Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

  12:01
Spojíme-li zkušené vývojáře, parádní příběh ze světa Star Wars a na konec připíšeme dvojku, dostaneme co? Ano správně, pokračování nejlepšího RPG roku 2003. Co se za tu dobu změnilo v galaxii „far, far away…“ se dočtete v naší recenzi.
90

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Platforma: PC
Výrobce: Obsidian Entertainme

Herní karta

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsJak už jste asi pochopili z úvodního perexu (nebo ze závěrečného hodnocení, pokud jste netrpěliví), tady půjde o velkou věc. V soutěži o RPG roku 2003 se o první příčku doslova strhl boj mezi tituly Gothic 2 od německých Pyranha Bytes a Star Wars Knights of the Old Republic od geniálních BioWare. Ať už měl každý jakéhokoliv favorita, vyhráli nakonec rytíři Staré Republiky, i když to bylo doslova o fous. Lucas Arts tedy neponechávají nic náhodě a po roce a něco nám servírují Star Wars: Knights of the Old Republic II (dále jen KotOR) s podtitulem „The Sith Lords“, čímž tak trošku vypálili rybník Gothicu, jehož třetí díl je bohužel zatím v nedohlednu. Na druhém dílu sice tentokrát nedělají BioWare, ale Obsidian Entertainment, ale nebojte, to také nejsou žádná másla. Teď už ale dost tlachání o prkotinách, jdeme na dvojku…

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsKdysi dávno v jedné předaleké galaxii…
Nejprve si povíme něco o příběhu, který je hlavním táhlem každého správného RPG a nejinak je tomu i u druhého dílu KotORa. Příběh je zajímavý, plný zvratů a zajímavých momentů, ale i plný všemožných nepovinných odboček, po jejichž stopách se můžete vydat. Znalost prvního dílu není nutná, ale dvojka na něj přímo navazuje, takže si příběh určitě užijete více, pokud máte jedničku v malíku. Děj se odehrává pouhopouhých pět let po událostech z prvního dílu, tedy celé čtyři tisíce let před první epizodou filmové série. Temní lordové ze Sithu rozprašují poslední zbytky rytířů Jedi, jejichž Řád leží v ruinách a stejně tak i jejich útočiště na planetě Dantooine. V prvním díle se váš avatar po ztrátě paměti snažil rozpomenout na svoji minulost i svůj trénink a schopnosti. Tentokrát budete hrát sice za někoho jiného, ale o podobné věci nepřijdete.

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Vžijete se do role bývalého rytíře Jedi, který byl kdysi vyhoštěn z řádu, takže nemáte ani svůj světelný meč, ani už neumíte ovládat sílu, apod. Krátce po začátku také zjistíte, že málokdo je vám skutečně přátelsky nakloněn. Každý si totiž myslí, že jste poslední rytíř Jedi ve vesmíru, takže na vás Sithové vypsali pěkně tučnou odměnu a jdou po vás nájemní vrazi ze všech koutů galaxie. No pěkně to začíná. A aby toho nebylo málo, probudíte se na těžebním asteroidu Peragus II, který může každou chvíli vybouchnout, jde po vás Darth Sion, který by v soutěži krásy opravdu neobstál a Ebon Hawk, na kterém jste přiletěli, se stal terčem laserových děl. Příběh je tedy jak se patří promyšlený a napínavý, takže se nudit rozhodně nebudete. Navíc je protkán spoustou renderovaných animací, které jsou krásně zpracovány. Snad jen by u nich neškodilo trošku větší rozlišení.

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsJedi versus Sith
Co by to bylo za příběh, kdyby v něm nebyl věčný střet dobry a zla. Jak už jsme u Hvězdných válek zvyklí, tento boj probíhá mezi rytíři Jedi a temnými pány ze Sithu. Bude ale jen a jen na vás, ke které straně se nakonec přikloníte. Téměř každý rozhovor a vyřešený úkol vám přiděluje světlé nebo temné body. Můžete se tak stát legendárním ochráncem galaxie nebo temným pánem, kterému bude ležet galaxie u nohou. Ať už se rozhodnete jakkoliv, čekají vás unikátní úkoly a rozhovory a také postavy, které se k vám na vašem putování přidají. Tento systém má skvělý vliv na znovuhratelnost celé hry. Už se nemůžu dočkat, až si celou hru projedu znova jako ten největší zlosyn v galaxii s jinými parťáky a budu řešit úkoly úplně jinak nebo se dostanu n něčemu, co za světlou stranu nebylo možné.

