RECENZE: South Park je vlhký sen všech fanoušků přisprostlého seriálu
South Park: Stick of Truth
Platforma: PC
Výrobce:
Obsidian Entertainme
- Obrovská porce humoru
- Skvělé propojení se seriálem
- Variabilita misí
- Nepřehledný inventář
- Souboje jsou ke konci už stereotypní
Pokud vám fenomén South Park nic neříká, případně vás tento americký animovaný seriál nikdy nezaujal, nebude nejen tahle recenze, ale ani hra, nic pro vás. Ba naopak. Na poli her na hrdiny se najde tuna kousků s lepší grafikou, příběhem i hratelností. Zkrátka není moc důvodů, abyste s tímto titulem ztráceli čas. Pro fanoušky seriálu ale bude "Klacek pravdy" hotová extáze.
South Park: Stick of Truth je neskutečně zábavná hra, která nejenže své předloze nedělá ostudu, ale právě naopak. Všechny známé postavy a scenérie ze seriálu jsou do hry tak věrně přeneseny, že budete mít pocit, že sledujete jednu pořádně dlouhou epizodu.
A když píšu pořádně, myslím pořádně. Herní doba se v mém případě pohybovala okolo patnácti hodin, a to jsem neprozkoumal zdaleka všechno. Když k tomu připočítám ohromnou porci humoru a skvělou hratelnost, vychází mi jasná koupě pro všechny fandy seriálu.
Těžko uvěřit, že jsou s námi děti z městečka South Park už sedmnáctým rokem. Matt Stone a Trey Parker vytvořili fenomén, který si nebere servítky a na paškál si bere nejednu známou osobnost. A je úplně jedno, jestli jde o herce, politika nebo celé společnosti. Pro sprosté slovo nebo fekální humor se zde nechodí daleko, a když připočítáme opravdu primitivní animaci, je až s podivem, kde se ta základna fanoušků bere.
Nicméně i já jsem propadl kouzlu výše zmíněného a po oznámení nové hry přímo z pera tvůrců jsem radostí až poskočil. Jistě, v minulosti jsme tu měli pár her se South Park tematikou, ale povětšinou to byly rychlokvašky, které se snažily svézt na vlně popularity. Pokud ale nad celým vývojem dohlížejí samotní tvůrci, je úspěch téměř zaručen.
Za mága nebo Žida?
Jako správná hra na hrdiny začíná i South Park výběrem postavy, konkrétně vzhledem. Na výběr je neskutečné množství nejrůznějších účesů a doplňků. Poté jste vrženi do hry jako bezejmenný a němý kluk, jenž se zrovna s rodiči přistěhoval do South Parku.
Krátce po startu se setkáte s Ericem Cartmanem… pardon, Grand Wizardem, který vás zasvětí do aktuální situace a donutí vás vybrat si povolání. Na výběr je bojovník, mág, zloděj a Žid, což už je samo o sobě znamení, že pro recesi se zde nejde daleko. Zvolíte si i jméno, ale jak brzy zjistíte, stejně vám tak nikdo neřekne.
To první, na čem spočine váš zrak, je samozřejmě grafika. Jak je asi poznat z okolních obrázků, je věrná té seriálové. Tenhle popis ale tak úplně nedostačuje. Grafika je totiž NAPROSTO stejná, což sice hráče slintajícího nad moderními hrami moc nenadchne, ale fanouškovi to dá ultimátní pocit, že sleduje zbrusu novou epizodu. Jednoduchá kreslená grafika přitom umocňuje pocit ze hry daleko lépe než sebelíp vymodelované 3D modely.
Ruku v ruce s grafikou jde i design. Hned zpočátku máte celé městečko k dispozici a poprvé v historii se můžete podívat na celý layout, zjistit, kdo kde bydlí a jak je co daleko. Jak brzy zjistíte, je to všude kousek, protože rozloha South Parku je vskutku titěrná. I přesto se podíváte prakticky do všech důležitých budov známých ze seriálu a nejednou si odskočíte i mimo.
Pojďme si teď povědět něco o hratelnosti. Hlavní postava plní nejrůznější úkoly (málokdy je slovo nejrůznější tak výstižné, variabilita misí je opravdu neskutečná), bojuje, získává lepší výbavu a posouvá příběh dál. Jediné, co tu chybí, jsou rozvětvené dialogy. Hlavní hrdina nemluví, takže v žádné animaci si nevolíte odpovědi, spíše jen koukáte, kam vás příběh zanese. Občas to působí trochu toporně, ale co už…
Každej chvilku tahá pilku
Esencí hry jsou souboje. Ty jsou řešené na tahy a kromě vás si do nich můžete přibrat jednoho spolubojovníka. Protože každá postava v South Parku hraje jinou roli (paladin, bard, bojovník, princezna, …), má také každá postava jiné speciální schopnosti a vybavení.
Strategií v bojích je několik a odvíjejí se nejen od počtu protivníků, ale i od jejich dovedností a resistencí. Některé boje jsou tak záležitost na pár kliknutí, jiné mohou trvat i mnoho tahů. Celkově jsou souboje zábavné, ale je pravda, že jejich množství je možná až příliš vysoké. Ke konci hry už spíše nudí a ruší.
Ruku v ruce se souboji jde výbava. Vybavit se můžete zbraní na blízko, zbraní na dálku, pokrývkou hlavy, brněním a rukavicemi. Tyto předměty lze ještě následně vylepšit. Mimo to budete nacházet a sbírat desítky a desítky pitomostí, které nemají jiný užitek než prodej a získání pár drobáků. Za ty pořídíte u některého z prodejců lepší výbavu či lektvary.
Bohužel prodej těchto předmětů a celkově práce s inventářem se po čase změní v menší peklo, protože je dělán na míru konzolím. Najít něco v té záplavě předmětů je občas o nervy. Na obranu SoT: už jsem zažil i horší případy.
V čem ale hra ale naprosto exceluje, je celkové propojení se seriálem. Znalci budou na každém kroku nacházet reference na nějaké starší epizody, nejrůznější vtípky, události nebo scenérie, což mně jako fandovi udělalo ohromnou radost.
Aniž bych chtěl nějak moc prozrazovat, podíváte se do obchodu strejdy Jimba, kde je vystavený vycpaný Masák (ano, má místo nohy Patricka Duffyho), jsou tu mimozemšťani, holčičí spolek, Mr.Slave, Mr.Hankey, Ježíš, Al Gore, Tarbušák, anální sondy, potraty, zrzouni, spoďároví skřítci, profesor Chaos, Čimpokomončáci (kdo se mnou vymění Čučunezumáka za Haluba?) nebo fotolab, kde jsou na zdi nejrůznější obrázky jako např. Randy Marsh se svým "biggest crap ever taken" či pláž s kameny, na které Cartman pózoval se svou kapelou Faith +1.
Humorné situace tu ovšem nejsou přichystané pouze pro zaryté fanoušky seriálu. Dočkáte se parodií na jiné hry (Skyrim) nebo seriály (např. Breaking Bad nebo Game of Thrones). A jak je v seriálu zvykem, ušetřena nezůstala ani celá Kanada.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 531 čtenářů
Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy
Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...
Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu
Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy
Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...
Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací
Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“
Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...
RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu
Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...
RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat
Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...
RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec
Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...
RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things
Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!