Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003

  12:00aktualizováno  4:46
Pokud se ve vás mísí sklony obchodníka a nespoutaného skejťáka zároveň, pak je Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 pro vás tím pravým. Spojení akce se strategií v atraktivní formě a v plném 3D provedení, navíc za nízkou cenu - toť novinka distributorské divize Activision Value.

Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003

Je tomu již mnoho let, co se na tehdy mladém, rychle rostoucím herním trhu objevila první hra s magickým slůvkem “Tycoon” v názvu. Hned ty první obsahovaly velkou porci originality a tuny zábavy. Již proto, že hry tohoto typu prakticky nejsou omezeny co do délky hraní. Určitá omezení plynou snad je z prostoru, který je hráči dán. Pokud jste na žádný titul tohoto typu zatím nenarazili, pak vězte, že jde o specifický typ povětšinou mírumilovných budovatelských strategií obchodního typu. Tolik teorie, v praxi si to můžete odzkoušet na velkém množství titulů, které se po úspěchu pionýrů tohoto žánru, Railroad Tycoonu a Transport Tycoonu, začaly rodit jako houby po dešti. Z poslední doby zde máme například Animal Paradise Tycoon, nebo novinku Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003.

Zpočátku byly tyto hry převážně v provenienci firmy Microprose a designerského génia Sida Meyera, ale později se jejich úspěchu rozhodly využít i další firmy a kvalita začala velmi kolísat. Systém je však stále stejný. Na začátku máte pouze holý Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 zadek, půjčku od banky a mnoho ideálů. Pro hráče zábava, pro mnoho současných začínajících podnikatelů tvrdá realita života. Co se však stále mění, je prostředí. Jednou se realizujete v zoo, podruhé v dopravě, potřetí v zábavním parku, nebo nejnověji v parku skateboardovém (prostě skejtpark jak má být :o). Tuto budovatelskou novinku vydává Activision s přídomkem Value, který naznačuje, že jde o nízkorozpočtový titul, čemuž by měla odpovídat i jeho cena na trhu. Nicméně nenechte se mýlit - nízký rozpočet nutně neznamená nízkou kvalitu, stejně jako naopak.

Než jsem Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 (SPT2003) nainstaloval, doufal jsem, že se vývojáři již poučili, že dokola omílat ten samý nápad většinou nepřináší nic dobrého (nebo vlastně nepřináší nic). A již na první pohled jsem zjistil, že se mé naděje splnily. Samotné budování totiž po jisté době omrzí, zvláště při velkém počtu her se stejným systémem. Proto se tvůrci SPT2003 rozhodli hře dodat nějakých pár nápadů navíc, aby hráče udrželi u obrazovek co nejdéle. Po instalaci a krátkém, nezajímavém intru máte na výběr dvě možnosti - Instant Action a World Tour. Blíže se budeme věnovat oběma, ale vše po pořádku. Ať chcete Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 hrát jakýkoliv mód, musíte si nejdříve vytvořit svůj profil, což není nic těžkého. V něm se budou uchovávat všechna data o tom, jak si v jednotlivých hrách vedete. Profil totiž sdružuje všechny dosažené výsledky ve hře. Instant Action pak spočívá především v budování bez okolků a bez omezení. Vyberete si pouze umístění parku (k těm se ještě vrátíme podrobněji) a obtížnost. Ta spočívá prakticky pouze ve výši konta, se kterým začínáte. Pak už nic nebrání stavbě. K dispozici je široká škála všech skejťáckých překážek, U-ramp, laviček, schodů se zábradlím, ale i doplňujících zařízení. Odpočinková místa, záchody, automaty s nápoji, pro hladové několik typů stánků s burgery, nebo hotdogy. Nesmíte také zapomínat na nebezpečnost rejdění na skejtu, proto je třeba přistavit první pomoc ve formě sanitky (bohužel, nebo možná bohudík, jsem ji ve hře neviděl odjíždět). Skupina obyvatel vyznávající prkýnkové sporty si také potrpí na značková trička a jiné oblečení a vhodně umístěný stánek přinese hodně peněz do vaší kapsy. Technické zázemí ve formě obchodu-opravny skejtů je pak samozřejmostí. Prvním okořeněním hry je sponsoring. Stavba některých překážek je zpočátku omezena a až po získání sponzorů je možné je začít používat. Ti vám budou dávat své nabídky na základě oblíbenosti a návštěvnosti parku. Jak jsem již Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 napsal, tato část hry je prakticky nekonečná, časem však narazíte na problém s místem - prostranství vyhrazená pro vaše aktivity se zdají zpočátku dostatečná, avšak po vybudování několika velkých U-ramp a slajdovacích kandelábrů místo dojde, ani nestačíte sledovat jak. Nicméně i tak je stavění stále hlavní devizou, která přinese mnoho hodin zábavy. Umění pak totiž spočívá v tom, jak šikovně vměstnat co nejvíce zařízení na malou plochu. Ale jak už možná tušíte, to není vše. Pokud vás budování omrzí, máte ještě jednu, poměrně atraktivní možnost, jak se s vlastním skateparkem vyřádit dosyta.

