Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Split/Second: Velocity jsou velmi výbušné závody

Nechce se vám jen tak závodit? Líbilo by se vám něco akčnějšího? Žádný problém. Máme pro vás to, po čem vaše srdce touží.
85

Split/Second: Velocity

Platforma: Xbox360
Výrobce: Black Rock Studio

 • Množství zábavných pastí
 • Technické zpracování
 • Slušná náročnost
 • Přístupné ovládání
 • Málo tras
 • Některé módy nejsou až tak povedené

Arkádové závody v té nejkrystaličtější formě obohacené o spoustu zábavných pastí a nástrah. Slušná šance, jak si zvednout hladinu adrenalinu.

Herní karta

Split/Second: Velocity

Jestliže jste spíše fanoušky pravověrných simulátorů, tak ruce rychle z ovladače. Ale v opačném případě zjistíte, že tyto závody jsou neskutečně strhující akční jízdou, která vás (často doslova) zvedne ze židle.

Split/Second: VelocityA nic na tom nezmění ani to, že chybí licencované automobily, soundtrack nenabízí žádná známá jména a nepotkáte tu ani žádnou z hollywoodských hvězd. Možná to u někoho na počátku vyvolá mírné rozčarování, ale po pár závodech si většina uvědomí, že chybějící pozlátko na kvalitě nijak neubírá.

Příběh není o žádném undegroundovém jezdci, který se účastní nelegálních závodů a přitom balí super holky a krade super káry. Děj se soustředí na fiktivní reality show, která je rozdělena do dvanácti epizod.

Můžete zlikvidovat pět soupeřů těsně před cílem a zvesela si dojet jako první.

Nejde přitom jen o prachobyčejné závody, ale je tu něco, co zážitek z jízdy řádně vylepší. Na všech tratích jsou totiž umístěny nástrahy, které může ve vhodnou chvíli jakýkoliv jezdec aktivovat a způsobit ostatním pěkné problémy.

Není to nic složitého. Na určitých místech se nad auty rivalů objeví modrá nebo Split/Second: Velocityčervená ikona a to je jasný znak toho, že lze aktivovat danou past. Je jich spousta – padající kameny, vybuchující autobusy, řítící se mosty, ale dokonce i explodující elektrárny nebo hořící letadla padající z nebes.

A tyhle "prkotinky" jsou stejně důležitou součástí hry, jako například rychlost nebo obratnost na silnici, protože v jediném okamžiku mohou zvrátit celý vývoj závodu. Klidně se tak dostanete z posledního místa na první, ale také naopak, pokud se nevyhnete nástraze aktivované soupeřem, popřípadě se chytíte do vaší vlastní (i to se často stane).

Split/Second: VelocityČlověk by neřekl, jak to napumpuje adrenalin do žil, ale také jak to dokáže pěkně vytočit. Je to dvousečné ostří. Můžete zlikvidovat pět soupeřů těsně před cílem a zvesela si dojet jako první, ale také vás klidně někdo chvíli před vítězstvím odstraní z cesty.

Pokud nabouráte nebo se chytíte do pasti, neznamená to, že pro vás hra končí, jen se dočkáte krátké animace, ve které havaruje váš vůz. Jenže ta trvá několik vteřin, což je velký problém. Soupeři se vám neustále drží za zadkem a využijí každého vašeho zaváhání.

Stačí jen, abyste ne úplně nejlépe "střihli" zatáčku a už vás předjedou tři, čtyři auta. Natož, když spadnete z útesu nebo nabouráte do řítící se budovy. Pořadí se tak mění opravdu neustále a udržet se na předních pozicích není procházka benzinovým sadem.

Pasti můžete spustit jen v momentě, kdy máte dostatečně naplněný ukazatel. Ten je složen ze tří částí, dvou modrých a jedné červené. Naplňuje se tak, že Split/Second: Velocity"řežete" zatáčky nebo se například těsně vyhnete nástraze. Čím nebezpečnější jízda, tím lépe.

Pár tras navíc by nebylo od věci.

Jeden modrý dílek stačí ke spuštění menší nástrahy, pokud máte naplněn i červený, není problém využít extrémně devastující past, která většinou smete vše, co je v dosahu pár desítek metrů. Stejný ukazatel také slouží k otevírání zkratek. Těsně před nimi se ukáže ikonka a vy můžete zkratku na moment zpřístupnit. A pište si, že soupeři je využívají často, takže byste neměli zůstat pozadu.

Každá epizoda má hned na počátku přístupnou většinu závodů, ale dva jsou vždy blokované. Bonusový, který zpřístupníte, když během ostatních jízd v epizodě zničíte dostatek aut, a takzvaný "Elite Race". To je jakýsi vrchol daného dílu, pokud v Elite Race dojedete na nejhůře třetím místě, otevře se další epizoda. Elite Race je k dispozici, jen když nasbíráte dostatek kreditů. A ty získáváte za umístění v závodech.

Split/Second: VelocityU většiny závodů je kredity ohodnoceno jakékoliv z osmi míst, což vás mylně přesvědčí o tom, že nemusíte projít všechny nebo, že se v nich není třeba umístit nikterak vysoko. Jenže to je nepěkný omyl, protože v pozdějších epizodách bude kreditů nedostatek. Chyběly, i když jsme se v žádném závodě neumístili hůře než třetí.

