Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
Platforma: PC
Výrobce:
Obsidian Entertainme
Jak už jste asi pochopili z úvodního perexu (nebo ze závěrečného hodnocení, pokud jste netrpěliví), tady půjde o velkou věc. V soutěži o RPG roku 2003 se o první příčku doslova strhl boj mezi tituly Gothic 2 od německých Pyranha Bytes a Star Wars Knights of the Old Republic od geniálních BioWare. Ať už měl každý jakéhokoliv favorita, vyhráli nakonec rytíři Staré Republiky, i když to bylo doslova o fous. Lucas Arts tedy neponechávají nic náhodě a po roce a něco nám servírují Star Wars: Knights of the Old Republic II (dále jen KotOR) s podtitulem „The Sith Lords“, čímž tak trošku vypálili rybník Gothicu, jehož třetí díl je bohužel zatím v nedohlednu. Na druhém dílu sice tentokrát nedělají BioWare, ale Obsidian Entertainment, ale nebojte, to také nejsou žádná másla. Teď už ale dost tlachání o prkotinách, jdeme na dvojku…
Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii…
Nejprve si povíme něco o příběhu, který je hlavním táhlem každého správného RPG a nejinak je tomu i u druhého dílu KotORa. Příběh je zajímavý, plný zvratů a zajímavých momentů, ale i plný všemožných nepovinných odboček, po jejichž stopách se můžete vydat. Znalost prvního dílu není nutná, ale dvojka na něj přímo navazuje, takže si příběh určitě užijete více, pokud máte jedničku v malíku. Děj se odehrává pouhopouhých pět let po událostech z prvního dílu, tedy celé čtyři tisíce let před první epizodou filmové série. Temní lordové ze Sithu rozprašují poslední zbytky rytířů Jedi, jejichž Řád leží v ruinách a stejně tak i jejich útočiště na planetě Dantooine. V prvním díle se váš avatar po ztrátě paměti snažil rozpomenout na svoji minulost i svůj trénink a schopnosti. Tentokrát budete hrát sice za někoho jiného, ale o podobné věci nepřijdete.
Jedi versus Sith
Co by to bylo za příběh, kdyby v něm nebyl věčný střet dobry a zla. Jak už jsme u Hvězdných válek zvyklí, tento boj probíhá mezi rytíři Jedi a temnými pány ze Sithu. Bude ale jen a jen na vás, ke které straně se nakonec přikloníte. Téměř každý rozhovor a vyřešený úkol vám přiděluje světlé nebo temné body. Můžete se tak stát legendárním ochráncem galaxie nebo temným pánem, kterému bude ležet galaxie u nohou. Ať už se rozhodnete jakkoliv, čekají vás unikátní úkoly a rozhovory a také postavy, které se k vám na vašem putování přidají. Tento systém má skvělý vliv na znovuhratelnost celé hry. Už se nemůžu dočkat, až si celou hru projedu znova jako ten největší zlosyn v galaxii s jinými parťáky a budu řešit úkoly úplně jinak nebo se dostanu n něčemu, co za světlou stranu nebylo možné.
V průběhu hry se k vám přidá několik NPC, ale cestovat můžete nanejvýše ve třech, takže se budete muset rozhodnout, které dva vyvolené s sebou budete tahat. Každý váš společník má svou vlastní historii, problémy, apod., o kterých si s ním můžete popovídat. Pokud budete špatně volit slova, nejenže se nic nedozvíte, ale také u něj ztratíte důvěru a už vám neřekne nic. Své přátele proto nepodceňovat, pokud u nich budete mít důvěru, naučí vás často nějaké nové schopnosti nebo vám zvednou nějakou tu vlastnost! Do vaší party se během hry dostanou nejrůznější stvoření. Od vražedného droida HK-47, kterého známe z prvního dílu, přes technického specialistu Bao-Dura až po vůdce všech Mandalorianů, samotného Mandalora. Osazenstvo vašeho spolku také závisí na vašem přesvědčení. Pokud jste padouch, přidá se k vám třeba wookieský zabiják Hanharr, jinak vyfásnete sličnou Miru. Celkový počet vašich společníků se zastaví na čísle deset, ale přestože si k sobě můžete vybrat vždy pouze dva (až na několik chvil, kdy jste sami), dostávají zkušenosti úplně všichni. Každý z nich má navíc některé unikátní schopnosti (Bao-Dur umí zlikvidovat silová pole, Mira může projít minovým polem, aniž by miny aktivovala, apod.), takže až budete hrát hru podruhé, můžete si k sobě vybrat někoho jiného a herní zážitek bude opět trochu jiný. Na vybrané jedince se můžete podívat v následující tabulce.
|
Kam se všude podíváme?
Na své dlouhé cestě se podíváme nejrůznější místa. Autoři se evidentně inspirovali výše zmíněným Gothicem 2, když do druhého dílu dali známé lokace z prvního dílu, trošku ohlodané zubem času (v tomto případě spíše válek). Podíváme se tak do polorozpadlé a opuštěné sithské akademie na planetě Korriban nebo do zruinovaného útočiště rytířů Jedi na planetě Dantooine. Nar Shadaa jsme sice nenavštívili v prvním díle, ale fanoušci Hvězdných válek znají toto doupě pirátů a nájemných vrahů jistě už od stařičkých Dark Forces. Na některé planety se i postupem v příběhu podíváte podruhé a bude radost pohledět, jak se věci od minula změnily. Až na výjimky můžete opět planety navštívit podle libovolného pořadí. Bližší popis planet najdete v následující tabulce.
|
Časy se mění? Časy možná…
Časy možná, ale KotOR ne. Engine hry, původně ještě z Neverwinter Nights, už mele z posledního a co se týká grafiky, nic nového pod sluncem až na pád drobností v podobě sněhových vloček nebo kapek deště, ale to je stejně takový malý detail, že si toho ani nevšimnete. Grafika je tedy prakticky stejná, drtivá většina textur je z prvního dílu a hra po této stránce působí spíše jako datadisk. V grafice ale neexceloval ani první díl a z trailerů, které byly uvolněny bylo vidět, že to tak bude i u dvojky. V čem ale jednička excelovala bylo ztvárnění soubojů a dvojka to dotahuje k dokonalosti. Tolik různých pohybů, které budou postavy zvládat se opravdu jen tak nevidí. Tu nádheru si plně vychutnáte až tehdy, když svého reka vyzbrojíte světelným mečem (což udělá snad každý).
Zvuková stránka je dobrá. Blastery mají zvuk, na jaký jsme zvyklí, hučení světelných mečů také. Prostě klasika. Výborná je rovněž hudba, ale na to jsme snad u Hvězdných válek zvyklí. Občas zazní i původní melodie od Johna Williamse, ale bohužel to není moc často. Co je ale mistrně zvládnuté, je dabing postav. Prakticky každý dialog ve hře (kromě těch, které pronáší hlavní hrdina) je namluven a ani u jednoho jsem neměl pocit, že by to šlo lépe. Snad jen malá výtka k namluvení ras, které nemluví normální řečí (rozuměj anglicky), protože mají celkem málo vět, které se neustále opakují. Tady bych těch vět udělal přeci jen o trošku víc.
Stejný zůstal i inventář, který je trošku chaotický, ale jde o zvyk. Tvůrci ale přidali doslova stovky nových předmětů, takže budete objevovat stále nové a nové neznámé části svého vybavení. Změnu ve vybavení okamžitě poznáte i ve hře (samozřejmě kromě takových drobností jako pásek, rukavice, apod.) a dokonce i v enginových animacích.
KotOR II má navíc od minulého dílu spoustu drobných vychytávek, které hratelnost ještě zvětšují. Namátkou budu jmenovat například nápis „Empty“ u skříněk a dalších věcí, ze kterých jste už věci vybrali, možnost vytvářet si vlastní věci nebo rozebrat nepotřebné vybavení na součástky (není nic lepšího, než najít datapad, přečíst si ho, rozebrat a ze získaných součástek si vyrobit třeba meč :)) nebo větší možnosti při vylepšování světelných mečů. Nechybí ani možnost zahrát si oblíbený Pazaak nebo si zazávodit v kluzácích (Swoop race).
|
Nikdo není dokonalý…
Je to tak, ani takovému klenotu jako KotOR II se nevyhnuly chybky. A že je jich bohužel není málo. Hra v sobě obsahuje spoustu bugů, od problémů s grafikou, přes padání hry na některých sestavách až po občasnou nevyváženost. Doufejme, že většinu těchto problémů opraví patch. Další negativní vlastnost je, stejně jako u jedničky, téměř nulová umělá inteligence. Nepřítel prostě tupě stojí, maximálně k vám doběhne a bojuje. Pokud poběžíte k protivníkovi, který je vyzbrojen třeba blasterem, nečekejte, že bude utíkat, aby se vyhnul střetu tváří v tvář, ale bude dál stát a střílet. Rovněž masakrování nepřátelských řad nemá jakýkoliv vliv na morálku přeživších. Pokud vám bude docházet zdraví, není problém zaběhnout za roh, doléčit se a pokračovat v boji. To na hratelnosti bohužel moc nepřidá.
Vyřknutí ortele
Ohodnotit KotOR II není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Na jedné straně je to skvělý příběh a nehorázně chytlavá hratelnost, ale na straně druhé je to téměř nulová inovace oproti prvnímu dílu, chybovost a zastaralé technické zpracování. První díl od nás dostal zasloužené hodnocení 91 procent, tak jsem se rozhodl dát druhému dílu pouze o symbolické procento méně. Vím, že je to hodně, ale nemůžu si pomoci. KotOR II mě opět naprosto pohltil a nevstal jsem od něj, dokud jsem ho nedohrál a tak to má u hry vypadat bez ohledu na její grafiku nebo originalitu. Pokud jsou u vás tyto dva faktory důležité, odečtěte si tak deset procent, ale já si prostě stojím za svou devadesátkou. Je to možná přehnané hodnocení, ale vysvětlujte to bláznovi, co si před spaním vypráví monology z Hvězdných válek a KotOR je pro něj něco jako modla :).
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 2271 čtenářů
Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením
Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...
Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu
V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc
Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...
Nejsmutnější herní trailer všech dob byl inspirován skutečným příběhem
Japonská společnost Nintendo láká na svůj aktuální hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nebývale depresivní...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře
Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...
RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat
Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...
RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu
Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...
RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi
Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...
RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things
Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...