Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

  12:01aktualizováno  10. května 2:45
Šílenství kolem Hvězdných válek nanovo propuká s blížící se premiérou Epizody II. Svou troškou k tomu přispívá i vydání akční hry Star Wars: Jedi Knight II. Že nemáte tituly z prostředí Hvězdných válek zrovna v lásce? V případě této 3D akce byste měli udělat výjimku, protože jinak se ošidíte o jedinečný zážitek.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi OutcastJiž jen několik málo týdnů nás dělí od chvíle, kdy se do světových kin dostane film Star Wars: Episode II. Vznikají pořadníky na vstupenky. Několik skalních nadšenců již čeká u pokladen. Adrenalin stoupá, napětí vrcholí. Výmysl? Ne, skutečnost. Zapálení mnohých fanoušků Hvězdných válek hraničí s obsesí. Společnost LucasArts si je toho velice dobře vědoma a aby rozdmýchala vášně na nejvyšší možnou míru, vydala nedávno ve spolupráci s vývojáři z Raven Software a distributory z Activision akční hru Star Wars Jedi Knight II.

Ještě než se pustíme do samotného hodnocení tohoto titulu, dovolím si něco nemístného. Přiznám se totiž, že jsem předchozí díl této série nehrál a ačkoliv Hvězdné války dobře znám, do skutečného milovníka tohoto fenoménu mám hodně daleko. Z textu by to nakonec možná vyplynulo samo a já bych si to pak slízl v diskusi, takže to raději nijak nezastírám a naopak na to předem upozorňuji :o). Ve výsledku je ale moje ignorance možná výhodou, protože tak mohu ke hře přistupovat bez emocí - pozitivních i negativních.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi OutcastJak je již ze samotného názvu tohoto nejnovějšího projektu Raven Software patrné, Star Wars Jedi Knight II navazuje na pět let starou hru, v níž jste v roli hrdiny Kylea Katarna bránili Údolí Jedi. Už však nejste jedním z rytířů. Kyle se vzdal Síly a rozhodl se stát pouhým žoldnéřem - byť stále na straně Republiky. Zdá se, že všechno špatné zůstalo za vámi a vy si můžete v klidu užívat cestování vesmírem se svou přítelkyní a spolubojovnicí Jan Ort. Jenomže člověk míní a Síla mění. Vydáte se na průzkumnou misi, která se stane osudnou - alespoň pro Jan. Schopnosti Jediů se dostaly do nesprávných rukou a je jen jediný člověk, který může zabránit zkáze světa. Soutěžní otázka - hádejte, kdo to je? Ano, vy.

Zpočátku se Star Wars Jedi Knight II tváří jako naprosto běžná akční hra, kterých je dvanáct do tuctu. Prostředí Hvězdných válek pochopitelně všemu dodává na atraktivitě, ale jinak se nejedná o nic zvláštního. Ve svém arzenále máte jen střelné zbraně a tu a tam nějakou výbušninu, jinak nic. Žádný světelný meč, žádné triky se Silou. Vždyť jste se jí přeci vzdali, ne? Občas dojde na kooperaci s jinou postavou, občas stisknete nějaký spínač, sem tam zabijete tlupu nepřátel... Ty správné grády hra dostává až zhruba po první třetině, kdy Jan Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast (alespoň zdánlivě) umírá a vy, plni vzteku a touhy po pomstě, vyhledáte opět Údolí Jedi a navzdory varování načerpáte Sílu. Pak už jen zbývá dojít si ke Skywalkerovi pro svůj světelný meč, naučit se několik základních kousků a už se můžete vydat hledat padoucha Dessanta, který vás připravil o Jan a notnou dávku sebeúcty. Vaše nutkání nacpat mu všechen jeho výsměch pěkně zpátky do chřtánu je nepřekonatelné, nemyslíte na následky...

Získání světelného meče a Síly není jen zásadním obratem v životě Kylea Katarna, ale má dopad i na herní systém Star Wars Jedi Knight II. Dosud jste se mohli spoléhat jen na své zbraně, ale počínaje tímto okamžikem jsou vaše možnosti mnohem širší. Světelný meč slouží nejen k útoku nablízko, ale též k obraně (odráží nebo pohlcuje většinu střel). Nechybí ani možnost s ním házet a tím pádem si to vyřídit i s těmi protivníky, kteří se nacházejí dál od vás. A co ona proslavená hvězdnoválková Síla? Nejen schopnost obřího výskoku, ale i všechny ostatní triky najdou široké uplatnění - počínaje sražením nepřítele na zem či jeho rdousením, přes vyražení zbraně z ruky a zmatením, až po zrychlení pohybu a léčení vlastních zranění. Bohužel si nelze nevšimnout faktu, že pro tyto své "nadpřirozené schopnosti" Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcastnenajdete až tak široké využití, jako pro magii ve stařičkém Cybermagovi nebo v novějším hororu Clive Barker's Undying. Oproti těmto dvěma titulům však Sílu využijete zhusta i mimo boj, neboť na jejím správném a dobře načasovaném použití je zde založeno mnoho puzzlů.