Celý engine hry je kompletně zpracovaný ve 3D. Avšak proto, že se jedná o nízkorozpočtový titul, nemůžeme čekat žádné zázraky. Engine je kvalitní, nezaznamenal jsem moc chyb, ale kvůli rozsáhlosti zobrazovaného prostoru je poměrně náročný. Na čem se však omezený rozpočet hry podepsal, jsou postavičky. Autoři se ani nesnažili o nějaké věrné zobrazení osazenstva parku, ale na hratelnosti to moc neubírá. Stačí kliknout na vybraného skejťáka a z ptačí perspektivy sklouznete do pohledu třetí osoby a nic nebrání tomu se pořádně projet po parku a prozkoušet kvality vlastního budovatelského snažení. Po chvilce osahání tohoto módu se můžete pustit dokonce do Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 soutěžení s ostatními skejťáky a vydělat tak nějaké peníze navíc do vlastní kasy. Dlužno dodat, že každý skejťák má vlohy pro určitý druh triků, takže je třeba vybírat obezřetně a také s ohledem na to, co chcete předvádět. Celkově je tato vlastnost hry velmi pěkným zpestřením a dobrým nápadem, ačkoliv s trochu horším provedením. Tolik k Instant Action, teď se pojďme podívat, co obsahuje samotný WorldTour 2003.

Tato část hry spočívá také samozřejmě ve stavění a ježdění, ale nyní již ne jen tak bez cíle, ale s úkolem, respektive úkoly, předem danými. Pokud je splníte, otevře se vám další úroveň hry, tedy jiná lokace, kde začínáte zase znova. Lokací je poměrně dost a chvíli potrvá, než se všemi úkoly prokoušete. Ty jsou poměrně různorodé. Daly by se rozdělit na dvě části - akční a strategické. Ty první spočívají třeba v předvedení určitých triků, nebo v sesbírání vlaječek rozmístěných po ploše. Tam máte vždy k dispozici několik ramp, či laviček, které se musí šikovně umístit tak, aby se k vlaječkám dalo dostat (doskočit). Druhý typ úkolů, strategický, se zaměřuje především na manažerské dovednosti hráče. Například vybudovat s omezenými finančními prostředky park, jenž bude mít Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 předem dané hodnocení (které se odvozuje od návštěvnosti, oblíbenosti a celkové kvality parku). Lokací je celkem dost a věřte mi, že některé úkoly nejsou jednoduché. Celkově to je tedy zábava na poměrně dlouhou dobu. Dlužno dodat, že levely, které “odemknete” splněním předchozího ve WorldTour módu jsou pak k dispozici v Instant Action. Tak máte možnost stavět velký park pokaždé na jiném místě a tudíž je i zde hodně prostoru pro hratelnost.

O grafice jsem toho řekl již poměrně dost, co jsem ale zatím nezmínil jsou zvuky a hudba. Efekty jsou na slušné průměrné úrovni a věrně dotvářejí atmosféru hry. Co se však autorům povedlo, je hudba - licencovali několik písniček, ne sice zrovna od nejznámějších interpretů, ale zato dostatečně kvalitních. Skladby korespondují s cílovou skupinou obyvatelstva a hráčstva, takže převládají hudební styly jako punk, grunge, hiphop a další, které většinou mezi skejťáky zaslechnete. Další technickou věcičkou, o které se musím zmínit je ovládání. To je asi tak to jediné, co bych autorů vytknul. Jde především o ovládání akční části. Při stavění využijete hlavně myš a je to spíše záležitost hardwaru. Avšak v akčním, jezdícím režimu nalezneme několik nepříjemných neduhů. Tím hlavním, který mne ze Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003 začátku pořádně potrápil, je předdefinované ovládání. Kláves pro hru potřebných je celkem dost a nemožnost je předefinovat je dnes trochu zpátečnická. Jediné, na co jsem si nezvykl, je namapování mezerníku pro opuštění akčního režimu a při každém zavadění o něj se přenesete zpět do ptačího pohledu a stavěcího módu - při exhibici to občas docela naštve, to mi věřte. Ale abych ovládání jen nekritizoval - velmi užitečná je možnost zobrazení kombinací kláves potřebných pro vykonávání triků. Pro exhibice, kdy máte předvést specifickou ukázku, nedocenitelné.

Celkově si myslím, že SPT2003 určitě stojí za pozornost. Zvláště pokud se bude i u nás prodávat za sníženou, a tedy o poznání dostupnější, cenu. Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nízkorozpočtový titul, který obsahuje vynikající mix akce a budovatelské strategie s dobrou hudbou a bez vážných chyb, nezbývá než doporučit. Jistě si najde své příznivce jak mezi skejťáky, tak mezi obchodníky a megalomany a vůbec všemi hráči, kterým je nějaká jeho část jakkoliv blízká.

Skateboard Park Tycoon WorldTour 2003
Výrobce: Cat Daddy Games
Vydavatel: Activision Value
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.activisionvalue.com
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 600 MHz, 128 MB RAM, 32 MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Dobře zpracovaná hra s málo chybami za nízkou cenu. A navíc ze skejťáckého prostředí, které je mládeži povětšinou velmi blízké.
Hodnocení 64%

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Volvo L50 C - 9t / 1.5 m3 (sTP
Volvo L50 C - 9t / 1.5 m3 (sTP

r.v. 1998, naj. 14 955 km, diesel
635 250 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz