Ski Jumping 2006

  12:01aktualizováno  12. května 1:06
Skoky na lyžích nám na PC vychází již pár let. Jak se to tentokrát autorům z 49Games povedlo? Jaké je skočit si z jendoho z 39 originálních skokanských můstků?
65

SKI Jumping 2006

Platforma: PC
Výrobce: 49Games

Herní karta

Jak jistě každý ví, relativně nedávno nám skončily XX. Olympijské hry, na kterých se nám mimo Katky Neumannové a Jardy Jágra představil také, poslední dobou hodně opěvovaný, skokan Jakub Janda, do kterého bylo mimo jiné vkládáno hodně nadějí. Nakonec jeho vystoupení dopadlo fiaskem, aby si reputaci zlepšil tím, že posléze vyhrál prestižní Světový pohár. Skoky na lyžích - tento sport si na paškál vzalo vývojářské studio 49Games a před několika týdny spatřila světlo světa hra s názvem Ski Jumping Wintercup Edition, v jiných zemích se také můžeme setkat s názvem Ski Jumping 2006. S hrami s tématikou zimních sportů od těchto autorů již nějakou tu zkušenost máme a můžeme říct, že docela i dobrou. Skoky na lyžích vychází již pár let, tudíž se nejedná o žádnou novinku. V edici vychází i lyžování s názvem Alpine Skiing, o kterém se více dozvíte v naší recenzi. Pojďme se ale blíže podívat na Ski Jumping 2006.

Nakonec se ukázalo, že Ski Jumping není žádný podprůměrný budgetový odpad, ale docela pěkně zpracovaná hra.

Abych pravdu řekl, moc jsem od této hry nečekal, měl jsem totiž možnost hrát demoverzi a ta mne nijak nenadchla. Ale jak se nakonec ukázalo, že Ski Jumping není žádný podprůměrný budgetový odpad, ale docela pěkně zpracovaná hra. Ski Jumping se prodává za pouhých 299 Kč, což opravdu není moc a určitě to za to stojí. Co hra všechno nabízí, je vypsáno na zadní straně krabice hry. V krátkosti - 39 skokanských můstku, včetně 6-ti letních, 21 soutěží Světového poháru, více jak 800 odborných komentářů, atmosféru živého přenosu, různé pohledy TV kamery, 3 úrovně obtížnosti a jako třešnička na dortu je skokanský kvíz, který obsahuje více jak 500 otázek.

Tak toho máme celkem dost, nemyslíte? Pojďme ale už do hry. První co vás na Ski Jumping upoutá je rozhodně menu, ve kterém je opravdu hodně možností, mimo zmiňovaného kvízu, je zde trénink, přehled skokanů a jejich atributů, tutorial, rekordy, ale hlavně, a co bude zajímat asi většinu z vás, je tu kariéra. Ta nespočívá jen ve skákání a nabízí poměrně dost možností. Kariéra se dělí na tři obtížnosti Junior League, Amateur League a Pro League. Vy samozřejmě začínáte v té nejjednodušší Junior League se skokanem, kterého si sami vytvoříte, nastavíte mu proporce jaké chcete a jdete na to. V kariéře však nejde jen o to skákat z můstku, ale staráte se i o své vybavení, trenéra a člověka, který vám správně navoskuje lyže. Před závodem máte jeden tréninkový pokus na můstku, na kterém se bude zrovna skákat. Podle toho, jak tento tréninkový skok zvládnete, dostanete body, které vylepší vaše schopnosti. Po jednotlivých závodech a dobrých umístění také na vaše konto přibývají peníze, za které si můžete posléze pronajmout lepšího trenéra, koupit si lepší lyže, oblek, helmu, brýle a pod. Možností je hodně a všechno toto je docela příjemné zpestření módu Kariéra. Později samozřejmě postupujete do vyšších soutěží, tedy Amateur League a Pro League, ve které už se budete muset pořádně snažit, abyste uspěli.

Ovládání Ski Jumping bude možná pro někoho překvapivé, ale jak později zjistíte, lépe to vymyslet asi nešlo. Časy, kdy se jelo šipkou dopředu a odráželo mezerníkem, jsou nenávratně pryč. Ski Jumping se ovládají myší. Na začátku pohyby zleva doprava vyrovnáváte lyže, abyste jeli co možná nejlépe ve stopách a zbytečně neztráceli rychlost. Před odrazem musíte zmáčknout levé tlačítko jet s myší dolů. Poté už jen za letu vyrovnáváte skok, abyste dobře přistáli. Jak jednoduché :-). Ovládání je myslím pro začátečníky poměrně složité, posléze si však asi zvyknete a nebudete s tím mít problémy. Někomu se to zrovna dvakrát nezdá, ovládat vše jenom myší, ale můj názor je, že vymyšlené je dobře a poměrně i reálně.

Před odrazem musíte zmáčknout levé tlačítko jet s myší dolů. Poté už jen za letu vyrovnáváte skok, abyste dobře přistáli. Jak jednoduché :-).

Docela kladnou stránkou hry je i grafické zpracování, které u budgetových her za pár stovek není nikterak závratné. Samozřejmě, viděli jsme již X lepších zpracování, ale na sportovní hru je grafika dobrá a ještě lepší je fakt, že hardwarové nároky jsou opravdu minimální - 700 MHz, 256 MB RAM a 32 MB RAM na grafické kartě má v dnešní době snad každý. Okolní krajina není sice vymodelována nějak extra dobře, ale skokani včetně můstků se pěknou grafikou pochlubit mohou. Animací by však mohlo být daleko více, po pár skocích vám vše přijde stereotypní a tak trochu i nudné.

Klady a zápory
Plus kariéra
Plus grafika

Mínus po čase stereotypní
Mínus těžké ovládání

Ski Jumping 2006 doplácí na to, že je to hra simulující pouze skoky. Skoky na lyžích jsou sice docela oblíbené, ale po odskákání jednoho závodu, vás hra přestane bavit. Určitou trvanlivost hra zachovává díky tomu, že se skokan může lepšit, můžete si najímat trenéry a kupovat lyže za 120 000 Euro atd. Ani díky tomu to však není trvanlivá hra. Navíc, tato hra nebude bavit každého, řekl bych, že pouze snad děti do 12 let a opravdu velkého milovníka sportu a hlavně skoků na lyžích. Splňujete-li tedy tyto podmínky, mohu vřele doporučit - 299 Kč opravdu není mnoho, ale zároveň však od hry nečekejte dlouhodobou zábavu na několik měsíců.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 398 čtenářů

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Najdete na iDNES.cz