Tím se dostáváme k jednomu ze základních rysů hry, o němž zde dosud nepadlo ani slovo. Star Wars Jedi Knight II není jen o střílení, bez mírného potrápení šedé kůry mozkové se nedostanete z místa. Záludnosti sice nedosahují takové míry, aby se ze hry stala akční adventura, ale i tak budete (doufejme, že příjemně) překvapeni. Lokace jsou rozsáhlé, členité a komplexní a dostat se na požadované místo není vždy zcela jednoduché, byť je cesta přísně lineární. Nikdy ale nevíte, která plošinka, cestička, okno nebo mříž v sobě skrývá klíč k dalšímu postupu. Stačí tak jen jedno malé přehlédnutí a vy zatuhnete v pobíhání po mapě a hledání "toho zatracenýho přepínače, s jehož pomocí se dostanu dál". Upozorňuji - to není výčitka, ale spíš pochvala. Všechny puzzly jsou totiž ve své podstatě logicky odůvodnitelné, jen musíte zapojit ty správné buňky.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi OutcastPříběh okořeňuje množství animovaných sekvencí, které lze rozdělit do dvou skupin. Ta první zahrnuje krátké filmečky v průběhu misí, které jsou tvořeny přímo v enginu hry. Valnou většinou se jedná o "komorní dramata", tedy o různé rozhovory a podobně. Do druhé skupiny pak spadají impozantnější scény, které najdete občas na začátku či na konci kapitoly. Jedná se o tradiční videa, která jsou bohužel v nižším rozlišení. Kvalita zobrazení tím trošku trpí, na druhou stranu je ale tato nevýhoda kompenzována majestátností samotné scény (přelet nad planetou, přistání vesmírné lodi apod.).

Pokud patříte mezi znalce herního světa, jistě vás nepřekvapí, že vývojáři z Raven Software vybudovali svou nejnovější hru na enginu od id Software. Konkrétně se jedná o engine z datadisku Team Arena k multiplayerové akci Quake III: Arena. Nemohu se však zbavit pocitu, že vizuální prožitek ze Star Wars Jedi Knight II je o něco horší než u těchto dvou titulů - až na jednu (a poměrně zásadní) výjimku. Tou je zobrazení rozsáhlých exteriérů, které zde představují velice příjemné překvapení. Ale ať tak či onak, engine Q3A je osvědčenou kvalitou, která se na poli 3D akcí stala dokonce jakýmsi standardem, a tak nenarazíte na nic, co by vás vysloveně zklamalo.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

Engine je ale pochopitelně mírně upraven, neboť vývojáři měli jeden speciální požadavek - schopnost zobrazení z pohledu třetí osoby. Zpočátku se vám to může zdát být zbytečné, neboť u stříleček si lze těžko představit něco lepšího než pohled z vlastních očí. Jakmile však získáte světelný meč, pochopíte, v čem je ona výhoda. V boji s touto tradiční jediovskou zbraní musíte mít přehled o dění kolem sebe, přesnost míření ustupuje do pozadí. Jakmile tedy vytáhnete meč, automaticky se kamera přenese za vaše záda, třímáte-li v rukou cokoliv jiného, pohled se vrátí zpět do tradiční first-person perspektivy. Pokud vám však takovéto uspořádání nevyhovuje, můžete si kdykoliv pohled upravit.

Zvuková kulisa, stejně jako animace postav (zvláště umírajících nepřátel) vám jasně naznačí, že předlohou pro tuto počítačovou hru je filmová série. Majestátní orchestrální skladby, svištění laserů, kaskadérské kousky při soubojích se světelnými meči, přemety zasažených protivníků - to vše spojuje jinak naprosto odlišné druhy zpracování Hvězdných válek. Asi není nutno zdůrazňovat, že i takovéto drobnosti dodávají titulu na výtečné atmosféře.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi OutcastUž jsme skoro u konce, ale ještě jsme se nezmínili o jedné věci - multiplayeru. Zde se pracovníci Raven Software rozhodli pro tradiční pojetí, takže nás nečekají hody ve stylu Return to Castle Wolfenstein či Medal of Honor: Allied Assault. Najdete zde klasické módy jako Free for All či Capture the Flag, ale ke slovu se dostalo i několik novinek - Duel (bojují proti sobě vždy jen dva hráči, ostatní čekají), Jedi Master (světelný meč má jen jeden bojovník) nebo Capture the Ysalamiri (obdoba CTF). Pro pořádek je ale nutno poznamenat, že žádný z módů, dokonce ani FFA, nelze díky zakomponování Síly a světelných mečů označit za okoukaný.

Jako celek tedy hra Star Wars Jedi Knight II působí velice dobře. Najde se zde několik poněkud slabších prvků - např. grafika by v současné době jistě mohla být o něco lepší, multiplayer by snesl komplexnější pojetí a některé lokace prozrazují, že studnice nápadů zainteresovaných leveldesignérů není bezedná. Jenom hlupák nebo zaslepený odpůrce Hvězdných válek by však tomuto titulu upřel silně naprůměrné hodnocení. Hra je inteligentní, dostatečně dlouhá a hlavně zábavná, nechybí jí ani propracovaný příběh. Je tím pádem jasnou volbou pro každého, komu nejsou 3D akce cizí, a náplastí pro toho, kdo nebyl zrovna dvakrát nadšen netradičním pojetím Command & Conquer: Renegade. Star Wars Jedi Knight II se totiž vrací ke kořenům žánru.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast
Výrobce: Raven Software
Vydavatel: LucasArts
Distribuce v ČR: Cenega
Stáhněte si: screenshoty, video
Oficiální homepage: http://www.lucasarts.com/products/outcast/
Minimální konfigurace: procesor 350 MHz, 64 MB RAM, 665 MB HDD, 16MB 3D
Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 128 MB RAM, 32MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Výborně zpracovaná akční hra z prostředí Hvězdných válek. Díky věrnosti zpracování si fanoušci filmové předlohy jistě ještě nějaké to procento přičtou.
Hodnocení 87%

Autor:
  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...