Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Spider-Man 3

  12:07
Patříte k těm milionům lidí, co se nemohlo dočkat třetího dílu filmového Spidermana? Je vám líto, že už jste ho viděli? Máme pro vás skvělou zprávu: hra je opravdu dobrá a rozšiřuje dobrodružství s pavoučím mužem o množství zábavných hodin.
82

Spider-Man 3

Platforma: PC
Výrobce: Treyarch

Herní karta

Spiderman3 Neuvěřitelných tři sta milionů dolarů stálo natáčení třetího dílu filmového blockbusteru Spider-man. Tento snímek se tak hravě stal nejdražším všech dob. Odborníci se shodují, že si na sebe bez problémů vydělá a ještě pár set milionů přidá. Nás však bude zajímat především jeho herní zpracování – ani to se totiž nedrží zkrátka a jeho autoři před vydáním pěli ódu na moderní technologie, s nimiž mají možnost pracovat a vůbec měl člověk z jejich výroků pocit, jako by hra ve významnosti za filmem o nic nezaostávala. Jde pochopitelně především o skvělou funkčnost PR oddělení, ovšem nejenže v tomto případě neplatí prokletí „filmových her“ ani konzolových konverzí, ale Spider-man 3 je nakonec opravdu kvalitním titulem.

Kupodivu záhy zjistíte, že je všechno bezproblémově ovladatelné i kombinací klávesnice a myši.

Hra vás dost možná překvapí faktem, že neobsahuje žádné úvodní menu – po povinné prezentaci podílejících se společností se jde rovnou na věc v podobě přímo do hry zabudovaného tutorialu. Přes prudkost tohoto skoku se s hrdinouSpiderman3 sžijete za několik vyhrazených minut, rozhodně nečekejte ovládací martýria z minulých dílů či Ultimate Spider-mana, byť tu jisté stopy po konzolích naleznete. Žádné ale nejsou tak výrazné, aby nepřekonatelně bránily hernímu zážitku. Kupodivu záhy zjistíte, že je všechno bezproblémově ovladatelné i kombinací klávesnice a myši. Spider-man má samozřejmě mnohé schopnosti, které ho odlišují od řadových hrdinů akčních her, a tak je pozornost při tutoriálu nutná. Jinak byste si asi brzy v nějaké situaci nevěděli rady, přestože je se zapojením všech nadpřirozených sil snadno řešitelná. Pochvalme však autory, že dokázali veškeré finesy ovládání představit s grácií a především tak, aby si je hráč skutečně zapamatoval, ihned vyzkoušel a v dalším průběhu hry se na ně dokázal spolehnout.

Tutoriál vás zároveň navnadí na pozdější části hry, kdy začne přibývat akce, jelikož po něm se příběh maličko zklidní, ale jen proto, aby se mohl rozjet do epických rozměrů. Ty v mnoha ohledech reflektují film, ale také ho místy záživně doplňují.Spiderman3 Už představení hlavních hrdinů a padouchů je krásně stylizované a vyvolávající klid. Ale hráč ví, že si ho dlouho neužije, jelikož herní New York je protkán zločinností snad ještě více než ten filmový, a pokud bychom šli ještě dále, pak i ten skutečný. Autoři jakoby nevěřili nosnosti samotné zápletky bijáku – ta pochopitelně odpovídá akčnímu konzumu a hře by s největší pravděpodobností stačila, zvolené řešení je ovšem pro fanoušky především komiksového Spider-mana učiněným požehnáním. Připraveno tu není pouze trio úhlavních nepřátel, doplněných o tajemnou hmotu, jež Spider-mana infikuje a udělá z něj protivníka sobě samému, ale útočiště zde v jeden okamžik našla celá plejáda záporňáků známých ze spidermanovské mytologie – jmenujme například Lizarda. Ti šikovně doplňují ústřední děj a dodávají hře zajímavé zápletky, kterých by v rámci dalekosáhlé volnosti byla škoda nevyužít.

Volnost nebyla vždy samozřejmostí

Spider-Man 3 svým konceptem jasně navazuje na druhý díl, zatímco ten první byl prostou lineární akcí. Dvojka už se ale povedla o poznání lépe, už zde byl totiž představen otevřený New York. Mělo to ale háček. Volnosti se dočkali jen majitelé Playstation 2. Z neznámého důvodu vyvíjel verzi pro PC úplně jiný tým, díky čemuž tato nevybředla z vod průměru a navázala na podobnou jedničku. Spider-Man 3 už je ale na všech platformách, s výjimkou handheldů, prakticky identický.

Skutečně, Spider-man 3 není žádnou lineární akcí z pohledu třetí osoby, jak by se dalo očekávat.Spiderman3 Nečekejte striktně navržené levely, pobíhání v koridorech a kosení naskriptovaných vln nepřátel. Je tomu naštěstí přesně naopak. Ocitáte se kdesi v New York City a je pouze na vás, kam se vydáte. Tvůrci evidentně počítali s choutkami hráčů jen tak si poletovat a shlížet na čilý ruch na ulicích, kde se prohání auta a po chodnících korzují či spěchají lidé. Minimálně zpočátku to je kouzelné a jen stěží se takové nabídce ubráníte. Nikde tak nejsou příliš nápadné hranice, město je opravdu rozlehlé, a byť příliš neodpovídá své reálné předloze a možná bychom tu uvítali více signifikantních monumentů, je opravdovou radostí jeho volnosti využívat.

Tvůrci evidentně počítali s choutkami hráčů jen tak si poletovat a shlížet na čilý ruch na ulicích, kde se prohání auta a po chodnících korzují či spěchají lidé.