Na počtu kreditů také závisí, kolik aut budete mít k dispozici. Kromě vzhledu se liší v atributech jako rychlost, ovladatelnost nebo odolnost vůči pastem. Po dosažení určité hladiny kreditů se vám zpřístupní nové vozidlo, případně rovněž v okamžiku, kdy některé závody vyhrajete.

Poměrně nemilé je, že v podstatě jedinou úpravu, kterou můžete na jednotlivých autech udělat, je změna barvy. A to ještě ne u všech. Jejich atributy nebo vzhled modifikovat nelze, což je trošku zklamání.

V každé epizodě narazíte na několik různých módů (jejich popis tu poletuje někde v rámečku), z nichž většina je hodně zábavná, ale jiné jsou docela Split/Second: Velocityotravné. Zejména proto, že je budete muset pořád opakovat.

Jedna z mála podstatných výtek směřuje k závodištím. Jsou tu lokace jako přehrada, města, elektrárna, doky nebo letiště, ale nejen že se budete vracet na již vyzkoušené tratě, ale navíc vám časem některé začnou splývat a budete mít pocit, že se pohybujete na neustále stejných místech. Pár tras navíc by nebylo od věci.

Co je potřeba k vítězství?

Hra nabízí několik módů, většina z nich pobaví, některé až tak vypilované nejsou, ale dají se zvládnout všechny.

Race – Standardní závod na dvě/tři kola, cílem je dojet před ostatními sedmi soupeři

Eliminator – Na obrazovce běží čas. Vždy když vyprší, poslední na trati končí.

Air Strike – Nad tratí se vznáší helikoptéra, která na vás pálí rakety. Vaším cílem je se jim vyhnout.

Air Revenge – Vyhýbáte se raketám vypáleným z helikoptéry. Pokud se vám to daří, naplňuje se vám ukazatel a v určitý moment, můžete odrazit rakety zpět na helikoptéru.

Survivor – Asi nejméně povedený mód. Po trati se prohánějí kamióny, z nichž padají modré a červené barely. Modré vás zpomalí, červené zničí (máte tři životy). Po předjetí kamionu dostáváte body (musíte jich získat co nejvíce) a přibude vám trošku času. Pokud čas vyprší, pak už máte pouze jediný život. Problém je, že po trase se prohánějí nejen kamiony, ale i jiní jezdci. Takže vy musíte dávat pozor, ať nenabouráte, vyhýbat se barelům, které občas nejsou moc dobře viditelné, hlídat si čas a ještě dávat pozor na jiná auta.

Devastator – Pasti na trati se aktivují samovolně. Vy se jim musíte vyhýbat a musíte dojet do cíle v co nejlepším čase.

Elite Race – Standardní závod proti sedmi soupeřům, kteří jsou ale mnohem silnější, než v obyčejném závodě.

Split/Second: VelocityNěkteří asi budou zaskočeni, že na obrazovce je minimum informačních prvků. Je tu jen vaše pozice, ukazatel s energií a počet odjetých kol. Rychlost nebo mapku budete hledat marně. Není to žádný velký problém, i když by nebylo od věci vědět, jak daleko od vás jsou ostatní. Občas se sice na obrazovce objeví časové odstupy, ale to někdy nestačí.

Velice jednoduché je i ovládání. K samotnému řízení potřebujete jen dvě tlačítka a analogovou páčku. S tou samozřejmě řídíte směr a tlačítka představují brzdu a plyn. Brzdění je navíc potřeba málokdy, brzda je tu hlavně proto, abyste v zatáčce mohli začít se smykem. Pokud potřebujete zpomalit, stačí uvolnit plyn.

Neohrnujte ovšem nad jednoduchostí ovládání nos. Ve Split/Second: Velocity záleží spíše na vaší soustřednosti, protože na trase budete muset dávat velký pozor, aby vás past nebo soupeři nesmetli. Závody jsou už tak dost složité a není potřeba je komplikovat překombinovaným ovládáním. Rivalové jsou nároční a navíc, i když si vystačíte jen s plynem a brzdou, vybírat zatáčky není úplně Split/Second: Velocitynejlehčí a je potřeba šikovně manipulovat s autem.

Technická stránka hry je vynikající, stylové upoutávky na nové díly reality show jsou hodně divoké, samotná grafika ve hře je detailní a "vyhlazená", modely aut jsou povedené, stejně tak jako okolí. Hudba sice postrádá známé fláky, ale i tak je muzika atmosférická a pasuje k závodům perfektně.

Samozřejmostí je multiplayer, který je buď pro 8 hráčů po internetu nebo pro 2 hráče u jedné konzole. Navíc si dokonce můžete zvolit, jestli chcete mít obrazovku rozdělenou vertikálně nebo horizontálně.

Split/Second: Velocity jsou neskrývaně arkádové závody, které rezignují na realističnost, ale soustředí se na vrcholnou dávku zábavy. A daří se jim to skvěle. Málokteré závody za poslední dobu nás takhle vyburcovaly a pobavily. Titul to není jednoduchý a má pár much, ale ty se dají přehlédnout díky stylovosti a zábavnosti celé hry.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 267 čtenářů

 • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Erotické RPG Iragon uspělo na Kickstarteru, vybralo dvanáctinásobek

Už bezmála tři miliony korun se podařilo vybrat na Kickstarteru autorům chystaného akčního RPG Iragon. Od konkurence se...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...