Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Spider-Man 3

  12:07
Patříte k těm milionům lidí, co se nemohlo dočkat třetího dílu filmového Spidermana? Je vám líto, že už jste ho viděli? Máme pro vás skvělou zprávu: hra je opravdu dobrá a rozšiřuje dobrodružství s pavoučím mužem o množství zábavných hodin.
82

Spider-Man 3

Platforma: PC
Výrobce: Treyarch

Herní karta

Spiderman3 Neuvěřitelných tři sta milionů dolarů stálo natáčení třetího dílu filmového blockbusteru Spider-man. Tento snímek se tak hravě stal nejdražším všech dob. Odborníci se shodují, že si na sebe bez problémů vydělá a ještě pár set milionů přidá. Nás však bude zajímat především jeho herní zpracování – ani to se totiž nedrží zkrátka a jeho autoři před vydáním pěli ódu na moderní technologie, s nimiž mají možnost pracovat a vůbec měl člověk z jejich výroků pocit, jako by hra ve významnosti za filmem o nic nezaostávala. Jde pochopitelně především o skvělou funkčnost PR oddělení, ovšem nejenže v tomto případě neplatí prokletí „filmových her“ ani konzolových konverzí, ale Spider-man 3 je nakonec opravdu kvalitním titulem.

Kupodivu záhy zjistíte, že je všechno bezproblémově ovladatelné i kombinací klávesnice a myši.

Hra vás dost možná překvapí faktem, že neobsahuje žádné úvodní menu – po povinné prezentaci podílejících se společností se jde rovnou na věc v podobě přímo do hry zabudovaného tutorialu. Přes prudkost tohoto skoku se s hrdinouSpiderman3 sžijete za několik vyhrazených minut, rozhodně nečekejte ovládací martýria z minulých dílů či Ultimate Spider-mana, byť tu jisté stopy po konzolích naleznete. Žádné ale nejsou tak výrazné, aby nepřekonatelně bránily hernímu zážitku. Kupodivu záhy zjistíte, že je všechno bezproblémově ovladatelné i kombinací klávesnice a myši. Spider-man má samozřejmě mnohé schopnosti, které ho odlišují od řadových hrdinů akčních her, a tak je pozornost při tutoriálu nutná. Jinak byste si asi brzy v nějaké situaci nevěděli rady, přestože je se zapojením všech nadpřirozených sil snadno řešitelná. Pochvalme však autory, že dokázali veškeré finesy ovládání představit s grácií a především tak, aby si je hráč skutečně zapamatoval, ihned vyzkoušel a v dalším průběhu hry se na ně dokázal spolehnout.

Tutoriál vás zároveň navnadí na pozdější části hry, kdy začne přibývat akce, jelikož po něm se příběh maličko zklidní, ale jen proto, aby se mohl rozjet do epických rozměrů. Ty v mnoha ohledech reflektují film, ale také ho místy záživně doplňují.Spiderman3 Už představení hlavních hrdinů a padouchů je krásně stylizované a vyvolávající klid. Ale hráč ví, že si ho dlouho neužije, jelikož herní New York je protkán zločinností snad ještě více než ten filmový, a pokud bychom šli ještě dále, pak i ten skutečný. Autoři jakoby nevěřili nosnosti samotné zápletky bijáku – ta pochopitelně odpovídá akčnímu konzumu a hře by s největší pravděpodobností stačila, zvolené řešení je ovšem pro fanoušky především komiksového Spider-mana učiněným požehnáním. Připraveno tu není pouze trio úhlavních nepřátel, doplněných o tajemnou hmotu, jež Spider-mana infikuje a udělá z něj protivníka sobě samému, ale útočiště zde v jeden okamžik našla celá plejáda záporňáků známých ze spidermanovské mytologie – jmenujme například Lizarda. Ti šikovně doplňují ústřední děj a dodávají hře zajímavé zápletky, kterých by v rámci dalekosáhlé volnosti byla škoda nevyužít.

Volnost nebyla vždy samozřejmostí

Spider-Man 3 svým konceptem jasně navazuje na druhý díl, zatímco ten první byl prostou lineární akcí. Dvojka už se ale povedla o poznání lépe, už zde byl totiž představen otevřený New York. Mělo to ale háček. Volnosti se dočkali jen majitelé Playstation 2. Z neznámého důvodu vyvíjel verzi pro PC úplně jiný tým, díky čemuž tato nevybředla z vod průměru a navázala na podobnou jedničku. Spider-Man 3 už je ale na všech platformách, s výjimkou handheldů, prakticky identický.

Skutečně, Spider-man 3 není žádnou lineární akcí z pohledu třetí osoby, jak by se dalo očekávat.Spiderman3 Nečekejte striktně navržené levely, pobíhání v koridorech a kosení naskriptovaných vln nepřátel. Je tomu naštěstí přesně naopak. Ocitáte se kdesi v New York City a je pouze na vás, kam se vydáte. Tvůrci evidentně počítali s choutkami hráčů jen tak si poletovat a shlížet na čilý ruch na ulicích, kde se prohání auta a po chodnících korzují či spěchají lidé. Minimálně zpočátku to je kouzelné a jen stěží se takové nabídce ubráníte. Nikde tak nejsou příliš nápadné hranice, město je opravdu rozlehlé, a byť příliš neodpovídá své reálné předloze a možná bychom tu uvítali více signifikantních monumentů, je opravdovou radostí jeho volnosti využívat.

