Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Star Wars Galaxies: an Empire Divided

  12:00
Her z prostředí hvězdných válek existuje nespočet. Ale online hra, ve které můžete žít životem povstalce nebo vojáka Impéria je jen jedna. Od spuštění hry uběhlo dost času na to, aby se dal posoudit obsah i herní systém. Čtěte!
60

Star Wars Galaxies: An Empire Divided

Platforma: PC
Výrobce: Verant Interactive

Herní karta

Ultimate Demolition Derby Star Wars Galaxies jsou online hrou ze stáje Sony Online Entertainment postavenou na licenci Hvězdných Válek od společnosti LucasArt. Z hlediska dějové linie, která však není v mmorpg hrách tím nejdůležitějším, je hra umístěna do období těsně po skončení filmové Episody 4: Nová naděje. Cílem vývojářů bylo přinést prostředí maximálně věrné filmové předloze. Díky tomu i ve hře stále uvidíte nadvládu Impéria, pro které byla ztráty Hvězdy Smrti sice tvrdým, ale nikterak fatálním úderem. Oslabená moc Císaře však dává větší prostor nezávislým živlům od lovců lidí a pašeráků až k rebelům, kteří stále vzdorují naklonovaným vojákům impéria. Hráč si v prostředí hry, která nabízí několik serverů, z nichž každý představuje celou galaxii, může vybrat jednu z osmi ras, které určitě znáte. Jde o lidi, Bothany, Mon Calamari, Rodiany, Trandoshany, Twi'Leky, Wookie a Zabraky. Každá rasa má předpoklady pro něco jiného, ale rozdíly nejsou zásadní a tak si můžete vybrat to, co se vám líbí. Vzhled postavy je možné výrazným způsobem ovlivnit, u ženských postav je dokonce možné vybrat barvu rtěnky či očních stínů, což dokáže zabavit i děti ženského pohlaví a vy při koupi této hry ušetříte za případný nákup simulátoru panenky Barbie. Ano, ovlivnit lze i velikost ňader a to až do nadpozemských rozměrů, i když to asi děti nezajímá.

Ultimate Demolition Derby To, jak bude daná postava v prostředí SWG přežívat, určuje především devět vlastností jako je zdraví, síla, konstituce, akceschopnost, rychlost, vytrvalost, rozum, soustředění a síla mysli. Lidé jsou jako vždy stejně dobří ve všem, ale v ničem nevynikají, ostatní rasy mají výrazné silné stránky i slabiny. Další úroveň vlivu představuje volba povolání, která ale není trvalá. Povolání lze ve hře měnit rozhovorem s učitelem daného povolání, což hráčům umožňuje vyzkoušet většinu z toho, co hra nabízí bez nutnosti zakládat si specializované postavy. Nabídka povolání není ze začátku nijak široká, ale každé povolání pokrývá několik různých směrů vývoje, které ústí v možnost přistoupení k prestižní profesi. Základ tvoří šestice řemeslník, zápasník, bavič, voják, medik a zvěd. Směry vývoje v rámci profese představují dovednosti, jejichž používání vede k dosažení vyšších stupňů znalosti a odemknutí možnosti používat lepší vybavení v dané oblasti a v případě řemeslníků možnost vyrábět kvalitnější předměty. Jednotlivé profese lze navíc navzájem kombinovat a získat tak přístup k profesím jako je Bounty Hunter – kombinace zvěda a vojáka. Specializovanou profesí je potom pistolník, což je voják, který dovedl k dokonalsoti používání blasterů – krátkých zbraní.

Aby byl systém vývoje trochu komplikovanější, na cestě učení jsou postaveny určité překážky nebo stupně, které je možné překonat pouze s pomocí učitele. Počítačem řízená postava si za takovou službu nechá velice dobře zaplatit, ale existuje i jiná možnost – naučit se od jiného hráče, který už zvládl stupeň nebo dva nad vámi. Aby byli hráči motivování k učení nováčků, začlenili vývojáři do hry zajímavou pojitku. Pokaždé, když někoho něco naučíte, získáte letorský bod. Tyto body budete potřebovat pro přechod do elitních profesí, takže se opravdu nemusíte bát, že by vás opstatní odmítali vyškolit, byli by sami proti sobě.