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsV průběhu hry se k vám přidá několik NPC, ale cestovat můžete nanejvýše ve třech, takže se budete muset rozhodnout, které dva vyvolené s sebou budete tahat. Každý váš společník má svou vlastní historii, problémy, apod., o kterých si s ním můžete popovídat. Pokud budete špatně volit slova, nejenže se nic nedozvíte, ale také u něj ztratíte důvěru a už vám neřekne nic. Své přátele proto nepodceňovat, pokud u nich budete mít důvěru, naučí vás často nějaké nové schopnosti nebo vám zvednou nějakou tu vlastnost! Do vaší party se během hry dostanou nejrůznější stvoření. Od vražedného droida HK-47, kterého známe z prvního dílu, přes technického specialistu Bao-Dura až po vůdce všech Mandalorianů, samotného Mandalora. Osazenstvo vašeho spolku také závisí na vašem přesvědčení. Pokud jste padouch, přidá se k vám třeba wookieský zabiják Hanharr, jinak vyfásnete sličnou Miru. Celkový počet vašich společníků se zastaví na čísle deset, ale přestože si k sobě můžete vybrat vždy pouze dva (až na několik chvil, kdy jste sami), dostávají zkušenosti úplně všichni. Každý z nich má navíc některé unikátní schopnosti (Bao-Dur umí zlikvidovat silová pole, Mira může projít minovým polem, aniž by miny aktivovala, apod.), takže až budete hrát hru podruhé, můžete si k sobě vybrat někoho jiného a herní zážitek bude opět trochu jiný. Na vybrané jedince se můžete podívat v následující tabulce.

Někteří členové družiny.

MandaloreMandalore – Vůdce Mandalorianů a ostřílený válečník se k vám přidá na měsíci Dxun. Jako jediná postava má na sobě unikátní brnění, které mu nemůžete sundat. Já ho v partě netahal (samozřejmě až na výjimky, kdy to bylo nutné a vybrat jsem si nemohl), ale pokud budete chtít zkušeného střelce, který něco vydrží, sáhněte po něm.

Bao-DurBao-Dur – Technický specialista Bao-Dur přišel kdysi o ruku, ale protože je to profík, sestrojil si novou. A ne jen tak ledajakou. S tou novou totiž dokáže nejen rušit silová pole, ale navíc v ní má pořádnou sílu, takže je nejlepší v boji beze zbraně. Navíc má malého pomocníka – létajícího droida, který umí opravovat ostatní droidy v partě.

VisasVisas – Původně ve službách Dartha Nihiluse byla vyslána, aby vás zabila. Naleznete ji na palubě Ebon Hawku a po její porážce se k vám přidá a stane se vaším ochráncem. Podle mě je to nejlepší volba při sestavování družiny, protože se umí nejen skvěle ohánět světelným mečem, ale navíc ovládá Sílu, což vám při bojích velice pomůže.

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsKam se všude podíváme?
Na své dlouhé cestě se podíváme nejrůznější místa. Autoři se evidentně inspirovali výše zmíněným Gothicem 2, když do druhého dílu dali známé lokace z prvního dílu, trošku ohlodané zubem času (v tomto případě spíše válek). Podíváme se tak do polorozpadlé a opuštěné sithské akademie na planetě Korriban nebo do zruinovaného útočiště rytířů Jedi na planetě Dantooine. Nar Shadaa jsme sice nenavštívili v prvním díle, ale fanoušci Hvězdných válek znají toto doupě pirátů a nájemných vrahů jistě už od stařičkých Dark Forces. Na některé planety se i postupem v příběhu podíváte podruhé a bude radost pohledět, jak se věci od minula změnily. Až na výjimky můžete opět planety navštívit podle libovolného pořadí. Bližší popis planet najdete v následující tabulce.

Místa, která navštívíte.

Peragus IIKlima: žádné, Terén: asteroid, Místo přistání: Peraguská těžební stanice; Tento malý asteroid má nemírnou strategickou hodnotu. Je totiž naplněn velice potřebným palivem, bez kterého by Republika moc dlouho nevydržela.V celém komplexu je přísný zákaz používání jakýchkoliv silnějších zbraní, protože malá detonace by s sebou mohla vzít do věčných lovišť nejen celý asteroid, ale i přilehlé okolí.