Tvůrci evidentně počítali s choutkami hráčů jen tak si poletovat a shlížet na čilý ruch na ulicích, kde se prohání auta a po chodnících korzují či spěchají lidé.

To jsme se ale ještě nezmínili o misích. I v jejich výběru vám je ponechána volná ruka. Hra na požádání efektně odzoomuje až na schématickou mapu – nad ní si také uvědomíte značnou rozlohu virtuálního New Yorku – kde čeká množství úkolů. Stačí si jeden zvolit, přepnout se zpět do hry a orientovat se podle účinného navigačního systému. Ani několikakilometrové vzdálenosti neznamenají víceSpiderman3 než maximálně pár minut čilého vystřelování pavučin z jedné strany na druhou. Hluchých míst má Spider-man 3 jen poskrovnu. Úkoly plníte jak v zájmu newyoarčanů či své lásky, tak i redakčního bosse, který, nevěda komu poroučí, úkoluje Petera Parkera především fotografickou činností. Důležité questy staví především na potřebě někoho pomlátit, osvobodit apod., ty vedlejší si mohou dovolit akcentovat i humor. I tím si Spider-man 3 získává body – nebere se příliš vážně a komiksovost tak dýchá ze všech jeho pórů.

Co tedy netradiční hrdina umí? Je toho opravdu dost a slušný design jak New Yorku, tak jednotlivých interiérů nutí využívat všech jeho schopností. Činností, kterou ve hře budete provádět zřejmě nejčastěji, je zmíněné plachtění městem za pomoci vystřelování pavučin. Chce to chvíli cvik, ale vesměs si budete užívat. Jistě využijete i lezení po stěnách a stropech. Běhání po zdech už tak zásadní není, naučíte-li se ho však ve vaší taktice využívat, dosáhnete jistě lepších výsledků. Pak tu je speciální vidění, na něž se hrdina musí čas od času spolehnout v nepřehledných místech, kdy není jasné kudy dál. Zbystřený zrak většinou pomůže.

Proměnlivá kvalita

2001 - Spider-man (PlayStation) - recenze 82%
2001 - Spider-Man: Mysterio‘s Menace (GameBoy) - recenze 90%
2001 - Spider-Man 2 (PlayStation) - recenze 65%
2002 - Spider-Man: The Movie (GameBoy) - recenze 75%
2004 - Spider-man 2 (PC) - recenze 69%
2004 - Spider-man 2 (N-Gage) - recenze 65%
2005 - Ultimate Spider-Man (Xbox) - recenze 70%
2005 - Ultimate Spider-Man (PC) - recenze 79%

Spiderman3 Nu, a nakonec nesmí chybět bojové schopnosti. Popravdě nemají kdovíjakou hloubku, povětšinou dokonce stačí kombinovat dvě útočná tlačítka na myši, přičemž Spider-man sám provádí komba, ale útok lze doplnit i dalšími klávesami a postarat se tak o ještě mocnější série úderů. Ty především dobře vypadají, ovšem v chaotické vřavě stejně většinou není čas se soustředit na vymačkávání konkrétních komb. Brzy se tak dost možná spokojíte s prvkem náhody. Je škoda, že umělá inteligence do sebe často nechá jen bušit, zřídkakdy narazíte na obtížný souboj, byť většinou stanete proti přesile. Pokud by toho na vás přeci jen v některém okamžiku bylo příliš, není od věci za nahromaděnou energii spustit zpomalení času. V tomto módu je navíc možné provést obzvlášť účinný kontr na nepřátelské údery.

VIDEO

Klady a zápory

Plus Značná volnost
Plus Zábavné mise

Mínus Boj mohl být propracovanější
Mínus Opravdu hodně HW náročné

Cena 999 Kč
EN Anglicky

Nesmíme zapomenout ani na temné já nového Spider-mana, které hraje velkou roli ve filmu, o něco menší, ale stále významnou ve hře. Neradi bychom vyzradili více, než je záhodno, ale snad moc nepokazíme konstatováním, že ve fešném černém ohozu si opravdu užijete, a to jak maximální síly, tak i speciálních schopností.

Soudíme-li vizuální stránku, musíme si uvědomit jednu skutečnost. Můžete se pohybovat po celém New Yorku a to není záležitost výpočetně jednoduchá, proto lze určité nedostatky v detailech odpustit. Hlavně když ústřední hrdina vypadá a hýbe se tak povedeně. Zvuk není špatný, ale hudbu bychom rádi slyšeli zaznít častěji.

Nesmíme zapomenout ani na temné já nového Spider-mana, které hraje velkou roli ve filmu, o něco menší, ale stále významnou ve hře.

Po zkušenostech s předchozími díly herního Spider-mana, které se především na PC vůbec nepovedly, jsme čekali další odpad. Naštěstí jsme se spletli, a Spider-man 3 je moc příjemnou, oddychovou akční hrou, která sice stále má malé nedostatky v ovládání a bojových sekvencích, jako celek ale působí nebývale konzistentně, vypráví slušný příběh, prolíná se s filmem a sahá i po komiksu, tudíž není mnoho pádných důvodů, proč se jí vyhýbat.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 333 čtenářů

Témata: Humor, virtuální, Xbox
  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...