Ultimate Demolition Derby Spolupráci hráčů má napomoci i ekonomika kompletně postavená na hráčích. Důraz na řemesla není v online hrách příliš běžný a ve Star Wars Galaxies tvoří jedno z lákadel. Problémy s tím, že není možné se s výrobcem žádaného zboží sejít na serveru ve stejný čas řeší systém burzy, která nabízí jak možnost aukčního prodeje, tak prodej přímý. Zbrojíř tak do systému vloží několik zbraní, nastaví u nich minimální cenu a dobu, po kterou mohou ostatní přihazovat nabídky. Systém prodeje zdá se funguje dobře, pokud má vaše postava dost kreditů, nebude mít problém sehnat to, co potřebuje. Určitý problém ale představují nedokonalosti v systému, které ekonomiku na většině SWG serverů zruinovaly. Záplava superkvalitních zbraní získaných díky chybám v kódu určitě neměla zůstat nepřehlédnuta a pro množství hráčů se právě problémy s hráčskou ekonomikou staly důvodem k odchodu ze hry.

To jsme ale přeskočili. Úvod do hry samotné probíhá nejprve ve formě animované sekvence, ve které loď, na které s emírumilovně přepravujete, obsadí imperiální jednotky, aby provedly kontrolu zaměřenou na odhalení pašovaného zboží. Během rutinní prohlídky dojde ke komplikacím, během nihž je vaše loď poškozena, vy se musíte vypořádat s pašerákem a impérium vám na oplátku dá pár kreditů, první zbraň a vysadí vás na planetě podle výběru. Pro zkušené hráče her z prostředí Hvězdných válek nebude ovládání asi velkým oříškem, ostatní ale budou mít i přes poměrně poctivý tutorial docela problémy. Potěšující je možnost přepínat mezi přednastaveným ovládáním napodobujícím rozšířené MMORPG tituly pokud na "Star Wars" ovládání nejste zvyklí. I tak je ale doba, po kterou budete taje ovládání zvládat opravdu dlouhá i když výsledek možná stojí za to. Třeba systém waypointů a propracovaná mapa. Sony nemůžu upřít snahu to hráčům ulehčit, ale ani tištěný manuál, ani online help prostě není dost přítulný.

Ultimate Demolition Derby Jenže to už jste na planetě podle svého výběru a koukáte, jak se sebou naložit. Samozřejmě, okamžitě se můžete vžít do role somráka nebo striptérky, ale to není úplně ono. Abyste se tedy necítili ztraceně, můžete využít služeb nejrůznějších terminálů. S některými jako je kolovací nebo pojišťovací (obojí pro případ smrti postavy) se seznámíte už na lodi, další si budete muset vyzkoušet sami. Jako první na řadě asi budou terminály se seznamem různých úkolů. Ty nejsou nijak rozmanité, jde o dva typy takzvaný fedex podle speditérské společnosti a potom klasické destrukční úkoly, které spočívají z velké části v likvidaci hnízd některého ze živočišnách druhů obývajících danou planetu. Odměnou jsou potom nejen body získané bojem, ale také finanční odměna, kterou budete potřebovat k vylepšení svého vybavení, zaplacení trenérů nebo třeba koupi letenky, ať už na planetární či meziplanetární trase. Prozkoumat můžete přibližně deset planet, přičemž každá je opravdu rozlehlá a navíc diametrálně odlišná jak vzhledem krajiny či architekturou, tak obyvatelstvem. Cestování není nijak drahé, meziplanetární lety vyžadují platbu v řádu tisíců kreditů, pohyb po planetě je mnohem levnější. Pohyb na kratší vzdálenosti je stále z velké části otázkou vašich vlastních nohou, i když některé profese mohou ovládnout jízdní zvířata a úplnou novinkou jsou také tři druhy mechanických dopravních prostředků, které je možné zakoupit. Jednotlivé planety jsou odlišeny i silou svých obyvatel, to znamená, že začátečnická Corellia je v podstatě procházkou růžovou zahradou a přípravkou před cestami do nebezpečných vzdálenějších systémů.