Telos: Citadel StationKlima: uměle vytvořeno, Terén: vesmírná stanice, Místo přistání: přistávací plošina; Tento gigantický kolos, který se vznáší nad povrchem planety Telos pohání speciální palivo, které ale bohužel dochází, takže hrozí, že se celá plošina zřítí napovrch planety. V průběhu hry se podíváme i povrch planety, kde se odehrají zajímavé dějové zvraty.

DxunKlima: tropické, Terén: džungle, Místo přistání: mýtina v džungli; Na tento největší měsíc planety Onderon budete muset přistát po náhlém útoku. Překvapivě zde objevíte základnu Mandalorianů se samotným Mandalorem v čele. Kromě nejrůznějších predátorů, kterých je džungle plná tu narazíte i na Sithy. Co tady pohledávají si ale budete muset zjistit sami.

OnderonKlima: mírné, Terén: lesy, Místo přistání: vesmírný přístav Iziz; Na této planetě hrozí válka kvůli sporům mezi královnou a jedním z jejích generálů, kterých chce násilně převzít moc. Je tu znát stísněná atmosféra - všichni se snaží zoufale získat propustku, aby mohli z planety utéct, než bude pozdě.

Nar ShadaaKlima: mírné, Terén: obytná zóna, Místo přistání: přistávací plošina běženců; Tento obrovský přístav je jedno velké doupě nejrůznějších kriminálníků, nájemných vrahů a dalších nekalých živlů. Nar Shadaa je plné vysokých budov a hlubokých propastí, takže tam toho v exteriérech moc nenaběháte.

DantooineKlima: mírné, Terén: louky, Místo přistání: osada na khoondských pláních; Bývalé útočiště rytířů Jedi, v podobě jejich akademie, leží v ruinách, které sem přivábili spoustu „hledačů pokladů“. Nikdo tu nevidí Jedie rád, protože jim připomíná dobu, kdy se Darth Malak pokusil zničit Revana a na Dantooine zaútočil.

KorribanKlima: suché, Terén: vulkanický, Místo přistání: osada Dreshae; Akademie, kde se učili mladí novicové v ovládání temné strany síly, už leží v ruinách také a jediné, co na planetě zbylo, je několik hrobek dávno mrtvých pánů ze Sithu. Ty už jste více méně prozkoumali v minulém dílu, takže tentokrát se podíváte do jedné „speciální jeskyně“.

Finále – nechte se překvapit… ;)

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsČasy se mění? Časy možná…
Časy možná, ale KotOR ne. Engine hry, původně ještě z Neverwinter Nights, už mele z posledního a co se týká grafiky, nic nového pod sluncem až na pád drobností v podobě sněhových vloček nebo kapek deště, ale to je stejně takový malý detail, že si toho ani nevšimnete. Grafika je tedy prakticky stejná, drtivá většina textur je z prvního dílu a hra po této stránce působí spíše jako datadisk. V grafice ale neexceloval ani první díl a z trailerů, které byly uvolněny bylo vidět, že to tak bude i u dvojky. V čem ale jednička excelovala bylo ztvárnění soubojů a dvojka to dotahuje k dokonalosti. Tolik různých pohybů, které budou postavy zvládat se opravdu jen tak nevidí. Tu nádheru si plně vychutnáte až tehdy, když svého reka vyzbrojíte světelným mečem (což udělá snad každý).

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Zvuková stránka je dobrá. Blastery mají zvuk, na jaký jsme zvyklí, hučení světelných mečů také. Prostě klasika. Výborná je rovněž hudba, ale na to jsme snad u Hvězdných válek zvyklí. Občas zazní i původní melodie od Johna Williamse, ale bohužel to není moc často. Co je ale mistrně zvládnuté, je dabing postav. Prakticky každý dialog ve hře (kromě těch, které pronáší hlavní hrdina) je namluven a ani u jednoho jsem neměl pocit, že by to šlo lépe. Snad jen malá výtka k namluvení ras, které nemluví normální řečí (rozuměj anglicky), protože mají celkem málo vět, které se neustále opakují. Tady bych těch vět udělal přeci jen o trošku víc.

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsStejný zůstal i inventář, který je trošku chaotický, ale jde o zvyk. Tvůrci ale přidali doslova stovky nových předmětů, takže budete objevovat stále nové a nové neznámé části svého vybavení. Změnu ve vybavení okamžitě poznáte i ve hře (samozřejmě kromě takových drobností jako pásek, rukavice, apod.) a dokonce i v enginových animacích.