To jsme se ale ještě nezmínili o misích. I v jejich výběru vám je ponechána volná ruka. Hra na požádání efektně odzoomuje až na schématickou mapu – nad ní si také uvědomíte značnou rozlohu virtuálního New Yorku – kde čeká množství úkolů. Stačí si jeden zvolit, přepnout se zpět do hry a orientovat se podle účinného navigačního systému. Ani několikakilometrové vzdálenosti neznamenají víceSpiderman3 než maximálně pár minut čilého vystřelování pavučin z jedné strany na druhou. Hluchých míst má Spider-man 3 jen poskrovnu. Úkoly plníte jak v zájmu newyoarčanů či své lásky, tak i redakčního bosse, který, nevěda komu poroučí, úkoluje Petera Parkera především fotografickou činností. Důležité questy staví především na potřebě někoho pomlátit, osvobodit apod., ty vedlejší si mohou dovolit akcentovat i humor. I tím si Spider-man 3 získává body – nebere se příliš vážně a komiksovost tak dýchá ze všech jeho pórů.

Co tedy netradiční hrdina umí? Je toho opravdu dost a slušný design jak New Yorku, tak jednotlivých interiérů nutí využívat všech jeho schopností. Činností, kterou ve hře budete provádět zřejmě nejčastěji, je zmíněné plachtění městem za pomoci vystřelování pavučin. Chce to chvíli cvik, ale vesměs si budete užívat. Jistě využijete i lezení po stěnách a stropech. Běhání po zdech už tak zásadní není, naučíte-li se ho však ve vaší taktice využívat, dosáhnete jistě lepších výsledků. Pak tu je speciální vidění, na něž se hrdina musí čas od času spolehnout v nepřehledných místech, kdy není jasné kudy dál. Zbystřený zrak většinou pomůže.

Proměnlivá kvalita

2001 - Spider-man (PlayStation) - recenze 82%
2001 - Spider-Man: Mysterio‘s Menace (GameBoy) - recenze 90%
2001 - Spider-Man 2 (PlayStation) - recenze 65%
2002 - Spider-Man: The Movie (GameBoy) - recenze 75%
2004 - Spider-man 2 (PC) - recenze 69%
2004 - Spider-man 2 (N-Gage) - recenze 65%
2005 - Ultimate Spider-Man (Xbox) - recenze 70%
2005 - Ultimate Spider-Man (PC) - recenze 79%

Spiderman3 Nu, a nakonec nesmí chybět bojové schopnosti. Popravdě nemají kdovíjakou hloubku, povětšinou dokonce stačí kombinovat dvě útočná tlačítka na myši, přičemž Spider-man sám provádí komba, ale útok lze doplnit i dalšími klávesami a postarat se tak o ještě mocnější série úderů. Ty především dobře vypadají, ovšem v chaotické vřavě stejně většinou není čas se soustředit na vymačkávání konkrétních komb. Brzy se tak dost možná spokojíte s prvkem náhody. Je škoda, že umělá inteligence do sebe často nechá jen bušit, zřídkakdy narazíte na obtížný souboj, byť většinou stanete proti přesile. Pokud by toho na vás přeci jen v některém okamžiku bylo příliš, není od věci za nahromaděnou energii spustit zpomalení času. V tomto módu je navíc možné provést obzvlášť účinný kontr na nepřátelské údery.

VIDEO

Klady a zápory

Plus Značná volnost
Plus Zábavné mise

Mínus Boj mohl být propracovanější
Mínus Opravdu hodně HW náročné

Cena 999 Kč
EN Anglicky

Nesmíme zapomenout ani na temné já nového Spider-mana, které hraje velkou roli ve filmu, o něco menší, ale stále významnou ve hře. Neradi bychom vyzradili více, než je záhodno, ale snad moc nepokazíme konstatováním, že ve fešném černém ohozu si opravdu užijete, a to jak maximální síly, tak i speciálních schopností.

Soudíme-li vizuální stránku, musíme si uvědomit jednu skutečnost. Můžete se pohybovat po celém New Yorku a to není záležitost výpočetně jednoduchá, proto lze určité nedostatky v detailech odpustit. Hlavně když ústřední hrdina vypadá a hýbe se tak povedeně. Zvuk není špatný, ale hudbu bychom rádi slyšeli zaznít častěji.

Nesmíme zapomenout ani na temné já nového Spider-mana, které hraje velkou roli ve filmu, o něco menší, ale stále významnou ve hře.

Po zkušenostech s předchozími díly herního Spider-mana, které se především na PC vůbec nepovedly, jsme čekali další odpad. Naštěstí jsme se spletli, a Spider-man 3 je moc příjemnou, oddychovou akční hrou, která sice stále má malé nedostatky v ovládání a bojových sekvencích, jako celek ale působí nebývale konzistentně, vypráví slušný příběh, prolíná se s filmem a sahá i po komiksu, tudíž není mnoho pádných důvodů, proč se jí vyhýbat.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 333 čtenářů

Témata: Humor, virtuální, Xbox
  • Nejčtenější

Sega rozdává nevydaný prototyp Golden Axe. Jeho autor je vzteky bez sebe

Vydavatelství Sega zveřejní rozpracované, ale nikdy nedokončené pokračování kultovní mlátičky Golden Axe. K dispozici...

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Nechutná operace oka stále děsí. Vývojář vzpomíná na vznik legendární scény

Děsivá scéna ze hry Dead Space 2, ve které si hlavní hrdina musí skrze oční bulvu zastrčit do mozku speciální jehlu,...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...