Ultimate Demolition Derby Systém boje ve Star Wars není nijak překvapivý, kromě obyčejných útoků má každé povolání speciální útoky získávané při dosažení dalšího stupně ve vývoji postavy, pro pistolníka je to lépe mířená střela nebo přebuzený výstřel, který není omezen časovačem, ale snižuje životnost zbraně. Pocit při soubojích je poměrně pohlcující, akce je rychlá a grafické efekty více než zajímavé. Laserové paprsky z blasterů nebo barevná záře mečů a dalších zbraní opravdu stojí za to. Bohužel, po boji většinou následuje velice zdlouhavé léčení fyzických zranění a ještě zdlouhavější léčení psychické únavy, které lze navíc provést pouze ve městě v kantýně nebo v přítomnosti baviče. Dlouhé prodlevy jsou jedním z největších minusů celé hry. Pro hráče, kteří už zvládli základy hry a získali zkušenosti se otevírá další tvář celé hry a to účast v bojích hráčů proti hráčům. Tento krok je naprosto dobrovolný a není možné být náhodně vtažen do bratrovražedného boje nebo dokonce zažít vraždění nováčků obvyklé v jiných hrách. Důležitý pro PvP je vstup do služeb Impéria nebo rebelů. Ten má dva stupně, první umožňuje zabíjet pouze NPC druhé strany a otevírá přístup do nových lokací. Plná spolupráce s jednou z frakcí pak znamená skutečné boje s lidskými protivníky. Pro vstup do frakce je nejprve nutné získat mezi cílovou skupinou dobrou pověst, toho je možné dosáhnout prostřednictvím úkolů zadávaných postavami ovládanými počítačem, z nichž mnohé představují postavy známé z filmové ságy.

Ultimate Demolition Derby Jedním z největších lákadel Star Wars Galaxies je grafika. Vizuální dojem ze Star Wars Galaxies je prostě výborný a nedá se to popřít. Prostředí žije svým životem a hlavně vše odpovídá tomu, na co jsme zvyklí z filmů. Hra disponuje poměrně rozsáhlým arzenálem nejrůznějších animací a vidět vojáka v zákleku, jak se kotoulem do strany vyhýbá útoku je lahůdka i po padesáté. Kvalitní atmosféru dovářejí také zvukové efekty, skoro to vypadá, že ve hře byly použity stejné zvukové vzorky jako ve filmech, což je určitě plus. Bohužel, v žádné MMOPRG neuslyšíte moc povídání, takže mimo tutorial se musíte spokojit pouze se zvuky při boji, hlukem prelétajících dopravních lodí a podobně. Každopádně pro nejlepší požitek doporučuji kvalitní zvukovou kartu a alespoň pět reproduktorů.
Obsáhnout online hru v krátké recenzi je velice obtížné, protože každá taková hra nabízí mnohem více možností než jen tu jednu, kterou si recenzent zvolí. A i kdyby si dal tu práci a měl ten čas a vyzkoušel všechno, pořád by byl dojem neúplný a nepřesný, protože se tyto hry neustále vyvíjejí. Jako měřítko kvality pak může sloužit jen subjektivní pocit z hraní. Jestli hra zaujme nebo ne. Měsíc hraní je docela dlouho na to, aby člověk zjistil, jestli by u nějaké hry dokázal strávit třeba půl roku. Přiznám se bez mučení, že u SWG si to představit nedokážu. To může být ovlivněné tím, že rozhodně nepatřím k fanatikům obdivujícím vše, co se týká Hvězdných válek. Ale vzhledem k době, kterou jsme strávil ve hře Anarchy Online, nemyslím, že by sci-fi prostředí bylo důvodem k nějakému odporu. Star Wars Galaxies: An Empire Divided mají příliš mnoho chyb, než aby byly zábavné. Grafika ani prostředí nedokáží vyvážit nudu způsobenou dlouhými přesuny, ještě delší dobou nutnou k regeneraci a nevyváženou ekonomiku plnou zneužívaných chyb. Je mi líto.

Star Wars Galaxies: an Empire Divided
Minimum: CPU 800, 256 MB RAM
Optimum: CPU 2000, 1 GB RAM
Multiplayer: ano
Výrobce/distributor: Sony Online Entertainment / Activision
Distributor v ČR: Cenega ČR
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Online hra s velkým potenciálem, který je oslaben příliš dlouhými prodlevami mezi akcí a složitějším ovládáním. Pro fanoušky Star Wars skoro povinnost, pro ostatní předmět pečlivé rozvahy.
Hodnocení: 60%
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 280 čtenářů

  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Vyzkoušejte si zdarma první dvě hodiny Assassin’s Creed Mirage

Loňský díl Assassin’s Creed Mirage se v mnohém vrátil ke kořenům série. Hráči se ujali role asasína...

Ze strojů krev neteče. Roboti jsou oblíbenými nepřáteli i z důvodu ratingu

Zatímco zabíjení nepřátel z masa a kostí ve videohrách vzbuzuje ve společnosti kontroverze a debaty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...