KotOR II má navíc od minulého dílu spoustu drobných vychytávek, které hratelnost ještě zvětšují. Namátkou budu jmenovat například nápis „Empty“ u skříněk a dalších věcí, ze kterých jste už věci vybrali, možnost vytvářet si vlastní věci nebo rozebrat nepotřebné vybavení na součástky (není nic lepšího, než najít datapad, přečíst si ho, rozebrat a ze získaných součástek si vyrobit třeba meč :)) nebo větší možnosti při vylepšování světelných mečů. Nechybí ani možnost zahrát si oblíbený Pazaak nebo si zazávodit v kluzácích (Swoop race).

Čeština do hry.

WDK GamesKotOR II je RPG jako řemen, takže v něm najdete spousty dialogů. Pokud nejste patřičně zdatní v angličtině, ani to nezkoušejte hrát, protože pochopíte pouze velmi malou část příběhu a to za to nestojí. Raději si počkejte na češtinu, kterou má na svědomí opět tým WDK Games pod vedením Martina Kováře. Překlad prvního dílu byl herní komunitou přijat více než kladně, takže vás určitě potěší, že tentokrát na něm budou dělat pouze ti, kdo se u překladu prvního dílu osvědčili nejvíc (včetně mé maličkosti, aneb musím se přece vynachválit :)). Bohužel vzhledem k tomu, že KotOR II v sobě ukrývá nějakých 5,8 MB čistého textu, tedy nějakých 3 500 normostran, nebude překlad hotový za týden (konkrétně je to o 2,1 MB textu více, než u prvního dílu). Pokud byste chtěli zjistit, jak je na tom čeština nebo pomoci vyřešit nějaký ten problém, sledujte diskuzní server Lapiduch, kde jsou k tomu určené místnosti.

Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith LordsNikdo není dokonalý…
Je to tak, ani takovému klenotu jako KotOR II se nevyhnuly chybky. A že je jich bohužel není málo. Hra v sobě obsahuje spoustu bugů, od problémů s grafikou, přes padání hry na některých sestavách až po občasnou nevyváženost. Doufejme, že většinu těchto problémů opraví patch. Další negativní vlastnost je, stejně jako u jedničky, téměř nulová umělá inteligence. Nepřítel prostě tupě stojí, maximálně k vám doběhne a bojuje. Pokud poběžíte k protivníkovi, který je vyzbrojen třeba blasterem, nečekejte, že bude utíkat, aby se vyhnul střetu tváří v tvář, ale bude dál stát a střílet. Rovněž masakrování nepřátelských řad nemá jakýkoliv vliv na morálku přeživších. Pokud vám bude docházet zdraví, není problém zaběhnout za roh, doléčit se a pokračovat v boji. To na hratelnosti bohužel moc nepřidá.

Vyřknutí ortele
Ohodnotit KotOR II není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Na jedné straně je to skvělý příběh a nehorázně chytlavá hratelnost, ale na straně druhé je to téměř nulová inovace oproti prvnímu dílu, chybovost a zastaralé technické zpracování. První díl od nás dostal zasloužené hodnocení 91 procent, tak jsem se rozhodl dát druhému dílu pouze o symbolické procento méně. Vím, že je to hodně, ale nemůžu si pomoci. KotOR II mě opět naprosto pohltil a nevstal jsem od něj, dokud jsem ho nedohrál a tak to má u hry vypadat bez ohledu na její grafiku nebo originalitu. Pokud jsou u vás tyto dva faktory důležité, odečtěte si tak deset procent, ale já si prostě stojím za svou devadesátkou. Je to možná přehnané hodnocení, ale vysvětlujte to bláznovi, co si před spaním vypráví monology z Hvězdných válek a KotOR je pro něj něco jako modla :).

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2271 čtenářů

  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nobody Wants to Die je kyberpunková detektivka jako řemen

Sci-fi adventura Nobody Wants to Die je poctou mnoha filmovým i herním klasikám, zároveň ale...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Mobilní Mortal Kombat: Onslaught vydržel jen rok, v říjnu ukončí provoz

Mobilní akční hra na hrdiny Mortal Kombat: Onslaught ukončí rok po spuštění provoz. Oznámení...

Star Wars Outlaws doprovodí nejdražší marketingová kampaň v historii Ubisoftu

Ředitel Ubisoftu Yves Guillemot se nechal slyšet, že od chystané akční hry Star Wars Outlaws...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...