Star Ocean 3: Till the End of Time

  12:00aktualizováno  18. ledna 5:29
Bez výjimky všichni příznivci japonských RPG se jistě již nemohou dočkat dvanáctého dílu Final Fantasy. Čekání si ale moho příjemně zkrátit s dnešní hrou od stejného výrobce, přestože tato přistupuje k danému žánru trošku jinak.

Star Ocean 3: Till the End of Time Když čekáte na třetí díl něčeho, většinou to zavání propadákem, ne-li přímo průšvihem. U něčeho je nejlepší přestat hned na začátku, nebo se to zvrtne, a pak dobré jméno ať už filmu, hry, knihy nebo čehokoli bude navždy spojováno s tím nejhoším, co může být. Star Ocean je už znám od dob SNESu, kde se poprvé objevil. Druhý díl vyšel na PSX a třetí exkluzivně pro PS2. Těžko říci jestli se série do toho nejlepšího bodu teprve drápe, nebo už z něj naopak velkým sešupem sjíždí.

Tak o čem to je?
Hra se odehrává v daleké budoucnosti v čele s hlavním hrdinou Faytem. Modrovlasý hošík je zrovna na dovolené s rodiči když planetu, na které se válí po plážích a lítá po hotelu s kamarádkou Sophií, zaútočí jiná civilizace. Takže začátek zápletky známe, ale opravdu jen začátek. Japončíci si nepotrpí na prostoduché scénáře podle vzoru amerických seriálů, kde každý spí s každým a všichni se chtějí oškubat a zničit navzájem. Kdepak, tady to bude o něčem jiném. Ale abychom se vrátili k ději- napadli planetu (parchanti! - pozn.red.). Neřeknu vám pochopitelně kdo a proč, abyste něco ze hry měli, i když pochybuji, že by vám to něco řeklo. Ale hlavně si nepamatuji jejich jméno. Při útěku se Fayt se Sophií odtrhnou od rodičů a budou muset utéct sami. Při transportu lidí do bezpečí se opět hra trochu zamotá a vše dopadne tak, že Fayt zůstane sám, ztroskotaný, opuštěný, možná i hladový a bez Star Ocean 3: Till the End of Time peněz, bez GameBoye s novými Pokémony, no prostě sám na planetě, která je na tom zhruba stejně jako země před několika sty lety. Ačkoli to podle úvodní FMV vypadá, že hra bude spíše laděná v duchu sci-fi, většina se odehrává právě na planetách s nízkým stupněm vývoje, a tak by se dalo říct, že první disk je spíše ve styly fantasy a až druhý ono druhý sci-fi.

Souboje jsou jedním slovem chaos fungující na systému "mačkej jak o život".

Hudba a zvuky
Hudba není nijak úchvatná, ale přežít se dá. Dokonce i zde je znát vliv mangy a anime. Na začátku hry je písnička zpívaná v japonštině. Moc jsem jí nerozumněl ale líbila se mi. Postavy mluví čistě a zřetelně a pohyb rtů opravdu sedí na dialogy. Při souboji řvou postavičky jména kouzel, která zrovna provádějí, což je sice časem trochu otravné, pořád dokola slyšet Heal a podobné hlášky, ale musíte se s tím nějak smířit.

Star Ocean 3: Till the End of Time Grafika
Hra nabízí opravdu hodně, co se vizuální stránky týče. Pokud jste fandové mangy, budou se vám postavy rozhodně líbit. Velké oči a prsa, přesně tak jak jsme u Asiatů s minimalistickými komplexy zvyklí. I prostředí a rozanimování postav je hodně podařené, jen kamera dost pokulhává. Dost často se stává, že vylezete ven z domu a rovnou do něj nechtěně zalezete, někdy i několikrát za sebou. I v boji je kamera trochu nekamarádská vůči hráči, protože je standardně zazoomovaná a teprve až po chvíli nečinosti se oddálí a vy konečně uvidíte, že na vás letí tři firebally. A pokud se a vás přiřítí houf nepřátel i s kámoši, tak nevidíte vůbec nic a buď musíte rychle zmizet někam do bezpečí nebo bezhlavě sekat a doufat, že alespoň počítač ví, co dělá.

Zezačátku vás určitě bude bavit vrhat se do bojů střemhlav a třískat všechno sólově, jenže s narůstající obtížností přijdete na to, že je lepší si stoupnout do rohu a jen na dálku čarovat kouzla a léčit si bojující kámoše.

