhodné přídavné budovy. V úvahu připadá reaktor, který umožňuje vyrábět dvě jednotky zároveň, výběr je však omezen na jejich základní sadu. Oproti tomu technická laboratoř odemyká jiné bojovníky či stroje a zpřístupňuje různá vylepšení.
Lidé i nadále disponují různými užitečnými triky. Létají s budovami, opravují je či stavějí moderní skladiště, která lze zasouvat do země. Jednoduše můžete protivníkovi zatarasit pozemní přístupové cesty, které pro své armády opět uvolníte.
Z nových pozemských jednotek je zřejmě nejvýraznější reaper. Bývalý vězeň s raketovým batohem se volně pohybuje mezi nižšími a vyššími plošinami. Často bez problémů obejde nepřátelskou armádu a zaútočí přímo na dělníky a nevídaným tempem je devastuje.
Tři rasy, tisíce strategií
Všechny rasy nabízejí ohromné množství strategií. Každá bitva je unikátní. Některé souboje jsou variacemi na taktiky známé z prvního dílu, jiné naopak překvapí svou originalitou. Klíčem k výhře je i nadále využívání výzvědných jednotek a neustálé povědomí o akcích nepřítele.
Téměř dokonalé vyvážení jednotek znamená, že na každou akci existuje efektivní odpověď. Blizzard ostatně odvedl skvělou práci v přípravě hráčů na online soupeření. Již samotná kampaň přibližuje základní mechanismy a učí úplné základy strategické hry. To nadále rozvíjí i sada devíti misí nazvaná výzvy.
Každá výzva nabízí tři obtížnosti, které vás za splnění odmění úspěchem (viz recenze hry jednoho hráče). Tyto speciální mise nutí volit vhodné jednotky pro různé situace, některé vyžadují výhradní používání klávesových zkratek, jiné učí, jak se ubránit brzkému útoku. Nováčkům též interaktivní formou objasní, kterak efektivně nastartovat ekonomiku. Pokud se hráč ani po splnění těchto misí na online soutěžení necítí, může též cvičit proti chytře naskriptovanému počítači.
Boj o první místo
Aby Starcraft nováčkům ještě usnadnil první krůčky, nabízí účast v přípravné lize. Tam lze odehrát až padesát zápasů, během nichž je hra pomalejší. Začátečnický žebříček navíc neobsahuje mapy, ve kterých lze rychle útočit krátce po startu hry.
Pokud se nováčkovskou ligu rozhodnete vynechat nebo opustit, čeká vás pět rozřazovacích soubojů. Systém podle nich vyhodnotí vaše zkušenosti a následně dojde k přiřazení do vhodné soutěže.
Hodnocení pochopitelně není dokonalé a může se stát, že hráče zařadí chybně. V dané lize pak nebudete mít sebemenší šanci nebo ji naopak celou ovládnete. S hodnocením se však pracuje průběžně a je možné, že vás kdykoliv přeřadí do jiného žebříčku.
Opakovaní, matka moudrosti
Důležitou součástí hry jsou i záznamy soubojů, které mnohdy bývají klíčem k zlepšovaní taktiky či dovedností. Lehce na nich odhalíte vlastní chyby či analyzujete, proč soupeřova strategie fungovala lépe. Pokud by vám vlastní záznamy nestačily, lze na internetu objevit celé archivy mnohdy lepších hráčů (kupříkladu www.gosugamers.net/starcraft2/replays/). Občas se mezi nimi vyskytnou i záznamy těch nejpovolanějších profesionálů.
Právě přehrávání záznamů doznalo značných vylepšení. Hru můžete sledovat například z pohledu vybraného hráče či přeskakovat v čase. Systém také dokáže zobrazit různé statistiky, jako je počet akcí za minutu (APM).
Chyby? Nevadí!
Starcraft 2 zpříjemnil hru pro více hráčů moderním ovládáním, řadou nových jednotek i vynikajícím systémem žebříčků, statistik a úspěchů. Drobným chybám se však nevyhnul.
Některé hry mají velkou odezvu (ping) a chybí například chatovací místnosti tolik oblíbené ve Warcraftu 3. Blizzard je však pověstný dlouhodobou péčí o své tituly, brzké odladění drobných chyb je tak jistotou. A přidání chatovacích místností již přislíbil v chystané aktualizaci.
Hodiny a hodiny a...
Pokud k perfektně vyvážené a nadmíru zábavné hře přičtete i komunitou vytvářené mapy, máte zaručenou zábavu na desítky či stovky hodin. Již pár dní po vydání se kromě tradičních map objevila i řada inovativních počinů, jako například modifikace na náměty Final Fantasy či Metal Slug.
Všichni (budoucí) majitelé tohoto titulu se rozhodně mají na co těšit. Ve hře těžko najdete jediný revoluční princip, stávající mechanismy se však Blizzardu povedlo dotáhnout téměř k dokonalosti. Král střídá krále.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 727 čtenářů
Utratil v Diablu přes dva miliony korun a teď nemá s kým hrát
Streamer Jtisallbusiness utratil za mikrotransakce v mobilním Diablu tolik peněz, že má patrně nejsilnější postavu na...
Neoficiální informace ohledně příštího GTA dostaly internet do varu
Minulý týden dorazila další porce neoficiálních informací týkajících se nadcházejícího dílu slavné série Grand Theft...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Splnil jednu z největších výzev v historii hraní a vyhrál půl milionu
Dohrát do konce bezmála dvacet let starou střílečku Halo 2 zvládlo už spousta lidí. Jen hráč s přezdívkou JerValiN to...
Číňané obcházejí zákaz pornografie pomocí nenápadné aplikace na Steamu
Na první pohled nenápadná aplikace pro vytváření animovaných pozadí na plochu Windows má na Steamu dlouhodobě větší...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu
V srpnu budeme budovat a provozovat vlastní univerzity, zastřílíme si na tahy na Divokém západě, budeme pátrat, co se...
RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat
Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...
RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice
Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....
RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy
Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

Prodej rodinného domu 53 m2, pozemek 1 003 m2
Koberovice, okres Pelhřimov
2 600 000 Kč