Bojový systém
Star Ocean 3: Till the End of Time Ale počítač neví, co dělá. Celá AI je neskutečně primitivní, neřku-li přímo dementní. Z jiných RPG jste zvyklí, že vás zabije nula u kolonky HP, tady je to i u položky AP (mana). A můžete mít bitkaře s 10 000 životních bodů, ale jak na něj napochoduje příšera absorbující manu a dá mu pár ran, je jeho 500 AP na nule a máte postavu mrtvou. A věřte mi, že je počítač tak šikovný, že si chytře vyplýtvá AP na minimum a pak už jen stačí jedna rána a je po něm. Ještě větší extrémy jsou snahy vašich kolegů čarovat na příšery s imunitou proti kouzlům, v horším případě absorbující je.

Souboje jsou jedním slovem chaos fungující na systému „mačkej jak o život“. Zezačátku vás určitě bude bavit vrhat se do bojů střemhlav a třískat všechno sólově, jenže s narůstající obtížností přijdete na to, že je lepší si stoupnout do rohu a jen na dálku čarovat kouzla a léčit si bojující kámoše. Nic tím neriskujete a když na vás zaútočí, tak jen utečete stranou. Touto metodou jsem udržel 200 soubojů bez jediného zásahu. Tím, že budete bojovat a vyhrávat souboje co nejrychleji, se vám bude plnit speciální ukazatel, který když naplníte aktivuje bonus. Do příštího souboje půjdete například s trojnásobným růstem zkušeností a to je ke konci hry dost znát. Pokud vám soupeř dá kritický zásah, utečete z boje nebo načtete pozici, ukazatel se vynuluje a budete ho muset pumpovat pěkně odspoda. Rozhodně této možnosti využijte, protože si tím hru hodně ulehčíte.

Při hraní SO3 se uřčitě odreagujete, pokud patříte k RPG pozitivní skupině hráčů, bude vás i bavit a po spoustě klasických japonských RPG s náhodnými souboji víceméně na tahy, vám tato změna přijde vhod.

Hratelnost
Star Ocean 3: Till the End of Time Ve hře je hodně questů a miniher tak, jako v každém správném RPG. Jen je škoda že puzzle pokud jsou, tak jsou až moc jednoduché a když ho pokazíte, tak jen odejdete z místnosti, vrátíte se a takhle to můžete zkoušet až do zblbnutí. Normálnímu hráči který projede hru jen jednou to možná tak nepřipadne, ale je zde i pár dost drsných dungeonů s cennou odměnou. Leč žel bohu se otevřou až po zabití finálního bosse, tudíž při druhém hraní, což nic netušícího hráče jen tak nezjistí, a k dalšímu hraní jej tak vlastně nic nemotivuje. Zajímavý je režim Battle Trophies, kam získáváte jednotlivé položky podle toho jak hrajete. Většinou jsou tam kolonky typu zabití bosse do půl minuty, zabití bosse bez ztráty energie, 100 zabitých nepřátel atd. To samozřejmě oddálí chvíli, kdy hru hodíte do police a vrhnete se na něco jiného, ale popravdě řečeno určitě je víc her, s kterými byste mohli ztrácet čas při sbírání herních trofejí.

Výroba věcí
Série Star Ocean je známá tím, že se v ní kromě hledání questů a otravného bojování dá i vytvářet. Zaregistrováním se do guildy výrobců se vám odemkne možnost najímat NPC, kteří zvyšují vaše šance či možnosti vyrobit či vykoumat dané předměty, a ve „spolupráci“ s nimi vymýšlet a produkovat svoje vlastní produkty. Tvoření věcí nemá přímo vliv na hru a její děj, Star Ocean 3: Till the End of Time ale fakt je, že když si můžete v půlce hry vytvořit mega zbraň, tak tomu málo kdo odolá a neudělá si ji. Naštěstí je systém tvoření a hledání „NPC-specialistů“ tak složitý, že si k jeho pochopení budete muset stáhnout nejeden návod z internetu, abyste vůbec byli schopni něco vykoumat, což ovšem dává obrovský prostor vášnivým koumesům, kteří

Při hraní SO3 se uřčitě odreagujete, pokud patříte k RPG pozitivní skupině hráčů, bude vás i bavit a po spoustě klasických japonských RPG s náhodnými souboji víceméně na tahy, vám tato změna přijde vhod. Možná že vám vystačí pro trávení času při čekání na nějakou pecku, jako kupříkladu Final Fantasy XII, ale po nějakém čase zjistíte, že vlastně nic moc extra nenabízí a vytváření předmětů je jen slabá náhražka pořádných questů ala Final Fantasy nebo Breath of Fire.

Star Ocean 3: Till the End of Time
Výrobce/Vydavatel Square Enix/Ubisoft
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 175 kB
Verdikt: Vcelku dosti slušné RPG, které může velmi solidně ukrátit čekání na nové Final Fantasy.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz